Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy należy montować wyłącznik (odłącznik) na zewnatrz?

KAPAS 12 Paź 2009 10:26 3156 9
  • #1 12 Paź 2009 10:26
    KAPAS
    Poziom 17  

Witam
    Jest budynek, w tym budynku pomieszczenie, w pomieszczeniu maszynownia chłodnicza (freonowa) oraz szafa zasilająco-sterownicza.
    Pomieszczenie w suterenach, bez okien.
    Czy na zewnątrz pomieszczenia należy instalować wyłącznik zasilania ?
    Czy przepisy tego wymagają?

0 9
  • #2 12 Paź 2009 10:55
    retrofood
    Moderator

Za mało danych. Nie wiadomo jaki budynek, co w nim jest oprócz piwnic, jak wielka jest ta maszynownia... i w jakim niby celu miałby być wyłącznik, jako zabezpieczenie ppoż. czy inne?

0
  • #3 12 Paź 2009 13:30
    KAPAS
    Poziom 17  

Chodzi o maszynownię chłodniczą w markecie (Carrefour)
    W sumie jest tam 8 sprężarek, całkowity pobór prądu ok 120A
    Problem nie w tym jaki to ma być wyłącznik, tylko w tym czy w ogóle jest jakiś wymagany (przepisami) i absolutnie musi być, bo jak nie to nikt nie podpisze protokołu odbioru.
    Maszynownia jest zamknięta, drzwi są na zapleczu - nie są to drzwi zewnętrzne.

0
  • #4 12 Paź 2009 15:00
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 12 Paź 2009 15:00
    retrofood
    Moderator

A co mówi projekt?
    Szczerze powiem, że nie jestem pewny tu niczego, bo z takimi typami obiektów nie miałem do czynienia, ale na razie ja nie widzę potrzeby. Jednak trzeba by zapoznać się z projektem, a nawet projektantami, a ponadto wnikliwie przeczytać "warunki techniczne..." ( http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20020750690&type ) wraz z późniejszymi zmianami, a także Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów ( http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20060800563&type=2&name=D20060563.pdf )

0
  • #6 12 Paź 2009 15:33
    KAPAS
    Poziom 17  

Może nie do końca wyjaśniłem - jest to modernizacja istniejącej instalacji, która takiego wyłącznika "nie zawiera".
    Jedyne zagrożenie może powstać tylko w wyniku "zapalenia się instalacji elektrycznej", stąd też moje pytanie.
    Nie chcę pchać się w koszty i dodawać sobie niepotrzebnej roboty. Szafa sterownicza znajduje się w odległości ok 15m od drzwi, kabel zasilający wychodzi ze ściany przy szafie.
    Projektu jako takiego nie posiadam, i prawdopodobnie on nie istnieje lub uległ "zagubieniu".

0
  • #7 12 Paź 2009 19:24
    Akrzy74
    Poziom 39  

Witam.
    Tutaj raczej należałoby zastanowić się nad kubaturą pomieszczenia (pow. 1000m³)- jako całości obiektu, ile osób może przebywać jednocześnie w obiekcie, oraz nad wymaganiami poszczególnych obiektów.

Cytat:

Czyli cały obiekt jest zakwalifikowany jako budynek użyteczności publicznej, więc taki wyłącznik musi się znajdować. Pytanie- czy znajduje się?
    Instalacja może nie zawiera, bo cały obiekt posiada (może przez wyłączenie całej rozdzielni?). To, że cały budynek (obiekt) musi posiadać przeciwpożarowy wyłącznik prądu odcinający dopływ do wszystkich obwodów (z nielicznymi wyjątkami) nie może być kwestionowany, jeśli jednak jakimś cudem to pomieszczenie w obiekcie może pozostać "czynne", to ja osobiście miałbym zastrzeżenia kwestionując protokoły odbioru. Jeśli masz inne zdanie i chcesz rozwiać wszelkie wątpliwości, to możesz zwrócić się np. do rzeczoznawcy ds p-poż - będziesz miał "podkładkę" :wink:

Ps. Maszynownia chłodnicza w markecie bez projektu?

0
  • #8 12 Paź 2009 19:45
    retrofood
    Moderator

Akrzy74 napisał:
    Witam.
    Tutaj raczej należałoby zastanowić się nad kubaturą pomieszczenia (pow. 1000m³)- jako całości obiektu, ile osób może przebywać jednocześnie w obiekcie, oraz nad wymaganiami poszczególnych obiektów.
    Cytat:

Czyli cały obiekt jest zakwalifikowany jako budynek użyteczności publicznej, więc taki wyłącznik musi się znajdować. Pytanie- czy znajduje się?
    Instalacja może nie zawiera, bo cały obiekt posiada (może przez wyłączenie całej rozdzielni?). To, że cały budynek (obiekt) musi posiadać przeciwpożarowy wyłącznik prądu odcinający dopływ do wszystkich obwodów (z nielicznymi wyjątkami) nie może być kwestionowany, jeśli jednak jakimś cudem to pomieszczenie w obiekcie może pozostać "czynne", to ja osobiście miałbym zastrzeżenia kwestionując protokoły odbioru. Jeśli masz inne zdanie i chcesz rozwiać wszelkie wątpliwości, to możesz zwrócić się np. do rzeczoznawcy ds p-poż - będziesz miał "podkładkę" Wink

Ps. Maszynownia chłodnicza w markecie bez projektu?

Stąd i moje odesłanie do Rozporządzenia w sprawie ochrony ppoż.
    Jednak nie należy mylić pomieszczeń z dostępem ludzi do części technicznej, gdzie ilość osób mających dostęp jest znikoma. Należałoby jednak znać architekturę obiektu, żeby móc się wypowiedzieć

0
  • #9 12 Paź 2009 20:09
    Akrzy74
    Poziom 39  

Cytat kol retrofood :

Cytat:
    Jednak nie należy mylić pomieszczeń z dostępem ludzi do części technicznej, gdzie ilość osób mających dostęp jest znikoma. Należałoby jednak znać architekturę obiektu, żeby móc się wypowiedzieć

A co w przypadku, gdy takie pomieszczenie (często tak właśnie jest) znajduje się w opisywanym obiekcie (kwalifikowanym jako użyteczności publicznej)? Przeciwpożarowy wyłącznik prądu powinien być umieszczony w pobliżu głównego wejścia do obiektu (budynku) lub złącza i odpowiednio oznakowany.
    Masz rację, że trochę wybiegamy wyobraźnią nie znając dokładnej architektury obiektu, ale sam obiekt jako taki posiada swoją kwalifikację jako całość, a pomieszczenia z dostępem dla ludzi mają swoje wymagania- dodatkowo.
    Autor powinien napisać, czy obiekt posiada taki wyłącznik pożarowy, i czy po wyłączeniu zostaje odłączone zasilanie pomieszczenia maszynowni. Jeśli taki wyłącznik jest i działa właśnie w ten sposób, to nie widzę potrzeby montowania nic poza wyłącznikiem GŁ wewnątrz tej maszynowni.

Tak dla przypomnienia (kol. retrofood podał stosowny link).

§ 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    1) złącza instalacji elektrycznej budynku, umożliwiające odłączenie od sieci zasilającej
    i usytuowane w miejscu dostępnym dla dozoru i obsługi oraz zabezpieczone przed uszkodzeniami, wpływami atmosferycznymi, a także ingerencją osób niepowołanych,
    2. Przeciwpożarowy wyłącznik prądu, odcinający dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru, należy stosować w strefach pożarowych, o kubaturze przekraczającej 1000 m3 lub zawierających strefy zagrożone wybuchem.
    3. Przeciwpożarowy wyłącznik prądu powinien być umieszczony w pobliżu głównego wejścia do obiektu lub złącza i odpowiednio oznakowany.

0
  • #10 12 Paź 2009 21:25
    retrofood
    Moderator

Swoją wypowiedź z konieczności skróciłem, bo mnie gonili od komputera, jednak kierowałem ją raczej do swoich rozważań, a nie dla kwestionowania wypowiedzi Kol. Akrzy74. Powtórzę: ciągle za mało informacji, aby zająć konkretne stanowisko. I pewnie bez oględzin inaczej się nie da.

0