Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie awaryjne GPS z baterii ?

mikolaj211 11 Paź 2009 14:02 6171 8
  • #1 11 Paź 2009 14:02
    mikolaj211
    Poziom 11  

Witam. Potrzebuję korzystać z GPS w trasie pieszej, bez samochodu. Nie jestem pewien, czy wystarczy mi prądu w baterii wbudowanej w GPS. Wiem, że są różne akumulatory USB, ale potrzebuję tego na jutro, więc nie mam możliwości zakupienia takiego czegoś.

Dlatego pomyślałem, by wykorzystać zwykłe baterie... Czy mogę zrobić tak, by GPS podłączyć do ładowarki samochodowej, a uzwojenie pierwotne ładowarki zasilić poprzez akumulator zbudowany z połączonych szeregowo baterii : 1x9v + 2x1.5v?
    Teoretycznie zasilanie będzie takie jak trzeba (takie jak w gniazdku zapalniczki samochodowej - DC 12v), ale wolę się upewnić, czy tak można, by nie uszkodzić urządzenia, ani ładowarki.
    Wiem, że baterie szybko się pewnie rozładują, ale nie chodzi mi, żeby GPS pracował cały dzień, tylko o przedłużenie pracy o 0.5-1h.

Chętnie posłucham innego pomysłu, jeżeli ktoś takowy ma (oczywiście stosując domowe środki...

Z góry dziękuję za pomoc.

0 8
  • #2 11 Paź 2009 14:53
    Ronin64
    Poziom 35  

1x9v + 2x1.5v takie połączenie jest kiepskim pomysłem. 9V bateria nie jest w stanie dostarczyć dużego prądu. Jeżeli już to lepiej użyj 3 baterii 4.5V połączonych szeregowo. Nie podałeś jaki jest pobór prądu przez GPS ale istnieje szansa, że uda się o te pół godziny przedłużyć pracę.

0
  • #3 17 Paź 2009 00:18
    Pontikos
    Poziom 38  

Mysle ze najprostszym i SKUTECZNYM rozwiazaniem jest:

1. wziac wtyczke mini-USB (wejscie zasilania GPS po USB)
    2. wziac stabilizator 5V, max 2A, zlutowac to w szereg
    3. wziac garsc akumulatorkow paluszkowych (TAKICH SAMYCH - firma i pojemnosc, wiek - NIE WARTO laczyc takich o roznej pojemnosci lub wieku -calosc bedzie dzialac z parametrami TEGO NAJSLABSZEGO ogniwa!)
    4. polutowac 4szt szeregowo, a nastepnie rownolegle dokladac takie same pakiety 4szt szerogowych - wplynie to bardzo pozytywnie na CZAS dzialania urzadzenia GPS.
    5. W wersji HARD-CORE, mozna dolozyc rownolegle reczne dynamo od Nokii, lub ruskiej latartki na korbke - wieczna extaza :D

Podstawa teoretyczna:

laczenie szeregowe zapewnia odp. poziom napiecia (V) nieco powyzej napiecia zasilania, stabilizator "nie wpuszcza wiekszych Voltow" na urzadzenie. Podlaczenie rownolegle dodatkowego pakietu 4x1.2V zwieksza pojemnosc (mAh) calego pakietu dwukrotnie.

Ja z takim Pakietem 3x(4x1.2V) chodze po lesie na grzyby ponad 5 godzin, zaznaczajac sobie jako punkty POI miejsca, gdzie sa prawdziwki :P

Powodzenia!

Jesli uwazasz ze to co napisalem powyżej, POMOGŁO, nie boj sie nacisnac PLUSIKA poniżej :) DZIEKUJĘ :)

0
  • #4 22 Kwi 2010 13:27
    profaner
    Poziom 11  

Witam!

Pozwolę sobie odświeżyć stary temat.
    Spotkałem się w necie z przeróbka, która polegała na podłączeniu do GPS przez mini USB 3 akumulatorków. Rozwiązanie to mnie urzekło swoją prostotą, ale postanowiłem zapytać o zdanie fachowców. Czy w takim rozwiązaniu potrzebny jest jakiś stabilizator? Czy jeżeli pominę stabilizator mogę coś uszkodzić? Na początku chciałem złożyć coś takiego w oparciu o 4 akumulatorki wtedy napięcie było by bliskie 5V, ale na moim GPS jest adnotacja o napięciu 3,7V więc idealnie sprawdzałoby się to rozwiązanie z 3 amulatorkami. Dodatkowo autor tego rozwiązania mówił że przedłuża to życie jego GPS o ładnych kilka godzin.
    Jeżeli chodzi o samo USB to o ile dobrze pamiętam za zasilanie odpowiada pierwszy i ostatni pin (dobrze myślę?).

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
    W przyszłości może uda mi się złożyć jakiś układ, który był by zasilany z dynama rowerowego.

Pozdrawiam

0
  • #5 22 Kwi 2010 13:31
    Pontikos
    Poziom 38  

Kolego - chcesz przekombinowac, czy masz tylko 3 akumulatorki? ;)

Napiecie 3.7V masz na akumulatorze, nie na wejsciu USB - na nim MUSI byc napiecie +5V +\-5% - jesli podasz napiecie 3.6V - czyli tyle ile daje naladowany zestaw akumulatorow, nie powinno zadzialac, gdyz napiecie jest zbyt male - wewnatrz urzadzenia jest uklad przeksztalcajacy napiecie zwenetrzne 5V na napiecie wewnetrzne ukladow urzadzenia.

Sugeruje jednak odzalowac 3zl na stabilizator i zrobic wg mojego opisu :D

PS: nawet nie mysl o podlaczeniu sie bezposrednio pod przewody akumulatora, jesli Twoj zestaw akumulatorkow nie posiada trzeciego przewodu obslugujacego uklad kontroli napiecia itp.. W skrajnym przypadku uszkodzisz uklad kontroli zasilania w urzadzeniu.

Na wtyczce USB napiecie zasilania podawana jest na pin pierwszy oraz zwarte piny 4 i 5 (czerwony +, czarny -)

0
  • #6 22 Kwi 2010 13:41
    profaner
    Poziom 11  

hmmm dzięki za szybką odpowiedź no szkoda ze niemożna sie podłączyć bezpośrednio:)
    chciałem poprostu kupić koszyk na 3 baterie połączyć je w szereg i przez mini usb połączyć do GPS, do tego może i barbarzyńskiego kroku zainspirowała mnie ta stronka:

http://www.ckmedia.pl/~jankomuzykant/p/navia/navia.htm

Nie chodzi wcale o wydanie 3 zl tylko o skomplikowanie układu (jestem bardzo początkujący) oraz o czas! Zależy mi aby użyć GPS na weekendowy wyjazd rowerowy.

0
  • #7 22 Kwi 2010 13:48
    Pontikos
    Poziom 38  

Polutowanie czterech akumulatorow stabilizatora z trzema nogami oraz wtyczki USB nie powinno przekraczac mozliwosci nawet gimnazjalisty :) CZas lutowania nie powinien przekraczac 3 minut. Chyba ze chcesz byc sprytniejszy od kojota i szybszy od Strusia Pedziwiatra :P Ale to nie to Forum :D

W opisie z linku znalazlo sie okreslenie ktorego BARDZO w fizyce i elektronice nie lubie - "byc moze" - jesli ktos projektuje uklad, MUSI byc pewien ze on zadziala! "Byc moze" to proba naprawiania samochodu sznurkiem do snopowiazalki ;/ Z reszta w ww. opisie podane jest, by stosowac 4 akumulatorki, nie trzy :) Wiec sugeruje nie sil sie na uproszczenia, a zrob to po prostu porzadnie!:)

I tak jak napisalem - dolozenie mostka Gretza i podlaczenie na wejsciu dynama rowerowego zapewnia zasilanie do upadlego (rowerzysty)

0
  • #8 22 Kwi 2010 14:07
    profaner
    Poziom 11  

Pontikos no i dziekuję bardzo :)
    chyba takiego kopa w zad było mi trzeba:)
    Jeżeli chodzi o czas - to chodziło mi o czas który musze wygospodarować żeby podjechać do sklepu elektronicznego.

Co do wersji na dynamo - napędzaniem tego zupełnie się nie przejmuję bo pedałować będzie moja żona :)

Czy miedzy akumulatorki o mini USB musze cos jeszcze dodać?
    Jakiego stabilizatora użyć?

Pozdrawiam

0
  • #9 22 Kwi 2010 15:06
    Pontikos
    Poziom 38  

Czytanie tego co powyzej boli? ;/

0