Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieoryginalny rozmiar zdjęcia po wklejeniu do Worda

Gelip 10 Paź 2009 13:28 2663 10
  • #1 10 Paź 2009 13:28
    Gelip
    Poziom 28  

WinXP SP2, Word XP. Otóż chcę stworzyć dokument który zawiera tekst i kilka zdjęć (grafik). Dlaczego Word gdy wstawiam zdjęcie z pliku lub wklejam skopiowane z programu graficznego powiększa lub pomniejsza rozmiar zdjęcia dodając automatycznie jakby efekt rozmycia (blur) przez co zdjęcie traci ostrość a zależy mi na ostrości. We właściwościach zdjęcia na zakładce rozmiar jest 100% na 100% a widać na oko że wielkość obrazu jest inna niż ta wyświetlana np. w IrfanView. Zdjęcie jest na tyle małe, że powinno zmieścić się na karce A4 między marginesami Worda. Znalazłem w prawdzie na to sposób ale wtedy jest 2 razy więcej roboty. Otóż, jeżeli zrobię tak jak poniżej to obraz jest ostry po wklejeniu:
    - otwieram zdjęcie w IrfanView
    - robię zrzut ekranu klawiszami Alt + Print Screen (aktywne okno),
    - wklejam zrzut do IrfanView,
    - tworzę zaznaczenie obszaru który mnie interesuje,
    - klikam opcję Kadruj,
    - klikam ikonę Kopiuj
    - wklejam skopiowany do schowka obszar w Wordzie
    - obraz ma wtedy ostrość

O co tu chodzi?

0 10
  • #2 10 Paź 2009 19:29
    KSRhaziel
    Poziom 36  

Twój oryginalny obrazek prawdopodobnie ma ustawione dużę DPI. Sprawdź w IrfanView > Obraz > Informacje > Rozmiar wydruku (wg. DPI).

0
  • #3 10 Paź 2009 21:17
    Gelip
    Poziom 28  

Tak, tutaj chodzi o te DPI zapewne ale dziwne bo obrazem ma 72x72 dpi. Sprawdziłem inne obrazki pobrane np. z www i jeden ma 100x100 dpi i po wstawieniu do Worda jest wyświetlany normalnie, natomiast jeśli zmienię DPI tego obrazka na 72x72 w IrfanView i zapiszę plik to wtedy wstawia powiększony i rozmyty.

0
  • #4 10 Cze 2012 19:33
    Gelip
    Poziom 28  

Przyjrzałem się bliżej temu i okazuje się iż problem występuje niezależnie od formatu pliku graficznego (BMP czy JPG) tylko po ustawieniu na sztywno rozdzielczości 72x72 DPI w IrfanView za pomocą przycisku Ustaw i zapisaniu pliku ponownie. Testy ze zrzutem ekranu + kadrowanie tak aby obrazek zmieścił się na A4 w Word:

IrfanView, zapis do pliku BMP - BAD (DPI 72x72 ustawione na sztywno)

IrfanView, zapis do pliku BMP - OK (DPI pusto)
    IrfanView, zapis do pliku JPG - OK (DPI 1x1)
    Paint, zapis do BMP - OK (DPI pusto)
    Paint, zapis do JPG - OK (DPI 96x96)
    Nieoryginalny rozmiar zdjęcia po wklejeniu do Worda

Nie wiem jak z innymi rozdzielczościami ale z 72x72 na pewno jest problem.

0
  • #5 02 Lut 2016 16:17
    Gelip
    Poziom 28  

Ostatnio zrozumiałem o co chodzi w zależności ekran - papier a DPI przy drukowaniu zdjęcia do dowodu osobistego które musi mieć dokładnie 3,5 x 4,5cm

Trzeba zacząć od tego iż DPI jest ważne dopiero przy przenoszeniu zdjęcia na papier ale MS Word to jest taki edytor który wyświetla nam wirtualną kartkę papieru A4 tak jakby to była prawdziwa kartka ale jednak widzimy ją na ekranie i dlatego widać rozbieżności w stosunku do tego co widzimy w oknie programu graficznego np. IrfanView. Rozbieżności będą widoczne tylko wtedy gdy wstawimy lub wkleimy do Worda obrazek który ma ustawioną jakąś wartość DPI - oczywiście gdy zarówno w IrfanView i Word mamy 100% powiększenia 1:1.

A teraz skąd się biorą różne wartości DPI w plikach graficznych?

Aparaty cyfrowe ustawiają jakieś z góry określone wartości DPI bez względu na rozdzielczość w pikselach np. Canon seria PowerShot ustawia 180 x 180 DPI ale tylko w danych EXIF natomiast po przekopiowaniu zdjęcia z aparatu na dysk DPI nie jest ustawione lub ma 1 x 1 w zależności od sposobu kopiowania zdjęcia:

• brak wartości DPI - zdjęcia skopiowane przez kabel USB (systemowa usługa WIA) za pomocą Kreatora skanera i aparatu
    • 1 x 1 DPI - te same zdjęcia skopiowane przez kabel USB (systemowa usługa WIA) ale za pomocą okna Mój komputer lub skopiowane po przełożeniu karty SD do czytnika w komputerze

Programy graficzne ustawiają DPI lub nie w zależności od formatu w jakim zapiszemy plik. Robimy sobie screenshot'a np. za pomocą przycisku PrintScreen z klawiatury i wklejamy do systemowego Paint'a lub IrfanView:
    • jeśli zapiszemy jako BMP oba programy nie ustawią żadnej wartości DPI
    • Paint - jeśli zapiszemy jako JPG program ustawi 96 x 96 DPI tyle co domyślnie w systemie operacyjnym Windows
    • IrfanView 3.97 - jeśli zapiszemy jako JPG program ustawi 1 x 1 DPI

To są tylko przykłady, które mogą zależeć od wersji programów i systemu operacyjnego.

Bawiłem się w robienie zdjęć do dowodu zwykłym aparatem cyfrowym i wyszło mi, że aby zdjęcie miało na wydruku 3,5 x 4,5 cm powinno mieć rozdzielczość 413 x 531 plus/minus piksel i ustawioną 300 DPI. Taka rozdzielczość w pikselach wyszła mi z tego jak ustawiłem w Photoshop'ie wymiar nowego obrazka w centymetrach 3,5 x 4,5 i DPI 300

Wynika to chyba z systemowego ustawienia Windows - 96 DPI

1
  • #6 02 Lut 2016 16:53
    Christophorus
    Poziom 41  

Generalnie Word to edytor tekstu. To, że można w nim wstawiać ilustracje do tekstu nie znaczy, że jest to program do zaawansowanego składu tekstu. Może warto się oglądnąć za innym programem do tego celu. Mogę polecić Serif Page Plus, który dostępny jest w bezpłatnej wersji startowej. Kiedyś była dostępna polskojęzyczna wersja X5 tego programu. Nowsze wersje tego programu nie są już prawdopodobnie spolszczone. Program ten jest dość prosty w obsłudze. Z zupełnie darmowych i spolonizowanych mogę zasugerować jeszcze program o nazwie Scribus.

0
  • #7 02 Lut 2016 16:58
    Gelip
    Poziom 28  

Dzięki, ale nie potrzebuję innego programu - po prostu chciałem wiedzieć dlaczego takie cyrki dzieją się w Wordzie a jak się okazuje to nie są żadne cyrki tylko poprawne zachowanie programu który wyświetla nam wirtualną kartkę papieru czyli tak jak będzie na wydruku.

0
  • #8 02 Lut 2016 17:35
    safbot1st
    Poziom 43  

Gelip napisał:
    po prostu chciałem wiedzieć dlaczego takie cyrki dzieją się w Wordzie

Cyrki zawsze będą przy "otwartej" strukturze pliku. Będą się "sypać" fonty, zagnieżdżone rastry będą znikać. Mi w CV zapisanym w Open Office, Word z pełnej wersji office`a ucinał połowę twarzy. :)
    Nie mogłem pracy znaleźć.
    Użycie Worda do rastrów to jak użycie Notatnika systemowego do malarstwa olejnego. ;)
    Gelip napisał:
    poprawne zachowanie programu który wyświetla nam wirtualną kartkę papieru czyli tak jak będzie na wydruku.

Jako wieloletni grafik mogę stwierdzić, że na monitorze fizycznie nie da się oddać ani skali wydruku, ani na 100% stwierdzić jak się wydrukuje. :)
    Z kolorami już trochę łatwiej, jak jest dobry monitor...
    Gelip napisał:
    Bawiłem się w robienie zdjęć do dowodu zwykłym aparatem cyfrowym i wyszło mi, że aby zdjęcie miało na wydruku 3,5 x 4,5 cm powinno mieć rozdzielczość 413 x 531 plus/minus piksel i ustawioną 300 DPI. Taka rozdzielczość w pikselach wyszła mi z tego jak ustawiłem w Photoshop'ie wymiar nowego obrazka w centymetrach 3,5 x 4,5 i DPI 300

To tylko świadczy, że druk był w rozdzielczośći 300dpi - standard większości "plujek" i "laserów".
    Nie zapominajmy o spadach.
    Dodano po 4 [minuty]:

ps. DPI dużymi literami = Deep Packet Inspection. ;) Pozdr.

0
  • #9 02 Lut 2016 18:06
    Gelip
    Poziom 28  

safbot1st napisał:
    Jako wieloletni grafik mogę stwierdzić, że na monitorze fizycznie nie da się oddać ani skali wydruku, ani na 100% stwierdzić jak się wydrukuje. :)
    Z kolorami już trochę łatwiej, jak jest dobry monitor...

Widzę, że się znasz na rzeczy ale nie chodzi tutaj o jakiś zaawansowany skład gazety z dziesiątkami stron i wieloma kolumnami a tylko o kilka obrazków między wierszami maksymalnie na kilku, może kilkunastu stronach. Napisałem już kilkadziesiąt różnych instrukcji i jeśli chodzi o takie proste rzeczy to wygląd na ekranie w Wordzie jest zgodny na wydruku i jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby coś się nie zgadzało na wydruku. Jedyne z czym miałem problem to te wstawianie obrazów ale już teraz wiem o co chodzi.

W żadnej pracy nie stosowałem układu kilku kolumn czy pól tekstowych tylko zwykły tekst formatowany, wypunktowanie i obrazki między wierszami - ewentualnie włączone otaczanie obrazka tekstem.

0
  • #10 02 Lut 2016 18:16
    Christophorus
    Poziom 41  

Niestety Word ma to do siebie, że czasami ustawienia się się "rozjeżdżają". Dopisanie kilku wyrazów lub zmiana parametrów wstawionego obrazka często powoduje zaburzenia w strukturze całego dokumentu. Sporadycznie zdarza się mi składać jakiś dokument i już dawno doszedłem do wniosku, że Word się do tego celu zbytnio nie nadaje.

0
  • #11 02 Lut 2016 18:33
    Gelip
    Poziom 28  

Dobra, zamykam temat bo widzę, że schodzi z kursu. Tytułowy problem rozwiązany i wiem jak wstawiać obrazki do Worda :-)

0