Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domofon sprzężony z telefonem GSM

mavi 11 Paź 2009 02:10 27590 62
  • #1 11 Paź 2009 02:10
    mavi
    Poziom 19  

Witam
    Ostatnio pojawił się w mojej firmie problem obsługi domofonu na dość dużą odległość.
    Ze względu na specyfikę pracy osoby ktora ma odbierać połączenia z domofonu, padł pomysł by urzadzenie połączyć jakoś z telefonem komórkowym.
    Nie znalazłem urządzeń tego typu i stąd ten post na elektrodzie.

Nie potrzębuje by komórką otwierać drzwi. chodzi tylko by w chwili gdy ktoś zadzwoni, komórka połączona z domofonem na drugim końcu kabla połączyła się z wybranym numerem no i rzecz jasna by można było rozmawiać.

z gory zaznaczam, że obecnie instalacja i domofon już działa i telefon komórkowy należałoby podłączyć do sluchawki domofonu gdzie się odbiera połączenie.
    proszę o radę.

0 29
  • #2 11 Paź 2009 06:57
    adamjur1
    Poziom 39  

Ja mam zamontowane urządzenia firmy Slican, centralka 1/6 i domofon na jednym z numerów wewnętrznych. I za pomocą telefonu wewnętrznego przenośnego mogę odbierać wywołania i otwierać furtkę. Zasięg to kwestia zastosowanego telefonu przenośnego.
    Pomysł z komórką do zrealizowania przez przekierowanie wywołania na nr komórkowy - może i dobry ale drogi w eksploatacji....
    Pozdr.J.

0
  • #3 12 Paź 2009 13:11
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 12 Paź 2009 15:53
    Jack14
    Poziom 38  

"mavi" jeśli to jest standardowy domofon nie podłączony do żadnej centralki telefonicznej to zapomnij o możliwości kierowania wywołań na telefon GSM.

ps

Ja bynajmniej nie słyszałem o takim urządzeniu.
    (No chyba, że razem z przyciskiem wywołania w domofonie będzie podłączony redial od telefonu GSM (lub jakaś bramka z telefonem) pracującego w grupie biznesowej :D ale to tylko mój wymysł i trzeba by jeszcze jakoś ten telefon ładować :D)

Pozdrawiam.

0
  • #5 15 Paź 2009 08:26
    grisza00
    Poziom 11  

Platan Micra 0/4 z kartą GSM. Pytani jaki masz domofon, bo ta centrala pracuje tylko z bramofonem Platan DB07. I tu też dzwonienie na zasadzie przekierowania na numer komórkowy. Z otwieraniem nie bedzie problemu bo za to odpowiada sam bramofon sterowany kodami w DTMF.

0
  • #6 17 Paź 2009 14:06
    mavi
    Poziom 19  

Platan Micra 0/4 to urządzenie sterujące wieloma urządzeniami i swoje kosztuje. Wydatek ponad prawie 3 tys zł tylko po to bym miał przekierowanie rozmowy z domofonu na komórkę to za drogo. Szukam rozwiązania problemu we własnym zakresie w oparciu o budowe jakiegoś układu który potrafiłby przekazać dzwiek dalej.
    Nie wiem na ile układ elektroniczny domofonu musi być odizolowany galwanicznie od eletroniki telefonu komórkowego bym mógł to zrobić. i stąd mój post by ktoś mi coś doradził. dość łatwe będzie zrobinie układu ktory w chili dzownienia domofonu mógł zewrzeć przycisk w komórce automatycznie wybierając nr. no ale trzeba sie jeszcze dogadać.

0
  • #7 19 Paź 2009 14:53
    mari1111
    Poziom 11  

Witam.
    Przede wszystkim jaki masz domofon ?
    Moje propozycje to:
    Wykorzystaj zestaw głośnomówiący stosowany w samochodach. To pierwsza propozycja.
    Druga to modemy gsm np. Siemens MT(na alledrogo możesz je znaleźć czasami za 200-300 pln), tam masz wejście na mikrofon i słuchawkę, podłącz w to miejsce przetworniki z domofonu, jeżeli chodzi i zainicjownie rozmowy to możesz zbudować układzik, który wysyła komendy AT i rozpoczyna połączenie.
    Trzecia propozycja jeżeli chodzi Ci o odizolowanie to wymontuj transformatorki separujące (znajdziesz je w starych modemach, telefonach itp) i zmontuj układ sprzęgający domofon z telefonem.
    Takie układy możesz znaleźć w necie pod tytułem "układ do nagrywania rozmów telefonicznych za pomocą dyktafonu".

0
  • #8 19 Paź 2009 21:48
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 21 Paź 2009 17:21
    mari1111
    Poziom 11  

Witam.
    Jeżeli chodzi o koniec rozmowy to możesz, zaimplementować funkcję ograniczenia połączenia w czasie. Układ inicjujący połączenie,po określonym czasie sam zakończy połączenie(i tam to musi być jakiś mikrokontroler więc dopisanie kilku linijek kodu to nie problem).
    Poza tym jeszcze jest jedna sprawa, jeżeli to ma być "przedłużenie" domofonu, to jest kilka rzeczy które trzeba ustalić.
    1. jeden numer telefonu na który dzwonisz (to ma być domofon a nie centrum obsługi klienta z kilkoma numerami).
    2. jeżeli ktoś będzie odbierał połączenie to będzie przeszkolony w tym, że ma zakończyć połączenie.
    3. jeżeli będzie to jeden telefon to wył. pocztę i po problemie
    4. jeżeli masz kłopoty z zasięgiem sieci gsm, to raczej pomysł z gsm nie będzie delikatnie mówiąc najlepszy,bo jak chcesz uzyskać połączenie, skoro nie będziesz miał zasięgu?
    Pomijam tu fakt rozładowania telefonu.

Jeżeli nie chcesz się bawić gsm ,to możesz wykorzystać przesył po WiFi.

0
  • #11 25 Lis 2009 21:39
    wojtekcz
    Poziom 12  

A może jakiś moduł Vidiaq. Pod wejście można podłączyć sygnał wywołania i zaprogramować układ tak aby wejście sterowało wybieraniem numeru tel. i wyjściem symulującym podnoszenie słuchawki. zestaw głośnomówiący telefonu połączyć ze słuchawką domofonu. Taki zestaw McGuyver'a :), ale powinno zadziałać.

0
  • #12 26 Lis 2009 12:22
    macmm
    Poziom 24  

Miałem podobny problem ale było bardziej skomplikowane. Należało założyć trzeci domofon do centrali CMT Slicana i zrobić przekierowanie na GSM
    Akurat w tym modelu żadne nie jest możliwe. Domofony 2 a przekierowań na zewnątrz babcia nie oferuje
    A ja sobie to wykombinowałem tak:
    Na wewnętrzny numer obsługujący domofony założyłem centralkę ITS-0206. Numer z CMT jest linią miejską dla ITS. Kiedy dzwoni domofon to jeśli nie odbierze po dwóch dzwonkach to rozmowa jest przekierowana na linię miejską VoIP do easycall. I odbierają sobie na komórce. Że trzeba zapłacić? Cóż rozmowy są coraz tańsze i nie da się korzystać za darmo ze wszystkiego co się wymyśli. Nie chce się wymienić centrali to trzeba płacić za połączenia.

0
  • #13 17 Gru 2009 01:34
    mavi
    Poziom 19  

Witam

Dzieki za podpowiedzi. Już myślałem, że mogę sobie odpuścić szukanie rozwiązania ale niestety muszę wrócić do rozwiązania tego problemu. Z tego co zauwazyłem to rozwiązaniem prawie na gotowo jest bramofon slican. Choć nie wiem czy z moimi domofonami by to działało. Minusem tego rozwiązania jest to że przekieruje sygnał tylko na telefon stacjonarny lub bezprzewodowy. Szczerze mówiąc bardziej by mnie urządzało zrobienie przekierowania na GSM dlatego też nie wiem czy samemu nie zrobić nieco elektroniki.
    I teraz pytanie do mari1111 odnośnie jego propozycji które mnie zaintereowały:
    czyli m.in. części które mogą sprzęgać telefon z domofonem, czyli transformatory separujące. W każdym telefonie je znajdę i w jakiej ilości ?? i czy to są jedyne transformatory jakie są zamontowane w dowolnym telefonie??
    Drugie pytanie dotyczy modułu gsm siemensa MT i sposobu podlączenia wejścia na mikrofon i słuchawkę do przetworników domofonu. Jak znaleźć te przetworniki na płytce domofonu?? jakąś wskazówkę poproszę by mnie nakierować.

znalazłem w necie takie urządzenie: google\" (UT-5) Urządzenie do nagrywania rozmów " Z tego powinno się chyba dac przeszczepić części lub moze nawet caly układ ...

Myślałem też o podłączeniu poprzez jakieś elementy separujące domofon pod kartę muzyczną do kompa i poprzez jakieś przerobienie telefonu VoIP do Skypa sterować wybieraniem numeru telefonu. Będzie się za połączenia płacić ale koszt będzie dla mnie do zaakceptowania bo liczy się dla mnie możliwość komunikacji.
    proszę o podpowiedzi lub ewentulane przykłady schematów, które mogą się do tego projektu przydać.

pzdr.

0
  • #14 27 Gru 2009 22:22
    domelekdomel
    Poziom 10  

Witam

Ciekawy pomysł podłączenie domofonu do jakiegoś VOIP'a. Może ten artykuł pomoże Ci podłączyć słuchawkę do kompa. Pytanie co z wybieraniem numeru.
    http://voip.pomocnik.com/zrob-to-sama/skype-zwykly-telefon/

A jeżeli już VOIP, to może nie skype, a http://www.3cx.pl/centrala-telefoniczna/free-edition.html Mam coś takiego postawione, kilka numerów wewnętrznych skonfigurowanych, część działa wewnątrz sieci lokalnej, część przez internet, no i wszystkie rozmowy za free i bez rejestracji u jakichkolwiek dostawców voip. Jednak nie w przypadku, gdy chcesz dzwonić na gms... ale może pomysł się przyda.

Pozdrawiam i czekam na rozwój tematu

1
  • #15 01 Lis 2010 14:56
    sojer79
    Poziom 9  

Witam:) dołączę do tematu... chciałbym podłączyć bramotela f-my slican do bramofonu i do tel. bezprzewodowych z drugiej strony... jednak u mnie jest taka sytuacja że często jestem na posesji a nie w domu i chciałbym przekierowanie domofonu na komórkę w razie gdybym nie odbierał w domu gdy ktos dzwoni do bramy... czy jest możliwość zamontowania bramki GSM w bramotelu? nadmieniam że nie mam linii TP... jak rozwiązać ten problem? a może potrzebuję inną centralkę? czy też rozwiązac ten problem zupełnie inaczej...?? pozdrawiam Tomek

0
  • #16 01 Lis 2010 20:34
    Ircys
    Specjalista Domofony

Do Bramotela podłączasz telefon, na którym robisz przekierowanie
    gdy nie odbierasz (najczęstszy kod to *61* numer docelowy/komórkowy #)
    i już masz połączenie bramofonu z telefonem komórkowym. Musisz tylko przy tym pamiętać, że za każde odebrane połączenie z przekierowania Ty płacisz. Jeżeli miałbyś jakąś centralkę telefoniczną to wtedy można by było zastosować bramkę GSM do obniżenia kosztów takich połączeń.
    Jeżeli posesja jest w zasięgu telefonu bezprzewodowego to nie ma potrzeby kombinować z komórką - wystarczy telefon DECT...no chyba, że chciałbyś odbierać domofon np. będąc gdzieś w świecie na wakacjach :)

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl

0
  • #17 01 Lis 2010 20:47
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 01 Lis 2010 21:37
    Ircys
    Specjalista Domofony

R-MIK napisał:

2. Bramotel ma jeden port FXO i jeden FXS. W uproszczeniu Bramotel działa tak, że gdy przychodzi wywołanie z bramofonu, odłącza FXO, a wywołanie kieruje na FXS. Jakim cudem to wywołanie ma trafić na FXO skoro jest odłączone?

Tak, tak, masz rację zapomniałem o tej ułomności Bramotela!!, a zapomniałem bo ostatnio robiłem takie myki właśnie na centralce Slicana.
    Dzięki za czujność.

Pozdawiam
    www.alfatech.net.pl

0
  • #19 02 Lis 2010 07:33
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 02 Lis 2010 11:19
    sojer79
    Poziom 9  

r-mik piszę bardzo słusznie.... i dlatego kombinuję zawczasu... skoro bramotel nie da rady tego zrobić to czy podoła pms-8 slicana? musi mieć 2 linie miejskie? czy 1 wystarczy? chcę coś w rozsądnej cenie byleby tylko spełniło zadanie... nie mam neti ani żadnej linii stacjonarnej... komórka łatwiej wchodzi do kieszeni niż słuchawka DECT-a.. i jeszcze jedno: zastanawiam się również czy obok bramki gsm nie podpiąć też bramki voip... ale rozumiem że to już bym potrzebował lepszą centralkę, a może pms-8 poradzi? całkowicie nie potrzebuję linii stacjonarnej telefonii.. dziękuję:)

0
  • #21 02 Lis 2010 11:33
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 02 Lis 2010 11:50
    sojer79
    Poziom 9  

ok, to już coś wiem... np. to że dowolny bramofon można podłączyć tylko do bramotela a inne centralki slicana pracują tylko z bramofonami slicana... czy tak...? czyli albo its 106 i bramofon slicana do tego i powinno działać albo np. urmet + bramotel + centralka... co i skomplikowane i drogie... a może jeszcze coś innego? :)

0
  • #23 05 Lis 2010 11:05
    manial
    Poziom 12  

Nie zwróciłem uwagi, że wątek wykopany z 2009, jednak myślę że będzie kilku zainteresowanych. Wyszło trochę długie, ale jest praktycznie wszystko od początku do końca, trzeba jedynie wybrać jedno lub drugie. Właściwie to kompleksowa instalacja dla obu zainteresowanych i nie tylko. Tym którzy zawodowo zajmującą się tego typu montażami polecam zwłaszcza opcję z PPDU, ale do rzeczy.

Najprostszym rozwiązaniem jest właśnie wspomniany bramotel firmy SLICAN, do tego bramka voip AVM fritz!box np. najtańszy model ata to koszt 60-80zł i przekierowanie rozmów przez voip. Bramki tego producenta, mają funkcję mini centralki, co tutaj wykorzystamy. Wad właściwie w tej konfiguracji brak, do bramotela nie podłączasz linii stacjonarnej, więc nie jest blokowana przez rozmowę z bramofonu. Połączenia z bramofonu są kierowane przez voip na telefon komórkowy lub przez podłączoną do drugiego portu bramkę GSM. Przekierowanie można skonfigurować automatycznie natychmiast, gdy zajęte, gdy nie odbiera lub po odebraniu takiego połączenia z bramy, gdy osoba jest nieobecna za pomocą klawiatury telefonu, przekierować na wybrany numer.

Oczywiście do bramotela można podłączyć również linię stacjonarną, wtedy na czas rozmowy przez bramofon, będzie ona blokowana do czasu zakończenia, ale od czego mamy voip. Bramka umożliwia skonfigurowanie nawet 10 innych numerów, a tp z pewnością przekieruje rozmowę na dowolny numer gdy zajęte? O proszę tutaj jest kod: aby przekierowywać przychodzące połączenia w przypadku zajętości, należy użyć kodu *67*0nnnnnnnnn#, a w celu wyłączenia #67#. Należy pamiętać, że opłata pobierana jest od dzwoniącego za połączenie z naszym numerem oraz od nas - za połączenie z numerem docelowym. Zostaje tylko jedno małe, ale... W tej konkretnej konfiguracji przy podłączeniu linii stacjonarnej, nie można wykonać automatycznego przekierowania bezpośrednio na numer GSM, gdyż ktoś musi odebrać i zidentyfikować, czy rozmowa jest sprzed wejścia, czy po prostu z ukrytego numeru. Zidentyfikować, można również po dźwięku dzwonka o czym niżej. Tak czy inaczej na pomoc przychodzi PPDU.

Innym rozwiązaniem jest domofon PPDU, z tym że instalację już posiadasz, więc to jest problem, mimo wszystko warto chociaż przeczytać. Wspaniałe, niemal idealne urządzenie, choć według mnie brakuje kilku drobnych udogodnień. Szkoda, że projektant nie tworzy nowych ewolucji, bo możliwości i z pewnością oczekiwania klientów są większe. Tak czy inaczej w porównaniu do SLICAN to kombajn!

Podobnie jak wyżej podłączasz do fritza tym razem do portu FXS, jednak konfiguracja, funkcje i możliwości rozbudowy to wszystko co wyżej i jeszcze więcej, zaczynając o przycisków przypisanym konkretnym odbiorcą, po możliwość aktywowania dodatkowych urządzeń jak oświetlenia, kamery, zamka innych drzwi w końcu zamknięta furtka to zazwyczaj tylko jedna z przeszkód! Sterowanie jest dwukierunkowe, czyli z gsm możemy sterować przekaźnikami w domofonie. PPDU nie zabiera nam portu FXS, więc nie boluje linii. Pisałem o tym wyżej, w bramotelu obejściem problemu jest przekierowanie. Gdy w podłączonych telefonach mamy książkę telefoniczną, do kodu z PPDU można przypisać DZWONI BRAMA, w bramotelu nie jest to możliwe do wykonani. Typowa informacja o połączeniach z bramy w przypadku obu urządzeń, to inny, modulowany sygnał, w PPDU do wyboru kilka.

Dla mnie zasadniczą wadą PPDU jest to, że nie możne współpracować z innym zewnętrznym domofonem, tylko jedna obudowa. To że elementy sterowania, zasilania nie są oddzielne z elementem głośnika, mikrofonu przez to całość nie wszędzie pasuje. U mnie słupek 8cm, więc 10cm nie wejdzie. Szkoda, że nie ma możliwości podłączenia do tradycyjnego domofonu, jako alternatywy do telefonów np. gdy są akurat zajęte.

Zalety obu rozwiązań, bardzo niska cena, taniej nikt tego tego nie wykona, co więcej dość proste w konfiguracji i jeszcze prostsze w użytkowaniu. Dochodzą również korzyści związane z zastosowania voip w firmie redukcja kosztów połączeń, email2fax, fax2mail, IVR, rejestracja rozmów i wiele innych.

Krótkie podsumowanie instalacji :

-bramotel
    -fritz!box fon ata lub inny model np. wlan, 7050, 7170, 7270
    -dostęp do interentu lub bramka GSM np. SAGEM RL302
    -konto voip - jak wyżej w przypadku GSM nie jest konieczne
    -z pewnością najprostsze, ale nie optymalne
    -koszt minimalny około 400zł, nie uwzględnia bramofonu czyli dodatkowe 100-150zł

lub

-ppdu
    -fritz!box fon ata lub inny model wlan, 7050, 7170, 7270,
    -dostęp do internetu, niekoniecznie, ale trzeba się liczyć z blokowaniem linii
    -konto voip, przy przekierowaniu przez linię stacjonarną konto nie jest konieczne
    -niemal optymalne rozwiązanie, konfigurowalne, elastyczne, więcej do zrobienia
    -rozmowy z bramofonu odbierane wyłącznie przez telefony podłączone do bramki, czyli unifon do kosza
    -koszt minimalny około 550zł
    -de facto wychodzi cenowo jak instalacja z bramotelem SLICAN

Polecam lekturę instrukcji PPDU, nie jednego zaskoczy, ile rzeczy to maleństwo potrafi. http://www.elkoncept.pl/pliki/Instrukcja_VER3.pdf

Interesujący opis w połączeniu z kamerą i modulatorem AV: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148800-Sens-domofonu-w-domku......

0
  • #24 07 Lis 2010 12:41
    sojer79
    Poziom 9  

ach Manial ale mi (pozytywnie) namieszałeś:) już kiedyś czytałem o PPDU, ciekawy produkt... nie rozumiem tylko jednego, jak to wszystko po podłączać? jak podłączyć ppdu do fritza ata? jakimi kablami? do jakiego portu? gdzie podłączyć do fritza bramkę gsm? gdzie telefony DECT?
    chodzi mi o to by kiedy ktoś naciśnie przy bramie przycisk dzwoniły mi dwa telefony dect (na parterze i piętrze), w momencie gdy nikt nie odbiera, chcę by przekierowano połączenie na numer komórkowy.... najlepiej przez bramkę GSM bo to pewnie jest szybsze niż przez voip... i to tyle, tylko tyle...
    oczywiście mogę zrezygnować z telefonów dect co by trochę obniżyło koszty instalacji i odbierać od razu na komórce ale tylko pod warunkiem, że można by w razie potrzeby szybko i nieskomplikowanie zmienić numer komórki na jaki ma przyjść wywołanie...
    jak już pisałem nie mam i nie chcę linii telefonii stacjonarnej...
    mam w domu internet po wi-fi...
    do słupka przy furtce mam położony kabel 2x7x0.5 żelowany
    chcę też by w momencie naciśnięcia przycisku w bramofonie włączało mi się światło na podjeździe, ale to inny temat...
    oczywiście mogę zrezygnować z bramki gsm na rzecz voip ale obawiam się o czas oczekiwania na połączenie... jak to wygląda w praktyce?
    dodatkowo będę miał cztery kamery monitoringu z czego jedna "oglądająca" furtkę, ale to też inny temat...
    ppdu i fritz to super rozwiązanie i do tego z możliwościami do wykorzystania na "potem" ale jak to wszystko razem połaczyć?
    UFF... jeśli ktoś doczytał do końca to juz teraz wie o co mi dokładnie chodzi...
    Kolego Manial:-D jak to zrobić by działało... Dziękuję

0
  • #25 07 Lis 2010 13:24
    manial
    Poziom 12  

Później napiszę więcej, ale wyobraź sobie, że PPDU to taki telefon, osoba przy bramie naciekając guzik wybiera numer, a nasza centralka, w tym przypadku bramka fritz!box zajmuje się całą resztą. Tak jak telefon korzysta z dwóch żył, więc podłączasz go do portu FXS w bramce czyli FON1 lub FON2, w modelu 7170 lub 7050 jeszcze FON3 i praktycznie gotowe, trzeba tylko skonfigurować i zaprogramować. Nie ma żadnej filozofii, potrzebujesz w sumie do furtki najmniej 4 przewody, pewnie przydałoby się więcej, bo światło, bo kamera, dodatkowy elektromagnetyczny zamek, przewody do bramy wjazdowej.

Co do twoich wątpliwości odnośnie voip. Nie wydaje mi się, żeby bramka GSM była szybsza od voip. Chyba dawno nie korzystałeś z tej technologii, albo mylisz z komunikatorami znanymi z komputera jak gadu czy skype. Dodatkowo u operatora voip możesz włączyć IVR i np. przed przekierowaniem rozmowy poinformować osobę przy bramie komunikatem: "Proszę czekać następuje przekierowanie rozmowy" lub coś krótszego. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by rozmowę przekierować równolegle do telefonów DECT i komórki.

Chcąc wykorzystać bramkę GSM należy zaopatrzyć się w model z FON3, tak by było miejsce na podłączenie bazy do telefonów DECT. Problemu z miejscem nie ma gdy chcemy wykorzystać model 7270, posiada bazę dect. Do zalogowanych fabrycznych telefonów fritz dodatkowo można przypisać numery MSN, czyli domofon nawet 10 przyciskowy i każdy domownik... Dużo by pisać jakie są jeszcze możliwości, a wszystko w porównaniu do dostępnych rozwiązań tanie, proste i na wyciągnięcie ręki.

Z innych ciekawostek, do 7270 można po prostu wsadzić modem USB z kartą i bez zewnętrznej bramki przekierowywać, nawet odbierać rozmowy via GSM, ale to już jest wyższa szkoła jazdy i dłuższy temat. W skrócie sprowadza się instalacji asteriska na bramce.

Monitoring to już zupełnie nie moja działka, ale wszystko jest do zrobienia, modulator, podłączenie via internet, podgląd na telewizorach. Wszystko jest kwestią chęci, bo informacje są na wyciągnięcie. Jedni za to płacą grube, pieniądze, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać to samodzielnie od początku do końca.

Żeby była jasność dużo wiem o bramkach, a instrukcję domofonu tylko przeczytałem dość dogłębnie. PPDU nie jest jedynym rozwiązaniem tego typu, ale jedynym dostępnym w takiej cenie, wszystko wskazuje na to, że jedynym w Polsce i jednym z najbardziej zaawansowanych, w sensie możliwości do ceny w Europie. Funkcje które posiada są naprawdę imponujące, nawet na tle konkurencji z innych krajów. Niestety nie mogę wyżej wymienionego rozwiązania zastosować u siebie z uwagi na rozmiar, dla większości to nie problem.

0
  • #26 07 Lis 2010 17:09
    Ircys
    Specjalista Domofony

manial napisał:
    Dla mnie zasadniczą wadą PPDU jest to, że nie możne współpracować z innym zewnętrznym domofonem, tylko jedna obudowa. To że elementy sterowania, zasilania nie są oddzielne z elementem głośnika, mikrofonu przez to całość nie wszędzie pasuje.

ale przecież można się ratować samą płytką wkładając ją do innej obudowy:
    http://www.elkoncept.pl/zdjecia/Plytka_URmet.jpg

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl

0
  • #27 07 Lis 2010 17:35
    manial
    Poziom 12  

Wszystko wiem, sama płytka w zależności od wersji ma 83 lub 90mm na szerokość, a na długość 100mm lub 135, tak więc niestety.

0
  • #28 07 Lis 2010 19:21
    sojer79
    Poziom 9  

Napiszę tak: wszystko opiera się o koszty... chciałbym najpierw kupić stację bramową urmetu (ok.150zł) do tego bramotel (ok320zł) i dwa telefony dect (ok100zł), i miałbym odbieranie domofonu na telefonach dect.... po nadpłynięciu kolejnej gotówki mógłbym dokupić fritz boxa ata i wtedy podłączyć do fritza neta i przez voip móc przekierować rozmowy na komórkę lub z dect-ów dzwonić normalnie przez voip-a....??? czy może coś pomyliłem...
    bo niestety PPDU których wielu funkcji nie wykorzystam to ok 500zł i do tego Fritzbox ata też koło 500 zeta to juz razem 1000, choć teraz widzę jak to piszę że jak do pierwszej opcji dolicze fritza to wyjdzie na to samo co druga opcja z PPDU...
    tylko najważniejsze czy PPDU + fritz box ata + internet(voip) + przekierowanie z PPDU bezpośrednio na komórkę będzie działać?
    jak ze zmianą numeru na który ma dzwonić PPDU? czy to bezproblemowe i szybkie...? pzdr

0
  • #29 07 Lis 2010 19:29
    manial
    Poziom 12  

Połączenie o którym napisałeś i tok rozumowania jest prawidłowy, ale nie wiem skąd wziąłeś te 1000zł w przypadku ppdu.

Taki fritz!box fon7050 z drugiej ręki kosztuje 100-120zł, choć wystarczy zwykły wlan lub ata - podstawowe funkcje centralki są jednakowe dla wszystkich urządzeń. Na alledrogo te modele dostaniesz w cenie około 80zł, na ebay jeszcze taniej. Domofon ppdu to jakieś 440zł, do tego telefony dect za 100zł, no i to tyle jeśli chodzi o wydatki. Na twoim miejscu jeśli na ogrodzeniu masz miejsce, bez zastanowienia decydowałbym się na ppdu.

Porównanie kosztów:
    -instalacja slican: 150 bramofon + 320 bramotel + 100 telefony = 570
    -instalacja ppdu: 100 bramka voip + 440 ppdu + 100 telefony = 640

Oczywiście jeśli chcesz nową bramkę voip to koszty będą wyższe, ale zaręczam moim doświadczeniem w tym temacie, nie ma takiej potrzeby, urządzenia AVM są bezobsługowe i niezawodne. Co do działania, niestety z wyżej wymienianych powodów, nie przerabiałem tego w praktyce, ale przerabiam codziennie fritz!box już od kilku lat i funkcje centralki, przekierowań rozmów, voip działają bezproblemowo, a ppdu to po prostu taki kolejny telefon.

Co do konkretów, postaram się napisać jak to się sprawuje w praktyce już niebawem.

0
  • #30 07 Lis 2010 20:03
    sojer79
    Poziom 9  

sprawdziłem i te fritze rzeczywiście są tańsze... oczywiście używane... z Berlina...
    ale to nieważne...
    taka uwaga: mam neta z sieci radiowej w mojej miejscowości... czy to problem dla voip? jakieś problemy techniczne z tego wynikające? w domu do anteny mam podłączony router i do niego jeszcze 2 kompy i tv "N" wszystko po wi-fi...
    czyli z fritza da sie przekierować rozmowy prosto na gsm... ale jak jest ze zmianą numeru komórkowego? czy trzeba zawsze wchodzić w jakieś tam ustawienia? czy można to zrobic szybko i łatwo? bo kiedy będe w domu to chcę by brama dzwoniła na moja komórkę, ale kiedy wyjadę a w domu zostanie np. żona to brama by musiała dzwonić na jej komórkę... to problem?

0