Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty projektor laserowy. Potrzebna pomoc.

Jaromir Kurek 11 Paź 2009 11:22 2461 6
  • #1 11 Paź 2009 11:22
    Jaromir Kurek
    Poziom 18  

Witam
    Ostatni zainteresowałem się projektorem laserowym Kolegi przemek87 tutaj znajduje się ta konstrukcja Projektor Laserowy Kolegi przemek87
    Chcę wykonać podobny i mam dosyć dużo pytań.
    1. Z tego co widzę projektor jest oparty na wzmacniacz na TDA2030 oraz na galwach.
    2. Czy dobrze rozumiem że sygnał ze wzmacniacza idzie do galw prawy kanał do jednego galwa a lewy do drugiego?
    3. Szukając czegoś o budowie galw znalazłem tę stronę Link I mam tutaj prośbę czy ktoś może mi opisać dokładnie budowę galw
    4. Jak i z czego wykonane są poszczególne elementy Prosty projektor laserowy. Potrzebna pomoc.
    5. Czy mogę wykorzystać inny wzmacniacz o podobnych parametrach?
    6. Na początek będzie tam czerwony laser a jeżeli wszystko się uda będzie działało i fundusze mi pozwolą zakupię laser zielony.
    Bardzo proszę o pomoc.
    Pozdrawiam

0 6
  • #2 11 Paź 2009 14:47
    c4r0
    Poziom 36  

2. Tak.
    3. Tu masz opisane jak działają galva: http://www.laserfx.com/Works/Works3S.html
    5. Możesz wykorzystać dowolny wzmacniacz którego parametry będą odpowiednie. Również każdy wzmacniacz operacyjny mocy, niekoniecznie przeznaczony audio.

Przeczytaj cały ten temat przed rozpoczęciem robienia czy kupowania czegokolwiek: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic119795-0.html

Budowanie skanerów galvo od podstaw jest bardzo trudne, jeśli chcesz uzyskać sensowny efekt. Porządne skanery mają detektor pozycji z którego sygnał wraca do wzmacniacza jako sprzężenie zwrotne, są zastosowane odpowiednie korektory i filtry tak, żeby wszystko dobrze i szybko pracowało (tak właśnie jest to zrobione na stronie do której link podałeś). Jeśli masz zamiar stworzyć coś dającego tylko takie efekty jak projektor Przemka (bez grafiki, napisów itp), to lepiej będzie zastosować gotowe silniki, czy to krokowe czy DC (szczegóły w temacie do którego wyżej podałem link).

Tutaj mój stary filmik z bardzo podobnym urządzeniem:

Link

Jako skanery są tam silniki krokowe od pozycjonowania lasera w CD-ROMie. Jako wzmacniacze właśnie TDA2030 i jest to sterowane z karty dźwiękowej. Lepiej na początek zbuduj coś w tym stylu. Samodzielna budowa galv to na prawdę jest bardzo ambitne zadanie.

0
  • #3 11 Paź 2009 15:26
    Jaromir Kurek
    Poziom 18  

Już bardzo dziękuję za pomoc.
    Chciałem jeszcze powiedzieć, chcę aby to było bez udziału komputera.
    Pozdrawiam

0
  • #4 11 Paź 2009 21:37
    Jaromir Kurek
    Poziom 18  

A czy ktoś wie jak to jest może zrobione?

Link

Pozdrawiam

0
  • #5 11 Paź 2009 22:52
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Jeżeli podasz na wzmacniacze galw dwa przebiegi to lusterka będą się wychylać w ich takt .
    No i uzyskasz jakieś " wzorki " .
    Zrobić galwa można - tylko trzeba wytoczyć obudowy ( jak ma to mieć ręce i nogi ) , załatwić magnesy ( odpowiednio spolaryzowane ) , itp .
    Chyba lepiej zrób jak Kol. radzi - silniki DC - lub krokowe o odpowiednim kroku .
    Były takie w kasach fiskalnych 15 stopni/krok ( wysłałem jakiemuś kol. kilka ) .
    pozdrawiam .

0
  • #6 12 Paź 2009 15:55
    Jaromir Kurek
    Poziom 18  

A czy ktoś wie jak to jest zrobione z tymi dyskami pod jakim to jest kątem itd. :?:
    Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów