Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Klucz mosfet-dobór tranzystora, prośba o spawdzenie schematu

10 Oct 2009 16:35 6525 11
  • Level 26  
    Witam.
    Mój problem jak w temacie, czujnik indukcyjny ma sterować pinem Atmegi162. Czujnik indukcyjny jest zasilany +24V. Z tego, co się zorientowałem, układ powinien być na tranzystorze mosfet. Byłbym wdzięczny za poprawę schematu i sugestie w doborze tranzystora. Sygnał z katody diody ma być skierowany do pinu mikrokontrolera.
    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

• Computer ControlsComputer Controls
  • Level 14  
    Hmmm... Takimi rzeczami się w sumie nie zajmowałem, ale... Czemu nie zastosujesz transoptora?? Wtedy poziom napięcia włączania byś sobie dopasował przez diodę zenera. Rozwiązanie to chyba miałoby mniej elementów, a działałoby tak samo
  • Level 21  
    napisz co to konkretnie za czujnik ?
    A najlepiej daj link do noty katalogowej.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 21  
    Pawel1812 wrote:

Link super ... to teraz musisz jeszcze określić jaki konkretnie model z tego linku masz - z wyjściem PNP albo NPN - każde z nich się inaczej podłącza.
    Dodatkowo musisz zbadać czy ma wyjście NO czy NC (normally open / normally closed), bo od tego też zależy sposób podłączenia.
    W dataszicie tego nie pisze, ale ten czujnik najprawdopodobniej ma na wyjściu tranzystor pracujący w układzie open-collector, więc dla wyjścia NPN wystarczyłoby podpiąć wyjście czujnika wprost do nogi procka (przez jakiś rezystor szeregowy) i ustawić pull-up na tym pinie. Dla PNP trzebaby zrobić układ na tranzystorze (niekoniecznie MOS).
    Ale nie pisze czy open-collector czy nie ... więc po prostu trzeba wziąć miernik w rękę i sprawdzić co ten czujnik daje na wyjście :)
  • Level 26  
    Posiadam czujnik IM18-08NUS-ZUO. Jest on typu NO, ale jak z pdfa wywnioskowałem posiada on tylko dwuprzewodowe podłaczenie.
    Bezpośrednie podłączenie czujnika zasilanego +24V do pinu procesora nie jest chyba najlepszym pomysłem.
  • Helpful post
    Level 21  
    Posiada 2 przewody, trzeci (ukryty) to obudowa czujnika (najpewniej masa).
    W tego typu czujnikach jest zwykle wyjście open collector, wygląda to w uproszczeniu tak:

Więc jeśli masz typ NPN NO (normalnie wyłączony), to zapewne przy braku pola magnetycznego
    na wyjściu masz "stan wysokiej impedancji", a jak załapie pole - to zwiera ci do masy
    i na wyjściu masz okrągłe 0V.
    Gdybyś miał PNP, to dostałbyś napięcie zasilania.
    W pdf tego nie pisza jak to naprawdę jest - teoretycznie go nie ugryziemy.
    Więc jedyne wyjście żeby sprawdzić jak ten czujnik działa na 100%,
    to wziąć miernik w rękę i sprawdzić organoleptycznie co pojawia się na wyjściu jak czujnik jest "wyłączony" i co jak "włączony".
    I jak to będziesz już wiedział, to w drugim kroku projektujemy jak ma wyglądać wejście do proca.
    Być może wystarczy po prostu rezystor :)
  • Level 26  
    Posiadany przeze mnie czujnik dwuprzewodowy jest typu PNP, jeden przewód to zasilanie, drugi natomiast poprzez obciążenie łączy się z masą. Gdy przyłożymy czujnik do metalu, na obciążeniu pojawia się napięcie, gdy metalu nie ma, na obciążeniu napięcia nie ma.
    Czyjnik wymaga zasilania od +24V do 220V choć pracuje poprawnie i przy 12 woltach.
    Czy tak to może wyglądać?
  • Helpful post
    Level 21  
    Tak to może wyglądać
    .... R34 może większy np. dla 25K prąd bazy tranzystora będzie 1mA
    co całkowicie wystarczy.
    Jak daleko będzie czujnik od układu (jaka będzie długość kabla) i czy otoczenie będzie "ciche" czy sieje zakłócenia ?
  • Level 26  
    Wartość rezystora zmieniłem, dziękuję za poradę. Kabel około 1.5 metra - taki jest przy czujniku, natomiast otoczenie dość niespokojne - dmuchawa sterowana fazowo triakiem.
  • Level 21  
    W tym układzie tranzystor już przy 1V na wejściu będzie przewodził (prąd bramki 0,2mA razy wzmocnienie tranzystora 100 = do 20mA na wyjściu).
    Jak są duże (a nawet średnie) zakłócenia, to będzie ci załączać procka.
    Dodaj dzielnik rezystorowy na wejście tranzystora wyliczony tak,
    aby przy napięciu na wejściu dopiero od ok. 15-18V, na bramce było 0,7V (przy 0,7V złącze BE zaczyna przewodzić), np. takie dzielnik: 20k / 1k.
    Dodałbym jeszcze kondensator od bramki do masy (zrobi się filtr RC) żeby odfiltrować większe piki w.cz.
    Dla dzielnika 20K / 1K przy 24V na wejściu, prąd bramki tranzystora będzie ok. 0,5mA, po zmianie rezystora R36 (od kolektora do +5V) z 470 Ohm do 5K do sterowania nogą procesora będzie OK. Ewentualnie wywalić rezystor R36, wystarczy włączyć programowo pull-up na pinie procesora.