Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Strefy w ca10 i radiolinia

jargot 11 Oct 2009 17:35 3511 9
Optex
 • #1
  jargot
  Level 12  
  Witam
  Jestem z zawodu informatykiem. Kończę właśnie w swoim domku instalacje alarmową. Opartą na podzespołach firmy SATEL Ca-10, GPRS-T2 i re-4k. Podłączyłem wszystko prócz radiolinii. Wszystko działało na 1 strefie. Planowałem zrobić tak, że mam 2 manipulatory LCD i LED. Z LED uzbrajam parter z garażem (strefa B) a z LCD dom bez garażu (Strefa A). Cały dom to miała być strefa C (strefa a + garaż). Strefa D sam garaż sterowany radiolinią.
  Niestety ustawiając tak jak wyżej opisałem zrobił się problem. Załączając strefę B. Po naruszeniu wejść ze zbioru B w których były wejścia ze strefy A alarm nie wył. Zawył dopiero po wejściu do garażu.

  Nie wiem czy jasno napisałem wyżej jak strefy podzieliłem, więc niżej opisze
  Chciałem zrobić to tak.
  Strefa A (DOM bez garażu)
  Z1,Z2,Z4,Z5,Z6,Z7,Z8,Z9,Z10,Z11,Z12,Z13,Z14
  Strefa B (Parter z garażem)
  Z1,Z2,Z3,Z4,Z5,Z6,Z7,Z8,Z11
  Strefa C (Cały dom)
  Z1,Z2,Z3,Z4,Z5,Z6,Z7,Z8,Z9,Z10,Z11,Z12,Z13,Z14,Z15
  Strefa D (Garaż)
  Z3,Z15

  Jako, że nie mogłem tak zrobić jak napisałem aby było dobrze. Zostawiłem następująco (tak aby działało to poprawnie):
  Strefa A (Cały dom) | Strefa B (Parter z garażem) | Strefa C (Garaż)

  Aby ustawić alarm do skasowania to OUT ustawiam w manipulatorze jako zatrzask?

  I mam ostatnie pytanie odnoście radiolinii RE-4K. (re-4k - ca10)
  AR - OUT5 14. Wskaźnik czuwania (+12V T)
  AL - OUT6 01. Alarm włamaniowy z opcją zatrzask (+12V T)
  LV - jak bym chciał sygnalizacje małym LEDem to LV jest masą a +12V z centrali oczywiście z rezystorem jak w instrukcji i diodą prostowniczą?
  COM-COM
  Został SS. Chciałbym aby zasygnalizował dźwiękowo.

  W centrali:
  OUT1 - SA wew | OUT2 - SA zew | OUT3 - SO zew | OUT4 - Zasilanie czujek

  Nie jestem pewny co i jak, dlatego proszę was o pomoc. Dzięki wielkie.
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  bartez132
  Level 18  
  hmmm... Wiem ze ca10 ma wlasnie taki problem z podzialem na strefy i sam ostatnio walczylem z tym ustrojstwem i prawde mowiac wtedy mialem pierwszy raz problem z tym pomimo zrobienia juz masy systemow na ca10... nie wiem ,która linia jest u ciebie zal/wyl czuwanie garazu z pilota ale pamietaj ze w tym wypadku nie moze byc w dwoch strefach tylko w jednej inaczej dzieja sie cuda... ja zrobilbym to inaczej strefa 1 pietro strefa 2 parter strefa 3 garaz. wtedy uzywajac funkcji goto zalaczasz cokolwiek chceszw dowolnej konfuguracji. aby ustawic alarm do skasowania ustawiasz zatrzask. w zasadzie wszystko dobrze wyczytales i brak uwag
 • Optex
 • #3
  jargot
  Level 12  
  Dzięki kolego bartez132. Tak chyba też zrobię jak mówisz podzielę dom inaczej niż myślałem. Troszkę to będzie kłopotliwe bo trzeba by było uzbrajać na 3 razy aby w najgorszym przypadku uzbroić cały dom.Jeszcze jutro zadzwonię do Satela z zapytaniem jak to uczynić.

  Aha i SS wpinam do jakieś sygnalizatora SA+ lub SO+.

  Muszę pokombinować z tymi strefami teraz mam troszkę innych zajęć ale mam nadzieje, że z waszą pomocą jakoś podołam wyzwaniu. Jakby mi się coś udało wykombinować to dam znać.
 • Helpful post
  #4
  fiedzio
  Level 12  
  Witam kolegę , ja ca-10 konfiguruję następująco . Klawiatura lcd w domu jako strefa 1 i tu daję wszystkie czujki z domu , a led do garażu jako strefa 2 i tu czujki z garażu.
  Sypiając na piętrze czujki z piętra ustawiasz jako automatycznie blokowane.
  Programuję trzy kody , jeden na dom drugi na garaż , trzeci załączenie na noc.
  załączając całość wbijasz kod na dom robisz goto 2 wbijasz kod na garaż i wychodzisz.
  Idąc spać wbijasz kod na noc , goto 2 , kod na garaż i idziesz spać a czujki na piętrze automatycznie się zablokują i tam możesz sobie spokojnie chodzić. Gdybyś miał jakieś problemy to pisz postaram się pomóc , 15 lat zakładam te centralki.
 • #5
  jargot
  Level 12  
  fiedzio wrote:
  Witam kolegę , ja ca-10 konfiguruję następująco . Klawiatura lcd w domu jako strefa 1 i tu daję wszystkie czujki z domu , a led do garażu jako strefa 2 i tu czujki z garażu.
  Sypiając na piętrze czujki z piętra ustawiasz jako automatycznie blokowane.
  Programuję trzy kody , jeden na dom drugi na garaż , trzeci załączenie na noc.
  załączając całość wbijasz kod na dom robisz goto 2 wbijasz kod na garaż i wychodzisz.
  Idąc spać wbijasz kod na noc , goto 2 , kod na garaż i idziesz spać a czujki na piętrze automatycznie się zablokują i tam możesz sobie spokojnie chodzić. Gdybyś miał jakieś problemy to pisz postaram się pomóc , 15 lat zakładam te centralki.


  Dzięki kolego. Ja dziś rozmawiałem z działem technicznym satela i poinformował mnie a właściwie utwierdził o jednej opcji.
  Podzielić dom na 3 strefy jak napisał kolega bartez132. Natomiast 4 dać na połączenie jakiś stref.
  A - piętro | B - parter | C - garaż | D - dowolne łączenie AB, AC, BC, ABC

  Kolego fiedzio mam w domku 2 klawiatury. LED na piętrzy przy sypialni i LCD na parterze. Natomiast garaż ma być sterowany z radiolinii. Mógłbyś mi przybliżysz blokowanie. Komplet kabli do programowania posiadam DB9FC i DB9F gdyby nie istniała możliwość programowania z palca :p
 • #6
  mirkol
  Level 11  
  zaprogramuj tak jak pisze kolega fiedzio. Generalnie zasada jest taka, że czujki w pomieszczaniach, w których śpisz, które maja być w nocy nieaktywne programujesz jako sypialniane czy też blokowane, przypisujesz wówczas inny kod np. 5678 do włączania systemu na noc. Natomiast jeżeli opuszczasz dom wklepujesz inny kod np. 1234 i wówczas czujki sypialniane stają się natychmiastowe i są od razu aktywne.
  Oczywiście możesz zrobić to tak jak opisałeś ale wówczas inaczej dzielisz strefy i musisz osobno uzbrajać.
  Wyjście OUT dla radiolinii programujesz jako załącz/wyłącz i wskazujesz, co ma być wykonane. np. uzbrojenie strefy garażu.
  Dawno nie bawiłem się Satelem ale do twoich potrzeb wystarczy podzielić system na dwie strefy.
  II to garaż, przypisujesz klawiature led
  I to reszta i tu wskazujesz czujki blokowane i dajesz kod na noc i do tej strefy przypisujesz klawiature lcd

  pozdr.
 • #7
  jargot
  Level 12  
  1 Drzwi wejściowe parter
  2 PIR wejściowy parter
  3 PIR garaż GARAŻ
  4 Kotłownia PIR parter
  5 OKNA dół parter
  6 Salon 360 parter
  7 Indigo parter
  8 Okna góra góra
  9 Sypialnia góra
  10 Korytarz góra góra
  11 korytarz dół parter
  12 pokój 1 góra
  13 pokój 2 góra
  14 DOM-garaż parter
  15 Radiolinia GARAŻ
  16 A/S 24h Głośna

  Teraz tak ustawiam 2 użytkowników w strefie 1 gdzie zamieszczam czujki z parteru i góry. Użytkownicy to 1111 i 4444. Użytkownika 1111 zostawiam w spokoju bo uzbraja wszystko lecz w 4444 ustawiam na LCD 4444* --> blokowanie wejść (4#) -->blokuje czujki z góry.
 • #8
  fiedzio
  Level 12  
  Witam , jeżeli garaż masz uzbrajany z radiolini to jest jeszcze prostrze gdyż ustawiasz go jako 2 strefę , przypisujesz czujki z garażu i wejście załączające/wyłączające i korzystasz tylko z dwóch kodów , na noc i całość i pilota do garażu. A z tym blokowaniem to napisz co konkretnie interesuje ciebie , czy w których funkcjach jak ustawić , czy coś innego. I jeszcze jedno w ca-10 wszystko można ustawić z palca i nieraz szybciej niż z kompa. Pamiętaj że czujki blokowane automatycznie ustawia się w trybie serwisowym a nie kod główny , gwiazdka, 4 .
 • #9
  krzysztof600
  Level 12  
  Witam, a czy przy podziale na dwie strefy można zrobić przy założeniach, że mamy jeden manipulator na parterze i jeden na piętrze :
  1.Strefa I wszystko ( czujki parter + czujki piętro by wychodząc - wchodząc do domu załączać wszystko jednym hasłem )
  2.Strefa II ( czujki parteru - tu manipulator na piętrze przypięty do CLk1 czyli automatycznie w strefie 2 ) i hasło które załącza strefę II z "piętra" ( bez funkcji GOTO wszystko wówczas się możne odbywać ).
  Dodatkowo:
  -funkcja prioryty zdjęta tylko z we/wy na parterze przy wejściu.

  Mam też mały kłopot z czasem indywidualnym sygnalizacji wyjść pomimo ich ustawienia wyjścia działają z czasem globalnym ? I drugi to brak wyświetlania alarmu sabotażowego. Późno było więc mogłem coś popaprać ale czy może być tak ze centrala nie przyjeła wprowadzonych danych ?
 • #10
  kecaj654
  Level 2  
  ...

  Dodano po 1 [minuty]:

  przy programowaniu central alarmowych uwzględnia się nie tylko podział strefy z przydziałem czujników należących do danej strefy ale także ruch osobowy w obiekcie dla użytkownika ,aby umożliwić użytkownikowi dostęp do własnego domu w wygodny sposób.

  Dodano po 36 [minuty]:

  programując wyjścia w centrali wybierając nr. wyjścia np. wyj.out 1(funkcja serwisowa 31) - opcja "1"- typ wyjścia ( typ reakcji- jeżeli w systemie są czujniki mieszane " PIR + Czuj. dymu a zaprogramowane wyjście jest jako włamaniowe("01" nie będzie sygnalizowało zadziałania czujnika dymu)
  opcja "2" czas działania wyjścia - czas działania w następnym kroku "3" podaje się czy dotyczy to minut czy sekund
  opcja "3" wybór wyjścia do której należy strefy -wybór opcji dla wyjścia czasu działania w sekundach czy w minutach.
  W funkcji serwisowej 32 należy podać wyjścia należące do danego wyjścia ( w standardzie wyjścia maja przypisane wejścia od 1 do 10 i nie obejmują wejść ekspandera)