Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar napięcia aku żelowych w łódce zanętowej

Speedaco 10 Paź 2009 14:37 4775 3
  • #1 10 Paź 2009 14:37
    Speedaco
    Poziom 10  

Bardzo proszę o odpowiedż na pytanie czy załączony schemat jest właściwy jeżeli chodzi o możliwość stałego pomiaru napięcia akumulatorów żelowych 6V połączonych szeregowo napędzających łódkę zanętową jak również możliwość ładowania aku każdego z osobna - bo taką mam ładowarkę ( 6 V, 7 Ah). Jaki miernik zamontowane na stałe byłby najlepszy w tym celu i jaki stabilizator ?

Pomiar napięcia aku żelowych w łódce zanętowej

Kolega podesłał mi taki schemat i albo coś żle podłączyłem albo schemat jest nie do końca ok bo chyba spaliłem voltomierz taki:Link

Najlepiej byłoby jak dla dziecka narysować bo jestem kompletnym laikiem w tych tematach ... :cry:

W związku z tym, że mam ładowarkę na 6V będę ładował każdy aku oddzielnie. Próbowałem zmienić ten schemat troszkę ... Czy dobrze?? A może sobie odpuścić stabilizator i miernik z wyświetlaczem i zastosować np. takie coś :Link

Mimo wszystko proszę o ocenę czy schemat jest dobry - szczególnie ten poprawiony przeze mnie ?

1 3
  • Katalog Megger
  • Pomocny post
    #2 10 Paź 2009 18:45
    any56
    Poziom 39  

Poprawiony schemat zapewni (ale nie jednoczesne) ładowanie akumulatorów napięciem 6V. Poza tym proponuję zastosowanie woltomierza analogowego (praktycznie nie pobiera mocy) włączonego pomiędzy dolnymi wyprowadzeniami akumulatorów (pomiar 12V)

0
  • Katalog Megger
  • #3 10 Paź 2009 18:49
    Dragas
    Poziom 26  

Widziałem kiedyś jakiś avt, ktory mierzył rezyrtancję aku. Do płytki podłączało się aku, dodatkowe zasilanie (chyba bateria 9v) i podłączało się do płytki jeszcze miernik prądu ac. Czym wyższe napięcie, tym bardzie rozładowany i zurzyty aku.

0
  • #4 10 Paź 2009 18:52
    Speedaco
    Poziom 10  

Nie zależy mi na jednoczesnym ładowaniu ( chyba że będę miał dwie ładowarki do dyspozycji). Chodziło mi głównie o potwierdzenie, że schemat jest właściwie naszkicowany.Dziękuję za zainteresowanie się moim pytaniem i potwierdzenie tego,że nie ma błędu w tym szkicu. Nie chciałbym czegoś skopać albo zniszczyć aku bądż innych podzespołów. Zostanę chyba jednak przy tym wskażniku Pomiar napięcia aku żelowych w łódce zanętowej
    gdyż właściwie wystarczy mi sygnalizacja o spadku napięcia aku do 10,5V - czyli zaświeci się jedna żółta dioda informująca właśnie o tym napięciu co uchroni moje aku przed spadkiem napięcia niższym niż ta wartość a co za tym idzie przed jego ewentualnym uszkodzeniem bądż utratą możliwości dłuższej eksploatacji.Minimalny prąd poboru/średnio 10mA/ pozwala na stałe podłączenie bez konieczności ciągłego rozłączania.
    Układ elektroniczny jest zabezpieczony przed zwarciem i omyłkową zamianą biegunowości.Tester ten ma wbudowany automatyczny przełącznik zakresów/żółty,zielony,czerwony/
    Odpowiednie diody świecące sygnalizują różne stany naładowania akumulatora i układu elektrycznego
    Napięcia dla poszczególnych diód:
    1 żółta-10,7V;
    2 żółte-11,5V;
    1 zielona-12V;
    2 zielone-12,5V

Myślę,że to mi wystarczy. Dziękuję kolegom za pomoc !!
    Teraz wiem,że mogę spokojnie konstruować połączenia elektryczne bez obawy o uszkodzenia a o to mi chodziło właśnie :D

0