Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieoryginalny rozmiar zdjęcia po wklejeniu do Worda

10 Paź 2009 13:28 3377 10
 • Poziom 28  
  WinXP SP2, Word XP. Otóż chcę stworzyć dokument który zawiera tekst i kilka zdjęć (grafik). Dlaczego Word gdy wstawiam zdjęcie z pliku lub wklejam skopiowane z programu graficznego powiększa lub pomniejsza rozmiar zdjęcia dodając automatycznie jakby efekt rozmycia (blur) przez co zdjęcie traci ostrość a zależy mi na ostrości. We właściwościach zdjęcia na zakładce rozmiar jest 100% na 100% a widać na oko że wielkość obrazu jest inna niż ta wyświetlana np. w IrfanView. Zdjęcie jest na tyle małe, że powinno zmieścić się na karce A4 między marginesami Worda. Znalazłem w prawdzie na to sposób ale wtedy jest 2 razy więcej roboty. Otóż, jeżeli zrobię tak jak poniżej to obraz jest ostry po wklejeniu:
  - otwieram zdjęcie w IrfanView
  - robię zrzut ekranu klawiszami Alt + Print Screen (aktywne okno),
  - wklejam zrzut do IrfanView,
  - tworzę zaznaczenie obszaru który mnie interesuje,
  - klikam opcję Kadruj,
  - klikam ikonę Kopiuj
  - wklejam skopiowany do schowka obszar w Wordzie
  - obraz ma wtedy ostrość

  O co tu chodzi?
 • Poziom 35  
  Twój oryginalny obrazek prawdopodobnie ma ustawione dużę DPI. Sprawdź w IrfanView > Obraz > Informacje > Rozmiar wydruku (wg. DPI).
 • Poziom 28  
  Tak, tutaj chodzi o te DPI zapewne ale dziwne bo obrazem ma 72x72 dpi. Sprawdziłem inne obrazki pobrane np. z www i jeden ma 100x100 dpi i po wstawieniu do Worda jest wyświetlany normalnie, natomiast jeśli zmienię DPI tego obrazka na 72x72 w IrfanView i zapiszę plik to wtedy wstawia powiększony i rozmyty.
 • Poziom 28  
  Przyjrzałem się bliżej temu i okazuje się iż problem występuje niezależnie od formatu pliku graficznego (BMP czy JPG) tylko po ustawieniu na sztywno rozdzielczości 72x72 DPI w IrfanView za pomocą przycisku Ustaw i zapisaniu pliku ponownie. Testy ze zrzutem ekranu + kadrowanie tak aby obrazek zmieścił się na A4 w Word:

  IrfanView, zapis do pliku BMP - BAD (DPI 72x72 ustawione na sztywno)

  IrfanView, zapis do pliku BMP - OK (DPI pusto)
  IrfanView, zapis do pliku JPG - OK (DPI 1x1)
  Paint, zapis do BMP - OK (DPI pusto)
  Paint, zapis do JPG - OK (DPI 96x96)
  Nieoryginalny rozmiar zdjęcia po wklejeniu do Worda

  Nie wiem jak z innymi rozdzielczościami ale z 72x72 na pewno jest problem.
 • Poziom 28  
  Ostatnio zrozumiałem o co chodzi w zależności ekran - papier a DPI przy drukowaniu zdjęcia do dowodu osobistego które musi mieć dokładnie 3,5 x 4,5cm

  Trzeba zacząć od tego iż DPI jest ważne dopiero przy przenoszeniu zdjęcia na papier ale MS Word to jest taki edytor który wyświetla nam wirtualną kartkę papieru A4 tak jakby to była prawdziwa kartka ale jednak widzimy ją na ekranie i dlatego widać rozbieżności w stosunku do tego co widzimy w oknie programu graficznego np. IrfanView. Rozbieżności będą widoczne tylko wtedy gdy wstawimy lub wkleimy do Worda obrazek który ma ustawioną jakąś wartość DPI - oczywiście gdy zarówno w IrfanView i Word mamy 100% powiększenia 1:1.

  A teraz skąd się biorą różne wartości DPI w plikach graficznych?

  Aparaty cyfrowe ustawiają jakieś z góry określone wartości DPI bez względu na rozdzielczość w pikselach np. Canon seria PowerShot ustawia 180 x 180 DPI ale tylko w danych EXIF natomiast po przekopiowaniu zdjęcia z aparatu na dysk DPI nie jest ustawione lub ma 1 x 1 w zależności od sposobu kopiowania zdjęcia:
  • brak wartości DPI - zdjęcia skopiowane przez kabel USB (systemowa usługa WIA) za pomocą Kreatora skanera i aparatu
  • 1 x 1 DPI - te same zdjęcia skopiowane przez kabel USB (systemowa usługa WIA) ale za pomocą okna Mój komputer lub skopiowane po przełożeniu karty SD do czytnika w komputerze

   Programy graficzne ustawiają DPI lub nie w zależności od formatu w jakim zapiszemy plik. Robimy sobie screenshot'a np. za pomocą przycisku PrintScreen z klawiatury i wklejamy do systemowego Paint'a lub IrfanView:
  • jeśli zapiszemy jako BMP oba programy nie ustawią żadnej wartości DPI
  • Paint - jeśli zapiszemy jako JPG program ustawi 96 x 96 DPI tyle co domyślnie w systemie operacyjnym Windows
  • IrfanView 3.97 - jeśli zapiszemy jako JPG program ustawi 1 x 1 DPI

  To są tylko przykłady, które mogą zależeć od wersji programów i systemu operacyjnego.

  Bawiłem się w robienie zdjęć do dowodu zwykłym aparatem cyfrowym i wyszło mi, że aby zdjęcie miało na wydruku 3,5 x 4,5 cm powinno mieć rozdzielczość 413 x 531 plus/minus piksel i ustawioną 300 DPI. Taka rozdzielczość w pikselach wyszła mi z tego jak ustawiłem w Photoshop'ie wymiar nowego obrazka w centymetrach 3,5 x 4,5 i DPI 300

  Wynika to chyba z systemowego ustawienia Windows - 96 DPI
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 28  
  Dzięki, ale nie potrzebuję innego programu - po prostu chciałem wiedzieć dlaczego takie cyrki dzieją się w Wordzie a jak się okazuje to nie są żadne cyrki tylko poprawne zachowanie programu który wyświetla nam wirtualną kartkę papieru czyli tak jak będzie na wydruku.
 • Poziom 43  
  Gelip napisał:
  po prostu chciałem wiedzieć dlaczego takie cyrki dzieją się w Wordzie

  Cyrki zawsze będą przy "otwartej" strukturze pliku. Będą się "sypać" fonty, zagnieżdżone rastry będą znikać. Mi w CV zapisanym w Open Office, Word z pełnej wersji office`a ucinał połowę twarzy. :)
  Nie mogłem pracy znaleźć.
  Użycie Worda do rastrów to jak użycie Notatnika systemowego do malarstwa olejnego. ;)
  Gelip napisał:
  poprawne zachowanie programu który wyświetla nam wirtualną kartkę papieru czyli tak jak będzie na wydruku.

  Jako wieloletni grafik mogę stwierdzić, że na monitorze fizycznie nie da się oddać ani skali wydruku, ani na 100% stwierdzić jak się wydrukuje. :)
  Z kolorami już trochę łatwiej, jak jest dobry monitor...
  Gelip napisał:
  Bawiłem się w robienie zdjęć do dowodu zwykłym aparatem cyfrowym i wyszło mi, że aby zdjęcie miało na wydruku 3,5 x 4,5 cm powinno mieć rozdzielczość 413 x 531 plus/minus piksel i ustawioną 300 DPI. Taka rozdzielczość w pikselach wyszła mi z tego jak ustawiłem w Photoshop'ie wymiar nowego obrazka w centymetrach 3,5 x 4,5 i DPI 300

  To tylko świadczy, że druk był w rozdzielczośći 300dpi - standard większości "plujek" i "laserów".
  Nie zapominajmy o spadach.
  Dodano po 4 [minuty]:

  ps. DPI dużymi literami = Deep Packet Inspection. ;) Pozdr.
 • Poziom 28  
  safbot1st napisał:
  Jako wieloletni grafik mogę stwierdzić, że na monitorze fizycznie nie da się oddać ani skali wydruku, ani na 100% stwierdzić jak się wydrukuje. :)
  Z kolorami już trochę łatwiej, jak jest dobry monitor...

  Widzę, że się znasz na rzeczy ale nie chodzi tutaj o jakiś zaawansowany skład gazety z dziesiątkami stron i wieloma kolumnami a tylko o kilka obrazków między wierszami maksymalnie na kilku, może kilkunastu stronach. Napisałem już kilkadziesiąt różnych instrukcji i jeśli chodzi o takie proste rzeczy to wygląd na ekranie w Wordzie jest zgodny na wydruku i jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby coś się nie zgadzało na wydruku. Jedyne z czym miałem problem to te wstawianie obrazów ale już teraz wiem o co chodzi.

  W żadnej pracy nie stosowałem układu kilku kolumn czy pól tekstowych tylko zwykły tekst formatowany, wypunktowanie i obrazki między wierszami - ewentualnie włączone otaczanie obrazka tekstem.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 28  
  Dobra, zamykam temat bo widzę, że schodzi z kursu. Tytułowy problem rozwiązany i wiem jak wstawiać obrazki do Worda :-)