Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Diora DSTL 202 - rzadki odbiornik lampowo-tranzystor.

Intel386 17 Jun 2004 20:11 10627 10
 • #1
  Intel386
  Level 11  
  Jeśli ktoś wie coś na temat radia DSTL 202 (ew. DMTL 201) bardzo prosze o kontakt. Ten amplituner (jest duży i ładny) wyprodukowała Diora w 1973r. UKF po przestrojeniu łapie w eleganckim stereo. Dekoder w układzie przełączającym zbudowano na germanie, podobnie jak końcówki mocy. Radio ma o ile pamiętam 5 lamp i 22 tranzystory.

  A może DSL 201? Tam powinna być taka sama sekcja tunera....

  Bardzo proszę o kontakt z posiadaczem schematu lub radia bym mógł wymienić swoje doświadczenia.

  pozdrawiam Sławek
 • #3
  Intel386
  Level 11  
  Dziękuję za wskazówki. Mimo wszystko wydaje mi się że tematu nie powielam - o DSTL 202 nic nie znalazłem. A interesuje mni choćby schemat dekodera stereo szytego z tranzystorów TG - mam stosunkowo małą separację kanałów i chciałbym to poprawić.

  Może ma ktoś schemat dekodera stereo na germanie? Jest to dekoder oparty na zasadzie przełączania.

  Co do DMTL (a nie DMT/L) to oczywiście ściągnę sobie dokumentację. Część wzmacniacza jest taka jak w Trawiata - Stereo (nie mylić ze wzmacniaczem o tej samej nazwie).

  A może po prostu wstawić dekoder na UL 1621 - ale brzmi to dla mnie obrazoburczo...? Na tej zasadzie to do środka można wstawić radio SONY ;-)
 • #4
  Intel386
  Level 11  
  Już mam schemat dekodera, dziękuję!
 • #5
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  Mialem DMTL-202 i bylo jeszcze bardziej dziwaczne.
  Tor radiowy lampowy.
  W zasilaczu tranzystory germanowe (mocy importowany z zachodu!!!),
  Wzmacniacz na tranzystorach krzemowych!!!! - polskich.

  Jak widac rozne kombinacje stosowano. Podstawa bylo produkowanie radia by zuzyc zamoiwione wczesniej podzespoly.
  Napoczatku la 70tych ruszyla z kopyta w naszym kraju produkcja nowoczesnych tranzystorow krzemowych (wczesniejsze TK11.. BF506 byly w innej technologii).

  A steredekoder? no coz mozna UL1621. On tez juz jest zabytkiem....
  Ani on ani oryginal TCA4500 juz od wielu lat nie sa produkowane.
  Zastopsowalem taki z powodzeniem w radiu Chopin. Niewatpliwa zaleta w radiach z torem lampowym p.cz. jest jego odpornosc na sygnaly m.cz. o duzym poziomie (np. 2V....).
 • #6
  Intel386
  Level 11  
  Czy DMTL miało głosnik w obudowie czy dostarczoną oddzielną kolumnę? Może masz zdjęcia albo skan instrukcji obsługi tego cuda? Na elektrodzie jest schemat.
  Co do elementów zgadzam się - tor wcz na lampach reszta tranzystory. Niechlujne luty, szkielet z blachy, ręczna robota... Dziś nikt nie porwałby się na to.
 • #7
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  Glosnika nie bylo.
  Montaz - nie byl taki straszny. Powiem ze typowy dla polskich wyrobow wczesniej ery pelnotranzystorowych urzadzen.

  Na AM odbiera naprawde niezle. Na FM wszystko psuja badziewne rdzenie w glowicy UKF. Na innej lampowej glowicy radio gralo super.
  Wzmacniacz na krzemowych nie syczal jak wiekszosc tych z tranzystormai germanowymi np. produkcji zachodnioniemieckiej...
 • #8
  Intel386
  Level 11  
  Hm... to u mnie coś nie tak. W centrum Wrocławia mam doskonały odbiór UKF (pomijając jakość nadawania mulących RMFów które podbijają basy dynamikę i co się da) tak że EM84 jest "zatkana", ładnie zbiera ZET. Soprany wyraźne, bas "głęboki" - jest go tak dużo że trzeba mocno zdejmować. Stereodekoder dodaje nieco przydźwięku, ale po wczorajszej zgrubnej regulacji i wymianie paru części odbiór stereo jest bardziej przyjemy. Naprawdę - tunerek ma jakość prawie jak "Elizabeta". Założyłem konwerter, nie chcąc ingerować w oryginalny układ radia.

  Na AM doskonały odbiór warszawskiej jedynki, zależny od ustawienia anteny ferrytowej. Na śr. i kr. prawie że cisza! A inne radio łapie dużo stacji. Może mam coś z tymi zakresami fal. A może to dlatego że nie dołączyłem żadnej anteny?

  Z radia jestem zadowolony - zresztą ten wygląd... Postaram się dołączyć zdjęcie.
 • #9
  SQ9MEM
  Level 29  
  Do tego "amplitunera" były dołączone 10 W kolumny o oznaczeniu ZG-1. U mnie świetnie odbiera na wszytkich zakresach AM. Jedynym problemem jest to, że cholernie często się psuje - powodem tego są połączenia ze srebrzanki i srebrne kołki. Jeśli ktoś potzrebuje schemat DSTL-a, to nie ma problemu.
 • #10
  Intel386
  Level 11  
  Ja poproszę o schemat - zawsze się przyda. Sądzę że to własnie byle jaki montaz jest sprawą awaryjności.
 • #11
  bifi
  Level 16  
  Bardzo przydał mi się ten schemat dzięki