Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poszukuję rozwiązania zasilania AGD w kuchni

adamjur1 10 Oct 2009 10:01 3429 11
    adamjur1
    Level 41  
    Witam
    Ponieważ nie znalazłem bardziej odpowiedniego miejsca zakładam temat tu...
    Szukam rozwiązania zasilania AC230V na blacie w kuchni. Blat jest duży ( 1x 6m) i jednocześnie jest parapetem pod wielkim oknem na całej szerokości.
    Co pewną odległość przewidziane są punkty "poboru zasilania" do sprzętu agd.
    Nie można dać ich w pionie ( otwierane okna ok 3 cm nad blatem)
    Całkowicie w poziomie w blacie narażaone są na zalanie..
    Czy ktoś trafił na rozwiązanie takiego tematu?
    Pozdr.J.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    lopr_pol
    Level 25  
    Widziełem w hurtowni elektrycznej takie słupki z gniazdami 220V chowane w blat - może coś takiego.
  • Helpful post
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    adamjur1 wrote:
    Witam
    Ponieważ nie znalazłem bardziej odpowiedniego miejsca zakładam temat tu...
    Szukam rozwiązania zasilania AC230V na blacie w kuchni. Blat jest duży ( 1x 6m) i jednocześnie jest parapetem pod wielkim oknem na całej szerokości.
    Co pewną odległość przewidziane są punkty "poboru zasilania" do sprzętu agd.
    Nie można dać ich w pionie ( otwierane okna ok 3 cm nad blatem)
    Całkowicie w poziomie w blacie narażaone są na zalanie..
    Czy ktoś trafił na rozwiązanie takiego tematu?
    Pozdr.J.

Widziałem takie rozwiązanie w meblach biurowych, w blacie był otwór, a w otworze konstrukcja, w której gniazdo usytuowane było pod katem 45 stopni i ewentualne zalanie mu nie groziło. Ewentualnie, wspomniane wyżej, wyjmowane słupki z gniazdami.
  • Helpful post
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    A gdyby gniazda zamontować pod blatem (do blatu)?
    User removed account
    User removed account  
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Cytat kol. Bronek22 :
    Quote:
    Koniecznie na każde gniazdo oddzielny RCD 10 mA. Nie jest to to co powinno być, ale to co można zrobić.

Czy koniecznie? Wątpię, bo rcd do kuchni nie jest obowiązkowym "gadżetem" (co nie znaczy, że złym- wartym zastosowania). Ale ja nie o tym ...

W czajniku Brown jest napięcie na środkowym otworze- więc nie jest zupełnie odkryty ten zacisk, bo trzeba dostać się do środka przez otwór około 3-4 mm. Ostrzeżenie? Skoro czajnik jest elektryczny, to chyba oczywiste, że istnieje zagrożenie- wg mnie zawsze... Z jednym zastrzeżeniem- w gniazdku też są niebezpieczne otwory, a mimo to nikt się nie czepia. Czy, gdyby takie ostrzeżenie producent umieściłby na gniazdku, to 2 letnie dziecko nie włożyłoby gwoździa do otworu? Skąd ono może wiedzieć, że tam jest prąd? Czajnik obsługują "starsze dzieci", więc ryzyko zaglądania do otworu jest raczej znikome.

Kolego Bronek- temat dotyczy rozwiązania konkretnego problemu, więc słynny czajnik Brown pozostawmy na inna polemikę.
    adamjur1
    Level 41  
    Bardzo dziękuję za skuteczną i szybką pomoc wszystkim, a w szczególności koledze Remik_1.( ofiarowałem oprócz "pomógł" 15 punktów)

Pozdr.J.
    User removed account
    User removed account  
    sasza1949
    Level 14  
    Pisząc masz na myśli kuchnie w lokalu? Jeśli tak nie rób nic na wyczucie.Przejdź się do sanepidu i zapytaj o normy i poradę w sprawie rozmieszczenia punktów zasilających urządzenia AGD. Podejrzewam że oni przy odbiorze będą robić problemy jak nie uzgodnisz wcześniej z nimi.
    adamjur1
    Level 41  
    Może to faktycznie wygląda dziwnie ale to nie lokal gastronomiczny tylko kuchnia w dość dużym domu jednorodzinnym....
    Inwestorka wstępnie zaakceptowała pomysł ze słupkami.
    Pozdr.J.

Problem rozwiązany z pomocą linków podanych przez kolegów
    Temat do zamknięcia.
    Pozdr.J.