Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z gramofonem Unitra G-902fs (Emanuel)

Bardiel 09 Oct 2009 20:25 3736 18
 • #1
  Bardiel
  Level 10  
  Witam!
  Zakupiłem na allegro gramofon podany w temacie. Trochę może błędna decyzja, ponieważ potem doczytałem, że ten gramofon zarzyna płyty, no ale - marzyło mi się, żeby mieć cokolwiek co odtwarza czarne krążki ;)
  Dziś gramofon dostałem, ale niestety - nie działa. Po pierwsze dzięki poczcie polskiej ramię latało sobie luzem.. Nie potrafię go przymocować na stałe, czasem udaje mi się je jakoś tak ustawić, żeby się "trzymało", ale jeden fałszywy ruch i od razu jest luźne.
  Drugą usterką jest prędkość odtwarzania: płyty na 33 i 1/3 odtwarzane są za wolno i to całkiem sporo, bo brzmi to jak jakiś filmowy slow motion.. Kiedy płyta 33 i 1/3 odtwarzana jest pod 45rpm, wszystko brzmi za szybko, także nie wiem: może źle działają tylko 33rpm?
  Trzecia sprawa to brak sygnału. Chyba najważniejsza z tych trzech. Po podłączeniu do Blaupunkta Paris z 1961 nic nie słychać. Nie jest to chyba wina radia, bo po dotknięciu przewodów radio zaczyna buczeć. I właśnie - wszystko cały czas buczy, dopóki nie dotknę jakiejś metalowej części wzmacniacza, np. ramienia..
  Czy ktoś może mi pomóc czy naprawa w/w usterek jest za trudna i powinienem poszukać serwisu? Dodam, że coś tam samemu polutuję ;)
  Pozdrawiam
 • #2
  gamid
  Level 17  
  Co do tego gramofonu to ci powiem Tak:
  odp. 1.będziesz miał mały kłopot z uruchomieniem i bez serwisówki może być ciężko 2. wina sprzedającego że nie zabeżpieczył ramienia
  odp.3 wina złych obrotów może być złą jakością paska napędowego i od tego bym zaczął a delej próba regulacji P10 i P11. ODP 4. buczenie może być że masz urwany któryś z przewodów ramienia.
  TO co Pamięta z kontroli Jakości w ZR- Fonika -Łodż. Posiadam do niego pełną sewisówkę ,jeżeli interesuje zakup to telefon 608343910
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  Pittt
  Level 32  
  A na krótszym końcu ramienia nie ma ruchomego, kręconego ciężarka którym się reguluje jego nacisk na igłę, a tym samym igły na płytę i stabilizuje położenie ramienia ?
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  Bardiel
  Level 10  
  Sprawdziłem miernikiem za pomocą sygnału dźwiękowego czy nie są zerwane kable - przyłożyłem jedną końcówkę przy wkładce a drugą przy wtyczce i za każdym razem zapiszczało, więc może to znaczy, że z połączeniem ramienia nie jest tak źle?
  Jeżeli dobrze obsługuję omomierz to dla każdego kabelka wartości są takie przy ustawieniu miernika na "200":
  Masa: 1.2
  Czerwony: 1.8
  Żółty: 1.8
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  Bardiel
  Level 10  
  A jest możliwe, że to uszkodzenie wkładki? Chociaż wątpię, bo posiadam 3 i żadna nie działa

  EDIT: Zmierzyłem jeszcze napięcia silnika i napięcie, które silnik dostaje jest prawie zgodne ze schematem przy 45 rpm (miernik wskazuje 2,51V, na schemacie 2,45). Natomiast przy 33rpm miernik wskazuje 2,10V (na schemacie 1,95V) a to 33 działa wolniej.. Co z tym zrobić?

  Dodano po 23 [minuty]:

  Obroty udało mi się odzyskać za pomocą potencjometru ;)
 • #9
  Pittt
  Level 32  
  dj-MatyAS wrote:
  Wynika z tego, że Kol.Pittt w ten niecny sposób zapragnął zarobić punkty za napisanie posta...


  Po co te złośliwości ?
  Odejmij mi za niego x10.
  A za tego posta x20.


  Żadne złośliwości, a stwierdzenie faktu. Gdybym był złosliwy przypomniałbym Koledze Regulamin p.12, a tak może w przyszłości nie będzie pisać Kolega postów niczego do tematu nie wnoszących. Jak ten.
  (dj-MatyAS)
 • #10
  Bardiel
  Level 10  
  Sprawdziłem połączenia od pinów wkładki do kabla i wszystkie działają, więc zapewne padła sama wkładka? Skoro jest połączenie, radio buczy po dotknięciu przewodów sygnałowych tzn., że padła wkładka tak?

  Dodano po 49 [minuty]:

  Celem wyeliminowania radia jako niedziałającego komponentu podłączyłem ten gramofon pod ZK 140T i niestety nic się nie nagrało..
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  Bardiel
  Level 10  
  Szczerze powiedziawszy nie za bardzo rozumiem o co w tym chodzi ;) Czy chodzi o to żebym sprawdził czy przewody sygnałowe są dobrze przylutowane we wtyczce?
 • #14
  Bardiel
  Level 10  
  Z wkładki wychodzą 3 przewody (przy wkładce 2 piny od masy są zmostkowane): Czerwony, masa, Żółty. W kablu są 2 przewody (czerwony i żółty) i oby dwa są w ekranie (?) z drutu. Ten ekran jest spleciony razem i przylutowany do masy a przewody przylutowane do odpowiednich wyprowadzeń z wkładki.
  Po dotknięciu czerwonego radio buczy, tak samo po dotknięciu żółtego. Przy dotknięciu masy zmniejsza się szum. We wtyczce (din) jest jeszcze czwarty pin, ale nie wiem do czego on służy.. Czy mimo tego mam kombinować coś z wtyczką?
 • Helpful post
  #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  Bardiel
  Level 10  
  Dotykałem nawet styków - również buczy lub mniej szumi. Tylko dziwi mnie to, że aż 3 różne wkładki nie działają..
 • #17
  Grzegorz Markowski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wkładki krystaliczne są bardzo podatne na warunki w jakich są przechowywane. Szczególnie wilgoć działa destrukcyjnie na elementy piezoelektryczne, które pod jej wpływem tracą swe właściwości, a nawet się rozpadają.

  GM
 • #18
  Bardiel
  Level 10  
  Otworzyłem wkładki i żadna nie wyglądała na działającą ;) W jednej od gumki odchodziły dwie "blaszki" i dochodziły do czegoś z czego wychodzą piny, ale jedna blaszka na złączeniu była zielona i w sumie latała luzem. W pozostałych dwóch nic takiego nie było, zatem podejrzewam, że "100% sprawny" było niezłym kitem ;)
 • #19
  Bardiel
  Level 10  
  Zdobyłem wkładkę UF-70 od znajomego i tak jak podejrzewałem: gramofon działa ;) Dziękuję za pomoc!