Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centrala Slican 1668-L linia miejska nie jest odbierana

mmrado 09 Paź 2009 01:16 2657 18
  • #1 09 Paź 2009 01:16
    mmrado
    Poziom 12  

Witam - problem polega na tym, że centrala nie reaguje na linię miejską.
    Konfiguracja wygląda tak: 2 linie analogowe wpięte pod zaciski cct4ass 1-1-1 i 1-1-2
    jedna linia jest całkowicie analogowa, druga pochodzi z zakończenia nt1 z portu analogowego. Jeśli dzwonię na linię z nt jest ok centrala odbiera połączenie i ładnie zestawia dalej. Jak dzwonię na linię całkowicie analogową nic się nie dzieje, dodam, że zamieniałem miejscami przewody na zaciskach i objaw cały czas ten sam. Jak podłączę zwykły telefon pod przewody także działa dobrze. Wyłączyłem wykrywanie zajętości na tej linii oraz detektor sygnału zgłoszenia (tak sugeruje instrukcja), jeszcze dodam, że linia może być słaba bo idzie po starych kabelkach - takich jeszcze w oplocie tekstylnym, niestety ktoś w firmie zmienił operatora na "lepszego" a ten nie ma jakoś motywacji do wysłania techników do sprawdzenia linii (a może nie ma żadnych techników), ewentualne pytanie brzmi jak zmierzyć czy linia jest ok? a drugie pytanie czy można jeszcze coś przestawić w centrali co pozwoli odebrać rozmowę - czy biegunowość jest ważna?

0 18
  • #2 09 Paź 2009 07:11
    Tracer2
    Moderator - Telefony Stacjonarne

Nie zamieniaj biegunowości tylko linie zamień miejscami na ASS.
    To co pozmieniałeś dotyczy wyjscia a nie przyjścia.
    Jak telefon działa to ASS tez powinna.
    Prawdopodobnie nie jest przypisane dzwonienie do żadnego Ab. wewnętrznego.
    Ja bym też po takim opisie techników nie wysłał ......

0
  • #3 09 Paź 2009 10:07
    pol_s
    Poziom 25  

Ja zrozumiałem, że kolega poprawnie próbował zamienić linie miejskie między sobą.
    Spróbuj pomierzyć napięcia linii analogowej. Jakie dzwonienie (zmienne) idzie na centralę.
    Być może na linii masz jakąś PCM, która zaniża i wartości napięć i rytmy dzwonienia.
    Jaką wersję programu masz w CCT?

Pozdrawiam

A może warto podłączyć drugi port z NT pod centralę a analoga przeznaczyć na końcowy np. fax

A przed zmianą operatora działało???

0
  • #4 09 Paź 2009 15:50
    macmm
    Poziom 24  

Warto jeszcze uruchomić monitor. W stanie linii miejskich będzie widać że przychodzi dzwonienie i powinna się zając, a w stanie połączeń będzie również widać co z danym połączeniem się dzieje

0
  • Pomocny post
    #5 09 Paź 2009 17:06
    suncez
    Poziom 16  

Sprawdź czy w tabeli Ruch przychodzący, czy dla danego numeru masz wpisaną poprawną - taką samą wiązkę w pole TrnGr jak w tabeli Translacje/wiązki

0
  • #6 10 Paź 2009 22:19
    mmrado
    Poziom 12  

Przepraszam, że nie odpowiedziałem, ale natłok obowiązków...
    Linie miejscami na ASS zamieniłem i nadal to samo -z tej linii centrala nie odbiera, co do drugiego portu nt - jest taka możliwość - ale trzeba chyba zamówić u operatora dodatkowy MSN.
    Co do wysłania techników - to operator ma za** obowiązek wysłać techników nawet jak nic się nie dzieje - jeśli stwiedzą, że jest dobrze i pokażą mi, że parametry linii są zgodne chętnie zapłacę za fakturę jaką mogą mi wystawić za np nieuzasadnione wezwanie, - oszczędzi mi to czasu na sprawdzanie, a da podstawy do reklamacji w przyszłości. Sęk w tym, że ten operator nie ma żadnego serwisu, a dział techniczny nie istnieje w praktyce, i tylko przyjmują zgłoszenia.
    Linie pomierzę w poniedziałek i podam tu parametry porównam sobie z analogiem z nt.
    Pozdrowionka dla wszystkich, którzy codziennie walczą by nasz świat był lepszy.

0
  • Pomocny post
    #7 11 Paź 2009 12:13
    jaro41
    Poziom 25  

mmrado napisał:
    Przepraszam, że nie odpowiedziałem, ale natłok obowiązków...
    Linie miejscami na ASS zamieniłem i nadal to samo -z tej linii centrala nie odbiera, co do drugiego portu nt - jest taka możliwość - ale trzeba chyba zamówić u operatora dodatkowy MSN.

Nie musisz zamawiać dodatkowego MSNa, jak Ci nie potrzebny, ustawiasz, że przy zajętości jednego portu, dzwoni Ci drugi, i już. Podobnie z wyjściowymi, zajęty jeden, zajmowany drugi.
    Pozdro

0
  • #8 11 Paź 2009 15:34
    pol_s
    Poziom 25  

Nie odpowiedziałeś na pytanie, czy przed zmianą operatora działało?

Włączenie drugiego kanału NT do centrali ma ten plus, że dwóch klientów ma szansę dodzwonić się do firmy jednocześnie - dzwoniąc na jeden numer.Taka wiązka PBX.
    Potrzeba tylko w NT ustawić dzwonienia preferowane dla jednego kanału. Przy wywołaniu obydwóch kanałów robi się mały bałagan.
    Od operatora możesz wymusić interwencję. Postrasz, że wracasz do monopolisty albo z uwagi na źle działającą linię nie będziesz regulował faktur. Oczywiście wcześniej wszystkie zgłoszenia musisz mieć jakoś udokumentowane.

Obserwowałeś co się dzieje w monitorze ConfigMana

Pozdrawiam

0
  • #9 11 Paź 2009 22:06
    Tracer2

Podłączenie jednego kanału NT to duży błąd jesli nie jest wyłączony , bo się on zwyczajnie marnuje ,
    a po za tym ktos po nim dzwoni i trafia w próznię.
    Zgłaszania jest usterka, że nie zgłaszania się abonent.

0
  • #10 12 Paź 2009 17:47
    jeremiusz
    Poziom 12  

Witam, ja z NT _ na portach analogowych radze sobie w ten sposób _- że jesli mam tylko numer glowny i chce aby wywolanie przyszlo tylko i wylacznie na 1 port -- 2 blokuje do rozmów przychodzacych, wtedy 2 port jest tylko do rozmów wychodzacych.
    Jesli natomiast chce wykorzystać 2 porty analogowe -- to ustawia sie wywolanie naprzemienne wtedy robi sie taki mały PBX -- i 2 abonentow może sie dodzwonic rownoczesnie do firmy jesli np. w centrali jest ustawiona DISA lub ab. zapasowy.

Może rozpisalem sie nie na temat -- ale było opisywane NT ISDN

Pozdr. Jarek

0
  • #11 16 Paź 2009 03:01
    mmrado
    Poziom 12  

Ha! Nie pisałem dłuższy czas bo pojawiły się nowe fakty - centralka już działa. Miałem błędne opisy na przewodach i już rozpracowałem.
    Ten numer, który nie odbierał to był jednak analog z nt, wystarczyło przestawić przełączniki nt na fabryczne ustawienia i jest ok. Drugi kanał zajęty faksem. Linia która działała cały czas to był linia POTS z podpiętą neostradą, oczywiście przez filterek do centrali.
    Jeszcze mam tylko jedno zadanie do wykonania - czy jest w Polsce możliwość aby np osoba wybierająca numer firmy, wybierała go od razu z wewnętrznym ? jak spradzam w monitorze wybrany numer to tylko pokazuje mi główny numer bez suffixu. Czy to trzeba włączyć u operatora czy może nie ma i nie będzie takiej możliwości?

0
  • #12 16 Paź 2009 06:34
    suncez
    Poziom 16  

Port analogowy z NT może mieć przypisanych do trzech MSN, ale mimo włączonej na translacji identyfikacji numeru w żaden sposób centralka nie rozpozna, który z tych numerów ktoś z miasta wywołuje, tak sądzę.

Nie pamiętam co Slican CCY-1668 pokazuje w monitorze połączeń, czy numer wywoływany z miasta, czy numer wpisany w tabeli połączeń przychodzących dla danej translacji, podejrzyj.

Wpisz w tabeli połączeń przychodzących wiersz dla kolejnego MSN przypisanego do tego analogowego portu NT i zobacz co się będzie działo.
    Jeśli by się okazało, że centralka potrafi rozpoznać numer wywoływany, to ... tu już spekuluję, wykorzystaj właśnie kolejny wpis w tabeli połączeń przychodzących.

Na pewno cyfrowe podłączenie NT do centralki i wykorzystanie DDI lub MSN rozwiązało by sprawę bezpośredniego ruchu przychodzącego.

0
  • #13 16 Paź 2009 07:21
    Tracer2

Do centrali trzeba dokupić kartę ISDN.
    Fax trzeba przełączyć na linie analogową ,a na NT wykupić wiązkę DDI.

Bez tego można stworzyc tabelę , która bedzie kierowała numery np. stałych klientów pod wybrane wewnetrzne...ale moze to być utrudnienie jesli rózne osoby z tych numerów dzwonia do róznych osób/ wewnetrznych w firmie.
    To sie stosuje np żeby ruch z Niemiec skierować do kogoś kto mówi w tym języku...

0
  • #14 16 Paź 2009 11:12
    mmrado
    Poziom 12  

No właśnie nie wiem czy operator to potrafi zrobić muszę się wywiedzieć. A swoją drogą nie można zrobić tak aby nt prezentowała numer wybrany przez abonenta?

0
  • Pomocny post
    #15 16 Paź 2009 11:15
    pol_s
    Poziom 25  

Tak jak napisał Tracer2.
    1. Karta ISDN do centrali
    2. Zmiana u operatora abonamentu ( w standardzie 10 nr. DDI )-jeżeli to wystarczy, zostanie tylko skonfigurować centralę. Może okaże się konieczne zmiana numeracji wew. aby dopasować końcówkę nr. DDI z nr. wew. (tak jest przejrzyściej ale nie jest to wymagane)

Pozdrawiam

0
  • #16 16 Paź 2009 18:46
    mmrado
    Poziom 12  

Code:
    CCT.SL.M-1S2U - Moduł 1 portu ISDN i 2 portów cyfrowych telefonów systemowych, 

CCT.SL.M-4S - Moduł 4 portów ISDN

nie wiem czy wystarczy pozycja numer 1 jest oczywiście tańsza o jakieś 600 zł jak nie będę musiał dokupić poz nr 2
    chcę aby z zewnątrz można było bezpośrednio łączyć się z numerami wewnętrznymi około 6 sztuk wybierając numer wraz z wewnętrznym - myślę ze operator na to pójdzie i mi włączą usługę.

0
  • #17 16 Paź 2009 19:29
    Tracer2

Wystarczy pozycja 1.
    Po za tym zyskasz mozliwośc podłączenia dwu aparatów systemowych.

0
  • #18 16 Paź 2009 20:14
    pol_s
    Poziom 25  

Czy chodzi ci o 6 jednoczesnych połączeń czy 6 DDI
    Jeżeli to drugie to nie ma problemu ale na 1BRA jednocześnie dwie rozmowy.

Pozdrawiam

0
  • #19 17 Paź 2009 11:05
    mmrado
    Poziom 12  

Chodzi tylko o kilka ddi - jednoczesne połączenia niekoniecznie ewentualnie 2 jednocześnie - to się chyba uda - w tej chwili na nt jest jeden numer dla telefonów i drugi podpięty pod faks obydwa pod porty analogowe nt. porty S mam wolne.

-aktualizacja 4.11.2009-
    Nie wiem co moze być nie tak ale centrala czasem nie odbiera wywołania przez numer z kanału analogowego - jak odbierze to przed tym trzeba się naczekać z 5-6 dzwonków a jeśli nie odbierze to można czekać do upadłego.
    W monitorze strawdzałem to pokazuje stan linii na zajęty - tak wygląda jakby nt nie dzwoniło albo dzwoniło za słabo - sprawdzę telefonem zwykłym. ewentualnie może nt sobie coś tam przerzuca po kanałach i jest taka sytuacja.

0