Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolorofon, nie mruga jedna żarówka.

11 Oct 2009 14:06 2987 19
  • Level 15  
    Sorry ale nie wiedziałem gdzie ten temat umieścic. Mam kolorofon Valleman z 3 żarówkami po 60w. Kolorofon jest na mikrofon, ale ww rytm muzyki mrugają tylko 2 żarówki, a trzecia świeci cały czas. Co to może być.?
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 35  
    Wykluczając uszkodzoną żarówkę to uszkodzony jest zapewne element w torze odpowiedzialnym za sterowanie nią. Może wrzuć schemat albo chociaż jakieś zdjęcie dzięki któremu łatwiej będzie coś poradzić.
  • Level 15  
    żarówka jest dobra, bo jak włoże ją do innego gniazda to mruga. Zdjęcia wgram pod wieczór.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Któryś element zwiera albo padł filtr...
  • Level 15  
    Nie mogę zdjęcia zrobić. Na płytce jest napisane 'K-23.PCB YS 051218. Nic nie wygląda na spalone

Dodano po 3 [godziny] 32 [minuty]:

filtr to jest coś takiego że jest na nim 220uF? Bo tam jest coś takiego
  • Level 35  
    To o czym piszesz to kondensator jest. Kondensatory są elementami filtrów ale ten którym piszesz to raczej wątpliwa sprawa. Bez schematu lub choćby wyraźnego zdjęcia będzie ciężko coś poradzić. Spróbuj ustalić jaki element steruje żarówką i podaj jego oznaczenie. Powinny być 3 takie same bo są 3 żarówki także łatwo będzie Ci to ustalić chyba.
  • Level 15  
    Jesta takie coś razy 3, '5K1' i 'BT136'.
  • Level 32  
    sawik2222 wrote:
    Jesta takie coś razy 3, '5K1' i 'BT136'.

Witam .
    Ten element BT136 to triak i on odpowiada za świecenie żarówki , spróbuj go wymienić na inny egzemplarz , jak nie masz to przelutuj ze sprawnego kanału . Jeśli triak jest dobry to usterka będzie w innym miejscu . Zacznij od sprawdzenia triaka i daj znać o wynikach .
    Pozdrawiam .
    Dlaczego kolega ma w ciemno sprawdzać? Wszystko można sprawdzić w prosty sposób. Miernik w rękę i element po elemencie sprawdzić bo możliwe, uszkodzony jest więcej niż jeden element.
  • Level 10  
    Siema, ja też mam problem z ww kolorofonem tyle że 6 żarówek, wiem że temat już stary, ale nie widze sensu zakładania nowego. a więc do rzeczy:
    u mnie było tak samo, 4 żarówki mrugały ładnie 2 świeciły po czym zgasły i już więcej zero życia. na pierwszy rzut oka upalony bt136 i kawałek ścieżki

dodaje zdjęcie:

i teraz trzy pytania:
    1)czy wystarczy wymienić owy element, czy cos jeszcze może być upalone? (wszystko inne wygląda ok)
    2) czy mogę w sposób jak na zdjęciu poprowadzić przewód?
    dodaje zdjęcie:

3) Czym da się zastąpić ww. element? do sklepu daleko, a napewno w domu coś się gdzieś znajdzie xD
  • Level 11  
    Witam do mlody93
    Wymień ten element to jest (triak bt136) wybierz się do elektronicznego i kup a najlepiej wszystkie jeden kosztuje ok 3zł .
    Co do upalonej ścieżki zastosuj przewód tylko w miarę przyzwoity nie nitkę.
    Co do tego uszkodzenia to albo zrobiłeś zwarcie i triak poszedł albo za długa praca zastosuj radiator. Takie przypadki się zdarzają.
  • Level 10  
    Jakbyś zgadł, nie wiem kto to składał ale w jednej oprawce była luzem śrubka i ona zwarła, dzięki za odpowiedź, czyli moge tam podłączyć się przewodzikiem?? prawdopodobnie wymienię od razu wszystkie :)
    Po co wszystkie? Po co wymieniać elementy sprawne? To elektronika, nie zużywa się mechanicznie. Ścieżkę możesz spokojnie połączyć kawałkiem drutu, przewodu... Byle nie narobić jakiś zwarć. Usuń też dobrze ślady zwęglenia.
  • Level 10  
    Dzięki za info, napewno będę uważał przy wymianie, bo to urządzenie jakoś specjalnych zabezpieczeń nie ma, tylko jeden bezpiecznik, a ja chce żyć xD
    Więc dam ci jeszcze jedną dobrą radę: przed naprawą odłącz sprzęt od prądu :D
    Przecież nie będziesz tego naprawiał pod napięciem, więc jeśli wykonasz naprawę poprawnie, to nic ci nie grozi. Dobrze polutuj, usuń zwęglenia, jeśli trzeba to połataj ścieżki lub połącz nowy element na przewodach.
  • Level 10  
    Hah wezme do serca xD, kolego powiedz mi ile żarówek ten triak uciągnie? to już tak z ciekawości, zakupione mam już triaki, a że tanie były (1zł) xDD wziąłem wszystkie 3 :)

wszystkie punkty lutownicze okazały się uszkodzone tzn nie ma ich, więc czy w ten sposób mogę połączyć? nie znam się aż tak bardzo, a nie chce nic uszkodzić bardziej...
    a więc:

Czy tak da rade? to są najbliższe pkt lutownicze po drodze uszkodzonych ścieżek...
    dzięki z góry za odpowiedź:D
  • Level 11  
    Tak przylutuj kabelki i ma grać.
  • Level 10  
    Nie śmiej się kolego, ale nie gra, nie wiem może te triaki z wolumenu są tyle samo warte co ten spalony który wyjąłem? dwa sprawdziłem i nic:( zero odzewu... myślę może gdzieś zimny lut, ale one są w miare w porządku, zostaje tylko kwestia kabla, połączyłem grubszym przewodem głośnikowym... jutro napewno pogrzebie, bo chce go naprawić przed 18tką
    Triaki kupiłeś takie same, czy odpowiedniki/zamienniki? Jeśli te drugie, to musisz sprawdzić, czy zgadzają się wyprowadzenia. Może tak być, że inne jest wyprowadzenie nóżek. Poza tym sprawdź, co się dzieje na sterowaniu triaka, czy pojawia się tam sygnał.
    Ile żarówek? Triak ma określone parametry - napięcie i prąd. I nie możesz ich przekroczyć, a to, czy podłączysz jedną żarówkę 100 W czy sto żarówek 1 W, to już tylko twoja sprawa.
  • Level 10  
    Więc tak: triaki kupiłem takie same, tj. bt136 600E bodajże. różnią się firmą (w kolorofonie philips, moje sa HGW xD).
    Jak sprawdzić sygnał na ster. triaka? gdzie podłączyć miernik i na co ustawic?

żarówki są 2 * po 60W razem 120W na kanał, muszę się ogarnąć w końcu bo już mnie dobija powoli ten kolorofon..