Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przegląd konstrukcji zestawów głosnikowych DIY

Tomq 07 Paź 2009 19:33 19958 2
    Tomq
    Poziom 38  
    Zgromadziłem tutaj zbiór najciekawszych konstrukcji DIY (Do It Yourself - zrób to sam) - jest to w pewnym rodzaju katalog z kolumnami stworzonymi przez użytkowników polskich for audio. Z założenia temat ma być pomocą dla osób stawiających pierwsze kroki w dziedzinie elektroakustyki, można zobaczyć tu gotowe konstrukcje, dowiedzieć się jak wyglądają głośniki z "tajemniczymi oznaczeniami" i przeczytać w jednym miejscu o wrażeniach odsłuchowych. Docelowo przy każdym zestawie podam orientacyjną cenę głośników. Lista w przyszłości będzie rozbudowywana, wraz z pojawianiem się nowych projektów. Jeżeli ktoś ma jakieś propozycje proszę zgłaszać. Podałem orientacyjne ceny ("koszt") głośników do jednej kolumny, są to najlepsze oferty na dzień 09.10.2009. Jeżeli w kolumnie występują dwa głośniki niskotonowe to jako cenę podałem cenę dwóch sztuk. Co do kosztu zwrotnic - do zestawów dwudrożnych zwykle jest to 70-110 zł, do trzydrożnych 150-220 zł. Obudowa i wykończenie w zależności od zastosowanych materiałów - 100-400 zł.

Do 500 zł:

STX GDN 14-150-8 SCX + STX GDWK 10-200-8 PJAby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany – najtańszy dobrze grający zestaw. Dość uniwersalny.
    Koszt: 38 zł + 27 zł.

Tonsil GDN 13/40/2 + Tonsil GDWK 10/80/7,Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    Koszt: 62 zł + 36 zł
    Jest to kopia zestawu „Mite” kanadyjskiej firmy Totem – stąd popularna nazwa „klony totem mite”, pod jaką można spotkać ten zestaw na forach dyskusyjnych. Zestaw dość kontrowersyjny, dla jednych świetne kolumienki za niewielkie pieniądze, dla innych „nie ma się czym zachwycać”. Wiele osób narzeka na wysokotonówkę Tonsila – podobno jest „szeleszcząca”, co potwierdza opinia takero: "10 80 7 to niestety dość przeciętna kopułka - jak większośc tonsili i nie ma się co po niej spodziewać cudów"

2x Tonsil GDN 13/40/2 + Tonsil GDWK 10/80/7Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    Nie żałuję ani jednej złotówki wydanej na kolumny...cudowna przestrzeń i stereofonia scena wielka a basik szybciutki i baaaardzo niski mam wrażenie, że gra porządny sub Smile średnica cudowna nie podbarwiona pełna tworząca świetny klimat przy wokalach Sary McLachlan Smile ma się wrażenie, że kolumny przy porządnym napedzie znikna z pokoju:) Wysoki tony...hmm uważam ze 10/80/7 to niedoceniana kopułka Tonsilu...bardzo detaliczna, a jednocześnie ciepła góra..nie wybija sie ponad resztę pasma..jednym słowiem stara ale świetna kopułka
    Koszt: 125 zł + 36 zł

Tonsil GND13/40/6 + Seas 27TFF Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany Całość gra spójnie, z niezbyt niskim, ale dość konturowym i przyjemnym basem, poprawną średnicą i bardzo delikatną górą.

2 x TVM ARN-150 + Visaton SC10N
    Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    Miły mruczący bas na 13m^2 daje się we znaki SC10N jak na swoją cenę gra pięknie, wysokie tony są czyste, nic nie piszczy. Niestety największy mankament tych kolumn to brak środka(tego się spodziewałem)” Głównie słucham reage oraz rocka [do muzyki elektronicznej będą jednak idealne.]
    W filmach z dobrej jakości dźwiękiem MTM'ki też pokazują na co je stać. Cieszy widok osób które po usłyszeniu tych kolumn miały opuszczoną szczęke, cytuje "takie coś tak gra?

Koszt: 80 zł + 58zł

STX GDN 17/140/8 scx + STX GDWK 10/200/8 PJ Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    Co do dźwięku kolumienek to mogę powiedzieć że jestem zadowolony.Wiadomo że GDWK 10/200/8 pj jest nie najgorszym głośnikiem, czasem lubi "sypnąć piachem". A co do GDN 17/140/8 scx to mile zostałem zaskoczony ponieważ basu było nawet dość dużo jak na takie monitorki. Oczywiście można się przyczepić do średnicy która jak dla mnie jest dość wycofana

STX GDN-15-100-8-AKX VifaDX25TG05-04 Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany -
    Czasami na niektórych płytach tych wysokich jest za dużo. A mam też takie płytki gdzie ich brakuje, ale to może specyfika utworów. Basu jest w sam raz. Słucham np. takiego zespołu Sirenia i muszę cofnąć potecjometr od basu o dwa ząbki bo jest go za dużo. Nie potrafię napisać jaki jest rodzaj basu, wysokich.Dla mnie gra to rewelacyjnie. Jest taki kanał GOTV i tutaj muszę powiedzieć jakość dźwięku po prostu zwala mnie z nóg. Pomimo tego, że mam słaby wzmacniacz i DVD po raz pierwszy w życiu słyszę "co do mnie śpiewają" [...] coś niesamowitego gdy włączam stare płyty, które praktycznie znam na pamieć i słyszę inną muzykę. Nawet Guns'n'Roses brzmi bardzo czysto, słychać instrumenty, bębny itp...
    Zaczynam też czuć co to znaczy "scena"

i w wersji z STX GDWK 10-200-8 AJ
    nowo powracam do płyt których nie słuchałem bo mi sie nie podobały na starych skrzynkach a teraz mają zupełnie inne brzmienie i słucha się ich z prawdziwą przyjemnością, dzwiek nazwał bym zrównoważonym w zasadzie żadne tony
    nie wybijają się przed szereg a jednak wszystko jest doskonale słyszalne a basiku jak na 16-to metrowy pokój jest aż nadto dla mnie poprostu super

Koszt: 99 zł + 110 zł (wersja z vifą dx 25)
    99 zł + 40 zł (wersja z stx AJ)

TVM ARN-100-10/4 i ARV 104 lub ARN 116-60/8 + ARV 104 Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany milo sie tego slucha, bdb zestaw do kompa nie meczy, mozna go sluchac i sluchac, zadziwiajacy w niskich rejestrach jak na taki maly glosniczek, wysokie sie nie wydzieraja, uzupelniaja niedociagniecia arna na gorze. /[i]

2x TVM (Tesla) ARN 116-60/8 + Seas 19taf/g Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    [i] arn byl trafnym wyborem do tego co chcialem uzyskac. Dosyc wysoko ciagnie, srednica czysta, klarowna, gitary i wokal mile dla uszu na czym najbardziej mi zalezalo. basu jak na takie male glosniczki jest troche, jest lekko za srednica, bardziej pomruczy niz wykopie jednak nie meczy i mozna sluchac tego dlugo co jest wielka zaleta tych malych glosniczkow. seas jest tu aluminiowym uzupelnieniem gory, talerzy dzwoneczkow czego brakuje arnom, pasuje tu lepiej niz przy tonsilu 13 40 2 z ktorym niedawno mialem ta kopulke.

Do 1000 zł:

Tonsil GDn 15/40/5 + Vifa dx 25Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    Czysto, żywo, delikatnie, niemęcząco. Wysokie - klasa. GDN, przedewszystkim gra naprawde żywo, ma naprawde dobry bas ! Do tego stopnia że już nie myśle o subwooferze dla nich do pomocy. GDNy w trybie direct [tzn bez podbijania basu] całkowicie wystarczają. Bas jest miękki, szybki. Nic nie zamula, nic nie dudni. Średnica w ich wykonaniu też jest ciekawa, ciepła - podoba mi się . Czuć że to są kolumny z klasą
    Koszt: 99 zł + 110 zł (warto, bo jest to projekt oferujący najlepszy stosunek jakości do ceny)

Tonsil 13/50/9 + Morel MTD 29 Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    Mysle ze jak bym zawiazal komus oczy i usadzil na kanapie to nikt by nie uwierzyl ze to tonsil. srednica to glowna zaleta tych tonsili. Basu jest sporo, bardzo szybki, konturowy i nawet dosyc nisko schodzacy f3 jakies 50Hz (mi to wystarcza do sluchania muzyki). Srednica jest bardzo nasycona szczegolami, wokale damskie i niskie meskie brzmia tak ze az ciary przechodza i chce sie po prostu tego sluchac. Nie zaluje zadnej zlotowki wydanej na te kolumny. W kinie domowym z odpowiednia sciezka dzwiekowa mozna sie az wystraszyc, kop, mnustwo detali i swietna przestrzen, trzeba po prostu posluchac.
    Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    W tych tonsilach (gdwk 10/80/7) co miałem denerwowały mnie jaki szelest przy pewnym zakresie częstotliwości ale to pewnie przez zwrotkę bo nie była dobrana pod ten głośnik natomiast na zwrotce borysa i tych MDT rzeczywiście kolumny grają zacnie zauważyłem to zwłaszcza po wymianie kondensatorów na mostku no dużo droższe i lepsze zamienniki standardowych + rezystory przy wzmacniaczu, wtedy zauważyłem ze dźwięk się wykrystalizował i bass hmm nieco głębszy. ogólnie podsumowując jest bardzo dużo szczegółów można sie wsłuchać i wyłapać nawet najdrobniejszy dźwięk zwłaszcza podobają mi sie wokale oraz instrumenty pianko saksofon ciary przechodzą. Kolumny z chodzą dość nisko bo na oko 45 Hz nawet mniej. Co do MDT to mam wrażenie takiego ciepłego dźwięku który mi odpowiada i sprawia ze chce sie tego słuchać. jak zrobię te pomiary to sie przekonamy czy to co napisałem będzie miało potwierdzenie.
    Koszt: 150 zł + 155 zł

STX GDN 18-140-8 AWX + Seas 27TBFC/G, Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

Kolumny były odsłuchiwane w różnych warunkach, od typowego ustawienia near field, na klasycznym ustawieniu stereo z dala od ścian, w ponad 30-to metrowym pokoju skończywszy. Równowaga tonalna jest najlepsza w mniejszych/średnich pomieszczeniach, choć nawet w dużym pomieszczeniu kolumny zadziwiająco dobrze dawały sobie radę. Monitory były przeze mnie strojone do pełnienia funkcji możliwie wiernego narzędzia do reprodukcji muzyki i mam nadzieję że choć po częsci cel został osiągnięty. Słychać na nich dużo, nawet to co realizator wolałby ukryć.

Koszt: 130 zł + 150 zł

STX GDN22-140-8-SCX, GDM14-150-8-SCX, GDWK10-200-PJ
    „3 way na stx”Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

Gdy nie miałem jeszcze glośników w domu podchodziłem troche sceptycznie do nich i nie chciałem robić sobie za dużych nadziei na idealny dźwięk, żeby się potem nie rozczarować. Martwiłem się głównie basem, wczesniej mialem 4x12cali a tu tylko 2x8 w 18m kw
    Podłączenie. Na pierwszy odstrzał poszła metallica-nothing else matters. I Co? Ciarki na plecach... zadowolonie i radość. Tego uczucia życze każdemu kto buduje coś samemu. Dźwięk jak dla mnie jest bardzo zadowalający. Mogę je porównać tylko z altusami 140 ktore miałem wczesniej. Góra jest wyraźna, nie piszczy, po prostu gra miło dla ucha. Średnie hmmm.. wkońcu moje uszy mogą ich doświadczyć, w altkach było ich tyle co nic. Są wyrażne i w końcu zrozumiałe Dół jest idealny, tego oczekiwałem, potrafi przywalić tam gdzie trzeba, zejście też niczego sobie, bardzo zróżnicowany, i nie jest na jedno kopyto jak w altusach. Jest go bardzo dużo czasem aż za dużo. Zestaw jak dla mnie wart swojej ceny.

Visaton w 170 + Visaton G20sc Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

Słuchając muzyki słyszę dużo szczegółów,niuansów.Dół i góra bardzo przyjemna, bas miękki i jest go naprawdę sporo,średnica jest wporządku ale wypada niestety w porównaniach najgorzej.

Tonsil GDN 13/40/2 + Seas KT22taf Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

Ten seas jest jednym z lepszych głośników jakie słyszałem, jest to 22mm alu, ma wszystkie zalety jeśli chodzi o szczegółowość i brzmienie aluminium przy czym nie jest tak „krzykliwy” i natarczywy jak np. KT27. Niskie tony są, są dobrze kontrolowane, szybkie nie ma ich dużo ale ja mam błędne pojęcie basu gdy w kącie gra 15” BSW:) Średnica lekko cofnięta ocieplona.

Peerless SDS-164 + Vifa DX25 Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    Przytocze slowa i porownanie:
    "SDS164 vs 15AKX jeden i drugi zestaw z DX25
    No i znajomy przy mojej niewielkiej pomocy zrobil zestawik SDS165+DX25 (niedlugo wstawi w gotowe konstrukcje;) Na razie tylko gora zaaplikowana jak przy zestawie ktory mam DX25+15AKX, SDS164 na razie gra całym pasmem. I po kilku dniach juz mozna wyciagnac wnioski, gdyz gora ta sama wiec na niej sie nie skupialem.

co do dolow: Srednica SDSa jest nieco przymglona, gra poprawnie jednak AKX prezentuje barwniejsza bardziej melodyjna i wysuniętą na przód.. Natomiast na basie jest odwrotnie... Wychodzic to moze tez z wielkosci membrany i litrazu obudowy czesciowo, SDS (25L @45Hz) ma po prostu duzo wiecej ilościowo basu, z wykopem też jest nieco lepiej. I tu wychodzą gusta - jeśli zależy mi na średnicy kupuje AKX, jeśli natomiast nie jest tak ważna a ma zestaw grać głośno i z większą ilością basu kupuje SDSa. "
    Dodam ze suba odstawilem i zaczyna sie kurzyc

Koszt: 105zł + 110zł

Vifa M18WH + Vifa D25AG Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    Kolumny mimo iż są niewielkich rozmiarów, to potrafią zadziwić , zarówno zejściem basu jak i szybkością, a może nie mam po prostu dobrego porównania . Niesamowicie detaliczna jest kopułka, w pełni zgadzam się z opiniami co do klasy tej kopułki. Świetnie radzą sobie w jazzie, lounge, blues jest tez odtwarzany świetnie. Jedyne zastrzeżenie mam do średnicy, i słabej przestrzeni , szczególnie w rocku i metalu, ale tu pewnie winowajcą jest mój strasznie nieustawny i mały pokój (12m2), (docelowo będą grały na większym metrażu) oraz leciwy wzmak luxmana. Heh i wreszcie słyszę różnice w realizacjach poszczególnych wydań CD. [niektórzy piszą, że jak na 18cm woofer nie ma zbyt wiele basu]
    Koszt: 269zł + 120 zł

STX GDN-18-130-8-AKX + STX AKX Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany Wysokie tony z AWX całkiem kulturalnie. Co do samego GDNa znakomita średnica, szczegółowa, bas zróżnicowany głęboki jednak nie wybijający się na pierwszy plan. Całość raczej gra klarownym dźwiękiem. Niestety nie jest to zestaw do imprezowania, gra głośno jednak trzeba pamiętać ze cewka GDNa ma tylko 25mm średnicy. U mnie w pokoju 20mkw spokojnie to wystarcza.
    Koszt: 120 zł + 110 zł

STX GDN-18-130-8-AKX + Vifa dx 25 Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany Podpięte do ampli. Yamaha rx-497 po pierwszym uruchomieniu pozytywne bardzo zaskoczenie, inny wymiar dzwięki w porównaniu do klonow mietkow, wysokie świetnie, srednica również i sporo basu dynamicznego ( po opiniach myślałem ze basu nie usłyszę, a tu wielkie zaskoczenie).
    basu jest sporo, naprawdę. Robiąc te kolumny byłem przekonany po opiniach ze basu nie bedzie ale w 18m kw spokojnie wystarcza, czasem sie zmniejszy czasem zwiekszy w zaleznosci od nagrania. Polecam kolumny na takim zestawieniu głośników. Bardzo przyjemnie grają, aż nie chce się wyłączać, ogółem za taką cenę świetnie... Polecam

Koszt: 130 +110

Visaton w170s + Seas kt27f Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    Bardzo konturowy bas, dobrze oddajacy charakter gitary basowej, jest go bardzo duzo jak na 170 wofer. Wysokie (seas) naprawde poprawne. Przestrzen ok, dalsze plany bardzo dobrze slyszalne. Szczegolowsc bardzo dobra.
    Koszt: 118zł + 112zł

Visaton W170 + Seas 27TBFC/G Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    Pierwsze co sie rzuca na uszy to to ze wysokotonowka jest aluminiowa,i to slychac odrazu,i wcale nie chodzi o to ze wybija sie na pierwszy plan,ten ktory slyszal alumniowa kopulke wie o co chodzi,te glosniki maja swoj charakter grania i czesto mozna ich dzwiek rozpoznac z zamknietymi oczami. Dzwiek wysokotonowek jest bardzo szczegolowy,szybki,gra wtedy kiedy musi i robi to swietnie,najbardziej mi sie podoba przetwarzany przez nie dzwiek otwartego hajhetu i trabek. Visaton swoim graniem nie dorownuje jakosciowo Seasowi,srednie tony mogly by byc lepsze,jednak Seas nadrabia straty (ciecie na 2,9Khz) i czesto gra wokalem, przewaznie damskim,co z drugiej strony mi sie nie za bardzo podoba,wolalbym aby to niskosredniak gadal srednimi a nie wysokotonowka. Jednak calosc jesli chodzi o wysokie i srednie tony gra swietnie,to juz nie jest stx czy tesla,dzwiek dzieki Seasowi podchodzi pod hi-end...przez male "h" Bas schodzi nisko, bardzo nisko jak na monitory,prawie jak sub,a nie raz wrecz identycznie. Odsluch byl przeprowadzony w pokoju 20mk i 12mk,w obu przypadkach sprawowaly sie swietnie,basu nie brakowalo,do pokoju 20mk nadaja sie swietnie a 12mk to dla nich wrecz za malo. Jak na poczatku pisalem moje wczesniejsze monitory mi nie wystarczaly,a z tymi trafilem w 10-tke,graja odpowiednio i maja zapas mocy ktorego potrzebowalem. Co tu wiecej pisac...okresle je takimi slowami: czysto,wrecz krystalicznie (Seas),dynamicznie z lekkim pomrukiem suba:)
    Koszt: 118zł + 150 zł

Monacor SPH 165 KEP + Vifa XT 19 TD Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

Średnica bardzo dobra, , niekiedy można odnieść wrażenie ze próbuje się lekko wbić na pierwszy plan, ale to pewnie wina tego że w poprzednim zestawie średnicy było jak na lekarstwo. Bas dość zróżnicowany, jak dla mnie wypas, jak pisał jeden z forumowiczów potrafi wprowadzić w zakłopotanie nie jedną 10cio calówkę, i to chyba największy jego atut, przy szybkim basie daje się we znaki litraż obudowy, ale jedno kosztem drugiego więc osobiście większej obudowy niż 22 – 24 L nie polecam, chociaż gdzieś widziałem KEPa w 27 L
    Ogólnie KEP gra świetną przestrzenią, daje sie odczuć, że dźwięk jest znacznie oderwany
    W przypadku XT - brzmienie tego głośnika określiłbym jako dość neutralne, nie ma w nim ani ciepła ani suchości, ale za to szczegóły jakie odtwarza ten głośnik to cos na dobrym poziomie.

Koszt: 250 zł + 120 zł

Monacor Sph176+G20SCAby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

Kolumny w porównaniu do ARN150+SC10N .. nie można porównywać tych zestawów bo to inna liga. Po pierwszym włączeniu zaskoczenie co do ilości średnich tonów, w końcu pojawił się wokal. Wysokie tony cieplejsze, delikatniejsze. Co do niskich rejestrów prawdę mówiąc spodziewałem się, że będzie ich więcej. Jeśli natomiast chodzi o szybkość to jest bardzo dobrze, bas jest szybki. Jest wtedy kiedy być powinien. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z efektów są to najlepsze kolumny jakich do tej pory słuchałem.

Koszt: 180 zł + 136 zł

Tonsil 17/100 + Seas 27TDFC Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany Po Wygrzaniu
    nadal sądzę że należy stłumić seas-a jeszcze o ok1.5db(pomiaru jeszcze nie zrobiłem)
    dźwięk jest wspaniały stereofonia, detale ,zero piachu ,przestrzenie, dźwięk się wyrównał,kolumny grają cudownie ,równo,bas bardzo niski(35hz),potężny ale nie dominujący,nie muli,dość szybki(10-12ms)
    Jestem w pełni zadowolony kolumny spełniły w 100% oczekiwania
    i Wczesniej probowałem GDN 17/100 w obudowie 25 litrowej i potwierdzam, że daje zadziwiająco potężny bas przy tym nie odnosi się wrażenia przeciagania wybrzmień mimo ewidentnego podbicia basu. 15-16 litrów jest objetosićą bardziej neutralną brzmieniowo.
    Koszt:

Peerles SDS-134 + visaton sc10n Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    koszt: 180zł + 60 zł

Tonsil GDN13/50/9 i Seas 27TBFC/GAby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    Rany jak ten seas z tonsilem wymiata to szczena padła mi na ziemie. Podział u niego jest na 1,6 khz - to masakra jak ten seas nisko schodzi i jak przy tym brzmi. Ja sobie też tak niski zażyczyłem dla swojej konstrukcji bo wtedy seas nadaje całości takiego smaku że aż mnie bolało jak musiałem wczoraj od niego wyjść.
    Dla porównania odpalił mi drugie monitory jakie w tej chwili ma w domu - visaton w170s plus visaton g20sc i powiem Ci, że monitory na visatonach przy tym to chyba ze dwie ligi niżej, no masakra. W sumie słyszałem wczesniej monitory na tym w 170 z sc10 i uważałem go za dobry przetwornik, no bo w sumie zły nie jest ale przy tej 13 tonsila to wypadł jak arn tesli a o porównaniu g20sc vs seas 27 tbfc/g to nawet nie wspominam bo słownik rodzaju ludzkiego jest chyba zbyt ubogi, żeby to oddać. obydwa zestawy nie grały do "spodu" tj były filtowane aktywnie około 100hz i wspomagane dwoma subwooferami na Beymach 10BR60. Także do porównania stanęły od niskiej średnicy (dla purystów) lub wysokiego basu dla pozostałych. Napęd dla monitorów stanowił "symek" i dla subów chyba "janek". Każdy kto słuchał w170s wie, że raczej kupuje się je ze względu na spore zejście a nie na średnicę bo na niej troszkę kuleje jak na pieniądze które kosztuje. A kulał i to mocno w stosunku do tandemu tonsil-seas. Naprawdę byłem zaskoczony. W sumie jak dłużej posłuchałem visatonów to nie można powiedzieć, że to jakiś kiepski zestaw ale jak potem na tym samym kawałku zagrał ten drugi to... naprawdę duża różnica. Przede wszystkim separacja poszczególnych dzwięków tak na średnich jak i na basie (tym wysokim Smile) - tonsil z seasem był na każdym kroku bardziej precyzyjny, lepiej separował dzwięki, paleta barw szersza i taka wyraźna, konturowa, łatwo odrywająca się od obudowy. Visatony grały troszkę bardziej cofniętą średnicą i jakoś tak mułowato i zlene w jedno, troche monotonnie i bez wyrazu przy tych drugich. Jezeli chodzi o oderwanie się dzwięku od kolumny to przy porównaniu można powiedzieć, że visatony nie odrywały się wcale. Wysokie tony to nawet nie ma chyba o czym gadać, precyzja, delikatność, paleta barw a przede wszystkim przestrzeń i scena jest bardzo po stronie seasa. Seasy od razu wypełniają całe pomieszczenie.
    G20sc to taki troszkę lepszy cykacz - tak z pamięci to chyba coś koło sc10 i raczej wogóle nie na miejscu jest porównanie go do 27tbfc/g. To dwie różne ligi.
    Przy podziale na 1,6khz seas przechwycił ogromny kęś średnicy i wyszło to temu zestawowi bardzo na korzyść. Tonsil to taki mały barbarzyńca - szybki, twardy, i konturowy na basie ale największa jego zaleta to średnica i do tego wypełniona nisko schodzącym seasem to w całości wypada naprawdę pysznie. W cenie w jakiej chodza ostanio te tonsile nie widze konkurencji.
    Również jedna z najbardziej opłacalnych do zrobienia konstrukcji.
    Koszt: 80 +150

Powyżej 1000 zł

SEAS CA22RNX + MCA12RC + 27TFFC
    Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany iAby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    Ogólnie nie żałuje ani jednej złotówki i setki godzin włożonych w zrobienie tych kolumn. Efekt końcowy zrekompensował wszystko. Dźwięku za bardzo nie będę opisywał, bo to nie ma sensu, powiem tylko tyle, że skok jakościowy jest znaczny względem KEP + Vifa na zwrotce Borysa.
    Koszt: 317zł + 206 + 137

Seas L18RNX + 27TBFC/GAby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    Jestem bardzo zadowolony. To jak przesiadka z malucha do mercedesa. Wcześniej miałem 2xARN150 i Vifa DX25. O ile myślałem, że Vifa jest super to kopułka Seasa gra zdecydowanie bardziej pod moje ucho. ARN z Seasem nie będę porównywał. Basu jest dużo, nic nie muli, średnica jest żywa i klarowna. Odkrywam na nowo wszystkie moje stare płyty. Nie żałuję ani złotówki wydanej na te kolumny.
    Koszt: 280zł + 150 zł

Monacor SPH-165kep + Morel mdt-29 Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany SPH-165kep: Bas szybki mocny z wykopem, zroznicowany, kazdy kawalek ma swoj charakter basu a nie jak to w tanszych glosnikach walil tak samo. Srednica wyrazna, szeroka przestrzeń, kep jest doslownie chirurgiczny i wszystko wylapuje.
    Morel mdt-29 delikatny szczegolowy, sprawia wrazenie jakby chcial wiecej i nie mial dosyc.

Koszt: 250 zł + 150 zł

Usher 8945A + Usher 9550 Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany Różnica jest bardzo duża w każdym dźwięku, kolumny potrafią znikną, nie słychać że są pokoju, potrafią dać większą przestrzeń, inaczej się tego słucha, zaskakują przy minimalnej głośności, basu jest dużo nawet z niedostrojonym b-r. Lepsza zwrotnica powinna jeszcze coś poprawić ale ta 1 rzędu by mi pasowała.
    Koszt: 440 zł + 240zł

2x Peerless HDS 180 exclusive + Vifa XT 25 Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    Konstrukcja charakteryzuje się kontrolowanymi niskimi tonami, bez zamuleń, szybko i mocno. Średnica i wysokie zrównoważone. Tweeter to majstersztyk. Dźwięk jest bardzo precyzyjny, szczegółowy a zarazem nie męczy, wydaje się być lekko ocieplony. Scena jest wyśmienita. Nie słyszę kanału lewego i prawego. Słyszę cały zespół, jak by grali bezpośrednio przed moim fotelem
    Koszt: 440zł + 140 zł

2x Seas ER18RNX + Seas 27TDFC Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany Konstrukcja MTM na znanych i cenionych seasacyh, w Poslce chyba jeszcze nikt się tą konstrukcją nie pochwalił. Seas ER18RNX jest doskonałym 7 "przetwornikiem. Dobrej konstrukcji napęd i niskie zniekształcenia sperawiają że jest wart każdego grosza ze swojej ceny. , która jest już stosunkowo niewielkie w porównaniu z innymi podobnymi w wykonywaniu głośnikami. Konfiguracja MTm pozwala zachować głośnikom duża dynamikę i wysoką moc. Z głośnikiem wysokotonowymo 27TDFC tworzy dobry zestaw zarówno dla muzyki i aplikacji kina domowego. Konstrukcja ma wysoką efektywność - 90 dB, zagra wiec głośno nawet pod wzmacniaczem lampowym.
    Koszt: 600zł +150zł

. Tu są wszystkie (no prawie..) najlepsze konstrukcje w jednym miejscu, wraz z opisami, a w dziale gotowych konstrukcji trzeba wyłuskiwać kolumny spośród estradówek, wzmacniaczy, subwooferów. itp Poza tym w dziale DIY akustyka większość tematów nie ma w nazwie oznaczeń głośników tylko np "moje pierwsze kolumny" - co znaczenie utrudnia poszukiwania.
    Temat umieściłem tutaj, bo właśnie w tym dziale padają pytania o dobór głośników.
    Nie odpowiadam za treść opisu konstrukcji i za błędy w nich popełniane - są to cytaty autorskich wypowiedzi, zredagowane tak by wydobyć z nich jednie opis wrażeń odsłuchowych. Pozdrawiam.

Pozwoliłem sobie uzupełnić temat i skasować zbędną informację na końcu postu. Jednocześnie uważam, że jak najbardziej Temat przydatny na Forum.
    (dj-MatyAS)
  • SterControl
    Tomq
    Poziom 38  
    Proszę moderatora o skasowanie tego tematu, aktualna wersja znajduje się tutaj:Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

(Post powyżej jest zbyt stary by go edytować, a chciałem zachować spójność przeglądu.)
  • SterControl
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto