Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[PEGASUS] Przeróbka - zamiast dyskietek coś innego...

Paladyn55555 11 Oct 2009 18:37 8422 9
IGE-XAO
    Paladyn55555
    Level 12  
    Witam. Więc nie będę owijał w bawełnę - chce przerobić pegasusa aby odtwarzał gry przez dyskietki... Ale nie te standardowe - ale te do komputera.

W czym problem? Otóż to nie jest tak że zlutuje się kabelek i będzie git - wtyka na dyskietki jest podzielona i "śmieszne" walnięta na płytę. Nie mam pojęcia jak się do tego zabrać, jak to połączyć...

dodam że posiadam pegasusa BS-500as. Zdjęcie

PS: Jak nie na dyskietki to na coś innego - chodzi o to żeby łatwo można było pograć w gry bo dyskietek coraz mniej...
  • IGE-XAO
    Darrieus
    Level 38  
    Takie rzeczy to tylko w erze.
    Po pierwsze podłączenie stacji jest niemożliwe po drugie gry są robione specjalnie dla pegazusa i nic innego tam nie odpalisz.
    Jacek31
    Conditionally unlocked
    Musiał byś zbudować chyba nowa płytę główną na FPGA. Z drugiej strony stacji dyskietek z PC tam nie wepniesz łatwo, bez specjalnego kontrolera FDD i przeprogramowania BIOSu (właściwie to stworzenia go na nowo). Pegazus jest podróbą Nintendo NES, ale nie jest sprzętowo zgodny. Programowo tak. Jak dobrze pamiętam jest tam procesor 65C816 albo 65C02.
    FPGA klasy Spartan 3, i możesz próbować zrobić Pegazusa z obsługą kart MMC/SD.
    PS. ten Pegazus który posiadasz, ma w środku prawdopodobnie jedne chip który integruje w sobie całą konsole, jak coś spalisz to możesz go od razu wyżucić. Starsze konsole tej generacji (te kanciastik) miały jeszcze tradycyjne płyty główne gdzie były zwykłe scalaki, i tam można było jeszcze coś majstrować.
  • IGE-XAO
    Paladyn55555
    Level 12  
    Jacek więc tak procesory się zgadzają ale jak zrobić ten bios?

Bo myślałem że tylko podmienię tego "łapaka" na stacje i powinno łazić. No ale dobra - jak mam robić pegasusa to zrobię - dawajcie mi wskazówki jak.

1. W jaki sposób wgrać programatorem emulator? Wybrałbym nestopię(mógłbym nawet przerobić) ale jak?

2. Na jakiej zasadzie miało by się odbywać wybieranie gry?

3. W jaki sposób połączyć te wtyki? Chodzi mi o to żebym wrzucił dajmy dyskietkę z Contrą ładuje mi się i gram. Wszystko odbywa się na telewizorze..
    Jacek31
    Conditionally unlocked
    Tak.
    1. Musiał byś najpierw zdobyć schemat Pegazusa, aby móc ustalić co dokładnie jest na jego płycie głównej oprócz procesora. Ja miałem konsole o nazwie "Jammiko", w której był fabrycznie wbudowany dodatkowy Cardrig z grami (od spodu płyty głównej) i po uruchomieniu konsoli uruchamiało się jego menu wyboru gier. Jak się włożyło Cardrig zewnętrzny to się on dezaktywował. Jeżeli masz zwykłego pegazusa, to pytanie brzmi co się dzieje jak nie ma Cardriga a ją włączysz ?
    2. Musiał byś znaleźć jakiś kurs programowania Pegazusa/Nesa (są ponoć w necie), aby się dowiedzieć jak on pracuje, a przede wszystkim jak wygląda jego mapa pamięci, no czy ma własny BIOS, czy każdy Cardrig ma w sobie swój indywidualny.
    Ogólnie moim zdaniem najprościej byłoby zbudowac odpowiedni Cardrig, ze złączem karty MMC/SD, własnym procesorem do jej obsługi (jaka ATMega 128 albo ARM), własną pamięcią operacyjną (64KB powinny starczyć) która będzia działać jako emulator oryginalnego Cardriga. wtedy do odpowiedznego obszaru pamięci procesor na Cardrigu, wgra twój własny BIOS, a właściwie system operacyjny który pozwoli obsłużyć kartę MMC/SD i wgrywać z niej np. obrazy oryginalnych Cardrigy i je uruchomić.
    Ogólnie coś podobnego zostało zbudowane do C64, aby zamiast machać dyskietkami, czy Cardrigami, zgrać je (obrazy programów) na kartę MMC/SD i z niej odpalać.
    Dla Pegazusa należało by wyjść z podobnej idei, ale do tego jest potrzebna znajomość jego budowy, aby zbudować Cardrig, i oprogramowania, aby zrobić mini system operacyjny do wgrywania programów.:idea:
    Paladyn55555
    Level 12  
    wiec tak:

1.Schematu póki co nie ma - są trzy "płytki":

-najwieksza, główna(na niej jest czytnik) dwa kable do
    -wejście od padów
    -wyjścia do telewizora

2. Programowanie to akurat bajka. Gorzej właśnie z pomysłem na tą budowę. Pozwól że odpowiem, a więc:

~pamięć - to co się dzieje na ekranie to do 800, a całość do FFFF
    ~biosu w sensie? on ma po prostu wbudowane na płycie mappery które otwierają grę na której jest napisane. Mapper to taki odpowednik silnika gry w pc'tach

Napisz mi ze screenami jak to mam zrobić to masz piwo :P
    Jacek31
    Conditionally unlocked
    [PEGASUS] Przeróbka - zamiast dyskietek coś innego...
    Mniej więcej tak. przy czym trzeba wykorzystać jako procesor coś mocniejszego np. ATMEGA32 w EEPROM (2KB) tego procesora umieścisz prosty program do komunikacji Pegazusa z Cardrigem (konkretnie jego procesorem), który skopiujesz do RAMu gdzie się uruchomi. Przy czym musisz mieć na złączu odpowiednie sygnały, aby zmusić CPU Pegazusa w czasie startu do pracy w trybie DMA, aby Mega mogła przejąc sterowanie magistralą, i skopiować program startowy do RAM.
    Ostatecznie można by nawet zrezygnować z CPU na Cardrige, i zamiast niego zastosować kontroler magistrali SPI do obsługi karty MMC/SD, ale wtedy Cardrig musiał by mieć własny ROM z system operacyjnym dla 6502 i wtedy wszystko musiał by obsługiwać CPU konsoli. No i układ kontrolera SPI musiał by być w jakim CPLD, albo FPGA, tak sprytnie zaprojektowany aby nie kolidował w przestrzeni adresowej z programami gier. Zresztą w przypadku procesora problem też pozostaje, bo trzeba się jakoś z nim komunikować.
    robik2
    Level 16  
    Paladyn55555: najprościej dla Ciebie to będzie kupić carta gdzie jest normalny układ a nie zalany glut. Zdemontować układ (zwykła pamięć eprom) wstawić podstawkę. Mając programator do epromów wgrywać se dowolne gry (nie wszystkie chodzą bo maja różne mapery pamięci). Nie chce mi sie pisać ale polukaj tutaj : http://nintendoallstars.w.interia.pl/romlab/neslab.htm i jeszcze tutaj http://www.nesforum.e9.pl/
    DJ STEFAN
    Level 10  
    Sam mam tą konsole i kiedyś się zastanawiałem nad tym tematem lecz daruj sobie to dużo paprania
    mysz93
    Level 2  
    too jest nie wykonalne w pegazusie nie masz takich pinów zeby podłączyć stacje dyskietek a po za tym nie bedzie obsługiwał gier z kompa