Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Bosch WOH5210 - dlaczego iskrzy jedna szczotka?

petarda0 09 Paź 2009 23:47 10020 25
  • #1 09 Paź 2009 23:47
    petarda0
    Poziom 18  

Witam,
    pralka to WOH5210 z silnikiem Siemens, nabyłem ja kiedyś używaną i po jakimś czasie użytkowania przestał kręcić silnik, okazało się że komutator jest czarny a jedna szczotka pęknięta, przetoczyłem włożyłem nowe szczotki i stwierdziłem że jedna ze szczotek mocno iskrzy, mocniej grzeje się i szybciej ściera, jest podłączona bezpośrednio do styku w gniazdku, zaznaczyłem ją czerwona ramką, druga szczotka jest podłączona do styku w gniazdku przez "coś" czego nie potrafię zidentyfikować i nie iskrzy.
    Zamiana szczotek i sprężyn szczotkotrzymacza niczego nie zmienia, ta która jest w górnym (na zdjęciu) szczotkotrzymaczu zawsze iskrzy i po jakimś czasie silnik przestaje kręcić, wyczyszczenie komutatora pomaga na trochę i problem powraca.
    Proszę o radę.
    Pralka Bosch WOH5210 - dlaczego iskrzy jedna szczotka?Pralka Bosch WOH5210 - dlaczego iskrzy jedna szczotka?Pralka Bosch WOH5210 - dlaczego iskrzy jedna szczotka?Pralka Bosch WOH5210 - dlaczego iskrzy jedna szczotka?

0 25
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 10 Paź 2009 00:26
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 10 Paź 2009 00:39
    petarda0
    Poziom 18  

Próbowałem dociskać szczotkę, zamieniałem sprężyny i szczotki, nic to nie daje, co do wirnika to co masz na myśli z przegrzaniem? zwarcie między zwojami? czy komutator?
    lamelki po przetoczeniu są dobre nic nie wskazuje na problem z nimi, w czasie pracy silnika widać wyraźnie że na jednej szczotce iskrzenie jest bardzo małe a na drugiej mocne i ciągłe bez przerwy, sadzę że gdyby był problem z uzwojeniami wirnika iskrzenie byłoby jednakowe na obu szczotkach.
    silnik jest sterowany triakiem lub tyrystorem z modułu, jeśli więc szczotka "nie iskrząca" jest podłączona przez czujnik temperatury to on nie ma zapewne wpływu na brak iskrzenia i przyczyna będzie w module ale jaka :?: :cry:
    Jak znajdę chwilę czasu na wywleczenie pralki w kąta pomierzę wirnik.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #4 10 Paź 2009 00:46
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 10 Paź 2009 00:56
    petarda0
    Poziom 18  

Tak docierałem szczotki pumeksem, przetoczyłem komutator i docierałem też szczotki przez nałożenie na komutator paska drobnego papieru ściernego, wymieniłem już trzy komplety szczotek a za każdym razem kupowałem coraz lepsze aż doszedłem do oryginalnych Boscha i wielkie g... z tej roboty :x
    Jakbym nie robił i zamieniał szczotki zawsze ta w jednym szczotkotrzymaczu iskrzy, sprawdzałem luz szczotek czy nie wpadają w jakieś wibracje, wirnik do toczenia ustawiałem na mikrony i skończyły mi się pomysły, w trakcie prania czy wirowania silnikowi nie brakuje mocy i obrotów, po "zapapraniu" się komutatora w pewnym momencie po zatrzymaniu silnika jest stop i nie ruszy.

0
  • #6 10 Paź 2009 01:00
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 10 Paź 2009 01:11
    petarda0
    Poziom 18  

Ok postaram się jutro a właściwie to już dzisiaj zrobić pomiary.

0
  • #8 10 Paź 2009 15:26
    petarda0
    Poziom 18  

Zmierzyłem wirnik, na tyle na ile pozwoliła dokładność multimetru i "pływanie" zakresu dziesiątych ohma wyszło że pomiędzy kolejnymi lamelkami jest ok 0,2-0,3 ohma a po przekątnej ok. 1,5-1,6 ohma, pomiar jest niezmienny i dookoła dokładnie taki sam.
    Sprawdziłem kondensator przeciw zakłóceniowy na wejściu, pomiędzy wejściami 1uF pomiędzy wyjściami to samo a do obudowy ok. 65nF, wygląda że ok.
    Sprawdziłem kondensatory na module, pojemność zgodna z opisem,
    triak BTA15 raczej też, nie mam więcej pomysłów a zbędnej kasy na nową pralkę teraz też nie :sm37:
    Proszę o podpowiedzi gdzie jeszcze szukać :?:

Pralka Bosch WOH5210 - dlaczego iskrzy jedna szczotka?Pralka Bosch WOH5210 - dlaczego iskrzy jedna szczotka?Pralka Bosch WOH5210 - dlaczego iskrzy jedna szczotka?

1
  • #9 10 Paź 2009 16:08
    skryn
    Admin grupy AGD

petarda0 napisał:
    włożyłem nowe szczotki i stwierdziłem że jedna ze szczotek mocno iskrzy, mocniej grzeje się i szybciej ściera, jest podłączona bezpośrednio do styku w gniazdku, zaznaczyłem ją czerwona ramką, druga szczotka jest podłączona do styku w gniazdku przez "coś" czego nie potrafię zidentyfikować i nie iskrzy.
    Zamiana szczotek i sprężyn szczotkotrzymacza niczego nie zmienia, ta która jest w górnym (na zdjęciu) szczotkotrzymaczu zawsze iskrzy i po jakimś czasie silnik przestaje kręcić, wyczyszczenie komutatora pomaga na trochę i problem powraca.

A jakżeś chłopie te szczotki wymienił? He? Tak se je zwyczajowo włożyłeś do szczotkotrzymaczy?

0
  • #10 10 Paź 2009 16:17
    petarda0
    Poziom 18  

skryn napisał:
    A jakżeś chłopie te szczotki wymienił? He? Tak se je zwyczajowo włożyłeś do szczotkotrzymaczy?

Zanim zaczniesz drwić, przeczytaj następne moje posty w temacie chłopie, He?

0
  • #11 10 Paź 2009 16:19
    skryn
    Admin grupy AGD

Ja sobie zwyczajowo nie drwię z użytkowników i zadałem Ci konkretne pytanie!

0
  • #12 10 Paź 2009 16:33
    petarda0
    Poziom 18  

Więc konkretnie napiszę jeszcze raz,
    docierałem szczotki nakładając na komutator pasek cienkiego papieru ściernego i pumeksem, sprawdziłem że szczotki dolegają idealnie, robiłem to wcześniej w odkurzaczu z pełnym powodzeniem więc :?:
    Jeśli zrobiłbym coś niewłaściwie iskrzyłaby szczotka źle dopasowana a tu iskrzy tylko ta w zaznaczonym szczotkotrzymaczu i również po zamianie ta która w drugim szczotkotrzymaczu nie iskrzyła, zamiana sprężyn też nic nie zmienia.

0
  • #13 10 Paź 2009 16:43
    skryn
    Admin grupy AGD

A czy te stare szczotki wywaliłeś w cholerę, a nowe starannie polutowałeś do miejsca przylegania ze stykiem na płycie silnika? Czy równo i bez oporu pracują w szczotkotrzymaczu?
    Czy nie są za długie? (!) To nie jest żart! Za długa szczotka zawiesi się, bo sprężyna dociskająca jest za krótka.

Mam nadzieję, że w miejsce "starych ogryzków" nie dołożyłeś nowych szczotek, tak na wcisk, do szczotkotrzymacza.
    Bo o to mi głównie chodzi!
    Tak się często zdarza; widać to po naprawach domorosłych naprawiaczy pralek, z którymi w realu mam do czynienia na co dzień...

PS. A zresztą, wklej zdjęcie, ale od strony tam, gdzie jest dołączona szczotka i wszystko będzie jasne.
    Bo szczerze wątpię w to, że je polutowałeś. Albo szczotka jest za długa :D
    I tu jest pies pogrzebany...

0
  • #14 10 Paź 2009 16:59
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 10 Paź 2009 17:35
    petarda0
    Poziom 18  

Szczotki poruszają się płynnie bez oporów i bez luzów "klekotania" na boki, koniec przewodu przylutowałem do wsuwki widocznej na foto, istotnym jest to że problem jest tylko z tym jednym szczotkotrzymaczem bez względu którą szczotkę tam wkładam, po oględzinach nie widać żadnych różnic, mierzyłem rezystancję połączenia ew zwarcie do masy.
    W czasie kiedy miałem na nią gwarancję od handlarza serwisant przyjeżdżał do niej kilka razy w krótkich odstępach czasu i walczył więc nie sądzę aby moja amatorszczyzna miała tu wielkie znaczenie.

Pralka Bosch WOH5210 - dlaczego iskrzy jedna szczotka?Pralka Bosch WOH5210 - dlaczego iskrzy jedna szczotka?Pralka Bosch WOH5210 - dlaczego iskrzy jedna szczotka?Pralka Bosch WOH5210 - dlaczego iskrzy jedna szczotka?

0
  • #16 10 Paź 2009 17:39
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 10 Paź 2009 18:04
    petarda0
    Poziom 18  

A ja twierdzę ze nie drży, sprawdziłem to na początku, skoro pracuję w zawodzie na dychy i setki to wiem co znaczy luz i czuję go w palcach, tu szczotki pracują bez klekotania.
    Wcześniej sam frezowałem szczotki bo nie było gotowych na wymiar i naddatek po kilka dych zebrałem ustalając wymiar ze szczotkotrzymacza suwmiarka z dokładnoscią 0,01
    oryginalne szczotki w porównaniu z tymi frezowanymi maja takie dokładności że te były chyba "kosmicznie" dokładne i też nie pomogło.

0
  • #18 10 Paź 2009 18:11
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 10 Paź 2009 19:32
    axxx
    Specjalista AGD

Pomierz jeszcze cewki stojana.

0
  • #21 10 Paź 2009 19:53
    petarda0
    Poziom 18  

A więc zwycięstwo, przestało iskrzyć i powód był śmieszny. Trudno uwierzyć.

0
  • #22 10 Paź 2009 19:57
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 10 Paź 2009 20:05
    skryn
    Admin grupy AGD

petarda0 napisał:

A co to za "patent" jest (przy szczotkotrzymaczu), bo jak żyję, to jeszcze takiego dziwoląga w Bosch/Siemens w życiu nie widziałem, a wiem, co mówię...
    :shocked!:
    Tutaj trochę widać sprężynę:
    A tak to powinno wyglądać (zrobiłem bez szczotek), foto na szybkiego z komórki:

0
  • #24 10 Paź 2009 20:08
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 10 Paź 2009 20:12
    Lisek64
    Poziom 22  

Nie jestem ekspertem od silników komutatorowych ale do czynienia z nimi miałem choćby naprawiając wirówki laboratoryjne. Do rzeczy. szczotki nie mogą być zbyt dokładnie dopasowane. Luz który musi na nich występować to nie tylko ruch dół- góra ale jeszcze praca " w bok" czyli zgodnie z kierunkiem obrotów wirnika. Zdarza się że szczotka która się już "kończy " zaczyna przypalać końcówkę szczotkotrzymacza i zaczynają robić się zadry. Srodek i końcówka szczotkotrzymacza muszą być gładkie. Druga sprawa to za krótkie kabelki wyprowadzone ze szczotek. Ale patrząc na zdjęcie zauważam , że tam gdzie znajduje się ta iskrząca szczotka jest przypalony plastik. Miałem kiedyś taki przypadek , że z tego przypalonego plastiku zrobił się "węgiel" który przewodził. Po prostu robił się jakiś prąd upływu do masy. Co dziwne skrobanie z wierzchu nie zdradzało aż takiego przepalenia. Dopiero wybicie całego szczotkotrzymacza ujawniło problem.
    Sprawę załatwiło wyskrobanie spalenizny i zalanie distalem ubytków a przy okazji wklejenie

0
  • #26 10 Paź 2009 20:17
    skryn
    Admin grupy AGD

Motronic napisał:
    Tym konektorem zakleszczył szczotkę. No rewelacja.

Dokładnie!
    Temat zamykam.

0
  Szukaj w 5mln produktów