Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyszukiwanie kanałów - cyfra+

tadzix123 08 Paź 2009 13:41 10975 26
  • #1 08 Paź 2009 13:41
    tadzix123
    Poziom 9  

Witam

Mam nowy dekoder philips prv oraz antenę 80 cm w cyfrze+ ,sygnał jest na 5 ,a dekoder nie potrafi wyszukać kanałów.Dodam też ,że z naprzeciwka jest wieżowiec ,no ale sygnał jest na 5.W czym tkwi problem ?

0 26
  • Katalog Megger
  • #3 09 Paź 2009 20:20
    tadzix123
    Poziom 9  

Nie moge zaktualizaować dekodera wyskakuję "Brak dostępnych aktualizacji oprogramowania" gdzieś wyczytałem ,że aktualizacja jest dostępna od 9:00 w soboty ,czy to prawda ?

0
  • Katalog Megger
  • #4 09 Paź 2009 20:29
    telesat1
    Moderator na urlopie...

W jaki sposób zrobisz aktualizacje jak masz nieustawioną ante.

0
  • #5 09 Paź 2009 20:29
    tadzix123
    Poziom 9  

Przecież napisałem wcześniej ,że sygnał jest prawie na 5 ,ale nie wyszukuję kanałów :(

0
  • #6 09 Paź 2009 20:41
    telesat1
    Moderator na urlopie...

Kolego to że philips pokazuje sygnał niekoniecznie świadczy że jest to hotbird. Podepnij inny dekoder w celu sprawdzenia poprawności ustawienia anteny.

0
  • #7 17 Gru 2009 13:40
    drowning_man
    Poziom 15  

Witam,
    mam podobny problem. Przenosiłem cyfrę w inne miejsce (zmiana miejscowości) w poprzedniej lokalizacji działała bez problemu, dziś podłączałem w nowym miejscu, ustawiłem antene wg podanych parametrów. Poziom sygnału jest ponad 4,5 niestety gdy wyszukuje programy to wyświetla mi 'nie znaleziono zadnych programów' gdy cche aktualizować oprogramowanie to wyświetla mi, że nie znaleziono aktualizacji. Co może być tego przyczyną?

0
  • #8 17 Gru 2009 13:48
    bartek2613
    Poziom 15  

Tak jak napisał koega telesat1 to że sygnal w dekoderze jest dobry nie musi wcale oznaczać że to hotbird.

0
  • #9 17 Gru 2009 13:56
    drowning_man
    Poziom 15  

Czyli mam szukać sygnału w innym miejscu aby znaleźć odpowiedniego satelitę?

0
  • #10 17 Gru 2009 14:03
    bartek2613
    Poziom 15  

Najlepijsprawdzić czy to odpowiedni satelita przy pomocy innego juz zaprogramowanego dekodera. Wtedy bedzie pewność że to odpowiedni satelita. Warto jeszcze sprawdzić czy może kabel nie jest uszkodzony.

0
  • #11 17 Gru 2009 14:06
    matzg
    Poziom 35  

bartek2613 napisał:
    ...Warto jeszcze sprawdzić czy może kabel nie jest uszkodzony.

Witam, przy uszkodzonym kablu nie było by poziomu sygnały ponad 4,5.

0
  • #12 17 Gru 2009 14:15
    drowning_man
    Poziom 15  

Niestety nie mam możliwości podlączyć innego dekodera. Jak już pisałem wcześniej TEN dekoder był już zaprogramowany i działał.

0
  • #14 17 Gru 2009 15:24
    drowning_man
    Poziom 15  

Ustawiłem na HB ale niestety sygnał jest dośc kiepsko i oprócz jedynki i dwójki to reszta kanałów się strasznie zacina, albo w gołe nie ma. Chyba bedę musiał wyrzej antene umieścić bo możliwe, że trochę dzrewa przeszkadzają. Dzięki za pomoc.

0
  • #15 17 Gru 2009 16:33
    bartek2613
    Poziom 15  

Faktycznie z tym kablem to mnie troche ponioslo :-) Natomiast co do jakości sygnału wsród drzew to faktycznie mogą sporo przeszkadzać.

0
  • #16 17 Gru 2009 18:44
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

tadzix123 napisał:
    Przecież napisałem wcześniej ,że sygnał jest prawie na 5 ,ale nie wyszukuję kanałów :(

To nic nie znaczy. Jedynie tylko o połączeniu konwerter - tuner.
    Jaki jest kolor paska. Musi być zielony.
    Ponadto podałeś wskazanie tylko dla odbioru jednego utawionego w menu tunera trnapondera 10892 H....

Najlepiej sprawdzić to ustawienie anteny na nastęujących parametryach (klawisz B w menu ustawiania anteny):

10719 polaryzacja pionowa, 22kHz off
    10892 polaryzacja pozioma, 22kHz on

Nie wiem czy to menu może ołużyć sygnał z tp DVB-S2 jeśli tak to:

11.278 polaryzacja pionowa, 22kHz off (to jest 8PSK, DVB-S2....)

WAŻNE ustawiaj parametry anteny zawsze po zakończeniu tego sprawdzania z powrotem na wartość domyślną (10892 H - chyba że zmienili...) bowiem inaczej nie zadziałają funkcje pobierania upgrade'u oprogramowaina, pobierania patcha (aplikacji MHW) i aktualizacji listy kanałów (dawniej to odbywało się inaczej...).

Nawet jak antena jest ustawiona nawet poprawnie na Hotbirda to moze sie okazać że konwerter ma słabe rozdzielanie sygnałów o innych polaryzacjach i głowica się gubi albo antena ma słabą kierunkowość i sąsiedni na orbicie satelita może zakłócać odbiór.

Łatwo to sprawdzić choć trochę żmudne ale zajmie max 5 minut - "przesłuchując" wszystkie transpondery z HotBirda - w menu ustawiania anteny - jeszcze raz - istotne w Mediasatach (nimi też są terminale HDi PVR Cyfry+) jest nie wychylenie tego paska ale jego kolor (może być na tej samej anteni i tym samy tunerze zielone przy 1 i będzie dobry odbiór jak i czerwony przy 5 i praktycznie brak odbioru).

W takim przypadku pomaga lepsze ustawienie anteny - obrócenie konwertera potrafi zdziałać czasem cuda (znane a 'autopsji' obrócenie konwertera w centrlanej Polsce o ponad 30' w prawo).

Jeśli na części tp z HotBirda nie masz zielonego paska to niestety nie zadziała ani aktualizacja oprogramowania, ani łądowanie patcha ani uaktualnianie listy kanałów. Te procedury wmagaa bardzo dobrego jakościowo sygnału.

Wyjaśnienie co do tego paska co wprowadza każdego w błąd:

Kolorem jest kodowana jakośc sygnału docierającego do anteny. Jest om oceniany na podstawie ilośc błędów transmisjy cyfrowych danych. Skala jest skokowa niestety i tylko 4 stopniowa:

kolor zielony - brak niekorygowalnych błędów - wysoki odstęp sygnał szum - idelany odbiór.

kolor żółtopomarańczowy - sporadyczne niekorygowalne błędy - niski odstep sygnał szum - obraz co piewien czas przycina się

kolor czerwony - dużo niekorygowalnych błędów - odbiór na granicy szumów - obraz non-stop rozsypuje się na kwadraty, czasem widoczne tylko kawałki obrazu lub na ekranie przypadkowe wzory,

brak paska - wyoska ilość nmiekorygowalnych błędów transmisjki danych - brak sygnału (lub jest on poniżej pozimu szumów) - czyli całkowity brak odbioru.

Podczas odbioru problemy z jakością lub brakiem sygnału są sygnalizowane albo czerwonym kółeczkiem (odpowiednik poważnych problemów z jakością sygnału - pogranicze żółtopomarańczowego i czerwonego - oraz czerwony pasek) lub czerwonego kwadracika (brak odbioru = brak paska) w pobliżu prawego dolnego rogu ekeanu (mniej więcej tam gdzie pokazuje się numer kanału lub ikona regulacji głośności).

Wychylenie paska to zupełnie inna kwestia. Konwerter obniża częstotliwość sygnału a potem go dodatkowo wzmacnia (i to całkiem sporo!!! - nawet kilkadziesiąt metrów kabla antenowego to żaden problem). Jeśli połączenie konwerter - tuner ma jakieś problemy z impedancją falową (kiepska jakość kabla, uszkodzenia, ostre zagięcia i zagniecenia, łączenia i sztukowania) to na skutek odbić, fal stojących innych zjawisk w kablu antenowym (linie długie) na niektórych częstotliwościach może dojść do znacznego osłabienia sygnału. To wskazanie to prędzej ocenia jakoś połączenia tuner konwerter niż jakośc sygnału jaki dociera do anteny.

Wychylenie paska to pomiar AGC (czyli napiecie ARW w torze odbiorczym)
    Kolor paska to kombinacja dóch parametrów SNR (odste sygnał/szum) i BER (ilość niekorygowalnych błędów w jednostce czasu).

0
  • #17 09 Sty 2010 21:15
    lili33
    Poziom 2  

Witam:) Mam problem po zamontowaniu anteny i ustawieniu poziomu sygnału na 4,5 zielony pasek nie mam w ogóle programów a jedynie czerwony kwadracik na czarnym tle. Czego może to być skutkiem? I jak zrobić by odbierać programy?

0
  • #18 09 Sty 2010 21:28
    telesat1
    Moderator na urlopie...

Źle ustawiona antena.

0
  • #19 09 Sty 2010 21:33
    lili33
    Poziom 2  

A jak ustawić antenę i mieć pewność, że jest dobrze ustawiona? A jest możliwość, że mam jeszcze nie aktywną kartę bo dopiero kupiłam antenę z dekoderem?

0
  • #20 09 Sty 2010 21:46
    Doominus
    Poziom 34  

Karty C+ są przy sprzedaży aktywowane.

0
  • #21 09 Sty 2010 21:56
    lili33
    Poziom 2  

Dzwoniłam do cyfry+ i pani z cyfry stwierdziła, że mam wszystko dobrze ustawione i kazała mi czekać do 21 i jak na razie nic się nie zmieniło. Domyślam się, że to wina anteny i złego ustawienia czy mogliby mi panowie w przystępny sposób (jestem kobieta)wytłumaczyć jak dobrze ustawić antenę?

0
  • #22 09 Sty 2010 22:22
    Doominus
    Poziom 34  

Na forum jest odpowiedni temat.
    Możliwe że została złapana astra trzeba lekko antenę przekręcić w prawo.

0
  • #23 09 Sty 2010 22:35
    lili33
    Poziom 2  

Dziękuję:) pokręcę jeszcze anteną a jak nie znajdę nic to w tedy będę musiała znaleźć jakiegoś fachowca...

0
  • #24 11 Sty 2010 10:02
    studisat

lili33 napisał:
    Dzwoniłam do cyfry+ i pani z cyfry stwierdziła, że mam wszystko dobrze ustawione i kazała mi czekać do 21 i jak na razie nic się nie zmieniło. Domyślam się, że to wina anteny i złego ustawienia czy mogliby mi panowie w przystępny sposób (jestem kobieta)wytłumaczyć jak dobrze ustawić antenę?

Nie jest dobrze ustawiona bowiem ten kwadracik oznacza brak sygnału.
    To co pokazuje pasek (wychylenie) na dodatek tlyko dla jednej czestotliwości nie jest zadnym wyznacznikiem porpawnego ustawieni anteny. Istotny jest kolor tego paska.

Ważnym jest aby dobrac tzw skos - czyli kąt obrotu konwertera w uchwycie.
    To wskazówka jeśli na 10892 mamy idealnie ustawioną antenę a na niektóych częstotliwościach jest brak odbioru (bez prawdiłowości typu ta sama polaryzacja, to samo pasmo - czyli losowo...).

Po ustawieniu należy sprawdzić jakość sygnału (kolor paska lub jego brak - jego wychylenie nie jest istotne) dla każdej z czestotliowści nadawanej z HotBirda. JEst stosowan opcja (klawisz B jak dobrze pamiętam ) w menu ustawiania anteny - tylo proszę pamiętać by po zakończemiu sprawdzania wrócić do 10892 piozioma 22kHz wyłączone - bo nie będą działać niektóre funkcje - szybkie wyszukiwania kanału, automatyczna aktualizacji itd..).

W Mediasatach radzę aby częstotliwości z zakresu 11550 - 11900 sprawdzać zarówno dla włączonego i wyłączonego 22kHz. Nie wiem jak sobie Cyfra+ dzili pasmo na przygotowywanej liście kanałów - formalnie Mediasaty używają tylko ( i tak maja zapisane na liście kanałów) częstotliwość na jaką dostraja się głowica oraz stan polaryzacji sygnału 22kHz i FEC (w nowszych być jescze rodzaj modualcji).

Na koniec - uwaga!!! -10892 H (nie tylko ten) - na takich samych parametrach nadaje transponder z pobliskiego (zaledwie 3 stopnie na wschód) z satelity EuroBird 16 / Eutelsat W2.

Proszę zawsze zajrzeć na www.kingofsat.net i sprawdzić obłożenie częstotliwości na sąsiednich satelitach - pośmwięcić trochę czasu na wynotowanie - zrobienie porównań itd. To naprawdę ułatwia ustawianie anteny. Na podanej stonie mońza sobie zobaczyć mapki zasięgów i ocenić sjaośc sygnału). Siłę sygnału docierającego do anteny nie należy mylić i wiąząc z poziomem sygnału ocenianym przez głowicę tunera. To co widzi konwerter jest zaszumione. Istotny jest odstęp sygnał/szum (który można oszacowac jedynie na podstawie ilośći błedów transmisji - a to zależy też od wartości FEC). Konwerter ma na wyjścu wzmacniacz o dużym wzmocnieniiu aby skompensować straty na kablu łączacym go z tunerem. Utara siły sygnału widziana przez tuner w wieszości przypadku świadczy o problemach z kablem (dopasowanie impedancji falowej) przełącznikami na drodze sygnału (czasme niekiedy winną jest głowica lub konwerter).

Mediasat (oraz większośc tunerów) automatycznie dobiera sobie FEC (przy pmeirze siły i jakości sygnału), więc wybrane transpondery (czyli częstotliwości w uproszczeniu) do ifentyfikacji satelity różnić się muszą polaryzacją oraz wartocią SR. I jeszcze jedno automatyczna regulacja częstotliwości w głowicy tunera (każdego tunera nie tylko Cyfry+) potrafi dostroić się do innej, sąsiedniej częstoltiwości jeśli jej polaryzacja i SR pasują.

Pomiar jakości sygnału w tunerach cyfrowych zawsze wymaga nieco czasu, polega on na satystycznym policzeniu błędów transmisji danych. Dlatego reakcje wszelkich mierników dla cyfrowej TV sat będę miały zwłokę. Im dokładniejsza ma być ocena jakości sygnału tym niestety dłużej trzeba czekać wynik.

BOK to zazwyczaj jest usługa kupowana w zewnętrznej firmie (Call-Center -jest taka moda w bizensie). Tam nie zatrudnia się ludzi - fachowców bo firma świadcząca takie usługi nie zarobiłaby kasy. Pani z BOK'u odczytała coś z podanej jej sztywnej procedury rozmowy (na tmy polegają normy ISO9600 - nie na jakości usługi jak to się w reklamach infomuje ale TYLKO na sztywnych procedurach) - i ma rozmowę jak najszybciej zakończyć - jeśli zacznie drążyć temat to przynosi straty..

Samo ustawienie anteny - nie jest to super trudne. Wymagana jest tylko staranność i dokładność oraz otwarty umysł. Oczywiście jeśli jest zamontowana w miejscu utrudniającym wygodny do niej dostęp... to jest kłopot czasem duży problem (dlatego warto o tym pomyśleć podczas isntalacji anteny).

0
  • #25 12 Sty 2010 00:31
    wpat
    Poziom 22  

Powiem najprościej jak się da. Włącz kanał 4 czyli TV Polonia lub jakikolwiek kanał niekodowany z Hot Birda i małymi skokami przesuwaj antenę od lewej do prawej w każdym punkcie zatrzymując się na około 3 sekundy. Po trafieniu na satelitę zacznie odbierać kanał FTA nakryj konwerter wilgotną szmatką powinien zginąć odbiór i znajdź położenie w którym znów zacznie odbierać kanał. "Regulując" wilgotność szmatki regulujesz tłumienie sygnału. Metoda jest skuteczna lecz wymaga cierpliwości, warto rozejrzeć się wokół jaki kierunek mają inne anteny i kąt pochylenia.Kierunek bardzo ułatwi słońce około 12:30 zależnie od lokalizacji zamieszkania http://sci.pam.szczecin.pl/~pastupam/satel/az/czasaz.html
    Nigdy nie ufam wskazaniu poziomu sygnału w tunerze Mediasat, sam używam profesjonalnego miernika do ustawiania anten. Lista kanałów nie powstaje ze skanowania transponderów lecz jest pobierana jako gotowa z pliku stworzonego przez programistów operatora i dlatego jest taka sama w każdym tunerze Cyfry.

0
  • #26 12 Sty 2010 08:34
    dzac4
    Warunkowo odblokowany

wpat napisał:
    nakryj konwerter wilgotną szmatką powinien zginąć odbiór i znajdź położenie w którym znów zacznie odbierać kanał. "Regulując" wilgotność szmatki regulujesz tłumienie sygnału.

Bardzo ciekawe. Tylko jak to zrobić w 10 stopniowym mrozie?
    No chyba że będziemy czekać do wiosny.:D

0
  • #27 12 Sty 2010 10:16
    studisat

wpat napisał:

Nigdy nie ufam wskazaniu poziomu sygnału w tunerze Mediasat, sam używam profesjonalnego miernika do ustawiania anten.

On nie oszukuje jak się wie co i w jaki sposób pokazuje no i jak się wie co jest istotne w ocenie odbieranego sygnału. Jedynynm problem jest niestety tylko 4 stopniowa skala oceny jakości sygnału. Ale i to daje radę obejść - wystarczy pomyśleć..

Jakoś za pomocą tylko Mediasata poprawiałem skutecznie antenty ustawiane przez 'profesjonalistów' mających 'mierniki' (deszcz i brak odbioru z zeza na 90cm).

wpat napisał:

Lista kanałów nie powstaje ze skanowania transponderów lecz jest pobierana jako gotowa z pliku stworzonego przez programistów operatora i dlatego jest taka sama w każdym tunerze Cyfry.

Ale nie było tak zawsze. Jak przywróciśz oryginalny firmware w starszych termianalch to będzie zupełnie inaczej.

Dodano po 1 [minuty]:

dzac4 napisał:
    wpat napisał:
    nakryj konwerter wilgotną szmatką powinien zginąć odbiór i znajdź położenie w którym znów zacznie odbierać kanał. "Regulując" wilgotność szmatki regulujesz tłumienie sygnału.

Bardzo ciekawe. Tylko jak to zrobić w 10 stopniowym mrozie?
    No chyba że będziemy czekać do wiosny.:D

A to jedyny sposób na osłabienie S/N podczas ustawiania anteny aby dokładniej namierzyć optymalne ustawienie?

0