Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony zasilacz w Samsung SyncMaster 720n

elteka 06 Paź 2009 20:45 5469 8
  • #1 06 Paź 2009 20:45
    elteka
    Poziom 9  

Witam wszystkich i proszę o pomoc .
    Dostałem uszkodzony monitor LCD Samsung SyncMaster 720n . Poprzedniemu użytkownikowi przestał się włączać , więc poradził sobie wkładając zapałkę w przycisk ON . Tak działał jeszcze miesiąc i potem uległ uszkodzeniu . Dioda nie świeci w ogóle po włączeniu do gniazdka . Bezpiecznik dobry . Na początek wymieniłem wszystkie elektrolity . Nic to nie dało . Proszę o wskazówki . Zdjęcie przedstawia ten zasilacz przed wymianą elektrolitów .

Uszkodzony zasilacz w Samsung SyncMaster 720n

• #3 11 Paź 2009 08:55
    lisek
    Spec od monitorów

Ten monitor SyncMaster 720N model: LS17MJVKS (matryca МТ170EN01 V.7 )ma dwie płytki:
    1.zasilacz (na TOP245Y ) z inwertorem (4-y lampy,2 trafka napedzane od AP9971GD >a te od scalaka OZ9938GN )
    brak schematu (typ ILPI-014 )posiłkuj się zblizonym OZ było kilka na forum

2. procek TSUM16AL-LF + pamięc DDC 2402 (obok wtyku DB15) + eeprom U108 2404
    -

Tutaj zawsze był problem z przyciskami (potem procek)
    Wymień je wszyskie

• #4 12 Paź 2009 19:13
    elteka
    Poziom 9  

Na kondensatorze 82uF tym największym , już za transformatorem i mostkiem prostowniczym jest 290 V

Przyciski sprawdziłem , a co do płytki nr 2 , to czy ma ona coś wspólnego z brakiem zasilania? Chyba dioda nawet bez maina powinna świecić pomarańczowo.

• #5 12 Paź 2009 23:57
    foldback
    Poziom 29  

Posprawdzaj diody: schottkiego na radiatorze ich zwarcie może powodować, że przetwornica się nie uruchomi albo zadziała zabezpieczenie posprawdzaj też inne diody w okolicy układu TOP245Y.
    Jeśli diody będą sprawne to najprawdopodobniej masz uszkodzony układ TOP245Y o ile to on siedzi na płytce. Miałem ostatnio identyczny przypadek w monitorze Sony napięcie dochodziło na układ TOP245Y, ale nic z niego nie wychodziło. Wymieniłbym jeszcze kondensatory elektrolityczne w aplikacji tego układu o ile pamiętam 47uf/50V.
    Aby monitor działał długo i bezawaryjnie zastosuj po stronie wtórnej kondensatory elektrolityczne typu low ESR

• #6 13 Paź 2009 18:57
    elteka
    Poziom 9  

dziś cały dzień szukałem tego scalaka w Warszawie i nie znalazłem . Diody umiem rozpoznać i sprawdzić . Na żadnej nie ma przebicia . Stawiam na TOP245Y . Potrzebuję kilka dni na znalezienie go w jakimś sklepie ( giełdy już sprawdziłem ) Czy ktoś się orientuje jakie napięcia powinny być na jego wyjściu?

• #7 13 Paź 2009 19:45
    jjjonasz
    Poziom 18  

Cytat:

Na kondensatorze 82uF tym największym , już za transformatorem i mostkiem prostowniczym jest 290 V

Może to nie jest przyczyna niedziałania, ale coś tu nie jest w porządku:
    1.pisałeś o wymianie WSZYSTKICH elektrolitów, czy ten 82uF też?
    2.napięcie jest za małe, powinno być 1,4 zasilającego.
    3.to nie transformator, tylko dławik.

Nie odpowiedziałeś, czy są jakieś napięcia.

Jak nie masz schematu, to korzystaj z aplikacji przykładowej:
    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/34954/POWERINT/TOP245Y.html
    Tam znajdziesz gdzie i jakie napięcia mają być.

• #8 14 Paź 2009 14:58
    elteka
    Poziom 9  

Napięcie na kondensatorze 82uF, który także wymieniłem to 295 V, a na TOPie pokazuje mi poza zakresem, czyli powyżej 500V. Jeżeli jest napięcie na wyjściu TOPa to może jest on sprawny?

• #9 22 Paź 2009 20:54
    elteka
    Poziom 9  

Witam wszystkich ,
    którzy mi pomagali . Dzisiaj z firmy ze Słupska otrzymałem TOP245Y . Wkleiłem go i monitor działa , że hej .
    Na tym zamykam temat i mam nadzieję , że jeszcze się to komuś przyda .
    Pozdrowienia i podziękowania dla wszystkich elektrodowiczów . Tomasz L.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME