Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Maszt antenowy teleskopowy

masztowiec12 10 Oct 2009 16:04 4639 16
    masztowiec12
    Level 2  
    Witam! Posiadam maszt antenowy teleskopowy (dokładnie taki) i chciałbym go przymocować do ściany budynku gospodarczego. Czy potrzebuję jakiegoś zezwolenia na postawienie takiego masztu? Czytałem że jeżeli nie posiada fundamentów to nie, ale w końcu będzie przymocowany do ściany więc nie wiem jak to jest do końca pewny jak z tym jest.
    Z góry dziękuję za odpowiedź
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Proponuję zadzwonić do najbliższego inspektoratu nadzoru budowlanego.
    Michał
    irekr
    Moderator
    O ile dobrze pamiętam to maszt teleskopowy nie jest budowlą stałą w rozumieniu Prawa Budowlanego.
    Z Inspektoratem Nadzoru będzie problem, bo w świetle prawa ten maszt nie ma żadnej homologacji ani badań zgodności. W końcu gdzie kończy się rozum tam zaczyna się wojsko.
    Jeżeli będzie rzeczywiście opuszczany to nie powinno być problemu.
    Nie wiem tylko czy jako mechanizm mający wpływ na bezpieczeństwo otoczenia nie podpada pod Urząd Dozoru Technicznego (ci od dźwigów, podnośników czy wind) ale tu moja wiedza nie sięga....
    Jeżeli jednak będzie stał w taki sposób że nie spadnie na sąsiednią posesję to ... dałbym sobie siana.
    rysta
    Level 21  
    Ostatecznym kryterium jest sposób posadowienia masztu. Jeżeli będzie będzie związany na stałe z fundamentem, to oczywiście podpada pod prawo budowlane niezależnie od tego czy jest składany czy nie. Mogę sobie wyobrazic nawet kilkunastometrową konstrukcję rozkładaną doraźnie i nikt do niej nie będzie się mógł przyczepić. Prawo nie określa czasu w jakim rozwinięta (gotowa do użytku) konstrukcja może przebywać.
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jak zapytałem w inspektoracie to uzyskałem odpowiedź, ze jeśli stoi przy budynku zakotwiczony do niego to jest to traktowane jakby na nim stał czyli podlega zgłoszeniu.
    Michał
    masztowiec12
    Level 2  
    A do czego on może w ogóle posłużyć?
    mpn103
    Level 34  
    To chcesz go przyczepić do budynku gospodarczego a nawet nie wiesz jakie by miał spełniać zadanie?
    To gdzie tu logika?
    masztowiec12
    Level 2  
    Logiki tu brak, a jakie może mieć zastosowanie?
    mpn103
    Level 34  
    Zastosowanie może być szerokie,
    od "B" czyli wieszaka na bieliznę, przez wieszak na anteny po "Z" czyli złom
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    masztowiec12 wrote:
    Logiki tu brak, a jakie może mieć zastosowanie?
    - z masztami/antenami jest prosta sprawa: nic nie może od nich odlatać/spadać.
    Załóżmy, że go postawisz i zastanowisz się po co go stawiałeś:
    1. Będzie stał, aż zardzewieje i się rozsypie ze starości, ale:
    2. Uprzejmy samsiad cię podkabluje (gdziekolwiek) i zapłacisz za samowolę budowlaną.
    3. Przewróci się/coś z niego spadnie na kogoś i wtedy 3*P: Pocztą Papierosy do Pierdla ci będzie rodzina posyłać.

Natenczas stawiam maszt pod anteny naziemne 12m : projekt 2,5k zł, maszt 2k zł, instalacje firma wyceniła na 4k zł - przynajmniej wiem, ze jak mi na łeb spadnie to zgodnie z przepisami.
    SP9RQJ
    Level 11  
    forestx wrote:
    z masztami/antenami jest prosta sprawa: nic nie może od nich odlatać/spadać.
    :D
    Jak najbardziej się zgadzam
    forestx wrote:

Załóżmy, że go postawisz i zastanowisz się po co go stawiałeś:

Też nad tym myślałem i doszedłem do wniosku że ja chyba po to go będę stawiał żeby na nim antenę zamocować
    forestx wrote:

1. Będzie stał, aż zardzewieje i się rozsypie ze starości, ale:

Ten typ ma na to małe szanse bo jest aluminiowy ale wszystko możliwe skoro tak piszesz....
    forestx wrote:

2. Uprzejmy samsiad cię podkabluje (gdziekolwiek) i zapłacisz za samowolę budowlaną.

Dlatego taki sam maszt ja myślę postawić jako konstrukcję nie związaną na trwałe z podłożem.
    forestx wrote:

3. Przewróci się/coś z niego spadnie na kogoś i wtedy 3*P: Pocztą Papierosy do Pierdla ci będzie rodzina posyłać.

Przewrócić się ma szansę i spaść z niego też ale nie myśl że z kratownicy nic nie spadnie i że jest 100% pewna.
    forestx wrote:

Natenczas stawiam maszt pod anteny naziemne 12m : projekt 2,5k zł, maszt 2k zł, instalacje firma wyceniła na 4k zł - przynajmniej wiem, ze jak mi na łeb spadnie to zgodnie z przepisami.

Co tylko dowodzi że Cię na to stać.
    Ja wolę mieć możliwość w razie zapowiadanej wichury opuścić antenę na wysokość
    4,5 metra i dodatkowo zabezpieczyć boom niż wywalić kupę kasy i wierzyć że w razie gdy spadnie na dom, samochód, człowieka to mam na to papierek.
    masztowiec12
    Level 2  
    Czyli jak mogę to przymocować do ściany żeby nie było trwale związane z podłożem?
    mpn103
    Level 34  
    A już wiesz do czego go wykorzystasz?
    dipol
    Level 34  
    Czym się przejmujesz stawiasz ten maszt na końcu zaczep jakoś antenkę telewizyjną anteny drutowe służą jako odciągi. Masz telewizor chcesz odbierać program i musiałeś postawić nikt nie zabroni ci dostępu do informacji. w mojej miejscowości 3/4 ludzi ma takie maszty na domach i przy domach żeby mieć możliwość znośnego odbioru TV A jak zaczniesz się dopytywać to nauczysz urzędasa że są takie przepisy i dopiero będzie problem hi. Na razie to ja i mieszkańcy im krew psują dopytując się kiedy będzie przyzwoity zgodny z WT odbiór telewizji w mojej okolicy 100km od W-wy hi.
    73!
    pietach
    Level 22  
    Lub zamocuj jakiś mały halogen i mów że masz słup oświetleniowy.
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Nie oświetlenie a reklamę.
    Osobiście polecam przeczytanie uchwały o prawie budowlanym, w szczególności artykuł 30.