Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz o mocy 1700W- bezpiecznik 10A wyłącza.

05 Paź 2009 20:03 8148 28
  • Poziom 9  
    Witam,

Mam problem, kupiłem właśnie odkurzacz o mocy 1700W. Podłączyłem go do gniazdka i wywala bezpiecznik 10A. Co można z tym zrobić? Czy muszę podłączyć odkurzacz o mniejszej mocy? Nadmieniam, że przy starym odkurzaczu 800W nie było z tym problemu.

Dzięki za pomoc
    ElektrykAmator
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Moderator
    Witam.
    Ustaw pokrętłem na odkurzaczu minimalną moc i włącz go do sieci .Następnie dodaj mocy.
  • Poziom 9  
    Odkurzacz nie ma pokrętła, to jakiś Elektrolux za 250zł.

Na Elektrodzie wyczytałem, że zabezpieczenia na gniazda powinny być na 16A, u mnie jest na 10A, tylko gniazda do kuchenki i pralki są 16A. O co chodzi, czy to jest prawidłowe? Dodam, że blok jest z 2005 roku.
  • Poziom 19  
    Witam. Problem polega na charakterystyce bezpiecznika. Jak przypuszczam kolega ma bezpiecznik o charakterystyce B i prądzie 10A czyli B10A. Charakterystyka ta oznacza, że bezpiecznik reaguje bardzo szybko na skok prądu jaki powoduje rozruch silnika odkurzacza. Rozwiązaniem tego problemu może być podłączanie odkurzacza z innego gniazda zabezpieczonego "mocniejszym" bezpiecznikiem lub wymiana bezpiecznika na "mocniejszy". Niech kolega poda dokładne dane tego bezpiecznika to coś poradzimy...
  • Poziom 9  
    Niestety prawda jest taka, że mieszkanie wynająłem i teraz musze dokupić odkurzacz, bo ten stary (800W) się przepalił ale nie ma mnie na miejscu i nie mogę podać charakterystyki bezpiecznika. Zakładając, że jest rzeczywiście ten B10A, o jakiej mocy mogę podłączyć odkurzacz, żeby działało? Aktualnie mieszkają tam osoby które nie mają pojęcia o prądzie i musi być bezpiecznie, żeby nie sprawiało kłopotu.

pozdrawiam
    Mireczek
  • Poziom 26  
    Witam.
    Cytat:
    Mam problem, kupiłem właśnie odkurzacz o mocy 1700W. Podłączyłem go do gniazdka i wywala bezpiecznik 10A. Co można z tym zrobić? Czy muszę podłączyć odkurzacz o mniejszej mocy?

Cytat:
    Na Elektrodzie wyczytałem, że zabezpieczenia na gniazda powinny być na 16A, u mnie jest na 10A, tylko gniazda do kuchenki i pralki są 16A. O co chodzi, czy to jest prawidłowe? Dodam, że blok jest z 2005 roku.

A co pisze w instrukcji odkurzacza?
  • Poziom 19  
    Przy takim zabezpieczeniu to nie poszalejesz z mocą odkurzacza (i nie tylko). Myślę, że odkurzacz o mocy około 1000W powinien pracować bez większego problemu. Sęk w tym, że może być ciężko kupić odkurzacz o tak małej mocy. A jeszcze najprościej będzie wezwać fachowca, który dobierze Ci odpowiedni bezpiecznik. Powinien on mieć wartość C10A lub B16A, ewentualnie C16A...

Koszt nowego bezpiecznika to kilkanaście zł i max 30 min roboty więc i koszt usługi nie powinien być duży...
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 26  
    redelektron napisał:
    Przy takim zabezpieczeniu to nie poszalejesz z mocą odkurzacza (i nie tylko). Myślę, że odkurzacz o mocy około 1000W powinien pracować bez większego problemu. Sęk w tym, że może być ciężko kupić odkurzacz o tak małej mocy. A jeszcze najprościej będzie wezwać fachowca, który dobierze Ci odpowiedni bezpiecznik. Powinien on mieć wartość C10A lub B16A, ewentualnie C16A...

Witam.A co z przewodami;wytrzymają?A bezpieczeństwo?
  • Poziom 9  
    Czyli co proponujecie zrobić na dziś. Jak pisałem mieszkanie wynająłem, a ja nie moge im sie tam ładować i grzebać.

1. Odkurzacz do 1000W.
    lub
    2. Przedłużacz do gniazd w łazience i kuchni

Czy jeszcze można zrobić coś innego?
  • Poziom 19  
    wola napisał:

Witam.A co z przewodami;wytrzymają?A bezpieczeństwo?

Dlaczego mają nie wytrzymać? Jeśli jest to obwód gniazd powinien on być wykonany przewodem 2,5mm2 a nawet jeśli jest to 1,5mm2 to też nie ma tragedii. I właśnie na tą wątpliwość byłoby lepiej żeby to obejrzał fachowiec...

Dodano po 1 [minuty]:
    mikolaj86 napisał:

1. Odkurzacz do 1000W.
    lub
    2. Przedłużacz do gniazd w łazience i kuchni

W takiej sytuacji chyba nie masz innego wyjścia jak te przez Ciebie wymienione
  • Poziom 9  
    Ok, a jaki jest problem z wymianą bezpiecznika? Czy nie ma jakiejś możliwości wyciągnąć go i włożyć nowego?

Mieszkam 100km od tej miejscowości i ciężko mi się umówić, zabrać fachowca na kilka godzin itp.

Jest tam skrzynka z "przesuwanymi" korkami.
  • Poziom 19  
    Wymiana bezpiecznika dla kogoś znającego się na rzeczy nie jest żadnym problemem. Wystarczy, że opowiesz specowi tą historię i będzie wiedział co robić
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Cytat:
    Dlaczego mają nie wytrzymać? Jeśli jest to obwód gniazd powinien on być wykonany przewodem 2,5mm2 a nawet jeśli jest to 1,5mm2 to też nie ma tragedii.

Każda wymiana- zwiększenie zabezpieczenia musi być bardzo dokładnie przemyślana. Nie znając szczegółów obwodu- instalacji nie można radzić zwiększenia zabezpieczenia! Dodatkowo- w przypadku zabezpieczenia gniazd musi być spełniony warunek- czy kolega redelektron wie jaki to warunek? Dodam jeszcze, że po wymianie powinien być wykonany stosowny pomiar obwodu!
  • Poziom 26  
    Witam.
    Cytat:
    Dlaczego mają nie wytrzymać? Jeśli jest to obwód gniazd powinien on być wykonany przewodem 2,5mm2 a nawet jeśli jest to 1,5mm2 to też nie ma tragedii
    To dlaczego są B10A?Możliwe że jest odpowiedni przekrój, ale jak ktoś założył konkretny bezpiecznik ,to miał w tym jakiś cel;chyba nie działał przeciw zleceniodawcom.

A co pisze na temat zabezpieczenia instrukcja odkurzacza?
  • Poziom 19  
    Zdaje sobie sprawę, że nie można bezkrytycznie zwiększać wartości zabezpieczeń tym bardziej jeśli nie wiemy nic o obwodzie, który on zabezpiecza i właśnie dlatego najlepszym pomysłem byłoby "sprzedanie" tematu fachowcowi, który odpowiednio oceni sytuację na miejscu.....
    Cytat:
    Zdaje sobie sprawę, że nie można bezkrytycznie zwiększać wartości zabezpieczeń
    Cieszę się, że kolega wie.
    Cytat:
    tym bardziej jeśli nie wiemy nic o obwodzie, który on zabezpiecza i właśnie dlatego najlepszym pomysłem byłoby "sprzedanie" tematu fachowcowi, który odpowiednio oceni sytuację na miejscu.....

Gdybyś również (wcześniej) tak nie sądził- "byłby nowy Grunwald" (znaczy byłbym bardziej surowy w swojej ocenie). Radzę Ci, aby Twoje wypowiedzi były bardziej "bezpieczne".
    Słuszna sugestia kolegi wola
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za Wasze odpowiedzi. Chyba rzeczywiście najlepszym pomysłem, będzie kupienie odkurzacza do 600W, albo korzystanie z przedłużacza, ale proszę mi powiedzieć wg. charakterystyki bezpiecznika (który "wywala" przy obciążeniu 1700W) o jakiej mocy mogę kupić maksymalnie odkurzacz.

Czy regulacja mocy w odkurzaczu coś w tym fakcie zmieni?

I jeszcze jeden problem, jaki interes miał "elektryk" żeby do gniazd pokojowych w całym bloku (ponad 50 mieszkań) zamontować bezpiecznik 10A? Czy jest możliwość, że elektryk dał taki bezpiecznik bo taki miał pod ręką? Przecież to nowy blok z nową instalacją.
  • Poziom 28  
    może ekonomia dewelopera, wybudować jak najtaniej - więcej do kieszeni.

Np. przewód 1,5mm kazał zastosować więc projektantowi wyszło że max prąd to np. 14A więc zastosowano bezpieczniki 10A jako tańsze i łatwiej dostępne niż 13A.
  • Poziom 26  
    Witam.
    Cytat:
    o jakiej mocy mogę kupić maksymalnie odkurzacz.

Podaj sprzedawcy jakie masz zabezpieczenie.

Cytat:
    Czy regulacja mocy w odkurzaczu coś w tym fakcie zmieni?

Tak . Pisał Ci o tym kol.lechm56.

Cytat:
    I jeszcze jeden problem, jaki interes miał "elektryk" żeby do gniazd pokojowych w całym bloku (ponad 50 mieszkań) zamontować bezpiecznik 10A? Czy jest możliwość, że elektryk dał taki bezpiecznik bo taki miał pod ręką? Przecież to nowy blok z nową instalacją

Myślę ,że coś z tego; projekt-pomiary. Ale tylko "myślę" :D
  • Spec od Falowników
    Są odkurzacze, które startują płynnie trzysekundową "rampą" - w pierwszej chwili po włączeniu wydaje się, że przycisk nie zadział, potem rusza i kręci coraz szybciej aż o pełnych obrotów. Nie trzeba by było nic robić.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Utarło się zwyczajowo, że gniazda są zabezpieczane bezpiecznikami B16A. Zgodnie jednak z przepisami, zabezpieczenia powyżej 10A wolno stosować jedynie do gniazd wydzielonych - pojedynczych, a więc np. w łazience do pralki, lub do kuchni elektrycznej. Tak więc instalację u kolegi zaprojektowano prawidłowo. Zmiana na ew. C10A powinna być zakończona, jak któryś z kolegów zauważył, pomiarami skuteczności ochrony. Pozostały rozwiązania to: kupno odkurzacza z "miękkim startem" (obecnie standart), ewentualnie dołożenie odpowiedniej płytki z elektroniką, lub dorobienie płynnej regulacji...
    Szybki Elektron napisał:
    Cytat:
    Zgodnie jednak z przepisami, zabezpieczenia powyżej 10A wolno stosować jedynie do gniazd wydzielonych - pojedynczych

Lubię, jak ktoś operuje konkretami (mam nadzieję).
    Grzecznie proszę o ten przepis. :)
  • Specjalista elektryk
    Akrzy74 napisał:
    ...Grzecznie proszę o ten przepis. :)

Tak, taki przepis by się przydał, zwłaszcza nam początkującym (prawda Kol. Akrzy74?)
    Kolega mikolaj86 mógłby sprecyzować, czy zabezpieczenie wybija natychmiast przy rozruchu odkurzacza, czy ewentualnie po kilku minutach pracy.
    Pomysł kolegi V541 z "długim i chudym przedłużaczem" jako dławik zwarciowy jest bardzo dobry na próbę, na dłuższą metę można coś usmażyć :D. Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    Bronek22 napisał:
    Sprawdzic SWZ, to nie jest trudne dla elektryka i zalożyć B16.
    Na B16 SWZ powinno wynosić 2,5Ω.
    Bronek

A jeżeli SWZ zapewnia RCD, to co, to założyć C63?.
    Nie znając instalacji (przekrój przewodu, oraz "co" realizuje SWZ), nie można wysuwać tak śmiałych porad- tym bardziej, że jest to dział "Początkujący". Jeśli autor już zaprosi elektryka, to on będzie wiedział co zrobić i co zmierzyć (mam nadzieję). A czy to nie jest trudne (sprawdzić SWZ)? Zdziwiłbyś się kol. Bronek (...). Gdyby mowa była np. o zasilaniu opraw oświetleniowych, to można "przymknąć" oko :wink: (gdy istnieje nikłe prawdopodobieństwo przekroczenia Idd przewodu- ale to dyskusja na inny wątek), natomiast przy zasilaniu gniazd ogólnego przeznaczenia należałoby się "trochę" zastanowić. Odkurzacz o mocy 1700W- bezpiecznik 10A wyłącza.

Ps. Szkoda, że Szybki Elektron nabrał wody w usta :cry:
    Cytat kol. Tadzik007
    Cytat:
    1.Zmiana bezpiecznika na 16A (zalecane,gdyż obwód tworzy się pod konkrete przeznaczenie,a nie na odwrót.W teorii można się zastanawiać nad grubością przewodów ale w praktyce będzie w porządku

Skąd kolega wie, że będzie w porządku? Ile wynosi impedancja pętli zwarcia, skoro w praktyce będzie dobrze? Czy zostanie spełniony warunek
    Ib ≤ In ≤ Iz
    I2 ≤ 1,45 Iz
    Jak sam napisałeś jest to gniazdko ogólnego przeznaczenia, więc można tam podłączyć np piekarnik, lub grzejnik. Skoro proponujesz zabezpieczenie B16A, to napisz mi przy jakim prądzie zadziała zabezpieczenie w czasie obciążenia 50 minut? Jak, nie znając długości obwodu, impedancji pętli zwarcia, przekroju przewodu można twierdzić, że zabezpieczenie 16A (prawdopodobnie do 1,5 mm kwadrat) będzie w praktyce w porządku?
    Ps. Gdy obliczysz ten prąd, to podaj ile Ci wyszło- uwzględnij też współczynniki korygujące (np przy ułożeniu w wiązce) i przekrój przewodu... Okaże się, że w większości przypadków zabezpieczenia są jeszcze przewymiarowane! Ale kto się tym przejmuje :cry: Przecież to taki nieistotny szczegół bo w praktyce będzie w porządku...