Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie domowej instalacji elektrycznej

Muterka 08 Paź 2009 12:05 3868 12
  • #1 08 Paź 2009 12:05
    Muterka
    Poziom 2  

Mam prośbę o doradzenie mi w rozwiązaniu n/w problemu.
    Na obwodzie w instalacji domowej, zabezpieczonej bezpiecznikiem 25A (przewody 2,5mm²), mam podłączone: pralkę automatyczną, kuchnię gazową z piekarnikiem elektrycznym i lodówkę (nie znam dokładnej mocy tych urządzeń - sądzę, że łącznie ok. 4 kW). Chciałbym jeszcze podłączyć przepływowy ogrzewacz wody (3,7 kW) i zmywarkę (max.2,3 kW). Obawiam się przeciążenia instalacji w przypadku równoczesnej pracy kilku z tych urządzeń (szczególnie z ogrzewaczem przepływowym). Może ktoś doradzi mi jak można w takiej sytuacji automatycznie wyłączyć a następnie automatycznie włączyć (po spadku obciążenia) ogrzewacz przepływowy, bez wyłączania innych urządzeń (szczególnie pralki, zmywarki czy piekarnika kuchni) - w sytuacji, gdy któreś lub większość z tych urządzeń aktualnie pracuje (użytkowanie tych urządzeń mogę regulować w zależności od obciążenia linii a ogrzewacza niestety nie).
    Pozdrawiam wszystkich - Muterka

• Pomocny post
    #2 08 Paź 2009 12:25
    Magister_123
    Poziom 32  

To czego szukasz to: ''Przekaźnik priorytetowy''. Wpisz w Google lub tutaj na forum i dowiesz się wszystkiego.
    25A na przewód 2,5mm² to za dużo. A ten przewód to w ogóle miedziany?

• #3 08 Paź 2009 12:48
    Muterka
    Poziom 2  

Przewód jest miedziany a jego średnica Φ = ok. 0,9 mm (być może jest to Φ= 1 mm - mierzyłem suwmiarką, więc może być granica błędu). Intalacja pochodzi z początku lat 80-tych ub.wieku) a wartość bezpiecznika mogła też być w ub.latach zmieniona przez poprzednich użytkowników.
    W każdym bądź razie serdecznie dziękuję za wskazówki gdzie szukać rozwiązań.
    Pozdrawiam - Muterka

• #4 08 Paź 2009 15:17
    michcio
    Poziom 33  

Każde z tych urządzeń powinno mieć swój obwód niestety...
    Jeśli średnica przewodu wynosi 1 mm, to jest to przewód nie 2.5 mm2, tylko góra 1 mm2. A dla takiego przewodu zabezpieczenie powinno wynosić 6-10A ze wskazaniem na 6...
    Bardziej prawdopodobne, że jest to 1.5 mm2. Wtedy zabezpieczenie to 10A...

Choć lepiej sprawdź jeszcze raz tą średnicę.

Jeśli się potwierdzą moje przypuszczenia, to jeśli chcesz używać tych urządzeń - czeka cię wymiana instalacji, przynajmniej w kuchni.
    Jeśli masz tam jakiś remont, to głupie by było nie zrobić tego.

Skąd 25A? W każdej starej instalacji tak jest. Z biegiem czasu wzrastał pobór prądu przez ludzi, to i oczywiście wkręcało się większy bezpiecznik. Bo kto tam myśli o pożarze...

• #5 09 Paź 2009 21:40
    skucinka
    Poziom 12  

trzeba jeszcze pamiętać o tym, że jeżeli zdecydujesz się na wymianę instalacji to min. przewód który możesz używać to 1,5mm2

• #6 09 Paź 2009 23:43
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

skucinka napisał:
    trzeba jeszcze pamiętać o tym, że jeżeli zdecydujesz się na wymianę instalacji to min. przewód który możesz używać to 1,5mm2

Skoro zdecydowałeś się powiedzieć A, to dokończ i powiedz B. Z Twojego postu nic nie wynika, ze wskazaniem na niekorzyść autora.

• #7 10 Paź 2009 00:15
    unemake
    Poziom 16  

michcio napisał:
    Każde z tych urządzeń powinno mieć swój obwód

Więc może lepiej przemyśleć kwestię wydzielenia odrębnego obwodu...?

• #8 10 Paź 2009 04:59
    michcio
    Poziom 33  

skucinka napisał:

Oczywiście do oświetlenia.
    Mam nadzieję, że nie do gniazd, gdzie powinno być 2,5 mm2. Oczywiście każdy z obwodów do urządzeń.

• #9 10 Paź 2009 19:09
    1044571
    Usunięty  
  • #10 10 Paź 2009 22:20
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Bronek22 napisał:
    Bezpiecznik przedlicznikowy 25A to przydział mocy ok. 3,6 kW.
    Można trochę nielegalnie pociągnąć ok 20A co daje 4,6kW. (...)

Mógłby kolega nas oświecić skąd te wyliczenia?

• #11 11 Paź 2009 00:01
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Faktycznie Kolega Bronek się kiwnął w obliczeniach. Pewnie niebawem sprostuje.

• #12 11 Paź 2009 11:23
    irekr
    Moderator

Najprościej sprawdzić w umowie o dostawę energii jaki jest przydział mocy.
    Jeżeli to stara umowa z lat 80tych to najczęściej było to 3 lub 4 kW.
    Dziś "na dzień dobry" dają najczęściej 5 kW na jedna fazę.

Przy najbliższej okazji wymień ogrzewacz przepływowy na normalny bojler 100 lub 150 litrów i grzałka do 1,5 kW. Będziesz spał spokojniej.

Na działce mam podobny problem: ograniczenie mocy do 5 kW 25 A na zabezpieczeniu przed licznikiem Bojler ma przerobiony układ sterowania (dołożony stycznik do obwodu termostatu) który stykami pomocniczymi ogranicza pobory mocy na włączonym ogrzewaniu elektrycznym.
    Jeżeli jest to we własnym domu to warto pokombinować z tego typu automatykami priorytetów. Swojej kobiety nie przekonasz do logicznego użytkowania sprzętów elektrycznych. O ile w ogóle można mówić o logice.

• #13 11 Paź 2009 12:10
    skucinka
    Poziom 12  

Łukasz-O napisał:
    skucinka napisał:

Skoro zdecydowałeś się powiedzieć A, to dokończ i powiedz B. Z Twojego postu nic nie wynika, ze wskazaniem na niekorzyść autora.

przy wymianie instalacji elektrycznej min. przewód który możemy używać to 1,5mm2 ze względów mechanicznych (to miałem na myśli)

Dodano po 2 [minuty]:

michcio napisał:
    skucinka napisał:

Oczywiście do oświetlenia.
    Mam nadzieję, że nie do gniazd, gdzie powinno być 2,5 mm2. Oczywiście każdy z obwodów do urządzeń.

wspomniałem tylko o min. wartości, to co do gniazd to się zgodzę

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME