Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kalkulator Sharp, jak połączyć wyświetlacz LCD z płytką?

kris8888 11 Oct 2009 19:26 3878 3
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  kris8888
  Level 35  
  Witam

  Pytanie jak w temacie. Czy ktoś wie lub zna sposób jak na nowo połączyć wyświetlacz LCD, który ma napylone wyprowadzenia na szklanej krawędzi z płytką drukowaną? Oryginalnie było to połączone elastyczną taśmą z ścieżkami przyklejoną do wyświetlacza i do płytki. Taśmy już nie ma, a zastosowanie paska gumki przewodzącej między wyświetlaczem a płytką odpada ze względu na odległość samej płytki od wyświetlacza. Czy taką taśmę można jeszcze gdzieś dostać? W jaki sposób jest ona klejona do płytki i wyświetlacza? A może jest gdzieś firma, która zajmuje się tego typu "regeneracją" połączeń?
  Trochę szkoda mi wyrzucać ten kalkulator, jest z serii inżynierskich.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  thimo
  Level 12  
  podpinam sie do zapytania, tyle ze ja mam problem z posiekanym wyswietlaniem w 106-pinowym wyswietlaczu graficznym (tlumacz Vector 4J 2x16 znakow). Da sie stan stykow jakos poprawic, czy tlumacz juz do wyrzucenia??
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  kris8888
  Level 35  
  O ile u Ciebie jest jeszcze ta oryginalna tasma łącząca płytkę drukowaną z wyświetlaczem i jest ona w miare przyklejona z jednej i drugiej strony to z tego co czytałem po róznych forach możesz próbować naprawić za pomocą zwykłej igły. Styk po styku delikatnie nakłuwać igłą, tak, żeby pozostał po tym ślad. Musisz to zrobić zarówno od strony płytki jak i wyświetlacza, chyba, że po operacji na samej płytce uzyskasz wyświetlanie wszystkich pikseli. To jest jedyna szansa, na poprawienie styku poszczególnych ścieżek taśmy z płytka i wyświetlaczem.

  Ja niestety mam gorszy problem, bo nie mam juz tej oryginalnej taśmy łaczącej wyświetlacz z płytką i o ile zdażyłem się zorientować to jest to już nie do dostania (chyba że się mylę). Ale mam już pomysł jak to doraźnie naprawić, tylko muszę kupić lub znaleźć cieńki pasek gumy przewodzącej, takiej specjalnej służącej normalnie do połączenia wyświetlacza LCD z płytką. Wytrawię w zwykłym laminacie wówczas drugą małą płytkę tylko z ściezkami rozmieszczonymi tak jak są wyprowadzenia na głównej płytce. Tą dodatkową płytkę połączę cieńkimi przewodami z główną płytką kalkulatora. Tak dorobioną płytkę umieszczę nad wyprowadzeniami wyświetlacza, a pomiędzy włożę ten paseczek gumy przewodzącej. Całość ścisnę obudową i dodatkowymi przekładkami.
 • #4
  cichy1984
  Level 14  
  koledzy mam problem z kalkulatorem w któym widac cyfry tylko pod katem. czy mozliwe ze ze starosci wyswietlacz słąbiej swieci ( wypalił sie ) bo połaczenie miedzy wyswietlaczem zrobiłem i nic nie dało przyciskania czy nie nie ma róznicy. moze to byc wina procesora ??

  Kalkulator jest wiekowy ( przerobiony na licznik hektarów w maszynie rolniczej) 1986r. procek to NEC