Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Połączenie TV z notebookiem przy pomocy routera.

pacio20 11 Oct 2009 18:08 12594 11
    pacio20
    Level 10  
    Witam wszystkich.
    Bardzo proszę o radę i udzielenie kilku wskazówek.

Otóż zamierzam zakupić TV Samsung LED UE40B7000 oraz laptopa IBM Lenovo G530. Zamierzam połączyć między sobą oba sprzęty przy pomocy routera. Sieć DSL będzie podzielona przez router. TV będzie połączony przewodowo z routerem natomiast notebook bezprzewodowo. Wszystko na czym mi zależy to pełne wykorzystanie standardu DLNA, który oferuje TV Samsunga. Laptop posiada kartę bezprzewodową w standardzie N.
    Proszę o dobranie odpowiedniego routera, który pozwoliłby na bezprzewodową transmisję filmów Full HD między notebookiem i TV. Router musi mieć również przynajmniej 1 port USB do podpięcia drukarki.
    Jaki standard bezprzewodowy (przepustowość) musi mieć router, aby umożliwił transmisję filmów HD?
    Liczę na Waszą pomoc.
    Pozdrawiam
    Paweł
    orzelpiotr
    Level 34  
    To DLNA bywa trochę problematyczne - długo trwa dodawanie materiału do serwera(zwłaszcza w przypadku zdjęć), często film wiesza się po 30 minutach oglądania i zaczyna lecieć od nowa. Druga sprawa to napisy które nie są obsługiwane - trzeba je wtapiać w film - co zwykle trwa bardzo długo. Występują także przypadki z brakiem obsługi nietypowych rozdzielczości w przypadku niektórych kodeków.

Jeśli już chcesz oglądać materiały z komputera na TV zdecydowanie dużo wygodniej jest podłączyć go kablem HDMI.

Router musisz przede-wszystkim dobrać do typu połączenia DSL (annex a lub b) - kolejną sprawą jest 802.11n - który w przypadku domowych sieci nie jest do końca trafionym rozwiązaniem urządzenia które go obsługują są wciąż droższe a wcale nie da on wymiernych korzyści. Wystarczy tryb G.

Print serwer USB w routerze to loteria. Najpierw trzeba przetestować czy działa z twoim modelem drukarki.
    pacio20
    Level 10  
    A czy mógłbyś podać konkretny model routera w standardzie N i innego w standardzie G z serwerami USB?

Kabel HDMI chyba i tak będę musiał dokupić, żeby móc korzystać z TV jak z normalnego ekranu, a nie tylko do odtwarzaniu plików multimedialnych.
    orzelpiotr
    Level 34  
    ASUS DSL-N13 - 802.11N, PrintServer
    ASUS WL-600G -802.11G, PrintServer
    FRITZ!Box Fon WLAN 7170 Annex A, PrintServer - nie testowałem.

Osobiście odradzam kupowanie tego sprzętu bo czasem Asus sobie nie radzi ze stabilną pracą, zaproponowałem je gdyż nie wiele urządzeń oferuje print server.

Dużo sensowniejszym rozwiązaniem jest zakup drukarki z interfejsem LAN i podłączenie jej pod zwykły router.
    pacio20
    Level 10  
    Mogę udzielić kilku informacji dla przyszłych użytkowników tego sprzętu.

1. Co do TV Samsunga UE32B7000 to zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Jeszcze nie podpiąłem satelity, ale korzystałem z funkcji DLNA. Po uporaniu się z problemami spowodowanymi przez Windows Media Playera (zakłócał pracę softu Samsunga na komputerze i transmitował swoje multimedia do TV), mogłem rozkoszować się możliwościami używania TV do bezprzewodowej transmisji i odtwarzania multimediów. Napisów nie trzeba wtapiać w film, wystarczy że znajdują się w tym samym folderze na PC co film. Największym zaskoczeniem dla mnie była możliwość płynnego, bezprzewodowego odtwarzania filmu Full HD z wykorzystaniem przepustowości ledwie 36MB/s!!! Komputer nie musi radzić sobie z odtwarzaniem tych plików, gdyż TV odtwarza je we własnym zakresie, więc laptop czy PC nie jest w ogóle obciążony. Niestety niektórych filmów nie da się przewijać (chyba zależy od kodeka). Do każdego rodzaju multimediów jest dużo funkcjonalnych opcji. Na TV można korzystać z wybranych serwisów internetowych. Plusem jest możliwość oglądania YouTube na TV. Nawigacja odbywa się przy pomocy pilota. A jakość filmików, mimo że na dużym ekranie, jest świetna w porównaniu z PC. Ten TV można by śmiało nazwać maszyną, a nawet kombajnem. Moim zdaniem jego cena Samsunga jest bardzo korzystna w porównaniu z jego możliwościami i funkcjami oraz cenami konkurentów.

2. Kupiłem jednak router ASUS WL-500W. Kosztował sporo, bo prawie 4 stówki. Rzeczywiście mogłem obniżyć koszty o około 150zł, bo nie wykorzystuję w pełni jego możliwości. Obawiałem się odtwarzania filmów wysokiej jakości, dlatego zdecydowałem się na zakup standardu N z dodatkowym serwerem druku. Rada: nie trzeba kupować routera ze standardem N, gdyż DLNA Samsunga działa przy filmach Full HD już przy prędkości 36MB/s! Router działa stabilnie, bez przerw, ani zawieszeń. Problemem, który mnie dotyczy to drukowanie przez serwer druku: po instalacji drukarki wg zaleceń producenta, jest drukowana strona testowa i w połowie tej czynności drukarka staje. Nie jest w stanie nawet sama wysunąć zaciętej kartki. Tak samo się dzieje, gdy zainstaluję ją w nieco inny sposób i drukuję dowolną stronę. Jestem trochę zawiedziony, bo nie po to wydałem tyle pieniędzy, żeby nie mieć wygody w drukowaniu bezprzewodowym. Nad tym problemem jeszcze nie siedziałem przez dłuższy czas, więc myślę, że dojdę do jego rozwiązania. Zacznę od wgrania nowego firmware-u do drukarki.

Gdyby ktoś potrzebował rady, to z TV LED Samsunga mogę pomóc, ale w routerach i sieci nie jestem ekspertem ;)

Życzę wszystkim Wesołych Świąt
    iron29
    Level 12  
    Witam
    Chciałbym odświeżyć stary temat odnośnie TV led wersja 7090 z DLNA.
    Mam postawiony router D-Link, TV połączony Lan z routerem, laptop bezprzewodowo.
    Oprogramowanie dostarczone z TV zainstalowane. Problem polega na tym, że po udostępnieniu katalogu z fotkami można bez problemu obejrzeć na TV, ale jeśli chodzi o divx- wchodzę w opcje Movie i jest info - Nie można zrealizować żądania. Media Play powróci do ekranu głównego. Mógłby ktoś w tym temacie pomóc?
    pacio20
    Level 10  
    A czy próbowałeś z innym filmem, niekoniecznie divX ? Potem udostępnij ten film divX i przynajmniej jeszcze 1 film naraz. Zobacz czy jest widoczny w zakładce Movie. Pozdrawiam
    iron29
    Level 12  
    Masz rację, miałem najpierw film .rmvb - nie poszło, ale divx-y chodzą pięknie!
    Pozdrawiam
    bielec
    Level 2  
    Mam pytanie do samsunga UE32B7000. Jak ustawić czytanie napisów po podłaczeniu pendrive z filmem i plikiem z napisami w txt. W instrukcji obśługi TV piszą że obsługuje ten format. czy to jets kwestia ustawień czy coś innego.
    Kolejne pytanie czy trzeba zakupić adapter wifi tylko samsunga czy tv obsługuje inne adaptery jakie?
    Prosze o poradę
    pacio20
    Level 10  
    Co do napisów, to spróbuj ustawić identyczną nazwę filmu i napisów. Wtedy powinno działać.
    Moim zdaniem kupno adaptera wifi do samsunga jest wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Jeżeli masz w domu router to lepiej ustawić go koło TV i podłączyć do niego kablem. Jeśli nie masz routera to fajnie jest zakupić, bo cena tańsza a lepsze korzyści.
    Pozdrawiam
    bielec
    Level 2  
    mam ustawioną identyczną nazwę filmu i napisów, na kompie normalnie działa ale w tv niestety problem, wydaje mi się że to kwestia ustawień tv ale nie moge do tego trafić. Sieć wifi domową mam i adapter juz zamówiłem, trudnno 300 pln poszło się ... ale zobaczymy jak bedzie śmigać. Mam też nadzieję że jak połączę tv z kompem to problem napisów sam się rozwiąże bo sygnał bedzie szedł z napisami z laptopa. Czekam tylko na kuriera
    bielec
    Level 2  
    Problem rozwiazany, ściągnąłem nowy firmware z neta i zaaplikowałem do TV, podziałało i teraz śmiga że hej