Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technologia flash w pełni dostępna dla smartphone'ów

lukashall 05 Paź 2009 21:07 1431 3
 • Technologia flash w pełni dostępna dla smartphone'ów

  Jedna z najbardziej popularnych technologii do oglądania filmów na komputerze będzie wkrótce dostępna dla większości smartphone'ów.

  Oprogramowanie flash jest używane do oglądania ok. 75% zawartości wideo dostępnej online i jest główną technologią, która wspiera takie serwisy jak YouTube czy Google Video. Do teraz, wiele smartphone'ów i netbooków używało uproszczonych wersji oprogramowania z powodu ograniczonej mocy obliczeniowej procesorów. Nowe oprogramowanie jest stworzone z myślą o pracy zarówno na smartphonach jak i na komputerach stacjonarnych. Abode, producent Flash, twierdzi, że będzie to możliwe do końca 2010 roku, jednakże iPhone Apple'a wciąż nie będzie używał tej technologii.

  Flash jest jednym z przykładów najpopularniejszego oprogramowania instalowanego na komputerach. Adobe twierdzi, że jest on obecny na około 98% komputerów PC. Wspiera serwisy takie, jak iPlayer BBC i ok. 70% internetowych gier wideo. Jednakże, pełna wersja oprogramowania nie była dostępna dla smartphone'ów. Zamiast tego użytkownicy zmuszeni byli stosować Flash Lite, który nie stawia tak wysokim żądań pamięci operacyjnej i procesorom. Flash Lite jest obecnie zainstalowany na ok. 40% przenośnych urządzeń.

  Ostatni raport CCS Insight przewiduje, że 44% ludzi korzystających z przenośnych urządzeń będzie korzystało z dostępu do sieci za pomocą telefonów komórkowych, a smartphone'y będą stanowiły 17% tych urządzeń. Telefony komórkowe stały się po prostu urządzeniami powszechnego użytku.

  Nowe oprogramowanie wspiera wideo w jakości HD i może być używane na urządzeniach z ekranami dotykowymi. Jest to pierwszy produkt inicjatywy zwanej jako Open Screen Project, mającej na celu stworzenie wszechstronnej platformy do gier i wideo, działającej na wszelkiego typu urządzeniach. Open Screen Project jest wspierany przez prawie 50 przedsiębiorstw, m.in. Nokię i Google. Oprogramowanie na wszystkie popularne systemy operacyjne będzie dostępne jeszcze w tym roku, a na Symbiana i Androida na początku przyszłego.

  Źródło

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  Profesjonalne tłumaczenia z angielskiego na polski i z polskiego na angielski. Info przez PW lub mailowo.
  lukashall napisał 98 postów o ocenie 7, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Olsztyn. Jest z nami od 2009 roku.
 • #2
  kitor
  Poziom 34  
  Abode? Nie znam takiej firmy ;-)
 • #3
  Krzysiek16
  Poziom 24  
  Co za bzdury piszą... "wideo w jakości HD" na ekranie rozdzielczości rzędu 320x240. Nawet jak więcej to i tak nijak się to ma do 2 megapikseli. I pewnie jeszcze potrafi odtwarzać ośmiokanałowy dźwięk z wykorzystaniem pojedynczej słuchawki telefonicznej.
  Gdyby Apple pozwoliło intalować na ajfonach Flasha, to byłoby to tak, jak gdyby Microsoft domyślnie instalował Operę zamiast IE. Oni przecież mają swój format, konkurencyjny dla Flash Video, tj. QuickTime. Ja im się nie dziwię, też bym promował swoje :D
 • #4
  kitor
  Poziom 34  
  Ekranów QVGA się w Windows Mobile już oficjalnie nie stosuje. Obecnie minimum to VGA, normalne jest SVGA a chcą jakieś 864x480 bodaj wprowadzić. Także jakieś przeskalowane 720p można by obejrzeć ;-)

  Symbian powoli pada, wychodzi Google Android, a o sony erykach które ledwo javę mają chyba nikt tu nie mówi.