Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opracowanie schematu elektrycznego napędu bramy.

castil 09 Oct 2009 20:51 9563 10
 • #1
  castil
  Level 2  
  Witam!
  Szanowni Panowie i Panie bardzo proszę o pomoc w opracowaniu schematu elektrycznego napędu silnika odpowiedzialnego za otwieranie i zamykanie bramy dwuskrzydłowej. Z uwagi na to, że jestem inżynierem mechanikiem bardzo proszę o "przejrzyste" posty.
  Założenia:
  Brama jest dwuskrzydłowa w skrajnych położeniach znajdują się wyłączniki krańcowe.
  Silnik trójfazowy 0,37kW z mechanicznym reduktorem obrotów
  Sterowanie prawo/lewo odbywa się podczas wciśnięcia przycisku dodatkowo kaseta sterująca ma być wyposażona w wyłącznik wyposażony w kluczyk oraz wyłącznik awaryjny (grzybek).
  Uwaga: Sterowanie napędu odbywać się musi napięciem max 24V (wymóg inwestora)
  W opcji sterowanie pilotem ale to chyba temat na oddzielny post.
  Z góry dziękuję za pomoc
  Pozdrzwiam:
  Andrzej Kastilski
  [/b]
 • #2
  tom71
  Level 19  
  Witam! Ostatnio robiłem sterowanie do takiej bramy z wykorzystaniem sterownika "BRAMSTER" . myślę, że spelni pana oczekiwania, ale wystarczy wpisać sterowanie bramy np. dwuskrzydłowej i przycisk "szukaj" i mamy sporo materiałów na tym forum dotyczących tego tematu. Służę pomocą w razie czegoś. Pozdrawiam.
 • #3
  adamjur1
  Level 41  
  A cóż to za inwestor - nie można zastosować typowego napędu?
  Nie bardzo wyobrażam sobie skonstruowanie tu na forum napędu zawierającego wszystkie niezbędne moduły
  - system zabezpieczeń fotokomórkowy
  - miękki start
  - hamownanie
  -nadzór nad prądem i wyłączanie po trafieniu na przeszkodę,
  -przerwanie zamykania w przypadku wejścia obiektu w zasięg fotokomórek, otwarcie i ponowne zamknięcie po np 20 s ( jak już jest "czysto")
  Niejedno już w ponad 30-letniej praktyce elektronika skonstruowałem, ale napęd do bramy kupiłem oryginalny....
  Pozdr.J.
 • #4
  castil
  Level 2  
  Jest to brama do lakierni więc sterowana jest tylko i wyłącznie poprzez wciśnięcie przycisku sterującego przez upoważnioną osobę. Wyeliminowane zostały wszelkie wszelkie elementy zabezpieczające typu fotokomórki itp. nad sprawnym i bezpiecznym funkcjonowaniem bramy będzie miała osoba ją obsługująca. Hamowanie jest zbędne gdyż brama wykonana jest z profili aluminiowych wypełnionych poliwęglanem bezwładność z uwagi na niską wagę jest znikoma. Co do miękkiego startu - na wałku reduktora zamontowane zostanie sprzęg gumowany, który ogranicza szarpnięcia mechanizmu napędowego - silnika. Napięcie sterowania max 24V jest wymagane ze względu na charakter pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowane ( lakiernia ). Co do typowych rozwiązań dostępnych na rynku niestety żadne w pełni mnie nie satysfakcjonuje, zanim napisałem niniejszy post przeanalizowałem parametry kilku urządzeń. Inaczej nie zabierałbym cennego czasu kolegów.
  Pozdrawiam
  Andrzej
 • #5
  79Jarek
  Level 16  
  Witam.
  Do wykonania układu sterowania silnikiem lewo - prawo potrzebne są dwa styczniki z cewkami na 24V AC, przyciski sterownicze oraz transformator obniżający napięcie. Dodatkowo układ należy wyposażyć w przekaźnik przeciążeniowy zabezpieczający silnik.
 • #6
  Anonymous
  Anonymous  
 • #7
  KACZOREK
  Level 21  
  Myślę że dobrym rozwiązaniem do napędu takiej bramy było by zastosowanie falownika.
  Wszystkie potrzebne elementy ma już wewnątrz(zmiana obrotów prawo-lewo) wraz z zasilaniem 24V na przyciski.
  Wystarczy dołożyć tylko wyłączniki krańcowe.
 • #8
  castil
  Level 2  
  Brama napędzana jest jednym silnikiem a napęd odbywa się za pomocą liny stalowej więc ruch obu skrzydeł jest zależny, stąd też dwa wyłączniki krańcowe jeden po środku (zejście się skrzydeł) drugi w skrajnym położeniu ( maksymalne otwarcie )
  Co do falownika jest to dość drogie rozwiązanie ale przyjrzę się pomysłowi.
 • #9
  KACZOREK
  Level 21  
  Możesz też zrobić sterowanie na dwóch trójfazowych przekaźnikach SSR.
  Napięcie sterowania tych przekaźników jest w granicach 3-32V więc wystarczy dowolny malutki transformatorek o napięciu wyjściowym w tych granicach i wydajności prądowej około 40-60mA plus mostek prostowniczy bo przekaźniki muszą być sterowane prądem stałym
 • #10
  castil
  Level 2  
  Znalazłem schemat zmiany obrotów silnika za pomocą dwóch styczników napięcie sterowania cewkami 24V wyprowadzę z transformatora z mostkiem prostowniczym. Jednakże schemat sterowania stycznikami jest dla mnie zbyt zagmatwany. Proszę o bardziej przejrzysty schemat lub pomoc w jego rozszyfrowaniu. Chodzi o uniemożliwienie wciśnięcia obu przycisków na raz. I jeszcze jedno czy wstawienie w szereg z przyciskami sterującymi wyłączników krańcowych to dobry pomysł?
  Dziękuję wszystkim za dotychczasową pomoc.
  Pozdrawiam
  Andrzej
  Opracowanie schematu elektrycznego napędu bramy.
 • #11
  79Jarek
  Level 16  
  Jeśli cewki styczników będą 24 V AC to mostek nie jest potrzebny. Jeśli chodzi o uniemożliwienie wciśnięcia obu przycisków na raz to "blokady" są już zrealizowane - pełnią tę funkcję styki styczników K1 i K2 (nr. 21, 22) oraz styki w przyciskach (też 21,22). Układ przedstawiony na rysunku ma wykonane potrzymanie zasilania cewek styczników, czyli wystarczy na chwilę przycisnąć S2 lub S3 stycznik złapie i będzie podtrzymywany do momentu wciśnięcia S1.Podtrzymanie można usunąć lub zastosować np. tylko na otwieranie bramy. Wyłączniki krańcowe należało by wpiąć w szereg z cewką stycznika.