Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mała sieć biurowa. Proszę o pomoc

golem74 06 Paź 2009 19:40 1094 2
  • #1 06 Paź 2009 19:40
    golem74
    Poziom 2  

Jestem pracownikiem małej firmy.
    Mój szef "poprosił" mnie o poprawienie naszej sieci lokalnej.
    Mamy 3 PC z Windows Home Edition połączone przez switch i jeden zewnętrzny dysk twardy podłączony do sieci, poprzez router oraz kilka drukarek.
    Nie ma ustanowionego serwera więc wszystkie kompy należą do grupy roboczej.
    Szef chciałby jeden z kompów przeznaczyć na serwer.
    Najbardziej boi się o dane (zdęcia i dokumenty .doc)
    Myślałem żeby na serwer użyć darmowego ubuntu (nie wiem czy tryb tekstowy czy ze środowiskiem graficznym)
    A czy możana bez serwera, ale poprzez router z zewnętrznym dyskiem sieciowym?
    Czy ktoś może mi podsunąć rozwiązanie?
    Jak mawiali Apacze jestem "greenhorn"

0 2
  • #2 06 Paź 2009 20:06
    xHaKeReK
    Poziom 20  

Zależy jaką to ma pełnić funkcję, jeśli nie potrzeba Ci firewalla/routingu/qos to po co stawiać serwer? Jeżeli jednak system na serwer to polecam nnd i freesco, po wklepaniu w google doczytasz o co chodzi. Ja postawiłbym na jednym z komputerów serwer z www firmy, jakis serwer ftp do dostępu z wewnątrz i robił co jakiś czas backup na ten dysk sieciowy, trudno wywnioskować co kolegę interesuje dokładnie. Komputer pełniący rolę serwera nie musi wcale mieć środowiska graficznego, ani nawet monitora, klawiatury i myszy a wszelką konfiguracje można wykonać przez ssh na zdalnym komputerze. Pozdrawiam.

0
  • #3 06 Paź 2009 20:13
    golem74
    Poziom 2  

Jemu najbardziej zależy na scentralizowaniu i zabezpieczeniu danych.
    W tej chwili są one porozrzucane na 3 kompach. Serwer WWW firmy mają na zewnątrz.

0