Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z wykonaniem baluna 1:1 - co robię nie tak?

saintman 23 Kwi 2010 22:13 20255 61
  • #61 23 Kwi 2010 22:13
    kondensator
    Poziom 36  

pietach napisał:
    Nie mam RG316 więc próbę zrobiłem na RG58. Nawinąłem 11 zw.i żyła zwierająca z nawojowego DNE 1mm. A oto wyniki: (...) Myślę, że skoro działa na RG58 to niema sensu bawić się w RG316.
    Jest powód:
    1. Za mały promień zgięcia i to wielokrotnego (!)
    2. Topi się izolator przy większych mocach - związane z (1)
    3. Nietrwała opona z PCV (i też się topi zanim pokruszy)
    4. Dysproporcja średnic uzwojeń raczej duża (za duża...) Z RG316 i przewodem o średnicy 1.5...2mm (może być linka, najlepiej w PTFE...) będzie to wyglądało "symetryczniej". Jeszcze lepiej z drugim RG316 z którego jako uzwojenie robocze będzie użyty tylko ekran (dla porządku można w nim zewrzeć żyłę z ekranem na obu końcach ale raczej nie będzie różnicy)...
    BTW1: jeden ze e-sklepów WLAN sprzedaje RG174 jako RG316 z dopiskiem "dobra cena" :)
    BTW2: Istnieje też RG316DS (Double Screen) także jako "H+S nr coś-tam" ale w tym zastosowaniu raczej już by to niewiele pomogło a i kupić u Polsce problem (z RG316 raczej nie ma problemu, warto kupić więcej - nie tylko na balun...)
    Aby wilgoć nie wchodziła pod oponę kabli - proponuję gotowy wyrób potraktować lakierem Plastic70 ew. zanurzyć w roztopionej parafinie (małe straty na w.cz. i łatwo dostępna).

• #62 23 Kwi 2010 22:29
    pietach
    Poziom 22  

Cytat:
    2. Topi się izolator przy większych mocach - związane z (1)

Z tym problemu nie mam bo nie przekraczam 100W a przy takiej mocy i małej częstotliwości używania raczej sie nic nie stopi.
    Pozostałe argumenty faktycznie trzeba wziąć pod uwagę - to tylko była próba czy coś z tego wyjdzie więc zaopatrzę się w kilka metrów RG316.

A propo kabla RG-174 - może być na balun - moc jakiej używam nie przekracza 100W.
    Bo RG316 jest po 15 zł/metr a RG174 za 1,0-1,5/metr.
    I nie chodzi tu to 0,5m kabla na jeden balun bo mam w planie kilka różnych anten i to juz robią się metry.