Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ból oczu od monitora, problem ze sprzętem?

Trok 08 Paź 2009 17:46 4062 21
  • #1 08 Paź 2009 17:46
    Trok
    Poziom 8  

Przepraszam za drugi taki sam temat, ale tamten niechcący zablokowałem...

Witam, od jakiegoś czasu zauważyłem, że mój monitor jakoś dziwnie działa. Bolą mnie od niego oczy, wszystko jest takie niewyraźne i mam wrażenie, że minimalnie mruży. Bardzo rażą po oczach kolory takie jak biały czy czerwony. Czytanie tekstu na białym tle jest strasznie uciążliwe. Najpierw myślałem, że to tylko złudzenie, ale kiedy i mój kolega potwierdził, że ma takie same spostrzeżenie jak ja to utwierdziłem się w przekonaniu, że jest coś nie tak. Ciekawe jest też to, że problem ten zaczął dawać o sobie znać po zabawach z Linuksem Gentoo, a konkretnie po próbach ustawienia odpowiedniej konfiguracji w xorg.conf czyli pliku konfiguracyjnym dla X'window. Podejrzewałem też, że może to wina kabla DVI więc go wymieniłem na zwykły, ale było jeszcze gorzej.

Monitor: LCD NEC MultSync 1770GX 17". Mam go około 3 lat tak jak cały komputer.

Wymieniłem wczoraj kartę NVIDIA 7300GS na ASUS 9600GSO z chipsetem NVIDII i nadal problem występuje. Wcześniej podłączyłem monitor do laptopa i miałem wrażenie, że jest normalnie chociaż trudno było to jednoznacznie określić. Czyściłem dokładnie części w komputerze, które były zakurzone, ale i to nie pomogło. Z ustawieniami i wszelkiego rodzaju programami do ustawienia odpowiednich opcji, kolorów itd. dla monitora bawiłem się już naprawdę sporo, ale to nie wina ustawień. Ja stawiam na problem ze sprzętem, dlatego zwracam się właśnie do was o pomoc drodzy użytkownicy tego forum.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

2 post:
    Odświeżanie monitora rzeczywiście mam ustawione na 60Hz. Ustawienia mam napewno dobre. Moja odległość od monitora to około 60-100cm. A jak wytłumaczycie mi fakt, że i mi i mojemu koledze następnego dnia po takim zachowaniu monitora zaczęły łzawić oczy po ~20minutach siedzenia przy komputerze? Zresztą na innych monitorach nie mam problemu z czytaniem ani bólem oczu...

0 21
  • #2 08 Paź 2009 17:55
    sbrzek
    Poziom 11  

Trok napisał:
    Wcześniej podłączyłem monitor do laptopa i miałem wrażenie, że jest normalnie chociaż trudno było to jednoznacznie określić.

Wg mnie musisz jednoznacznie stwierdzić czy wina leży po stronie komputera (ewentualnie systemu/sterowników/ustawień) czy po stronie monitora. Weź monitorek do kogoś znajomego, podłącz do jego komputera i sprawdź.
    Aby sprawdzić (wyeliminować) ewentualne złe ustawienia systemu/sterowników możesz pobrać sobie jakąś dystrybucję linuxa (tzw. livecd, polecam np. slax), nagrać obraz na płycie CD, z niej uruchomić komputer i zobaczyć czy problem będzie dalej występował. pzdr.

0
  • #3 08 Paź 2009 17:56
    isiek78
    Spec od drukarek

Może wirus Cię zaatakował z komputera ni Twojego kolegę ;)
    Skoro na innych monitorach lepiej Ci sę pracuje to wymień monitor, no i oczywiście idzi do okulisty.

0
  • #4 08 Paź 2009 18:08
    bartek0518
    Poziom 20  

A nie da się większego odświeżania ustawić?? Daj jak największe.

0
  • #5 08 Paź 2009 18:09
    Trok
    Poziom 8  

Heh, nie chciałbym wymieniać monitora za 1200zł po 3 latach. Co do okulisty to problemów ze wzrokiem nigdy nie miałem i ostatnie badanie też wyszło pozytywnie. Wina nie leży po stronie systemu czy wirusów bo nawet jak włączam BIOS to ten nibieski kolor "wali po gałach" aż się wytrzymać nie da. Ciekawi mnei też jak niby mógł się zepsuć monitor skoro dobrze działa tylko kolory są "za mocne".

Standardowo jest 60Hz i na LCD takie jest optymalne. Zresztą czytałem, że odświeżanie na LCD ma małe znaczenie.

0
  • #6 08 Paź 2009 18:18
    tronic1
    Spec od komputerów

Uruchom Linuxa LiveCD i porównaj świecenie monitora.

0
  • #7 08 Paź 2009 18:19
    brzezin
    Poziom 12  

Ja bym jednak na twoim miejscu zwiększył na 70-75 Hz, raz przez przypadek dałem ustawienia fabryczne i po około 20 minutach nie mogłem patrzeć na LCD, po zmianie na 75 problem zniknął

0
  • #8 08 Paź 2009 18:22
    Trok
    Poziom 8  

Testowałem monitor na Linux Gentoo i tam jest jeszcze gorzej niż na Windowsie. Niestety nie mogę zmienić odświeżania na inne niż 60Hz bo nie mam takiego do wyboru.

0
  • #10 08 Paź 2009 18:41
    Trok
    Poziom 8  

Przyciemniłem go maksymalnie, kontrast mam ~20%. Zauważyłem, że jak ustawiam rozdzielczość mniejszą niż 1280x1024 to mam do wyboru nawet 75Hz. Niestety tekst jest wtedy strasznie nieczytelny tzn. rozmazany.

0
  • #11 08 Paź 2009 18:50
    wirgin
    Poziom 17  

Rozdzielczość natywna tego monitora : 1280 x 1024 @60 Hz.
    Jeżeli w tych ustawieniach nie będzie pracował poprawnie to jest jakaś wada.

0
  • #12 08 Paź 2009 18:55
    djlj24
    Spec od car audio

Zdarzały się usterki matryc LCD polegające na zaniku co którejś linii. Obraz wydawał się niby ok ale bardzo męczył oczy. Proponuję sprawdzić pod lupą czy nie występuje brak w świeceniu linii - skoro na niższych rozdzielczościach jest problem z czytelnością. Swoją drogą zwykle jasność ustawia się jak najmniejszą a kontrast możliwie wysoki bo przy odwrotnym działaniu monitor bardzo męczy wzrok.

0
  • #13 08 Paź 2009 20:06
    sbrzek
    Poziom 11  

Trok napisał:
    Wina nie leży po stronie systemu czy wirusów bo nawet jak włączam BIOS to ten nibieski kolor "wali po gałach" aż się wytrzymać nie da.

Jeśli to na pewno wina monitora, spróbuj w menu monitora (OSD), wybrać opcję "Degauss" a następnie coś jak przywróć ustawienia fabryczne (default). Jeśli to nie pomoże, a jakikolwiek inny monitor przypięty do Twojego komputera zachowuje się poprawnie to nic innego jak ten monitorek musisz spisać na straty (o ile już po gwarancji). Z tego co wiem raczej nie opłaca się naprawiać monitorów LCD na dzień dzisiejszy. Kiedyś dałeś za niego 1200 ale pewnie teraz kosztuje koło 400 PLN. pzrd.

0
  • #14 08 Paź 2009 20:38
    Lzep
    Poziom 39  

sbrzek napisał:
    ..spróbuj w menu monitora (OSD), wybrać opcję "Degauss" a następnie coś jak przywróć ustawienia fabryczne (default).
    Kolega "żartowniś" ? - "Degauss" to jest rozmagnesowanie maski w monitorach CRT - za takie "porady" należy się ostrzeżenie !

0
  • #15 08 Paź 2009 20:53
    sbrzek
    Poziom 11  

Lzep napisał:
    sbrzek napisał:
    ..spróbuj w menu monitora (OSD), wybrać opcję "Degauss" a następnie coś jak przywróć ustawienia fabryczne (default).
    Kolega "żartowniś" ? - "Degauss" to jest rozmagnesowanie maski w monitorach CRT - za takie "porady" należy się ostrzeżenie !

A to fakt, przepraszam. Ta funkcja odpowiada co prawda za zmniejszenie lokalnych przebarwień ekranu (przez co może migotać i męczyć oczy) ale oczywiście w monitorach CRT. Trochę się zapędziłem, za szybko chciałem pomóc :) pzdr.

0
  • #16 08 Paź 2009 21:30
    Kajtek_170
    Poziom 22  

Moze pokombinuj też z temperaturą barwową.

A w ustawieniach karty mozesz pozminiać parametry Digital Vibrance i drugi ważniejszy Image Sharpening.

0
  • #17 08 Paź 2009 21:42
    jackid
    Poziom 11  

djlj24 napisał:
    Zdarzały się usterki matryc LCD ...

Może Twój monitor kończy swoją zywotność z powodu dużego zuzycia? Wg mnie porady przedmówców (ustawienie największego odświeżania i rozdzielczości) powiny pomóc:)

0
  • #18 09 Paź 2009 13:24
    tzok
    Moderator Samochody

W chwili obecnej monitor jest podłączony do komputera kablem DVI czy D-SUB (VGA)?

Jaką masz ustawioną temperaturę barwową w menu OSD?

Kiedy wyświetlasz biały obraz nie ma on różowawego odcienia? Czy w rogach ekranu nie ma ciemniejszych obszarów?

0
  • #19 09 Paź 2009 14:24
    Trok
    Poziom 8  

Monitor podłączony miałem i mam kablem DVI. Temperaturę barwową mam 6500k (sRGB). Nie zauważyłem żeby biały obraz miał różowy odcień, ale w rogach ekranu może minimalnie jest ciemniej (chociaż trudno to jednoznacznie określić). Sprawdzałem to na białej tapecie...

Może to rzeczywiście wina tej lampy jarzeniowej jak kolega wyżej wspomniał. Jeśli tak to czy mogę to jakoś wymienić, samemu bądź w serwisie i jaki mógłby być tego ewentualny koszt?

0
  • #20 09 Paź 2009 14:50
    MoniTOX
    Poziom 24