Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z gramofonem Unitra G-902fs (Emanuel)

Bardiel 09 Paź 2009 20:25 3199 18
  • #1 09 Paź 2009 20:25
    Bardiel
    Poziom 10  

Witam!
    Zakupiłem na allegro gramofon podany w temacie. Trochę może błędna decyzja, ponieważ potem doczytałem, że ten gramofon zarzyna płyty, no ale - marzyło mi się, żeby mieć cokolwiek co odtwarza czarne krążki ;)
    Dziś gramofon dostałem, ale niestety - nie działa. Po pierwsze dzięki poczcie polskiej ramię latało sobie luzem.. Nie potrafię go przymocować na stałe, czasem udaje mi się je jakoś tak ustawić, żeby się "trzymało", ale jeden fałszywy ruch i od razu jest luźne.
    Drugą usterką jest prędkość odtwarzania: płyty na 33 i 1/3 odtwarzane są za wolno i to całkiem sporo, bo brzmi to jak jakiś filmowy slow motion.. Kiedy płyta 33 i 1/3 odtwarzana jest pod 45rpm, wszystko brzmi za szybko, także nie wiem: może źle działają tylko 33rpm?
    Trzecia sprawa to brak sygnału. Chyba najważniejsza z tych trzech. Po podłączeniu do Blaupunkta Paris z 1961 nic nie słychać. Nie jest to chyba wina radia, bo po dotknięciu przewodów radio zaczyna buczeć. I właśnie - wszystko cały czas buczy, dopóki nie dotknę jakiejś metalowej części wzmacniacza, np. ramienia..
    Czy ktoś może mi pomóc czy naprawa w/w usterek jest za trudna i powinienem poszukać serwisu? Dodam, że coś tam samemu polutuję ;)
    Pozdrawiam

0 18
  • #2 09 Paź 2009 20:49
    gamid
    Poziom 17  

Co do tego gramofonu to ci powiem Tak:
    odp. 1.będziesz miał mały kłopot z uruchomieniem i bez serwisówki może być ciężko 2. wina sprzedającego że nie zabeżpieczył ramienia
    odp.3 wina złych obrotów może być złą jakością paska napędowego i od tego bym zaczął a delej próba regulacji P10 i P11. ODP 4. buczenie może być że masz urwany któryś z przewodów ramienia.
    TO co Pamięta z kontroli Jakości w ZR- Fonika -Łodż. Posiadam do niego pełną sewisówkę ,jeżeli interesuje zakup to telefon 608343910

0
  • #3 09 Paź 2009 20:56
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 09 Paź 2009 21:11
    Pittt
    Poziom 31  

A na krótszym końcu ramienia nie ma ruchomego, kręconego ciężarka którym się reguluje jego nacisk na igłę, a tym samym igły na płytę i stabilizuje położenie ramienia ?

0
  • #5 09 Paź 2009 21:19
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 09 Paź 2009 21:19
    Bardiel
    Poziom 10  

Sprawdziłem miernikiem za pomocą sygnału dźwiękowego czy nie są zerwane kable - przyłożyłem jedną końcówkę przy wkładce a drugą przy wtyczce i za każdym razem zapiszczało, więc może to znaczy, że z połączeniem ramienia nie jest tak źle?
    Jeżeli dobrze obsługuję omomierz to dla każdego kabelka wartości są takie przy ustawieniu miernika na "200":
    Masa: 1.2
    Czerwony: 1.8
    Żółty: 1.8

0
  • #7 09 Paź 2009 21:22
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 09 Paź 2009 21:51
    Bardiel
    Poziom 10  

A jest możliwe, że to uszkodzenie wkładki? Chociaż wątpię, bo posiadam 3 i żadna nie działa

EDIT: Zmierzyłem jeszcze napięcia silnika i napięcie, które silnik dostaje jest prawie zgodne ze schematem przy 45 rpm (miernik wskazuje 2,51V, na schemacie 2,45). Natomiast przy 33rpm miernik wskazuje 2,10V (na schemacie 1,95V) a to 33 działa wolniej.. Co z tym zrobić?

Dodano po 23 [minuty]:

Obroty udało mi się odzyskać za pomocą potencjometru ;)

0
  • #9 09 Paź 2009 21:56
    Pittt
    Poziom 31  

dj-MatyAS napisał:
    Wynika z tego, że Kol.Pittt w ten niecny sposób zapragnął zarobić punkty za napisanie posta...

Po co te złośliwości ?
    Odejmij mi za niego x10.
    A za tego posta x20.

Żadne złośliwości, a stwierdzenie faktu. Gdybym był złosliwy przypomniałbym Koledze Regulamin p.12, a tak może w przyszłości nie będzie pisać Kolega postów niczego do tematu nie wnoszących. Jak ten.
    (dj-MatyAS)

0
  • #10 10 Paź 2009 00:12
    Bardiel
    Poziom 10  

Sprawdziłem połączenia od pinów wkładki do kabla i wszystkie działają, więc zapewne padła sama wkładka? Skoro jest połączenie, radio buczy po dotknięciu przewodów sygnałowych tzn., że padła wkładka tak?

Dodano po 49 [minuty]:

Celem wyeliminowania radia jako niedziałającego komponentu podłączyłem ten gramofon pod ZK 140T i niestety nic się nie nagrało..

0
  • #11 10 Paź 2009 00:34
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 10 Paź 2009 11:51
    Bardiel
    Poziom 10  

Szczerze powiedziawszy nie za bardzo rozumiem o co w tym chodzi ;) Czy chodzi o to żebym sprawdził czy przewody sygnałowe są dobrze przylutowane we wtyczce?

0
  • #14 10 Paź 2009 16:36
    Bardiel
    Poziom 10  

Z wkładki wychodzą 3 przewody (przy wkładce 2 piny od masy są zmostkowane): Czerwony, masa, Żółty. W kablu są 2 przewody (czerwony i żółty) i oby dwa są w ekranie (?) z drutu. Ten ekran jest spleciony razem i przylutowany do masy a przewody przylutowane do odpowiednich wyprowadzeń z wkładki.
    Po dotknięciu czerwonego radio buczy, tak samo po dotknięciu żółtego. Przy dotknięciu masy zmniejsza się szum. We wtyczce (din) jest jeszcze czwarty pin, ale nie wiem do czego on służy.. Czy mimo tego mam kombinować coś z wtyczką?

0
  • Pomocny post
    #15 10 Paź 2009 17:30
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 10 Paź 2009 18:46
    Bardiel
    Poziom 10  

Dotykałem nawet styków - również buczy lub mniej szumi. Tylko dziwi mnie to, że aż 3 różne wkładki nie działają..

0
  • #17 10 Paź 2009 18:54
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wkładki krystaliczne są bardzo podatne na warunki w jakich są przechowywane. Szczególnie wilgoć działa destrukcyjnie na elementy piezoelektryczne, które pod jej wpływem tracą swe właściwości, a nawet się rozpadają.

GM

0
  • #18 11 Paź 2009 13:18
    Bardiel
    Poziom 10  

Otworzyłem wkładki i żadna nie wyglądała na działającą ;) W jednej od gumki odchodziły dwie "blaszki" i dochodziły do czegoś z czego wychodzą piny, ale jedna blaszka na złączeniu była zielona i w sumie latała luzem. W pozostałych dwóch nic takiego nie było, zatem podejrzewam, że "100% sprawny" było niezłym kitem ;)

0
  • #19 11 Paź 2009 22:29
    Bardiel
    Poziom 10  

Zdobyłem wkładkę UF-70 od znajomego i tak jak podejrzewałem: gramofon działa ;) Dziękuję za pomoc!

0