Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł audio na podczerwień IR - schemat

MIKPAW 08 Paź 2009 07:56 4828 10
  • #1 08 Paź 2009 07:56
    MIKPAW
    Poziom 2  

Witam

Poszukuje schematu lub gotowego urządzenia które pozwoli mi na transmisję sygnału audio drogą IR . Do urządzenia podłączony będzie do stronie sprzętu audio wzmacniacz a po drugiej stronie głośnik oraz w ten sam analogiczny sposób podłączony będzie mikrofon . Odległość pracy nadajnika od odbiornika IR max 5 cm - ważne jest dla menie fizyczne przerwanie ciągłości instalacji audio przed samym wejściem do urządzenia (np. wzmacniacz)

Proszę o pomoc

0 10
  • #3 08 Paź 2009 16:19
    MIKPAW
    Poziom 2  

Zdaję sobie z tego sprawę ale podczerwień daje mi gwarancję separacji (dioda nadawcza i odbiorcza mogą być bardzo blisko siebie ).

Radio odpada zagłusza moje urządzenie .

0
  • Pomocny post
    #4 08 Paź 2009 16:28
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Mowa tu o jednym kanale. Jeżeli nie musi być super jakość to wystarczy coś takiego jak do słuchawek bezprzewodowych.
    http://www.nikomp.com.pl/zestawyJ/J-0330.htm
    O wiele prostszy układ jest tu:
    Nadajnik
    Odbiornik

0
  • #5 08 Paź 2009 18:33
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

korrus666 napisał:
    Transmisja IR jest bardzo podatna na zakłócenia.

Proszę w to nie wierzyć :!:
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #6 09 Paź 2009 00:36
    shunkx
    Poziom 12  

Pierwsze słyszę, żeby podczerwień była podatna na zakłócenia. Chyba jedyna wada to taka, że tylko z bliskiej odległości można odbierać, no i nie jest zbyt szybka... Można by wykorzystać do dźwięku ale coś kiepski będzie...

0
  • #8 09 Paź 2009 11:19
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Według mnie mowa jest o jednym kanale.
    Proponuje autorowi umieścić elementy optyczne w rurkach aby ograniczyć ewentualne zakłócenia. Inaczej mówiąc zrobić to wybitnie kierunkowe. Skoro ma być zasięg na 5 cm to można z powodzeniem zmniejszyć moc nadajnika. Gdyby jedna zaszła konieczność pracy dwoma kanałami, to przy takim małym zasięgu wystarczy jakaś przegroda, która oddzieli optycznie oba sygnały i sygnały nie będą się zakłócać.

0
  • #9 09 Paź 2009 17:50
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

shunkx napisał:
    Chyba jedyna wada to taka, że tylko z bliskiej odległości można odbierać, no i nie jest zbyt szybka... Można by wykorzystać do dźwięku ale coś kiepski będzie...

Proszę skorzystać z bezprzewodowych słuchawek na podczerwień (podłączanych do gniazda słuchawkowego np. telewizora) i ... nie powtarzać - nie wiadomo skąd pochodzących - opinii :!:
    Pozdrawiam.

0
  • #10 23 Lis 2009 08:55
    MIKPAW
    Poziom 2  

Witam,

Po paru tygodniach pracy udało się mi na podstawie waszych postów oraz ludzi z branży elektronicznej stworzyć urządzanie z załącznika . Urządzenie działa ale po podłączeniu z jednej strony mikrofonu a z drugiej głośnika słyszalny jest w trybie ciągłym przydźwięk z sieci oraz dodatkowo jakiś typ zakłóceń w dalszym przedostaje się do mojego urządzenia które się blokuje na skutek czego blokuje od czasu wyniesienia głośnika oraz mikrofonu na dość daleką odległość (40 m) - na przewodach zbierają się fale AM i FM .
    Będę wdzięczy za pomocne opinie załączonych schematów może uda się wam znaleźć przyczynę złego działania urządzania - potrzebuję urządzenie które odizoluje mnie galwanicznie/fizycznie od mojego systemu.

Moduł audio na podczerwień IR - schemat Moduł audio na podczerwień IR - schemat

0
  • #11 19 Mar 2010 11:26
    valuss
    Poziom 16  

Witam,

A czy zamiast osobnej diody nadawczej i odbiorczej można zastosować transoptor ?

0