Nie zwróciłem uwagi, że wątek wykopany z 2009, jednak myślę że będzie kilku zainteresowanych. Wyszło trochę długie, ale jest praktycznie wszystko od początku do końca, trzeba jedynie wybrać jedno lub drugie. Właściwie to kompleksowa instalacja dla obu zainteresowanych i nie tylko. Tym którzy zawodowo zajmującą się tego typu montażami polecam zwłaszcza opcję z PPDU, ale do rzeczy.
Najprostszym rozwiązaniem jest właśnie wspomniany bramotel firmy SLICAN, do tego bramka voip AVM fritz!box np. najtańszy model ata to koszt 60-80zł i przekierowanie rozmów przez voip. Bramki tego producenta, mają funkcję mini centralki, co tutaj wykorzystamy. Wad właściwie w tej konfiguracji brak, do bramotela nie podłączasz linii stacjonarnej, więc nie jest blokowana przez rozmowę z bramofonu. Połączenia z bramofonu są kierowane przez voip na telefon komórkowy lub przez podłączoną do drugiego portu bramkę GSM. Przekierowanie można skonfigurować automatycznie natychmiast, gdy zajęte, gdy nie odbiera lub po odebraniu takiego połączenia z bramy, gdy osoba jest nieobecna za pomocą klawiatury telefonu, przekierować na wybrany numer.
Oczywiście do bramotela można podłączyć również linię stacjonarną, wtedy na czas rozmowy przez bramofon, będzie ona blokowana do czasu zakończenia, ale od czego mamy voip. Bramka umożliwia skonfigurowanie nawet 10 innych numerów, a tp z pewnością przekieruje rozmowę na dowolny numer gdy zajęte?
O proszę tutaj jest kod: aby przekierowywać przychodzące połączenia w przypadku zajętości, należy użyć kodu *67*0nnnnnnnnn#, a w celu wyłączenia #67#. Należy pamiętać, że opłata pobierana jest od dzwoniącego za połączenie z naszym numerem oraz od nas - za połączenie z numerem docelowym. Zostaje tylko jedno małe, ale... W tej konkretnej konfiguracji przy podłączeniu linii stacjonarnej, nie można wykonać automatycznego przekierowania bezpośrednio na numer GSM, gdyż ktoś musi odebrać i zidentyfikować, czy rozmowa jest sprzed wejścia, czy po prostu z ukrytego numeru. Zidentyfikować, można również po dźwięku dzwonka o czym niżej. Tak czy inaczej na pomoc przychodzi PPDU.
Innym rozwiązaniem jest domofon PPDU, z tym że instalację już posiadasz, więc to jest problem, mimo wszystko warto chociaż przeczytać. Wspaniałe, niemal idealne urządzenie, choć według mnie brakuje kilku drobnych udogodnień. Szkoda, że projektant nie tworzy nowych ewolucji, bo możliwości i z pewnością oczekiwania klientów są większe. Tak czy inaczej w porównaniu do SLICAN to kombajn!
Podobnie jak wyżej podłączasz do fritza tym razem do portu FXS, jednak konfiguracja, funkcje i możliwości rozbudowy to wszystko co wyżej i jeszcze więcej, zaczynając o przycisków przypisanym konkretnym odbiorcą, po możliwość aktywowania dodatkowych urządzeń jak oświetlenia, kamery, zamka innych drzwi w końcu zamknięta furtka to zazwyczaj tylko jedna z przeszkód! Sterowanie jest dwukierunkowe, czyli z gsm możemy sterować przekaźnikami w domofonie. PPDU nie zabiera nam portu FXS, więc nie boluje linii. Pisałem o tym wyżej, w bramotelu obejściem problemu jest przekierowanie. Gdy w podłączonych telefonach mamy książkę telefoniczną, do kodu z PPDU można przypisać DZWONI BRAMA, w bramotelu nie jest to możliwe do wykonani. Typowa informacja o połączeniach z bramy w przypadku obu urządzeń, to inny, modulowany sygnał, w PPDU do wyboru kilka.
Dla mnie zasadniczą wadą PPDU jest to, że nie możne współpracować z innym zewnętrznym domofonem, tylko jedna obudowa. To że elementy sterowania, zasilania nie są oddzielne z elementem głośnika, mikrofonu przez to całość nie wszędzie pasuje. U mnie słupek 8cm, więc 10cm nie wejdzie. Szkoda, że nie ma możliwości podłączenia do tradycyjnego domofonu, jako alternatywy do telefonów np. gdy są akurat zajęte.
Zalety obu rozwiązań, bardzo niska cena, taniej nikt tego tego nie wykona, co więcej dość proste w konfiguracji i jeszcze prostsze w użytkowaniu. Dochodzą również korzyści związane z zastosowania voip w firmie redukcja kosztów połączeń, email2fax, fax2mail, IVR, rejestracja rozmów i wiele innych.
Krótkie podsumowanie instalacji :
-bramotel
-fritz!box fon ata lub inny model np. wlan, 7050, 7170, 7270
-dostęp do interentu lub bramka GSM np. SAGEM RL302
-konto voip - jak wyżej w przypadku GSM nie jest konieczne
-z pewnością najprostsze, ale nie optymalne
-koszt minimalny około 400zł, nie uwzględnia bramofonu czyli dodatkowe 100-150zł
lub
-ppdu
-fritz!box fon ata lub inny model wlan, 7050, 7170, 7270,
-dostęp do internetu, niekoniecznie, ale trzeba się liczyć z blokowaniem linii
-konto voip, przy przekierowaniu przez linię stacjonarną konto nie jest konieczne
-niemal optymalne rozwiązanie, konfigurowalne, elastyczne, więcej do zrobienia
-rozmowy z bramofonu odbierane wyłącznie przez telefony podłączone do bramki, czyli unifon do kosza
-koszt minimalny około 550zł
-de facto wychodzi cenowo jak instalacja z bramotelem SLICAN
Polecam lekturę instrukcji PPDU, nie jednego zaskoczy, ile rzeczy to maleństwo potrafi.
http://www.elkoncept.pl/pliki/Instrukcja_VER3.pdf
Interesujący opis w połączeniu z kamerą i modulatorem AV:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148800-Sens-domofonu-w-domku...