Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w budowie subwoofera.

07 Paź 2009 00:21 15739 141
  • Poziom 28  
    Witam.
    Sprzęt jaki posiadam to amplituner Yamaha rx-797 oraz kolumny Tonsil Siesta.
    Muzyka jakiej słucham to głownie hip-hop, "czarna muza", troche techno odtwarzana z komputera. Pokój 15m2.
    Chiałbym uzupełnić dolne pasmo za pomocą subwoofera ponieważ czasami czuje niedosyt a dzwięki które kiedyś były gdzieś uleciały po sprzedaży poprzedniego subwoofera DIY na głośniku alpharda.
    Myślałem o zakupie firmowego sprzętu jednak jeśli za te same pieniądze mogę mieć coś lepszego to wole złożyć samemu.
    Główną przeszkodą jest dla mnie brak wolnego czasu dlatego chciałbym skorzystać z gotowego projektu, wykonanie obudowy zlecić zaprzyjaźnionemu stolarzowi a poźniej wmontować w nią tylko głośnik i zakupiony moduł wzmacniacza.
    Myślałem o takich głośnikach jak Tonsil 20/100/3 lub też 30/120 a może doradzicie mi jeszcze coś innego? Które z gotowych modułów wzmacniaczy wraz z zasilaniem godne uwagi i za rozsądne pieniądze?
    Nie zależy mi na dużej efektywności ponieważ mam niewielki pokój więc z odpowiednim poziomem głośności nie będzie zapewne problemu (chodź zapas mocy mile widziany) a za to chciałbym by subwoofer mogł zagrać możliwie nisko i czysto.
    Zaznaczam, że przerabiałem podobne tematy na elektrodzie, także jeden wciąż aktualny gdzie jednak wybór padł na inny głośnik.
    Kasa jaką mogę przeznaczyć na całość to 1000zł.
    Wszelkie porady mile widziane.
    pozdrawiam
  • Poziom 39  
    dobrze by bylo kupic panel irka SUB150 ale na niego mozesz sporo poczekac...
    bylby idealny do GDN 20/100/3 ;)

w zasadzie wybor ogranicza sie do tych paneli lub okazji na allegro lub innych portalach
    matronix juz nie montuje sprzetu, panele na TDA odpadaja...
    aaa - jest jeszcze STX :D
    http://www.stx.pl/index.php/product/show/id/240
    to tez jest chyba konstrukcja irka wiec warta uwagi
    jak zdecydujesz sie na zakup to poszuka sie do tego odpowiedniego glosnika ;)
  • Poziom 28  
    Dzięki za odpowiedz.
    Właśnie wróciłem z pracy tak więc nie ukrywam, że licze na prawie gotowy projekkt bo czasu na kombinowanie mi brak. Wolę wydać więcej kasy niż poświęcić więcej czasu na wykonanie. Jestem zwolennikiem tonsila, więc gdybym zdecydował się na głośnik przykładowo 30/120 czy możecie mi polecić jakiś konkretny wzmacniacz i projekt obudowy?
  • Poziom 39  
    to bardzo popularny sub i masz pelno projektow skrzyn do niego
    ale co do wzmacniacza to nie prychodzi mi do glowy nic konkretnego :???:
    szkoda ze ten GDN ma 8ohm
  • Poziom 28  
    A jeśli zdecydowałbym się na STX GDN-32-450-4-SC? Również ma wiele pozytywnych opini na forum. Poza tym widze, że nie tylko ja mam problem ze wzmacniaczem. Zapytam w STX jaki głośnik polecają do panelu S-300-W odpowiedni do moich potrzeb.
  • Poziom 28  
    Tak więc w STXie proponują GDN-22-300-8-SW. Jakieś inne propozycje?
  • Poziom 38  
    STX 27-450-4 też ma niezłe opinie. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...450+4+sc&sid=5fa34a0bd1f52711817eaafb432ff684

Co do wzmacniacz - spotkałem się z opinią (potwierdzoną w w/w temacie), że wcale nie trzeba elektrowni do tego GDN.
    Skoro autorowi wystarcza wzmacniacz 120 W, to może taki na mosfetach też dałby sobie radę http://www.subwoofery.pl/index.php-id_klienta=1F72AE&id_zakladki=15731&l=1&id_grupy=6820.htm (zmostkowany), a jak nie to: http://www.subwoofery.pl/index.php-id_klienta=1F72AE&id_zakladki=15730&l=1&id_grupy=6820.htm
  • Poziom 39  
    zamiast tego SW bralbym SCXa - bardziej muzykalny i zroznicowany bas
    GDN 27 tez mi za bardzo nie odpowiada - taki monotonny troche :???:

jaki masz wogole budzet na glosnik? bo poszuka sie czegos innego pod ten panel
  • Poziom 39  
    a to nawet nie glupi pomysl
    powierzchnia membran jak w 12" tylko zejscie nie tak niskie. ale wg mnie warto tak sie pobawic ;)
  • Poziom 16  
    Podłącze się do tematu bo mam podobny dylemat.Dużo czarnej muzyki,pokój około 15 mkw mile widziany zapas mocy.Na sam głośnik i panel mam 600-700 zł.
  • Poziom 28  
    Kasa jaką mogę przeznaczyć na głośnik i wzmacniacz to 700zł.
    Pytanie jaki głośnik będzie najlepiej współpracował z jakim (gotowym) wzmacniaczem?
    Dzięki za zainteresowanie.
  • Poziom 39  
    dues, w zasadzie do wyboru masz tylko tego STXa lub dlugie czekanie na panel irka...
    panel to 370zl. zostaje 330zl na glosnik
    no i szczerze mowiac to naprawde nie mam pojecia co za tyle kupic :???:
    ja mam 2xMDS08 i mi to wystarcza. tak wiec 2xGDN 22 SCX glupim pomyslem tez nie bedzie. jak sie nie spodoba to mozesz zawsze przerobic na 3 drogi...
    dobrze byloby znalezc jakies nie wymagajace 10"
    byly okazyjne monacory SPH 250 KE ale juz sprzedane :???:
  • Poziom 28  
    A jak panel STXa ma się do panelu zaproponowanego przez Tomq tj. PA 15.1? Czy jest jakiś firmowy subwoofer w granicach 1000zł wart uwagi? Kiedyś myślalem o Tonsil Aktiv 250.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    A do 2xGDN 20/100 jaki panel będzie dobry?
  • Poziom 28  
    Za jednego tonsila 20/100 mozna mieć dwa SCXy więc czy warto dopłacać do tonsila? Powtarzam pytanie kolegi: jaki panel? PA 15.1 ? S-300-W?
  • Poziom 39  
    Qwerty_07, alez ja nie mam nic do GDN 30/120/1 (i prosze pisac pelne oznaczenia bo ostatnia cyfra bardzo duzo zmienia)
    tylko ze ten panel mialby troche malo mocy zeby w pelni go wykozystac :???:

no i nie ma sensu dawac 2xGDN 20/100/3 (bo raczej o ten chodzilo bo 20/100 do suba wg mnie sie nie nadaje) bo wypadkowa impedancja wyjdzie 2 lub 8ohm wiec nie pasuje do wzmacniacza

a co do wzmacniaczy z subwoofery.pl - niestety nie znam pewnej opini o tych wzmanciaczach ani sam ich nie testowalem
    pewne jest to ze siedza tam TDA7294 ale w roli sterownika. za moc odpowiadaja tranzystory.
    ale jak to brzmi itp to niestety nie wiem
  • Poziom 28  
    Mój kolega ma dwa głośniki Cervin Vega o oznaczeniach: CVW12 EP021997
    Niemoge nic znaleźć na ich temat. Czy nadaje się to na subwoofer?
  • Poziom 39  
    jezeli to glosnik niskotonowy to sie nadaje
    ale zobacz czy przypadkiem nie jest to typowa samochodowa "pompka" czyli glosnik o niskim SPL a duzym x-max
    jezeli taki jest to moze sie nie nadac
    jezeli x-max jest w granicach normy to moze sie nadac do domu
  • Poziom 19  
    Te charakterystyczne głośniki Cerwin stosuje w kolumnach i subwooferach jako niskotonowe, więc powinno być oki.
  • Poziom 28  
    Nie sprawdzałem czy są sprawne ale brak uszkodzeń mechanicznych więc powinny "grać". Pytanie jak stworzyć obudowe do takiego głośnika i czym go wysterować?

Dodano po 55 [sekundy]:

Jak stworzyć obudowe nie mając żadnych parametrów?
  • Poziom 39  
    jak kolega wyzej wspomnial byly one w fabrycznych konstrukcjach. poszukaj ich i policz litraz z wymiarow
  • Poziom 39  
    5 litrow roznicy w tym przypadku niewiele zmieni

tak jak myslalem zeby wpakowac go w standardowe 50-max 60 litrow :P
    jezeli glosnik jest 4ohm to ten STX powinien juz wystarczyc ;)
  • Poziom 28  
    Tak więc głośnik już mam. Na razie do testów. Impedancja 4 Ohm'y. Prawdopodobnie skuszę się na wzmacniacz stx'a. Jak wykonam obudowe wg. oryginalnego projektu wychodzi wewnątrz 67litrów - komora wzmacniacza ok. 18litrów tj. 49litrów - wzmocnienia wg. projektu Pawła z tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1431305-60.html
    Zamierzam wykorzystać mdf 22mm. Chciałbym aby subwoofer zagrał możliwie nisko ale nie muląco. Jakie porty/port bass-reflex powinienem wykorzystać? W oryginale wyglądają na średnice 8-10cm. Jaka długość?
  • Poziom 39  
    jak to jest 12" to tunel 10cm srednicy
    lub 2x7-8cm
    dlugosc wyliczysz w winisd w zaleznosci od strojenia. strojenie w granicach 35-40Hz dobierane na sluch
  • Poziom 28  
    Nie radze sobie z Winsid. Przyjąłem, że głośnik będzie miał do dyspozycji 54 litry (troche zajmą wzmocnienia),strojenie na 35Hz,dwa tunele bass-reflex o średnicy 69mm,długość 218mm-będzie z czego ciąć ale niewiem na ile?
  • Poziom 39  
    1. wybierasz dowolny glosnik (dlugosci tuneli beda takie same tylko inne wykresy)
    2. wpisujesz dany litraz i dane strojenie (w tym przypadku lepiej podac nizsze)
    3. podajesz srednice tunelu jaki masz do dyspozycji (czytaj moj podpis)
    4. odczytujesz dlugosc tunelu jaka musi byc dla danego strojenia

nic trudnego :P