Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagranie z modulatorem głosu - jaki modulator wykorzystano?

05 Paź 2009 20:27 4586 4
  • Poziom 28  
    Nagrałem wypowiedź świadka incognito w programie Anna Maria Wesołowska. W czasie przesłuchania wykorzystano modulator głosu.

Załączam nagranie ścieżki dźwiękowej. Żeby nie było wątpliwości, głos przepuszczony przez modulator rozpoczyna się od słów (oprócz odpowiedzi "tak" na dwa pytania sądu): "To było tego dnia wieczorem, ale jeszcze widno było".

Doszukałem się, że takimi modulatorami są zestawy J-223 (wykorzystuje HT8950) oraz AVT-373 (ponoć też wykorzystuje HT8950). Doszukałem się, że istnieje też układ M6722 do stosowania w modulatorach głosu. Wyczytałem, że HT8950 to jest prawie cały modulator głosu, więc konstrukcja z tym układem jest stosunkowo prosta.

Czy za pomocą jednego z wymienionych układów można otrzymać brzmienie podobne do nagranego?

Obraz jest niskiej jakości, bo Elektroda nie przyjmuje nagrań dźwiękowych, a przyjmuje filmy, a w obrazie nie ma nic istotnego z punktu widzenia tego tematu.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Witam, przeanalizowałem to nagranie i nie sądzę żeby użyto tak prostego układu jak ten Voice Modulator Holtek'a.
    HT8950 próbkuje z częstotliwością 8kHz, co daje w praktyce pasmo telefoniczne i do tego się nadaje.
    To nagranie z TV, mimo kompresji tego filmiku ma szersze pasmo (do 6kHz). Do takich pełnopasmowych modulacji głosu używane są urządzenia DSP pod nazwą harmonizer lub pitch shifter.
    Nawiasem mówiąc, chyba firmowe oprogramowanie kart muzycznych Creative też pozwala na Pitch Shifting w czasie prawie rzeczywistym.
    To sądowe nagranie przedstawia głos kobiecy przesunięty w górę o ok 4-5 półtonów.
  • Poziom 28  
    Dzięki za info.

Co do filmu, to starałem się, żeby ścieżka dźwiękowa była jak najlepszej jakości, a obraz żeby zajmował jak najmniej miejsca, dlatego obraz jest tak bardzo niskiej jakości.

Wiem, że są takie programy, które działają z dowolną kartą dźwiękową i służą do nakładania efektów specjalnych na dźwięk, również są takie wtyczki DSP do WinAmp. Wtedy w WinAmpie mozna skonfigrować, żeby przez siebie przepuszczał sygnał nagrywany z wejścia (taki sygnał przechodzi przez equalizer, wizualizacje i DSP tak samo, jak plik MP3), a wypuszczał przetworzony dźwięk. Mając dwie karty dźwiękowe (jedna z nich może być zintegrowana z płytą główną) możnaby takie coś robić rozmawiając przez Skype, że rozmówca słyszy zmieniony głos.
  • Poziom 16  
    Podsumowując, technika zależy od potrzeb i wymagań jakościowych - czy system ma służyć do zabawy, telefonu, studia tv itp. itd...
    Bodajże w starym AVT był opisany taki prosty pitch shifter działający na innej zasadzie niż DSP. Sygnał akustyczny szedł na modulator zrównoważony, filtrem ceramicznym odfiltrowywano jedną wstęgę boczną i taki sygnał jednowstęgowy szedł na drugi modulator zrównoważony, ale z falą nośną o regulowanej częstotliwości. Tym w sumie nieskomplikowanym układem można uzyskać niezły efekt obniżenia/podwyższenia tonu głosu.