Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Peugeot 406 1.8 16v problem z Sondą lambda

08 Oct 2009 16:59 5639 7
 • Level 2  
  Witam mam taki problem ze swoim samochodem którego nie mogę rozwiązać. Po rozgrzaniu silnika na wolnych obrotach świeci się kontrolka auto diagnostyki silnika.Po dodaniu gazu gaśnie.Pojechałem na badanie komputerowe jakiś miesiąc temu wyskoczył błąd za niski sygnał sondy lambda.Po sprawdzeniu na komputerze parametrów pracy sondy mechanik stwierdził że to od braku katalizatora że sonda się nie trzyma temperatury.Założyłem katalizator i nadal to samo.Próbowałem szukać dalej rozwiązania. Doszedłem do tego że jak otworze korek od baku podczas palenia się tej kontrolki,kontrolka zgaśnie. Jak zamknę i dodam gazu to znowu się pali.Postanowiłem wyczyścić bak.Zrobiłem to wymieniłem jeszcze siateczkę na końcu pompy paliwa i zmieniłem filtr paliwa.Sprawdziłem czy wąż od odpowietrzenia jest drożny ale wszystko ok.Dodam że jak mam więcej niż połowę baku wszystko jest dobrze. Niestety cały czas nie znalazłem rozwiązania.Brakuje mi już pomysłów.Proszę o jaką kolwiek pomoc.
 • TespolTespol
 • Level 23  
  Jeśli otwarcie zbiornika paliwa powoduje gaśnięcie kontrolki ,to przyczyny należałoby szukać w odpowietrzeniu zbiornika paliwa (wężyk ,zawór odpowietrzający),a także w układzie przewietrzania zbiornika (pochłaniacz ,zawór sterujący ).
 • TespolTespol
 • Level 2  
  malez4 wrote:
  Jeśli otwarcie zbiornika paliwa powoduje gaśnięcie kontrolki ,to przyczyny należałoby szukać w odpowietrzeniu zbiornika paliwa (wężyk ,zawór odpowietrzający),a także w układzie przewietrzania zbiornika (pochłaniacz ,zawór sterujący ).

  Gdzie ten pochłaniacz i zawór sterujący znajdę ??Kolo zbiornika??
 • Level 23  
  Jedno i drugie jest w komorze silnika .Zawór jest montowany zazwyczaj na pochłaniaczu(czarne prostokątne pudło) do którego dochodzą dwa wężyki .Od zbiornika paliwa i do kolektora ssącego.Zawór elektromagnetyczny sterowany jest przez ECU w zależności od obciążenia silnika.
 • Level 20  
  pochłaniacz jest pod prawym przednim nadkolem
 • Level 2  
  Witam.Ponawiam problem.Po znalezieniu czasu i obejrzeniu kilku schematów zdecydowałem sie wreszcie zobaczyć co jest z tym pochłaniaczem. Zdjąłem krokowca od razu go dokładnie przeczyściłem .Po 2 stronach krokowca wchodziły 2 wężyki. Sprawdziłem ich drożność 1 ok a 2 totalnie zatkany.Nie wiem czy tak powinno być ale na moje nie.Sprawdziłem dokąd idzie ten wąż.Co się okazało idzie on pod prawe przednie nadkole.Był to taki mały jakby filterek.Bardzo podobny do zaworu odpowietrzającego Miał taką jakby obudowę z materiału. 2 waż szedł gdzieś w kierunku zbiornika.Wchodziła jeszcze 1 tam wtyczka.Próbowałem te przedmuchać ale nic.Wie ktoś co to było i czy tam ten waż powinien być drożny.A może to ten pochłaniacz ale nie wiem czy on taki mały by był .Prosze o odp

  Dodano po 2 [godziny] 8 [minuty]:

  Juz wiem to był ten zawór od pochłaniacza.Jak sprawdzić czy on działa ???
 • Level 2  
  Pomoże mi ktoś z tym problemem ????
 • Level 12  
  To nie filterek tylko zawór opróżniania(canister purge solenoid/valve) pochłaniacza par benznyny(charcoal canister lub canister). Angielskie opisy będziesz miał na schematach. Plus od zaworka idzie do pin 5 ECU. Minus przez przełącznik dwuzespolony do masy, jest przy ECU. Zaworek nie działa od razu po uruchomieniu silnika. Po przejechaniu paru kilometrów powinien się uruchomić. Jak pociągniesz przez rurkę ustami to powinieneś czuć szybkie uderzenia zaciąganego powietrza z oparami benzyny. Znaczy, że zaworek pracuje. Z tego co pamiętam zaworek ma zawór zwrotny i nie da się w niego dmuchnąć, działa tylko w jedną stronę. Ale chyba sam do tego doszedłeś. :)