Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Latarkowa wersja TV-B-GONE dużej mocy

manekinen 06 Paź 2009 13:31 35392 40
  • Latarkowa wersja TV-B-GONE dużej mocy
    TV-B-GONE, pilot który posiada tylko jedną, a jakże wspaniałą funkcję - wyłącza wszystkie telewizory w swoim zasięgu. Wystarczy nacisnąć przycisk i cieszyć się efektem. Jest to wersja o mocy aż 1W, a całość jest zamknięta w zwyczajnej latarce, nie możliwej do odróżnienia i nie wzbudzającej podejrzeń - więc dobra zabawa gwarantowana.

Do budowy użyto diody IR o mocy 1W, i długości fali 940nm. Odbiorniki/filtry podczerwieni używane w dużej większości telewizorów są przystosowane właśnie do długości fali na poziomie 940nm, więc użycie diody o innej długości fali (np.850nm) poskutkuje drastycznym spadkiem zasięgu. Działanie układu nie jest skomplikowane, mikrokontroler Attiny85 posiada w swojej pamięci komendy wyłączenia dla 115 najbardziej popularnych telewizorów europejskich, i 115 amerykańskich. Po włączeniu "latarki" do układu płynie prąd, i uC wysyła po kolei wszystkie kody, a po zakończeniu przechodzi w tryb power-down. Można też wcześniej zatrzymać wysyłanie jeśli osiągneliśmy zamirzony efekt, zwyczajnie wyłączając latarkę. Istenieje możliwość wyboru regionu, domyślnie jest to US a żeby wybrać UE należy wlutować rezystor R1. Sama dioda wymaga kolimatora skupiającego strumień światła, użyty przeze mnie to 25* tak aby zagwarantować dobre skupienie = zasięg. Aby móc objąć wiele odbiorników naraz z bliska, należy zastosować kolimator o szerszym kącie, np. 45*.

Urządzenie diametralnie różni się budową od oryginału na ladyada. Jest to wersja minimalna, brak przycisku resetującego (załączanie następuje przełącznikiem latarki), brak diody sygnalizującej, brak tranzystora przed-wzmacniającego, brak zewnętrznego rezonatora ceramicznego 8MHz, a tranzystor końcowy to n-ch mosfet w obudowie SO-8. W tym przypadku to IRF7455, ale może być to dowolny zgodny z pinoutem, i odpowiednich parametrach - czyli w pełni otwarty przy napięciach 3.5V. Płytka dwustronna, o średnicy 20mm (można spiłować nawet do 18mm). Na górnej stronie znajdują się elementy oraz pady do przylutowania przewodów. Na dolnej miejsce do przylutowania sprężynki trzymającej koszyk baterii. Z powodu braku tranzystora który wzmacniał sygnał a jednocześnie go odwracał, należało wprowadzić poprawkę w programie (dzięki pomocy użytkownika maniek1818 z forum elektrody), więc zwykły firmware nie będzie działał prawidłowo (a nawet może uszkodzić diodę) i należy wrzucać ten z załącznika. Fusebity: Wewnętrzny generator 8MHz bez dzielenia przez 8.

Zasilanie z trzech baterii lub akumulatorków AAA, identycznie jak w oryginalnej latarce. Więc napięcie zasilania może sięgać nawet 5V przy nowych bateriach. Maksymalny prąd diody tego typu czyli 750mA osiągany jest dokładnie przy 2V, prąd ten nie jest tutaj w żaden sposób ograniczany, jest ona zapalana tylko na ułamki sekund i zaraz gaszona - można to potraktować jako sterowanie wypełnieniem na poziomie 20-30%. Elementy R2 i C1 podtrzymują pracę mikrokontrolera w przypadku gwałtownego spadku napięcia (np. w momencie załączenia diody gdy baterie są słabe). Konstrukcje mechaniczną widać na zdjęciach, zresztą wszystko jest identycznie jak w oryginalnej latarce, jedyna przeróbka to umocowanie nowego kolimatora na miejscu. Przy budowie bardzo pomocne okazało się forum światełek.

Latarkowa wersja TV-B-GONE dużej mocy Latarkowa wersja TV-B-GONE dużej mocy Latarkowa wersja TV-B-GONE dużej mocy

Latarkowa wersja TV-B-GONE dużej mocy Latarkowa wersja TV-B-GONE dużej mocy Latarkowa wersja TV-B-GONE dużej mocy

Latarkowa wersja TV-B-GONE dużej mocy Latarkowa wersja TV-B-GONE dużej mocy

W załączniku pliki projektu eagle 5.4.0, zmodyfikowany wsad HEX, źródło C, schemat i płytka w PDF.

Tutaj -> http://www.mm.pl/~kisiel-ket/tvbgone/porownanie.avi <-filmik zrobiony "na kolanie", porównanie do zwykłego pilota (nagrywany kamerką z wyjętym filtrem). Później zrobie lepszy filmik i wrzuce jakoś normalnie.

Uwaga! Załącznik został zaktualizowany, poprzedni zawierał błędny wsad!

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    manekinen
    Poziom 29  
    manekinen napisał 1629 postów o ocenie 2225, pomógł 75 razy. Mieszka w mieście Kętrzyn. Jest z nami od 2006 roku.
  • Computer Controls
    mavin
    Poziom 12  
    Projekt naprawdę fajny. Rozumiem że idąc do RTV Euro AGD wyłączę wszystkie telewizory!! Piszesz coś o skupieniu i zasięgu - jaki jest więc zasięg??
    Dragas
    Poziom 26  
    leonow32 napisał:
    Hahaha genialne :) czy będę mógł tym wyłączyć telewizory sąsiadom z bloku naprzeciwko?

Zależy od odległości i czy nic nie ma na przeszkodzie pomiędzy Tobą i sąsiadem.
    szeryf.rm
    Poziom 22  
    Wydaje mi się jednak, że wyłączanie TV sąsiadom to nie to samo co wyłączanie w markecie. Jedno to po prostu chamstwo, a drugie może być zabawne, zwłaszcza, że tam i tak stoją przedmioty nie najwyższych lotów. Zwracam na to uwagę, gdyż wydaje mi się to dość niegrzeczne. Jakiemuś biedakowi zaczniesz wyłączać, to zawiezie do naprawy, zapłaci kilka dyszek/stówek za nic. Nie wiem czy to byłoby dla Ciebie takie wtedy śmieszne. Zwłaszcza jakby się dowiedział. Z drugiej strony to po prostu postaw się w sytuacji, że tobie ktoś robi takie numery a ty nie masz pojęcia kto i jakim cudem. W końcu nie tylko TV są na pilota. Gdybyś był moim sąsiadem to za taki numer nie otworzyłbyś auta przez tydzień :). Zagłuszacze 868 lub 433 i śmiejemy się z Ciebie. Że nie wspomnę o żarcie z zagłuszeniem 2,4GHz jak masz internet radiowy lub korzystasz z laptopa. Dlatego sklep to sklep, ale ludziom zwykłym to nie wypada :).

A tak poza tym to fajna zabawka. Tylko ile to całe wraz z diodą i kolimatorem kosztowało, bo nie zauważyłem nigdzie ceny.

Pozdrawiam.
    DmZ
    Poziom 18  
    szeryf, no chyba ze sąsiad mocno przegina z tzw 'volume' nawet po 24:00, co u moich sąsiadow akurat ma miejsce notorycznie. niech jeżdzą do serwisu do upadłego. na wino jest to i na serwis sie znajdzie
  • Computer Controls
    maniek1818
    Poziom 22  
    Dziękuję AUTOROWI tematu za wzmiankę o mojej skromnej osobie. Oraz zwracam się do osób wykonujących ten pilocik, jeżeli komukolwiek zdaży się sytuacja, że TV-B-GONE nie wyłącza telewizora sąsiada (bo nie zawiera odpowiedniego kodu) mogę pomóc :D
    Mihas66
    Poziom 22  
    Jak tam testy w media markt-ile tv nadal działało? ile kosztuje takie cudo, szkoda że smd bo bym sobie zrobił i miał niezłą radochę w marketach;p
    szeryf.rm
    Poziom 22  
    Jeśli chodzi o sklepy to tutaj specjalnie nie będę krytykował, bo sklepu nie masz na co dzień i nie będzie to notoryczne. Raz, drugi się pośmiejesz i tyle. Chyba, że ktoś ma problemy natury umysłowej i będzie chodził non-stop. Ale wtedy to szybko kamery w sklepie go wyłapią. A co do sąsiada puszczającego muzykę, no cóż... są wyjątki. Swoją drogą gorzej jak się wyda.

A powaga i żarty powinny być z umiarem. Ktoś kiedyś mi mówił, że najlepiej żartować z tych, którzy te żarty rozumieją i w niedługim czasie poznają prawdę. W końcu najśmieszniejszy żart jest wtedy, kiedy owemu koledze możesz powiedzieć co zrobiłeś i zobaczyć jego minę :).
    maniek1818
    Poziom 22  
    Cytat:
    Ale wtedy to szybko kamery w sklepie go wyłapią.

Napewno wyłapią, promieniowanie IR widoczne jest na kamerach :D Co do sąsiadów to prawda, sam mam taką sąsiadkę, co za wszystko z chęcią podała by kogoś do sądu (też mi to groziło).
    pawel01
    Poziom 24  
    Ja tak robiłem w Media Expercie tylko telefonem z aplikacją irremote i wyłączylem wszystkie telewizory z jednego rzędu bo były tej samej firmy.
    marcin804
    Poziom 12  
    Witam. Powiem wam z punktu widzenia sprzedawcy w Media Markt, że żart wyszedł stałem przy pulpicie gdy nagle połowa TV zgasła :) Pomyślałem, że może spliter siadł, ale podchodzę do TV i widzę tryb standby. Po chwili widzę dwie śmiejące sie osoby. Dla "żartu" ochrona marketu ich postraszyła i z tego co widziałem nieźle się przestraszyli :) Tak więc najpierw oni z nas się śmiali a później my z nich :) Wracając do tematu chyba zaopatrzę sie w takie cudo bo reczne gaszenie TV codziennie jest troche męczace tym bardziej, ze nie jest ich mało. Pozdrawiam jajcarzy
    manekinen
    Poziom 29  
    miswierz napisał:
    Mihas66 nie tylko smd tu masz wersje normalną:

http://ladyada.net/make/tvbgone/index.html

Oczywiście, na tym bazuje ten projekt. Wydaje mi się że ideą takiego pilota był zawsze zasięg, moc. Autorzy oryginału dążyli także do jak największego zasięgu. Widziałem wersje z 10 ledami, z matrycą kilkudziesięciu diod, a jest to wielkie, nieporęczne, rzuca się w oczy. Dla tego powstała wersja w latarce. Dodam że są ogromne trudności w zdobyciu diody o większej mocy przy długości fali 940nm, o ile diodami 850nm można oświetlać teren dla kamery, to dla tych nie ma praktycznie żadnych zastosowań i nikt tego nie sprowadza :(

Sam efekt działania tv-b-gone znajdziecie na youtube. Jednak nachalne wyłączanie komuś telewizora to jest nic innego jak przejaw chamstwa. Stosować należy z rozwagą, chyba nie muszę pisać o konsekwencjach takiego działania w barze podczas mistrzostw piłki nożnej :) Ale jako gadżet sprawdza się świetnie, nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać :)
    szmichal
    Poziom 12  
    a ja zapytam o latarkę, skąd masz to body bo widzę że jest rozkręcane a nie klejone.
    manekinen
    Poziom 29  
    Koszta:

latarka - 8zł - allegro, szukać "police"
    dioda - 20zł
    attiny85 - 7zł - seguro
    mosfet - 3zł - allegro

38zł, kwoty bez wysyłek, brane z różnych źródeł po jak najniższych cenach - nie było to brane po jednej sztuce ale po więcej, było to zamówienie dla chłopaków z forum światełek. Jeśli ktoś jest zainteresowany diodą to proszę pisać na PW, jak się nazbiera więcej osób to będe mógł zamówić kolejne.

mavin napisał:
    jaki jest więc zasięg??

Nie miałem okazji przetestować porządnie, ale myślę że będzie to wielokrotność proporcjonalna do wielokrotności mocy, na filmiku widać porównanie zwykłego pilota i latarkowego :)
    PEJO
    Poziom 21  
    jak wyjdą zdjęcia makro robione przy oświetleniu takiej diody?:)
    parę takich latarek i szło by "noktowizor" zrobić;p to chyba lepsze niż robienie kawałów.
    satanistik
    Poziom 27  
    Pytanie do autora - gdzie można kupić taką diodę w cenie 20zł był bym bardzo zainteresowany.
    manekinen
    Poziom 29  
    electro - nie mierzyłem czasu, ale sporo, może 40 sekund. Osobiście nie znalazłem jeszcze takiego tv którego wyłączanie zajęło by dłużej niż 10 :)
    satanisik - niestety wygląda na to nie można. Patrz mój drugi post.

I prosze, tak jak pisałem:

Oryginał był na jednej led
    Wersja 4 led to właśnie ta z ladyada.net
    Wersja 8 led http://www.magicsoftinc.com/store/index.php?show=ehp
    Wersja 20 led http://www.instructables.com/id/Ultra-TV-B-Gone/
    Wersja 48 led http://www.youritronics.com/super-tv-b-gone/

Latarkowej jeszcze nie widziałem :)

Tutaj jeszcze jakiś wynalazek, z funkcją uczenia się kodów http://www.lochraster.org/unzap/

Pokaże jeszcze jak wyglądała pierwotna koncepcja:

Na tranzystorze bipolarnym, wg oryginalnego schematu. W załączniku pliki od tego, jak by ktoś chciał taką wersje wykonać to prosze, w pełni sprawna. Na zdjeciu nie ma jeszcze diody, czekając na przesyłke wymyśliłem sobie latarke i zrobiłem na nowo :)
    Trismagist
    Poziom 10  
    Czy 2k flash wystarczy w uC ATTINY25?
    P-o-l
    Poziom 18  
    Żeby miało wystarczyć to autor pewnie nie pchałby kodu do attiny85 - 8k flash - ogólnie to ciężko go dostać bo V w DIP w Polsce jest prawie niedostępne(znalazłem tylko w Farell Polska). Dałoby radę upchać kody do jakiegoś EEPROMu a jakimś małym uC odczytywać i wysyłać kody? Tylko czy nie będzie to zbyt wolne?
    maniek1818
    Poziom 22  
    Trismagist napisał:
    Czy 2k flash wystarczy w uC ATTINY25?

Dało by radę w TINY45, ale wymagałoby to wykasowania wszystkich kodów Amerykańskich, które w przedstawionej przez AUTORA konstrukcji są nieużywane.
    miswierz
    Poziom 14  
    Przecież istnieje wersja kodu tylko pod Europe to po co wycinać. Pozatym mikrokontroler z V a bez V różni się tylko napięciem zasilania jego.
    Uxlin
    Poziom 12  
    mam pytanie jak można wyłączyć sąsiadowi telewizor, skoro zasięg podczerwieni jest to zasięg światła.
    P-o-l
    Poziom 18  
    Uxlin napisał:
    mam pytanie jak można wyłączyć sąsiadowi telewizor, skoro zasięg podczerwieni jest to zasięg światła.

Wdziałeś kiedyś kamery na podczerwień? Pewnie chodzi o sąsiada z bloku naprzeciw ;)