Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

epson r300 problem z czyszczeniem dysz w głowicy

wiesioszek 10 Paź 2009 19:23 5390 5
  • #1 10 Paź 2009 19:23
    wiesioszek
    Poziom 2  

Zanim zacznę coś samodzielnie działać, to chciałbym wcześniej zapytać w jaki sposób można przeczyścić nie działające dysze w drukarce. Oczywiście rozwiązanie podstawowe jak czyszczenie programowe po kilkukrotnym użyciu nie dało oczekiwanych efektów. Konkretnie to mam niedrożne 2 dysze w cyjanie i kilka dysz w czarnym (w niektórych zamiast lini dają na wydruku mgiełkę). Czy ktoś z Was wie jak rozwiązać ten problem, ewentualnie czego należy unikać aby nie schrzanić sobie głowicy? Czy taka głowica jest do odratowania? Z tego co kiedyś czytałem to epsony podobno mają bardzo trwałe głowice piezoelektryczne.

0 5
  • #2 21 Paź 2009 21:17
    poldruk
    Poziom 20  

Przykro mi lecz z brakiem doświadczenia jesteś skazany na niepowodzenie.

Jest wiele metod jednak z reguły wymagają doświadczenia.

Na początek po wykonaniu funkcji czyszczenia odstaw drukarkę na jeden dzień wydrukuj test i powtórz czyszczenie jeśli będzie bez poprawy to możesz zastosować płyn czyszczący.

Następnie przepychanie głowicy strzykawką.

Ostatecznie demontaż i moczenie głowicy w płynie.

A może lepiej od razu oddać ją na serwis?

0
  • #3 21 Paź 2009 21:45
    wiesioszek
    Poziom 2  

Ostatecznie udało mi się udrożnić wszystkie dysze. A może same się udrożniły bo drukarka trochę postała. Założyłem zbiornik czarnego tuszu do którego dolałem kilka ml płynu wewnętrznego do udrażniania dysz, wydrukowałem parę stron tekstu i test dysz wypadł pomyślnie. Zastanawia mnie natomiast jakość wydruków tekstu (tj. tylko koloru czarnego). Jest niestety bardzo kiepski, krawędzie liter nie są równe. Jak wspomniałem wszystkie dysze są przetkane. Przy wyrównywaniu głowicy widać, że np pełne kwadraty (wydruk testu) nie są całkowicie zaczernione, tylko widoczne są poziome linie. Zastanawia mnie czy to nie kwestia jakości tuszu. Czy ktoś z Was zetknął się z czymś podobnym i zna może przyczynę tego problemu?

0
  • #4 21 Paź 2009 22:29
    Gollom
    Poziom 10  

Witam.
    Epson to technologia piezo od samego początku. Długi czas tylko ta firma
    stosowała ją w swoich urządzeniach drukujących, obecnie cały świat przechodzi na
    piezo szczególnie w dużym formacie.
    Faktycznie głowice piezo są bardzo trwałe (w stosunku do bubble jet można powiedzieć wieczne). Większość użytkowników nie rozróżnia tych technologii i pakuje
    do Epsonów najtańsze "zamienniki" orginalnych tuszy. W najlepszym wypadku są one
    nabijane tuszem do bubble jet.
    Technologia druku piezo wymaga stosowania tuszy do niej przeznaczonych i napełnionych w odpowiedniej pojemności (głowice Epsonów są "stacjonarne" tzn.
    nie wymienialne dla użytkownika) w związku z czym nie można dopuścić do ich zapowietrzenia, lub zaschnięcia.
    Wracając do tematu, to że na wydruku testowym widać ślady wszystkich
    dysz w głowicy nie oznacza że piszą one prawidłowo. Zaschnięta wcześniej dysza
    mimo że widać ją na wydruku może mieć przy swoim wylocie przyklejony kawałek nierozpuszczonego tuszu, lub paproch z układu czyszcząco-parkującego (serwistacji) co powoduje odchylenie kropli wystrzelonego tuszu, a przez to jasne paski na wydruku.
    I to w dużym skrócie było by na tyle.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 21 Paź 2009 22:52
    wiesioszek
    Poziom 2  

Dziękuję za odpowiedź. Postaram się poeksperymentować trochę z tuszami. W kolorach zamienniki zachowują się OK, tylko ten czarny sprawia kłopot. Orginalne tusze niestety są koszmarnie drogie, a i taka niewielka ilość starcza na krótko. Jeśli drukarka na siebie pracuje (np. u fotografa ) to wydatek się amortyzuje, ale przy zastosowaniu domowym cena wydruku rośnie i świetna technologia jest nieprzyjazna dla kieszeni :cry:

0
  • #6 22 Paź 2009 07:54
    poldruk
    Poziom 20  

Postaraj się ją używać kilka razy w tygodniu, jest szansa że wydruk się poprawi.

Nie zmieniaj stosowanej marki zamienników bo tusz może wejść w reakcje.

0