Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z doborem napędu pod stół obrotowy

ednriu 09 Oct 2009 14:35 3540 7
    ednriu
    Level 9  
    Witam

Potrzebuję dobrać napęd pod stół obrotowy. Stół ma mieć 2 pozycje. Różnią się one o 180 stopni. Mógłby być serwomotor, ale skoro mam tylko 2 pozycje to chyba za droga inwestycja. Zastanawiałem się nad jakimś układem pneumatycznym bo w końcu są tylko 2 pozycje i mogłoby wyjść tanio. Co byście mi doradzili? Na stole będzie ładunek do 100kg. Nie podałem tego żeby ktoś liczył moment, ale żeby ktoś nie pomyślał że to jakiś stół do obracania "słomy". Pozdrawiam!
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    12robert12
    Level 28  
    może zastosować reduktor plus silnik z hamulcem? rozwiązanie najprostsze i najtańsze.

zastosuj falownik i 2 czujniki indukcyjne. 1 dla informacji że należy zmniejszyć prędkość obrotową przed pozycją krańcową a drugi sygnalizujący pozycję krańcową. Tylko w tym przypadku hamulec trzeba sterować z osobnego źródła zasilania, musi to być połączone z wyjściem falownika (informacja o pracy falownika).

Trudno coś doradzić nie widząc zdjęć konstrukcji, a czy ten stół obraca się cały czas w jedną stronę czy po obrocie o 180 później wraca w drugą stronę?

Mogę pomóc, jestem z okolic krakowa,

pozdrawiam.
    Narciarzr
    Level 12  
    Witam.
    Jak szybko stół ma się obracać? Będzie obracał się w jedną stronę czy tam i spowrotem? Jak precyzyjne mają być pozycje zatrzymania?
    ednriu
    Level 9  
    Rozumiem że hamulec jest już połączony z silnikiem. Tak? Czy mogę prosić jakiegoś linka do opisu takiego silnika w internecie?

Rozumiem że hamulec jest sterowany falownikiem.

Stół ma się obracać 180 stopni w jedną stronę, a potem wracać w drugą stronę. Na razie nie mam rysunku konstukcji. Wytłumaczę to piśmiennie. Stół o o blacie kwadratowym 1200mmx1200mm. Na stole będzie umieszczony ładunek do 80kg blisko krawędzi. To właśnie ten łądunek ma być przemieszczany za pomocą stołu na drugą stronę. Środek cieżkości ładunku będzie jakieś 150mm od krawędzi. Trzeba jeszcze doliczyć masę blatu i ewentualnie zostawić rezerwę. Wydaje mi się że można ten stół umieścić na jakby "palu" który realizowałby nam oś obrotową. Zrobiłbym to na łożyskach.

Prędkość odboru stołu powinna wynosić 0,5-1rad/s., Pozycje zatrzymania mają być precyzyjne z dokładnością do 0.5mm.

Co myślicie Panowie o czymś takim? Przyznam się że jestem początkujący w tematyce takich konstrukcji, i jestem wdzięczny bardzo za wszelką pomoc, bo jest ona dla mnie bardzo wartościowa :)
    12robert12
    Level 28  
    silnik z hamulcem to zwykły silnik który posiada przy przewietrzniku zamontowany do wału tarcze hamulcową. W przypadku zasilania z falownika musisz hamulec zasilać z osobnego źródła zasilania ( nie z falownika) bo jak ustawisz małą częstotliwość na falowniku to hamulec by się nie odhamował co spowodowałoby spalenie silnika. Najlepiej jakby silnik miał też cały czas chłodzenie zewnętrzne ze względu na pracę "przerywaną nawrotową".

co do konstrukcji mechanicznej widzę że nie masz pojęcia o tym. Można to zrealizować poprzez podparcie stołu na rolkach łożyskowanych a w środku dać wał napędowy albo bezpośrednio połączony z reduktorem lub poprzez koła zębate i łańcuch. No do tego trzeba pierwsze zrobić sobie projekt jak to ma wyglądać.

Pozdrawiam.
    Pritend
    Level 19  
    Witam

Serwisowałem kiedyś taka konstrukcję. Stół był okrągły o średnicy około 1200 mm. Napędzany był silnikiem 0.55 kw. na wał silnika założony był motoreduktor, który napędzał wałek z kołem takim o średnicy może 15 - 20 cm. Koło dotykało blat stołu od spodu i powodowało jego obrót. Do wyznaczenia pozycji na stole i zatrzymania całego układu mogły by posłużyć krańcówki. Co do sterowania konstrukcją najprościej zrobić to na stycznikach. Zresztą wcześniejsze posty kolegów też podsuwają dobre rozwiązania. Co do realizacji to pozostaje tylko kwestia wiedzy i wyobraźni, ponieważ mozna tę konstrukcję zrobic na kilka sposobow
    Narciarzr
    Level 12  
    U mnie na zakładzie mamy podobny stół obrotowy.
    Srednicy ok 2m. Rozwiązanie bardzo proste. Zastosowany jest motoreduktor z kołem gumowym, które dociska do brzegu stołu i napędza go. Zatrzymanie na krańcówce. Żadnych falowników i serwomotorów, proste sterowanie stycznikami.
    Jutro jak nie zapomną to wstawie schemat i jakiś szkic.
    Narciarzr
    Level 12  
    Ok. Tak jak pisałem wczoraj podaję więcej szczegółów.
    Mój stół ma 2m średnicy. Obraca się tylko w jedną stronę. Ciężar ładunku ok 500 kg.
    Prędkość obrotowa stołu 3.5 rpm. Czyli o 180 stopni obraca się ok 8 sekund.
    Napędem jest silnik trzyfazowy 0.37 KW 1400 rpm z przekładnią ratrio 63.
    Przekazanie napędu przez koło gumowe fi 300. Średnica bieżni na stole 1970.

Problem z doborem napędu pod stół obrotowy Problem z doborem napędu pod stół obrotowy