Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozmycie ekranu po wlaczeniu komputera - karta graficzna ?

08 Paź 2009 10:10 2405 7
  • Poziom 2  
    Po włączeniu komputera ukazuje się rozmyty poziomo obraz i napis który ledwo da sie rozczytać "CMOS checksum error - Defauld loaded" Podejrzewam karte graficzną jednak nie jestem pewien dlatego proszę o poradę.

Dane sprzętowe:

płyta główna: Asus M2N4-SLI
    karta graficzna: więcej danych niż ta ze jest to karta na PCI EXPRESS nie posiadam

1. próbowałem resetować bios przez wyciągniecie baterii z płyty głównej, oraz następnie po powtórce z rozrywki postanowiłem przez zworkę.
    2. Wgrałem początkowe ustawienia biosu i nic.
    3. zastanawiam się flashem biosu....

Apropo grafiki:

1. Wyczyściłem styki na płycie głównej i karcie
    2. Sprawdzałem na innym slocie. (z tym samym skutkiem)

Przejdźmy do konkretów. Moje pytanie brzmi czy ten problem może być spowodowany "niemocą karty graficznej" ? Albo czy problemy karty mogą wynikać wlaśnie z tego błedu ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
  • Poziom 13  
    Sprawdź na innej karcie graficznej. Jeśli na niej pojawi się ten sam problem to wina będzie już monitora.
  • Poziom 2  
    niestety nie mam na stanie żadnej karty PCI EXPRESS, bo dawno bym to sprawdził jakbym ja posiadał. A co do monitora - komputer był podłączany do 2 monitorów i za każdym razem to samo.

Ogólnie chodzi mi to co działa na co ? Czy błąd wynika z uszkodzenia karty czy Karta nie działa dobrze z powodu błędu ewentualnie czy te 2 sparwy nie maja ze sobą powiazania. ??
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    "CMOS checksum error" - czyli błąd sumy kontrolnej Biosu zapisanego w kości pamięci. Do tego dochodzi jeszcze rozmyty obraz.
    Wg mnie obie usterki nie mają ze sobą nic wspólnego, albo mają jeżeli było coś robione w kompie.
    Może jakaś śrubka czy coś innego spadło na płytę główną i zrobiło zwarcie czy podało napięcie nie tam gdzie powinno?
    Rozmyty obraz - powodem może być karta graficzna lub monitor. Czasem taki efekt powstaje jeżeli przetaktujemy monitor.
    Sprawdź kartę w innym kompie lub zastosuj inną kartę graf do swego i będziesz wiedział.
    Cmos checksum... - ściągnij nowy bios do swojej płyty głównej i spróbuj flashować.
    Jeśli problem będzie dalej to masz uwaloną płytę główną, a może i ta karta graf zarazem poszła.

Dodano po 4 [minuty]:

Dałeś nowy post jak pisałem. Dwa monitory, więc monitor raczej odpada.
    Na Twoim miejscu zaczął bym od flashowania biosu. Jak to nic nie da znaczy że masz walniętą płytę i może to ona podaje złe sygnały do karty graf, a sama karta jest ok.

Moderowany przez jankolo:

CMOS checksum error oznacza błąd sumy kontrolnej pamięci CMOS zawierającej konfigurację systemu i z BIOS-em nie ma nic wspólnego. Za udzielenie fałszywej porady karzę kolegę ostrzeżeniem

• Poziom 11  
    Panie Moderatorze - to właśnie w pamięci CMOS jest zapisany BIOS i błąd sumy kontrolnej oznacza przekłamania/błędy w tych danych.
    Twierdzi Pan, Panie Moderatorze iż CMOS z BIOS-em nie ma nic wspólnego.
    Sugeruję więc nieco poczytać na ten temat, np. tutaj Link
    Ogólnie mówiąc - "CMOS checksum error" - oznacza błąd sumy kontrolnej zapisanych danych w kości pamięci CMOS - w tym przypadku chodzi o BIOS.
  • Poziom 41  
    Niekoniecznie. Taka informacja pojawia się po resecie ustawień. ewentualnie gdy jest rozładowana bateria. Aczkolwiek taka sytuacja jak kolega opisuje jest teoretycznie możliwa, jednak bardzo mało prawdopodobna.
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    grzesiomix napisał:
    Twierdzi Pan, Panie Moderatorze iż CMOS z BIOS-em nie ma nic wspólnego.
    Sugeruję więc nieco poczytać na ten temat, np. tutaj Link

Cytat z podanego przez kolegę linku:
    Cytat:
    you should now know that the BIOS and CMOS are two different components on the motherboard.

Polecam uwadze znaczenie słowa different.

grzesiomix napisał:
    Ogólnie mówiąc - "CMOS checksum error" - oznacza błąd sumy kontrolnej zapisanych danych w kości pamięci CMOS - w tym przypadku chodzi o BIOS.

Niech kolega nie brnie głębiej w nieprawdę. Gdyby komunikat dotyczył pamięci, w której zawarty jest BIOS, to odpowiedni komunikat miałby postać ROM BIOS Checksum Error.
  • Poziom 11  
    BIOS nie jest w pamięci stricte ROM (Read Only! Memory - tylko do odczytu) tylko EEPROM w technologii CMOS, obecnie typu flash.
    Za Wikipedią:

Cytat:
    CMOS (ang. Complementary MOS) – technologia wytwarzania układów scalonych, głównie cyfrowych, składających się z tranzystorów MOS o przeciwnym typie przewodnictwa i połączonych w taki sposób, że w ustalonym stanie logicznym przewodzi tylko jeden z nich. Dzięki temu układ statystycznie nie pobiera żadnej mocy (pomijając niewielki prąd wyłączenia tranzystora), a prąd ze źródła zasilania płynie tylko w momencie przełączania – gdy przez bardzo krótką chwilę przewodzą jednocześnie oba tranzystory. Tracona w układach CMOS moc wzrasta wraz z częstotliwością przełączania, co wiąże się z przeładowywaniem wszystkich pojemności, szczególnie pojemności obciążających wyjścia.

A BIOS:
    Link
    Ogólnie CMOS to sprzęt, a BIOS to oprogramowanie.