Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik krańcowy do bramy.

UlfgaR 10 Paź 2009 23:13 6355 22
  • #1 10 Paź 2009 23:13
    UlfgaR
    Poziom 23  

Otóż muszę zrobić coś w rodzaju wyłącznika krańcowego w jednym skrzydle bramy.
    Firma zestawu Proteco

Myślałem nad zwykłą krańcówka, niestety silniki w siłownikach są na 230V i sterowane są 3 przewodami. Podczas zamykania i otwierania na 2 kablach jest faza. Jak podczas zamykania odłączę jeden kabel [nie pamiętam jaki] to brama dalej się zamyka jak odłącz inny to się zatrzymuje ale nie chce ruszyć przy zamykaniu, żeby ruszyła trzeba na chwilę podłączyć ten kabel.

Muszę zrobić ten wyłącznik, ponieważ gdy brama otworzy się za daleko to siłownik wyrywa za środka. Problem rozwiązało by jakieś ograniczenie mechaniczne, ale brama jest wysoko nad ziemią, a poza tym pasy wjazdowe nie są centralnie.

Dodam, że sterownik nie ma ustawiania czasów zamykania i otwierania do osobnych skrzydeł, tylko całej bramy. Nie ma też krańcowych wyłączników dla osobnych skrzydeł. [tzn. dokładnie tego nie wiem, ponieważ nie mam instrukcji, a jak sprawdzałem eksperymentalnie to albo nic się nie działo, albo cała brama stawała] Muszę jakoś zatrzymać lewe skrzydło, aby prawe mogło do niego dojść i brama się zamkła.

Macie jakieś propozycje, pomysły?

0 22
  • Relpol
  • #2 10 Paź 2009 23:30
    edwaku
    Specjalista Automatyk

Wszystko zależy od oprogramowania - chyba, że sterownik jes uszkodzony.

0
  • #3 11 Paź 2009 13:02
    UlfgaR
    Poziom 23  

Ale sterownik zamyka i otwiera prawidłowo. Obydwa piloty działają...

0
  • Relpol
  • #4 11 Paź 2009 15:15
    rudmar
    Poziom 11  

Pytanie nr 1 żeby cokolwiek wymyślić
    Czy w przypadku powrotu bramy napięcia są na innych przewodach w ramach tych 3 ???

0
  • #5 11 Paź 2009 18:44
    edwaku
    Specjalista Automatyk

Proszę podać pełną nazwę napędu - typ oraz model.
    Potrzebna jest instrukcja programowania, którą postaram się znaleźć. Każdy napęd można zaprogramować wg własnego "widzimisię" użytkownika, tzn., żeby wykonywał takie funkcje, jakie potrzebne są użytkownikowi.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 11 Paź 2009 20:35
    UlfgaR
    Poziom 23  

Do rudmar sprawdzałem tylko fazę próbówką, i jest tak samo podczas otwierania i zamykania.

Jak tylko sprawdzę dokładnie to napisze dokładnie co to za model.

0
  • #7 11 Paź 2009 22:10
    pmirkowicz
    Poziom 18  

Może wystarczy siłę zmniejszyć i nic się nie będzie wyrywało???

0
  • #8 12 Paź 2009 20:46
    UlfgaR
    Poziom 23  

Tylko jak?

Jak brama dojdzie do tego miejsca co ma i zatrzymam ją nogą to się nic nie wyrywa.

Brama normalnie chodziła przez 3 tygodnie, aż zaczęły się te problemy

0
  • Pomocny post
    #9 17 Paź 2009 23:05
    kraz73
    Poziom 27  

W siłownikach Proteco pracujących bez ograniczników normą jest zrywanie plastykowego kołnierza przy końcu tubusu siłownika. Niestety centrala sterująca pamięta czas pracy, ale dodaje do niego zawsze margines np na utrudnienia wynikające ze złej pogody czy też wiatru. Żeby zatrzymać taką bramę w konkretnym miejscu należałoby chwilowo odpiąć zasilanie występujące na przewodach dołączonych do kondensatora. Problem polega na tym, że centrala bez "obciążenia" siłownikiem zgłosi błąd uszkodzonego siłownika i zakończy pracę jako sterownik.

Nie łatwiej wykonać odbojnik pomiędzy słupkiem a bramą? Jak słup jest murowany to nie powinno być z tym najmniejszych problemów. W przypadku słupów metalowych i wykonanych z materiałów łatwo łupliwych wyjściem może być zastosowanie odbojnika montowanego na odpowiednim wysięgniku na skrzydle bramy. Ewentualnie na drodze elektrycznej wystarczy wyłączyć odpowiedni przekażnik.

0
  • #10 20 Paź 2009 16:13
    UlfgaR
    Poziom 23  

Dzięki wielkie kraz73, właśnie o taką wypowiedź mi chodziło.

Jeśli chodzi o odbojnik między słupkiem a bramą, to myślałem nad tym, ale siła tego siłownika jest bardzo duża i boje się, że mże to długo nie pochodzić i prędzej czy później wyrwie ten odbojnik, albo pokrzywi skrzydło.

Cytat:
    Ewentualnie na drodze elektrycznej wystarczy wyłączyć odpowiedni przekażnik.

Możesz rozwinąć tą myśl?

0
  • Pomocny post
    #11 24 Paź 2009 13:20
    kraz73
    Poziom 27  

w centrali są przekaźniki odpowiedzialne za ruch siłownika /zamykanie-otwieranie/. W zależności od kierunku tego ruchu uruchamiany jest tylko jeden z nich. W chwili pracy centrala zasila go napięciem 24V. Wystarczy zrobić odczep i przez tranzystor wysterować dodatkowy przekaźnik którego masa będzie zwierana przez krańcówkę na jakimkolwiek przełączniku umieszczonym na bramie lub słupku. W chwili gdy na przekaźniku od otwierania wystąpi 24V, i brama dojedzie do końca ruchu na dodatkowy przekaźnik podane zostaną napięcia 24V z centrali i masa z włącznika mechanicznego. Wystarczy w tym momencie rozewrzeć "stop" w centrali i brama stanie.

Układ można też zmontować bez wykrywania kierunku ruchu ale wtedy każdy ruch włącznikiem mechanicznym zatrzyma bramę.

0
  • #12 24 Paź 2009 23:29
    UlfgaR
    Poziom 23  

To mogło by zadziałać, mógłbyś mi narysować jakiś schemat, jaki tranzystor itp...

Myślę, że najlepszy będzie układ najprostszy, czyli bez wykrywania kierunku ruchu.

0
  • #13 03 Lis 2009 07:30
    kraz73
    Poziom 27  

Najłatwiej go wykonać podłączając pod stop jakikolwiek wyłącznik rozwierny.

0
  • #14 04 Lis 2009 20:54
    UlfgaR
    Poziom 23  

próbowałem podłączać pod różne wejścia na przełączniki, ale nie chciało działać tak jak powinno, brama albo stawała i nie chciała ruszyć, albo po naciśnięciu zatrzymywała się i ruszała w drugą stronę

0
  • #15 14 Lis 2009 16:32
    kraz73
    Poziom 27  

Bo sygnał na stop musi być podany na chwilę, stałe rozwarcie stopu unieruchomi bramę. To samo można zrobić z dwoma przewodaami napędzającymi siłownik ale i tu rozwarcie musi być chwilowe. Centrala sprawdza sprawność elektryczną siłownika przed ruchem. W trakcie i chwilę po nie sprawdza obdwodów siłownika.

0
  • #17 23 Lut 2015 20:06
    lz11980
    Poziom 18  

kolego opisz do jakiej bramy lub do jakiego siłownika chcesz ten wyłacznik , bo jak jest w opisie to jest ot zabezpieczony przeciwpyłowo a nie przeciwdeszczowo.

0
  • #18 23 Lut 2015 21:00
    marcin81233
    Poziom 9  

Dzięki za zainteresowanie. Mam bramę dwuskrzydłową, z siłownikami faac414 , centrala jest 455 D. W sumie to specjalnego problemu to nie mam, tylko wjazd z drogi jest trochę do d... i chciałbym ją ustawić jak najszerzej się da, i tak to mi krańcówki wpadły w głowę.

1
  • #19 23 Lut 2015 23:11
    yarpen86
    Poziom 23  

Witam,

Ruchu 414-tki nie ograniczają krańcówki, tylko mechaniczne ograniczniki uniemożliwiające dalszy ruch bramy. Należy przestawić ograniczniki ruchu (uważając aby nie wysunąć maksymalnie siłownika) i na nowo zaprogramować czasy pracy siłowników.

Pozdrawiam.

1
  • #20 24 Lut 2015 08:40
    marcin81233
    Poziom 9  

To znaczy, że jak do słupków od bramy, dospawam jakieś ograniczniki to po np.5 latach używania nie stanie się nic nieoczekiwanego, w miejscu naprężenia? Bo bramę mam taką zwykłą z marketu, a siła dosyć spora.

0
  • #21 24 Lut 2015 09:01
    208885
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 24 Lut 2015 19:12
    marcin81233
    Poziom 9  

Ok. Zgodnie z radami kolegów przyspawam ograniczniki przy słupkach, z jakiejś konkretnej blaszki, plus odbojnik gumowy. Dziękuję za pomoc.

0
  • #23 24 Lut 2015 20:58
    lz11980
    Poziom 18  

Kolego ja parę ( z 10) lat temu zastosowałem kawałek łańcucha ocynkowanego zamocowanego do obu uchwytów na słupku i skrzydle bramy, zmierzony na max wysuw dla dobrego ustawienia skrzydeł bramy względem siebie i dodatkowo w połowie podczepiony spinką do siłownika. Sprawdza się spoko i jest lepsze bo nie przegina skrzydeł bramy na zawiasach i uchwytach siłownika dodatkowo nie ciągnie słupka. Napęd Proteco Leader 4/14 siła na maxa bo w zimie zawiewa !!!

0
  Szukaj w 5mln produktów