Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktywny dolnoprzepustowy filtr Bessela 48dB/okt.

emaker 05 Paź 2009 18:23 6876 4
 • Aktywny dolnoprzepustowy filtr Bessela 48dB/okt.
  Powyższy aktywny filtr dolnoprzepustowy można wykorzystać jako filtr antyaliasingowy umieszczony przed przetwornikiem A/D lub też jako filtr wygładzający usytuowany za przetwornikiem D/A. Stosuje się go również w układach, gdzie nie przepuszcza szumów związanych z przełączaniem elementów aktywnych (szum ten występuje dla częstotliwości w okolicach 300 kHz). Filtr Bessela zapewnia liniowy przebieg charakterystyki fazowej i stały poziom opóźnienia grupowego w paśmie przepustowym. Z tych względów filtr o takiej charakterystyce najczęściej stosuje się w aplikacjach audio. Duże nachylenie charakterystyki filtra, w tym przypadku 48 dB/oktawę wymusza selekcję wzmacniacza operacyjnego o jak najniższym poziomie szumów i jak najniższych zniekształceniach. Wyżej przedstawione rozwiązanie układowe to aktywny filtr dolnoprzepustowy Bessela 8 rzędu o częstotliwości odcięcia równej 30 kHz. Zastosowano rezystory o tolerancji 1 % i kondensatory ceramiczne o tolerancji 5 %. Dla jak najlepszych rezultatów należy wykorzystać kondensatory o dużej stabilności temperaturowej. Użycie rezystorów o wartości mniejszej niż 1 kΩ zminimalizowało wpływ szumów termicznych tych elementów. Do tego rozwiązania zaleca się wzmacniacze operacyjne AD8656 (przedstawione na schemacie) lub AD8672 (o wyższym napięciu zasilania). Dla Uwe = 1 V powyższy układ charakteryzuje się stosunkiem sygnału do szumu S/N o wartości 109 dB i THD+N (współczynnik zawartości harmonicznych z uwzględnieniem szumów) na poziomie 0,00006 %. Rezystancję wejściową układu, równą wartości rezystora R1, możemy zwiększyć poprzez dodanie wtórnika napięciowego, kosztem zwiększenia poziomu szumów oraz zniekształceń.

  Źródło: http://www.edn.com/article/CA6305350.html?spacedesc=DesignIdeas&taxid=10533&industryid=44217

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  emaker
  Poziom 12  
  Offline 
  Specjalizuje się w: elektroakustyka, akustyka, inżynieria dźwięku
  emaker napisał 85 postów o ocenie 45, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście "-". Jest z nami od 2009 roku.
 • flexghzflexghz
 • #2
  sheeeep
  Poziom 25  
  Filtr jak filtr, każdy zaprojektować umie, są programy i troche zdrowego rozsądku. Wartości rezystorów z jakiś extra szeregów chyba, a co do THD+N to bym jakoś się ekstra nie sugerował.

  pozdrawiam
 • flexghzflexghz
 • #3
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników
  Tylko się zastanawiam, po co komu filtr o:

  - impedancji wejściowej 383 Ω, do tego zmieniającej się fikuśnie jak poniżej:

  Aktywny dolnoprzepustowy filtr Bessela 48dB/okt.

  do tego w urządzeniach bateryjnych, sądząc z oryginalnego artykułu EDN

  - częstotliwości granicznej ustawionej ni w kij ni w oko w stosunku do typowych częstoliwości próbkowania, tj. 32000, 44100, 48000Hz gdzie filtr antyaliasingowy powinien już ostro tłumić w okolicach połowy podanych częstotliwości próbkowania.
 • flexghzflexghz
 • #4
  flapo213
  Poziom 21  
  Kolego Paweł Es. w jakim programie robiłeś swoją symulację. Ja kiedyś korzystałem z PSpice 9.x (o ósemce i piątce nie wspomnę) ale pod Viśtą nie chce działać.
 • #5
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników
  W Circuit Makerze, który korzysta z biblioteki-analizatora pspice (pewnie większość programów korzysta z tej biblioteki zmienia się tylko interfejs do wprowadzania schematu).

  Oknołsy® mówią programom Viśta a one posłusznie wiszą ;))

  Z Oknołsami® to jest tak jakby kupić sobie nowe okna na wymianę i okazało się nagle, że trzeba wszystkie sprzęty w domu wymieniać, bo po zamontowaniu okien nic nie chce działać ani lodówka ani drzwi od szafy. ;)