Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowarka do baterii litowo-polimerowych - pomoc i ocena

aimn 11 Oct 2009 15:48 10959 5
Altium Designer Computer Controls
    aimn
    Level 11  
    Witam, jestem początkującym elektronikiem, chciałem zaprojektować ładowarkę do baterii litowo-polimerowych, znalazłem taki schemat:

Pochodzi z strony: http://www.belza.cz/charge/liich.htm

Zaprojektowałem (chyba już kompletny) układ - dodałem transformator, prostownik i stabilizator, wygląda to w całości następująco:

Proszę nie sugerować się nazwami elementów (są na razie orientacyjne - nie wiedziałem co wybrać z bibliotek Eagle'a). Odnośnie części która dotyczy samej ładowarki, trzymam się danych z pierwszego schematu (cz). Prosiłbym o ocenę projektu.

Myślę o transformatorze, którego napięcie będzie wynosiło około 10 [V], nie wiem dokładnie jaką wybrać moc, sądzę, że duża nie będzie potrzebna, próbowałem oszacować - wszystkie elementy (łącznie z ładowaniem baterii) około 4 [W], więc zgodnie z myślą o spadkach napięcia w gniazdkach i pracy stabilizatora, pomnożę tę wartość razy pięć. Byłoby to wówczas 20 [W], wydaje mi się to i tak wartością zawyżoną, czy moje rozumowanie jest poprawne?

Drugie moje pytanie dotyczyłoby kondensatora filtrującego (C4), wiem jak obliczyć jego wartość (C = i*t/dU), za t przyjmuję 10 [ms], dU = 1 [V], nie wiem właśnie czy założenie takiej amplitudy tętnień jest odpowiednie, czy powinienem dobrać na przykład 0,5 [V]? No i nie wiem jaką przyjąć wartość maksymalnego poboru prądu z zasilacza (i), czy musiałbym przeanalizować cały układ i wyliczyć (o ile to możliwe) jaka wartość prądu wypływa z dodatniego węzła prostownika? Nie za bardzo wiem jak taką analizę prądową przeprowadzić z elementami typu stabilizator LM317 czy shunt regulator TL431C. Czy wystarczą dane (czeska strona): charge current - 200 [mA], charge voltage - 4,2 [V]. Z góry dziękuje za pomoc.
  • Altium Designer Computer Controls
    any56
    Level 39  
    Zbyt to wszystko skomplikowałeś..
    Zastosuj transformator 9V (8-10VA), prostownik dwupołówkowy i filtr pojemnościowy (np. 4700uF/16V).
    I to wszystko..
  • Altium Designer Computer Controls
    aimn
    Level 11  
    Witam ponownie. Wykonałem powyższy układ, sam schemat ładowarka tak jak było podane wcześniej pochodzi z strony:

http://www.belza.cz/charge/liich.htm

Mój projekt jest następujący:

http://img203.imageshack.us/img203/5731/chschema.png

Zastosowałem następujące tranzystory:
    a) BC556-B <=> zamiast BC857B z oryginalnego schematu
    b) CT BC337-16 <=> zamiast BCP68-25 z oryginalnego schematu
    Tak mi doradzono w sklepie. Cała reszta jest zgodna z oryginalnym projektem.

Niestety urządzenie nie działa, podłączam do niego baterie z Nokii 3310 (plus baterii do plusa układu, minus do minusa), nie ładują się.

Na wyjściu układu panuje napięcie około 3.3 [V] co jest raczej dobrą oznaką (stabilizator do wejścia układu ładującego zapewnia niecałe 10 [V]).

Myślałem, że błędem jest tranzystor CT BC337-16 (obudowa TO-92), nie znalazłem nigdzie noty katalogowej poprzedzającej ten typ tranzystora literami "CT" (swoją drogą co te litery oznaczają?), więc korzystałem z takich dla BC337-16, problem polegał na tym, że w niektórych notach kolektor i emiter były zamienione, więc nie byłem w stanie stwierdzić które nóżki to które (oprócz bazy - zawsze środkowe wyjście). Odwróciłem więc ten tranzystor dla próby (zamieniłem C z E), niestety nic to nie dało, baterie się dalej nie ładują, a napięcie na wyjściu wskazuje jak wskazywało około 3.3 [V]. Czy ktoś ma jakiś pomysł?
    mpx-fm
    Level 19  
    Za niskie masz napięcie - 3.3V to za mało
    dobierz wartość R5 (22k) przy TL431 na 4.10....4.20V
    (przy czym bez obciążenia raczej tego nie zmierzysz)

Ładowanie

Baterie litowo-jonowe muszą być ładowane 2 fazowo:
    ładowanie stałym prądem o wartości odpowiedniej dla danego ogniwa, aż ogniwo osiągnie 4,20 V
    ładowanie stałym napięciem 4,20 V, aż prąd spadnie do zera (dla pewnych typów ogniw Li-ion o napięciu znamionowym 3,70 V napięcie ładowania wynosi 4,10 V na ogniwo), lub do założonego ułamka wartości (np. 20%) prądu płynącego w pierwszym etapie.

Nie należy rozładowywać ogniw Li-ion do napięcia niższego niż 2,8 V na ogniw
    eit
    Level 17  
    Mam ładowarkę do Li-Ion zrobioną na LM317 i ustalonym napięciem na wyjściu stabilizatora 4,20V (+ ograniczenie prądu maksymalnego rezystorem szeregowym 1om).
    Gdy napięcie akumulatorka przy ładowaniu wzrasta powyżej 4,15V prąd jest malutki na tyle że jeszcze nigdy nie udało się ładować akumulatorka do więcej niż 4,15-4,16V (nawet przy ładowaniu np. 24h)

Czy napięcie 4,20V odnosi się do samego akumulatorka czy napięcia źródła ładowania ? Czy więc mogę zwiększyć napięcie wyjściowe na LM 317 do ok 4,22 -4,23 V aby mieć naładowany akumulatorek do ok 4,20V.

Bo przy napięciu 4,15-4,17V to jest niedoładowany.
    aimn
    Level 11  
    Wymieniłem tranzystory w tym projekcie, dobrałem według mnie lepsze zamienniki i ładowarka zaczęła działać, trwa to może dużo czasu ale efekt końcowy został osiągnięty - baterie Li-Ion ładują się.