Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie komputera i monitora DC

07 Paź 2009 22:11 2277 7
  • Poziom 22  
    Witam! mam pytanie czy mogę zasilać komputer i monitor prądem stałym o napięciu sieciowym, sprawdzałem że działa tylko nie wiem czy gdy będzie tak podłączone przez jakiś czas coś się nie posypie, pytam ponieważ mam baterię akumulatorów 230V i zastanawiam się nad budową zasilania awaryjnego, wtedy wystarczyło by wyprostować prąd sieciowy, a nie falować prąd z akumulatorów.

z góry dziękuję za odpowiedzi ;)
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Większość zasilaczy impulsowych będzie poprawnie działać po zasileniu napięciem dc od 280V do 315V.
  • Poziom 22  
    ten który mam w komputerze dawał poprawne napięcia a komputer działał stabilnie nawet obciążony monitor to samo więc wydaje się że nie będzie problemu, szczególnie że pierwszym elementem na płytce zasilacza w PC jest co ciekawe mostek gretza :D
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam!
    Urządzenia, które "zaczynają się" prostownikiem po stronie sieci, mogą być zasilane zarówno pradem zmiennym, jak i stałym.
    Zasilacze komputerowe - jako, że są impulsowe - właśnie mają taki układ. Monitory najczęściej też mają zasilacz impulsowy, który przetwarza wyprostowane napięcie sieciowe.
    Problemem może być to, że napięcie sieciowe zmienne 230V po wyprostowaniu daje ok. 320V stałego (na kondensatorze po prostowniku), więc zasilanie napięciem stałym 230V nie jest równoznaczne z 230V AC.
    Jeśli przetwornica w zasilaczu ma wystarczający zakres regulacji, to nie powinno nic się stać, ale to możesz tylko sam stwierdzić, "zdalnie" się nie da.
  • Poziom 39  
    W zasadzie tak, ale akurat teraz nie mam pewności (schematu przed nosem) jak zachowa się gałąź STANDBY zasilacza.
  • Poziom 30  
    W zasilaczach ATX jako Stand-By pracuje przetwornica zaporowa więc nie powinno być problemów. Monitory zaś zwykle nie mają osobnych przetwornic Stand-By, jest jedna zasilająca, przeważnie też w konfiguracji zaporowej.
  • Poziom 22  
    podłączyłem komputer jak i monitor pod stałe 230 V i co się okazało, działa bez żadnych problemów więc chyba użyję takiego rozwiązania.
  • Poziom 33  
    Dołączę się z ciekawości do tematu i zapytam jak zachowa się w takiej sytuacji aktywny PFC?