Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana kształtu obudowy kolumny, a jej właściwości.

MisterKris 10 Paź 2009 16:17 1701 7
  • #1 10 Paź 2009 16:17
    MisterKris
    Poziom 8  

Witam! Czy zmieniając kształt kolumny przy zachowaniu jej objętości (litrażu), zmieni się dźwięk lub inne właściwości kolumny? Prościej mówiąc, tak samo będzie grała kolumna o kształcie trapezoidalnym jak kolumna kształtu standardowego - prostokątna? Oczywiście nie zmieniając wartości objętościowych oraz B-R.

Ps. Znacie może jakieś sklepy gdzie można kupić gotowe obudowy do kolumn, lub kogoś kto się zajmuje ich budowaniem na zamówienie?

0 7
  • #2 10 Paź 2009 16:26
    Mleczyk89
    Poziom 34  

Zmiana kształtu nie ma wpływu o ile zachowa się litraż i strojenie.

0
  • #4 10 Paź 2009 19:08
    januss73
    Poziom 31  

Mleczyk89 napisał:
    Zmiana kształtu nie ma wpływu o ile zachowa się litraż i strojenie.

Tak i nie. Trzeba pamiętać, że pewien wpływ ma wielkość i nachylenie przedniej ściany, no i całkiem spory wpływ ma rozmieszczenie na niej przetworników.

0
  • #5 10 Paź 2009 21:52
    Skipior
    Poziom 20  

Colli-m, podziękował :)

Jeżeli chcesz obudowy gotowe, na zamówienie itp. możesz pisać do nas, czyli do HDS. Produkujemy obudowy głośnikowe w materiale obiciowym.
    Jeżeli natomiast chcesz obudowy w lakierze strukturalnym, polecam Ci Kapitana Planetę. Robi świetne paczki w lakierze.

Odnośnie kształtu - ma to małe znaczenie. Wydłużenie obudowy do ponad 0,5m ma już wpływ na falę stojącą. Produkuję BR115F i BR118F, których głębokość wewnętrzna wynosi kolejno 604mm i 694mm. Ze względów na fizykę polecam wytłumić tylną ścianę obudowy ( wełnę mineralną dodaję w komplecie za darmo ). Dziwi mnie fakt, że jednak sporo osób oznajmia mi, że tłumić nic nie będą, bo to BR itp. Ich decyzja. Każde ucho jest inne ;)

O kształcie nie ma się tu co rozwodzić. Kształt ma pewien wpływ na dźwięk, ale o tym szukaj na forach hi-fi, home audio, hi-end itp., bo na estradzie mało tego. W hi-end czasem takie wynalazki się spotyka, że mała głowa.

Pozdrawiam

0
  • #6 11 Paź 2009 00:14
    kapitan planeta
    Poziom 28  

dzięki Skipior za info o mnie, trzeba się wspierać wzajemnie

niestety na ten czas robię dla pewnej firmy i nie jestem w stanie robić dodatkowych zamówień

Natomiast kształt obudowy rozmieszczenie głośników mają wpływ (na tony średnie i wysokie)

0
  • #7 11 Paź 2009 11:19
    gófer
    Poziom 34  

Konkretniej chodzi tu o efekt baffle step.

0
  • #8 11 Paź 2009 19:33
    MrKatharsis
    Poziom 19  

Obudowa w kształcie kuli posiada najbardziej liniową charakterystykę przenoszenia.

0