Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Magster 350c - przerwy w spawaniu.

07 Oct 2009 19:17 2024 1
  • Moderator of Cars
    Witajcie. Mam kłopot z usunięciem usterki w spawarce Magster 350c (BESTER). Urządzenie wyposażono w sterownik US41-S. Od kilku dni zaczął występować taki objaw: podczas spawania spawarka potrafi kilka razy sobie wyłączyć i włączyć stycznik. Po dotknięciu palcem radiatora IRF'ów stycznik zaczyna wariować - włącza się i wyłącza cały czas. Wejściowy sygnał sterujący sprawdzony, uchwyt i połączenia wykluczone. Przerywanie sygnału sterującego następuje już przed transoptorem, który steruje triakiem BT137.
    Zastanawia mnie reakcja na dotknięcie radiatora (wzmożenie przerywania pracy), oraz to, że czuć prąd na tymże radiatorze. Usterka występuje tylko przy włączonym transformatorze głównym, po odpięciu jego zasilania przed lub za stycznikiem - wszystko działa poprawnie. Wiążę takie zachowanie również z możliwością przebicia na wirniku silnika podajnika (choć pomiar statyczny tego nie wykazuje), które mogłoby skutkować przedostawaniem się prądu roboczego do układu PWM. Jest to jednak raczej niespotykana usterka, poza tym nie powinna mieć wpływu na pracę sterownika (?).
    Podpowie ktoś coś w tej kwestii?
    Edit:
    Kolejne ustalenia: problem występuje także po rozłączeniu zasilania transformatora głównego (sprawdziłem powtórnie), oraz nawet silnika podajnika. Po dotknięciu radiatora, stycznik wyłącza się i włącza naprzemiennie, bez dotykania - sporadycznie. Zasilanie modułu US-41S jest właściwe: 41-42V. US sprawny, przekładałem przed chwilą do drugiej spawarki, również moduł pożyczony z tej drugiej tutaj tak samo wariuje.
    Może dziwne, że o tej porze jeszcze walczę, ale to pilna sprawa, jak cholera.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
  • Moderator of Cars
    Usterka usunięta, podaję rozwiązanie. Przyczyna banalna - uszkodzenie izolacji jednego z przewodów sterujących przy samym gnieździe. Spawarka była dość mocno w tym miejscu zanieczyszczona pyłem metalowym i to było przyczyną niewielkiego kontaktu obwodu sterowania z prądowym. Proste, ale było dość trudne do wykrycia, ze względu na mylące objawy, dopiero odpięcie przewodów sterujących od US i niezależne zamknięcie tego obwodu pokazało, gdzie tkwi problem.