Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centrala Slican 1668-L linia miejska nie jest odbierana

09 Paź 2009 01:16 2756 18
 • Poziom 12  
  Witam - problem polega na tym, że centrala nie reaguje na linię miejską.
  Konfiguracja wygląda tak: 2 linie analogowe wpięte pod zaciski cct4ass 1-1-1 i 1-1-2
  jedna linia jest całkowicie analogowa, druga pochodzi z zakończenia nt1 z portu analogowego. Jeśli dzwonię na linię z nt jest ok centrala odbiera połączenie i ładnie zestawia dalej. Jak dzwonię na linię całkowicie analogową nic się nie dzieje, dodam, że zamieniałem miejscami przewody na zaciskach i objaw cały czas ten sam. Jak podłączę zwykły telefon pod przewody także działa dobrze. Wyłączyłem wykrywanie zajętości na tej linii oraz detektor sygnału zgłoszenia (tak sugeruje instrukcja), jeszcze dodam, że linia może być słaba bo idzie po starych kabelkach - takich jeszcze w oplocie tekstylnym, niestety ktoś w firmie zmienił operatora na "lepszego" a ten nie ma jakoś motywacji do wysłania techników do sprawdzenia linii (a może nie ma żadnych techników), ewentualne pytanie brzmi jak zmierzyć czy linia jest ok? a drugie pytanie czy można jeszcze coś przestawić w centrali co pozwoli odebrać rozmowę - czy biegunowość jest ważna?
 • Moderator - Telefony Stacjonarne
  Nie zamieniaj biegunowości tylko linie zamień miejscami na ASS.
  To co pozmieniałeś dotyczy wyjscia a nie przyjścia.
  Jak telefon działa to ASS tez powinna.
  Prawdopodobnie nie jest przypisane dzwonienie do żadnego Ab. wewnętrznego.
  Ja bym też po takim opisie techników nie wysłał ......
 • Poziom 25  
  Ja zrozumiałem, że kolega poprawnie próbował zamienić linie miejskie między sobą.
  Spróbuj pomierzyć napięcia linii analogowej. Jakie dzwonienie (zmienne) idzie na centralę.
  Być może na linii masz jakąś PCM, która zaniża i wartości napięć i rytmy dzwonienia.
  Jaką wersję programu masz w CCT?

  Pozdrawiam

  A może warto podłączyć drugi port z NT pod centralę a analoga przeznaczyć na końcowy np. fax

  A przed zmianą operatora działało???
 • Poziom 24  
  Warto jeszcze uruchomić monitor. W stanie linii miejskich będzie widać że przychodzi dzwonienie i powinna się zając, a w stanie połączeń będzie również widać co z danym połączeniem się dzieje
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Sprawdź czy w tabeli Ruch przychodzący, czy dla danego numeru masz wpisaną poprawną - taką samą wiązkę w pole TrnGr jak w tabeli Translacje/wiązki
 • Poziom 12  
  Przepraszam, że nie odpowiedziałem, ale natłok obowiązków...
  Linie miejscami na ASS zamieniłem i nadal to samo -z tej linii centrala nie odbiera, co do drugiego portu nt - jest taka możliwość - ale trzeba chyba zamówić u operatora dodatkowy MSN.
  Co do wysłania techników - to operator ma za** obowiązek wysłać techników nawet jak nic się nie dzieje - jeśli stwiedzą, że jest dobrze i pokażą mi, że parametry linii są zgodne chętnie zapłacę za fakturę jaką mogą mi wystawić za np nieuzasadnione wezwanie, - oszczędzi mi to czasu na sprawdzanie, a da podstawy do reklamacji w przyszłości. Sęk w tym, że ten operator nie ma żadnego serwisu, a dział techniczny nie istnieje w praktyce, i tylko przyjmują zgłoszenia.
  Linie pomierzę w poniedziałek i podam tu parametry porównam sobie z analogiem z nt.
  Pozdrowionka dla wszystkich, którzy codziennie walczą by nasz świat był lepszy.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  mmrado napisał:
  Przepraszam, że nie odpowiedziałem, ale natłok obowiązków...
  Linie miejscami na ASS zamieniłem i nadal to samo -z tej linii centrala nie odbiera, co do drugiego portu nt - jest taka możliwość - ale trzeba chyba zamówić u operatora dodatkowy MSN.


  Nie musisz zamawiać dodatkowego MSNa, jak Ci nie potrzebny, ustawiasz, że przy zajętości jednego portu, dzwoni Ci drugi, i już. Podobnie z wyjściowymi, zajęty jeden, zajmowany drugi.
  Pozdro
 • Poziom 25  
  Nie odpowiedziałeś na pytanie, czy przed zmianą operatora działało?

  Włączenie drugiego kanału NT do centrali ma ten plus, że dwóch klientów ma szansę dodzwonić się do firmy jednocześnie - dzwoniąc na jeden numer.Taka wiązka PBX.
  Potrzeba tylko w NT ustawić dzwonienia preferowane dla jednego kanału. Przy wywołaniu obydwóch kanałów robi się mały bałagan.
  Od operatora możesz wymusić interwencję. Postrasz, że wracasz do monopolisty albo z uwagi na źle działającą linię nie będziesz regulował faktur. Oczywiście wcześniej wszystkie zgłoszenia musisz mieć jakoś udokumentowane.

  Obserwowałeś co się dzieje w monitorze ConfigMana

  Pozdrawiam
 • Moderator - Telefony Stacjonarne
  Podłączenie jednego kanału NT to duży błąd jesli nie jest wyłączony , bo się on zwyczajnie marnuje ,
  a po za tym ktos po nim dzwoni i trafia w próznię.
  Zgłaszania jest usterka, że nie zgłaszania się abonent.
 • Poziom 12  
  Witam, ja z NT _ na portach analogowych radze sobie w ten sposób _- że jesli mam tylko numer glowny i chce aby wywolanie przyszlo tylko i wylacznie na 1 port -- 2 blokuje do rozmów przychodzacych, wtedy 2 port jest tylko do rozmów wychodzacych.
  Jesli natomiast chce wykorzystać 2 porty analogowe -- to ustawia sie wywolanie naprzemienne wtedy robi sie taki mały PBX -- i 2 abonentow może sie dodzwonic rownoczesnie do firmy jesli np. w centrali jest ustawiona DISA lub ab. zapasowy.

  Może rozpisalem sie nie na temat -- ale było opisywane NT ISDN

  Pozdr. Jarek
 • Poziom 12  
  Ha! Nie pisałem dłuższy czas bo pojawiły się nowe fakty - centralka już działa. Miałem błędne opisy na przewodach i już rozpracowałem.
  Ten numer, który nie odbierał to był jednak analog z nt, wystarczyło przestawić przełączniki nt na fabryczne ustawienia i jest ok. Drugi kanał zajęty faksem. Linia która działała cały czas to był linia POTS z podpiętą neostradą, oczywiście przez filterek do centrali.
  Jeszcze mam tylko jedno zadanie do wykonania - czy jest w Polsce możliwość aby np osoba wybierająca numer firmy, wybierała go od razu z wewnętrznym ? jak spradzam w monitorze wybrany numer to tylko pokazuje mi główny numer bez suffixu. Czy to trzeba włączyć u operatora czy może nie ma i nie będzie takiej możliwości?
 • Poziom 16  
  Port analogowy z NT może mieć przypisanych do trzech MSN, ale mimo włączonej na translacji identyfikacji numeru w żaden sposób centralka nie rozpozna, który z tych numerów ktoś z miasta wywołuje, tak sądzę.

  Nie pamiętam co Slican CCY-1668 pokazuje w monitorze połączeń, czy numer wywoływany z miasta, czy numer wpisany w tabeli połączeń przychodzących dla danej translacji, podejrzyj.

  Wpisz w tabeli połączeń przychodzących wiersz dla kolejnego MSN przypisanego do tego analogowego portu NT i zobacz co się będzie działo.
  Jeśli by się okazało, że centralka potrafi rozpoznać numer wywoływany, to ... tu już spekuluję, wykorzystaj właśnie kolejny wpis w tabeli połączeń przychodzących.

  Na pewno cyfrowe podłączenie NT do centralki i wykorzystanie DDI lub MSN rozwiązało by sprawę bezpośredniego ruchu przychodzącego.
 • Moderator - Telefony Stacjonarne
  Do centrali trzeba dokupić kartę ISDN.
  Fax trzeba przełączyć na linie analogową ,a na NT wykupić wiązkę DDI.

  Bez tego można stworzyc tabelę , która bedzie kierowała numery np. stałych klientów pod wybrane wewnetrzne...ale moze to być utrudnienie jesli rózne osoby z tych numerów dzwonia do róznych osób/ wewnetrznych w firmie.
  To sie stosuje np żeby ruch z Niemiec skierować do kogoś kto mówi w tym języku...
 • Poziom 12  
  No właśnie nie wiem czy operator to potrafi zrobić muszę się wywiedzieć. A swoją drogą nie można zrobić tak aby nt prezentowała numer wybrany przez abonenta?
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Tak jak napisał Tracer2.
  1. Karta ISDN do centrali
  2. Zmiana u operatora abonamentu ( w standardzie 10 nr. DDI )-jeżeli to wystarczy, zostanie tylko skonfigurować centralę. Może okaże się konieczne zmiana numeracji wew. aby dopasować końcówkę nr. DDI z nr. wew. (tak jest przejrzyściej ale nie jest to wymagane)

  Pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Code:
  CCT.SL.M-1S2U - Moduł 1 portu ISDN i 2 portów cyfrowych telefonów systemowych, 
  
  CCT.SL.M-4S - Moduł 4 portów ISDN

  nie wiem czy wystarczy pozycja numer 1 jest oczywiście tańsza o jakieś 600 zł jak nie będę musiał dokupić poz nr 2
  chcę aby z zewnątrz można było bezpośrednio łączyć się z numerami wewnętrznymi około 6 sztuk wybierając numer wraz z wewnętrznym - myślę ze operator na to pójdzie i mi włączą usługę.
 • Moderator - Telefony Stacjonarne
  Wystarczy pozycja 1.
  Po za tym zyskasz mozliwośc podłączenia dwu aparatów systemowych.
 • Poziom 25  
  Czy chodzi ci o 6 jednoczesnych połączeń czy 6 DDI
  Jeżeli to drugie to nie ma problemu ale na 1BRA jednocześnie dwie rozmowy.

  Pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Chodzi tylko o kilka ddi - jednoczesne połączenia niekoniecznie ewentualnie 2 jednocześnie - to się chyba uda - w tej chwili na nt jest jeden numer dla telefonów i drugi podpięty pod faks obydwa pod porty analogowe nt. porty S mam wolne.

  -aktualizacja 4.11.2009-
  Nie wiem co moze być nie tak ale centrala czasem nie odbiera wywołania przez numer z kanału analogowego - jak odbierze to przed tym trzeba się naczekać z 5-6 dzwonków a jeśli nie odbierze to można czekać do upadłego.
  W monitorze strawdzałem to pokazuje stan linii na zajęty - tak wygląda jakby nt nie dzwoniło albo dzwoniło za słabo - sprawdzę telefonem zwykłym. ewentualnie może nt sobie coś tam przerzuca po kanałach i jest taka sytuacja.