Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Codegen 350W tranzystor 2N60 przetwornicy mocno się grzeje

valstus 10 Paź 2009 09:21 2874 6
  • #1 10 Paź 2009 09:21
    valstus
    Poziom 21  

Witam mam problem z zasilaczem ATX Codegena 350W zasilacz odpala i dział ale tranzystor mocy przy przetwornicy czuwania 2n60 strasznie się grzeje więc wymieniłem go na 3n80 nic to nie dało czy problem może leżeć po stronie wtórnej? po pierwotnej juz rozsadziło kondensatory główne być może coś zwiera po stronie wtórnej i po pierwotnej obciąża ten tranzystor tak że sie grzeje nie miłosiernie mam pewne podejrzenia co do diody czy możecie mi powiedzieć co to za dioda ? poniżej są fotki? mierząc ją ma przejście w obie strony ale nie wiem czy można ją zastąpić zwykłą diodą ?
    Pozdrawiam

Codegen 350W tranzystor 2N60 przetwornicy mocno się grzejeCodegen 350W tranzystor 2N60 przetwornicy mocno się grzejeCodegen 350W tranzystor 2N60 przetwornicy mocno się grzeje

0 6
  • #2 10 Paź 2009 11:20
    karter
    Poziom 15  

Mam zasilacz Codegen 420W, układ podobny.Dioda Q5 (mierzona wlutowana w płytkę) ma przejście tylko w jedną stronę, a więc Twoja jest uszkodzona, zwracam uwagę na tranzystor obok .Dioda może być do niego podłączona, i tam też trzeba sprawdzić.Jaki to typ nie wiem .Może jest jakiś symbol na niej, jak nie szukać schematu ,na elektrodzie były nie które.

0
  • #3 10 Paź 2009 12:56
    valstus
    Poziom 21  

Tak tylko jaką diodą ją zastąpić? i oprócz niej tranzystor z którym się łączy jest dobry
    A i Q5 to oznaczenie na płytce tego tranzystora, na diodzie jest nadrukowane c2 2 czy jakoś tak a na płytce oznaczenie nie D jak przeważnie zwykła dioda tylko Z.

0
  • #4 10 Paź 2009 15:40
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Bo to dioda zenera. Na 22V w tym przypadku.

0
  • #5 10 Paź 2009 16:27
    valstus
    Poziom 21  

na 22V? a nie na 2,2V znalazłem schemat codegena 300W i jest ona zaznaczona jako Z2 :2,2V razem z Q5 powiedzcie mi czy jest to normalne by tranzystor SSP 2N60 na schemacie jako Q3 w zasialczu się nagrzewał do tego stopnia że aż parzył i radiator na którym on jest też razem z nim?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6408170#6408170

0
  • #6 10 Paź 2009 16:44
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Jeżeli schemat tak mówi to tyle ma być. Jednak 2,2V miała by oznaczenie "C2V2".

0
  • #7 10 Paź 2009 18:45
    TONI_2003
    Moderator

:arrow: valstus
    Proszę poprawić posty np. błędy i literówki.
    Zdania zaczynamy wielką literą i kończymy np. kropką.
    Proszę stosować „spację" po postawieniu przecinka czy kropki.
    Sens i jasność wypowiedzi stanowczo się poprawia...
    Używanie slangu jest na naszym portalu zabronione.
    Niezastosowanie się do mej moderacji to uzyskanie ostrzeżenia, a sam temat wyląduje w koszu.
    Regulamin stanowi:

Cytat:
    11.W temacie wiadomości należy dokładnie zawrzeć całą istotę wysyłanych informacji. W działach serwisowo - naprawczych w tytule należy obowiązkowo podać dane sprzętu w sposób niezbędny do jego identyfikacji, np.: rodzaj sprzętu, markę i model naprawianego urządzenia jak również, w formie skrótowej lub symbolicznej, charakter uszkodzenia (problemu).

0