Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić douszny mikrofon stereo ?

10 Paź 2009 00:11 4526 8
  • Poziom 20  
    Czy istnieją jakieś miniaturowe mikrofony nagrywające w dobrej jakości (nie jak te w telefonach), które można by wsadzić w ucho, żeby uzyskać dźwięk holofoniczny ?

Jeśli ktoś nie wie co to holofonia proponuję zapytać google - na prawde fajny i realistyczny efekt

Coś takiego:

Shure robi takie mikrofony np. MX183 ale ich cena odstrasza

W profesjonalnych nagraniach holofonicznych wykorzystuje się mikrofony w kształcie głowy, jak na tym filmiku: http://www.youtube.com/watch?v=hkXhiVjfco0&feature=related
  • Poziom 19  
    Zapewne chodzi ci o nagrania binauralne, troszkę się tym bawiłem, bardzo fajna sprawa do nagrywania koncertów, wchodzisz na koncert w "słuchawkach" i nikt się nie czepia.
    Jeśli chodzi o mikrofon to najlepiej sprawdziłyby się wstęgowe, są niesamowicie czułe, ale też cenowo zupełnie poza zasięgiem normalnego śmiertelnika.
    Poszukaj dobrych wkładek pojemnościowych o dużej czułości, ich cena pewnie nie przekroczy kilkunastu złotych.
    Ja wybebeszyłem jakieś stare słuchawki i wstawiłem tam coś takiego skierowane na zewnątrz słuchawek
    Działało naprawdę przyzwoicie :)
    Oczywiście musisz mieć do tego odpowiedni sprzęt nagrywający, zapomnij o dyktafonach, mp3 itp. Sprzęt musi mieć wejście mikrofonowe z zasilaniem.
    Polecam obecnie już dość tanie i mało popularne nagrywarki MD, wielu reporterów używa ich nadal, bo opracowana przez Sony metoda kompresji ATRAC jest o niebo lepsza niż mp3

Pozdro...
    ShakeAll
  • Poziom 20  
    Cytat:
    Oczywiście musisz mieć do tego odpowiedni sprzęt nagrywający, zapomnij o dyktafonach, mp3 itp. Sprzęt musi mieć wejście mikrofonowe z zasilaniem.

Czyli telefon (Nokia N82) nie zasili takich mikrofonów ? Na TYM filmiku koleś wykorzystał całkiem spory mikrofon i wszystko działa.

Na początek chciałem zrobić właśnie mikrofon z dwóch takich jak podałeś w linku i nagrywać filmiki z jego wykorzystaniem, na początek chciałem użyć do tego telefonu, żeby zobaczyć co i jak, a jak mi się spodoba to może kupię jakąś kamerę.
    Nagrań z dźwiękiem holofonicznym czy binauralnym (jaka jest w ogóle pomiędzy nimi różnica ?) jest sporo, ale filmików z takim dźwiękiem kilka na krzyż.

Przydałaby się jeszcze kamera do nagrań 3D, którą też dałoby się samemu zrobić - 2 kamery nagrywające równolegle obraz w odstępie oczu, a potem odtwarzanie w okularach z 2 wyświetlaczami, obraz z prawej kamery odtwarzany w prawym wyświetlaczu, z lewej w lewym :D

Znbalazłem też mikrofon specjalnie do nagrań binauralnych, ale cena - 8500 zł to chyba przesada Link
  • Poziom 19  
    Cytat:
    Czyli telefon (Nokia N82) nie zasili takich mikrofonów ?

O ile mi wiadomo tam jest mikrofon mono, więc brak możliwości nagrywania stereo.

Cytat:
    Na TYM filmiku koleś wykorzystał całkiem spory mikrofon i wszystko działa

Domyślam się, że nie znasz angielskiego zbyt dobrze.

Cytat:
    Using MicTube to connect external mic on Nokia N82

MicTube to przedwzmacniacz do mikrofonu i sądząc po mikrofonie na pewno z zasilaniem fantomowym +48V, a z takiego przedwzmacniacza możesz sobie podłączyć sygnał gdzie chcesz.

Cytat:
    dźwiękiem holofonicznym czy binauralnym (jaka jest w ogóle pomiędzy nimi różnica ?)

Taka jak między stołkiem a krzesłem :D

Cytat:
    Przydałaby się jeszcze kamera do nagrań 3D, którą też dałoby się samemu zrobić

Dzisiaj to nie problem zrobić takie rzeczy, ale zerknij tutaj i spójrz, który to rok ;)

Pozdro...
    ShakeAll
  • Poziom 20  
    Cytat:
    O ile mi wiadomo tam jest mikrofon mono, więc brak możliwości nagrywania stereo.

a no tak, czyli telefon odpada

Cytat:
    Domyślam się, że nie znasz angielskiego zbyt dobrze.

Średnio, rozumiem z 95% tego co mówi, ale nie wiedziałem co to jest mictube, pre amperage itp.

Cytat:
    Dzisiaj to nie problem zrobić takie rzeczy, ale zerknij tutaj i spójrz, który to rok Wink

Wow

Szkoda, że żadna firma nie produkuje takiego zestawu do nagrań filmików 3D z dźwiękiem binauralnym. Do nagrywania samego dźwięku są, ale niestety troche kosztują więc lepiej zrobić samemu.

Taki mikrofon stereo zrobiony z dwóch mikrofonów elektretowych nie będzie potrzebował jakiegoś dodatkowego zasilania ?
  • Poziom 19  
    Jeśli chcesz mam do sprzedania MD, na którym sam nagrywałem.
    Jest w idealnym stanie, kompletny jak ze sklepu, a nawet parę płytek dorzucę.
    Wygląda to mniej więcej tak tyle że oryginalne słuchawki są douszne.

Pozdro...
    ShakeAll
  • Poziom 20  
    Narazie chce zrobić sam mikrofon żeby zobaczyć jak to wyjdzie więc z zakupem MD się wstrzymam.

Na YouYubie znalazłem TAKI filmik, ale nie rozumiem dlaczego koleś w 1:39 mówi żeby połączyć + i - z dwóch mikrofonów, ale przecież wtedy uzyska się mono zlane z dwóch mikrofonów, a nie stereo.
    Cytat:

a jaki sprzęt ma wejście mikrofonowe z zasilaniem ? Nie ma takich dyktafonów albo MD ?
  • Poziom 19  
    Na mój gust coś koleś zamieszał, rozumiem że chodzi mu o połączenie razem przewodów, ale robi się to tylko z minusami i daje się na masę jacka, natomiast plusy osobno, inaczej będzie mono.
    Druga sprawa to ten jego manekin więcej zrobi szkody niż pożytku, w nagraniach binauralnych chodzi o odległość i kierunek mikrofonów ale także o małżowiny uszne, dlatego jeśli nie masz dobrego manekina, lepiej założyć to na swoją głowę.
    W tym przypadku na filmie widać plastykowego manekina, bez małżowin, jeśli dodatkowo jest to jakieś twarde tworzywo to otrzymamy dźwięk jak z nocnika.

Cytat:
    a jaki sprzęt ma wejście mikrofonowe z zasilaniem ? Nie ma takich dyktafonów albo MD ?

Większość rekorderów MD ma zasilanie na wejściu mikrofonowym, dyktafony też powinny mieć, ale za to jakoś zapisu na dyktafonie jest tragiczna.
    Najlepszym wyjściem jest cyfrowy rejestrator, np. Zoom H4, ma nawet zasilanie do fantoma 48V

Pozdro...
    ShakeAll
  • Poziom 20  
    Kupiłem mikrofony, Jacka i kabel, ale zanim zaczne to wszystko lutowac chciałem się upewnić czy dobrze myślę, który to + a który -
    ?

edit: Jednak trzeba było podłączyć tak jak na obrazkach.
    Tylko że moja płyta główna (Gigabyte GA-K8NF-9 Rev. 1.x) najprawdopodobniej nie obsługuje mikrofonów stereo :cry:, albo ja nie wiem jak ustawić. W ustawieniach głośności jest opcja stereo, ale po jej włączeniu i tak jest mono.
    Dopiero jak podłączyłem pod line in to było stereo, ale baaardzo cicho więc muszę kupić coś co nagrywa w stereo i zasili te mikrofony. ShakeAll za ile bys sprzedał tego MD ?
    Chociaż wolałbym coś co nagrywa na wbudowaną pamięć, albo karty pamięci bo MD są troche kłopotliwe w użyciu no i trzeba kupować płyty.

Narazie zrobiłem mikrofon z tych małych, ciekawe czy duże potrzebują dużo większego napięcia. Na wyjściu z płyty jest ok. 3V.

Temat wyczerpany - mikrofon zbudowany, można zamknąć.
    Pozostaje jeszcze tylko wybór przedwzmacniacza i "recordera", bo dyktafony dają tylko 3V na wejście mikrofonowe, ale to już w osobnym temacie, żeby nie robić zamieszania.