Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sharp CD-S600HT nie czyta płyt

gleepek 12 Paź 2009 19:02 3447 10
  • #1 12 Paź 2009 19:02
    gleepek
    Poziom 8  

Witam!
    Mój problem przedstawia się następująco: wieża Sharp CD-S600HT nie czyta płyt. Po włożeniu jakiejkolwiek wyświetla się "no disc". Myślę że laser nadaje się do wymiany, ponieważ nawet po czyszczeniu nie odpalił. Z tego co znalazłem to laser, który znajduje się w tym sprzęcie nosi oznaczenie RCTRH8119. Jednak jest on masakrycznie drogi i tu rodzi się moje pytanie. Czy istnieją jakieś zamienniki? Lub czy można go podmienić na jakiś inny z taką samą liczbą pinów na wyjściu? np sf88 6/6pin? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

gleepek

Proszę poprawić temat.
    Regulamin pkt. 11.
    GM

0 10
  • #2 13 Paź 2009 11:47
    gerdowski
    Poziom 22  

spróbuj podkręćić potencjometr znajdujący się przy soczewce, a jak to nie pomoże to musisz delikatnie rozkręcić laser i pod soczewką znajduje się lustro, pryzmat, jego delikatnie przeczyśc wacikiem, powodzenia

...A następnie wywalić wszystko do śmietnika...
    Kolega jak widzę nigdy nie miał do czynienia z głowicą laserową; - poza wiedzą teoretyczną przydałaby się również praktyka.
    W jaki sposób bez uszkodzenia niezmiernie delikatnego zawieszenia kolimatora, można dostać się do lustra?
    W jaki sposób (i czym...?) wyczyścić lustro, by nie zniszczyć powłoki ochronnej?
    No i wreszcie : W jaki sposób to wszystko złożyć z powrotem, żeby zachować idealną precyzję ogniskowania?
    Przypominam, że "plamka" na płycie jest mierzona w mikrometrach...
    Tematy o czyszczeniu, myciu i konserwacji laserów były i są na Forum w ilości wystarczającej, aby z nich wyciągnąć właściwe wnioski.
    Kolejne "dobre rady" (w stylu jak powyżej) mogą zostać nagrodzone zgodnie z taryfikatorem Regulaminu Forum.
    (dj-MatyAS)

0
  • #3 13 Paź 2009 15:49
    gleepek
    Poziom 8  

Regulacji potencjometrem już próbowałem. Nic nie dała. Wyczyściłem też już soczewkę lasera. Początkowo myślałem także o wymianie diody laserowej, jednak w tym modelu jest ona na tyle nietypowa, że ma 10 nóżek. Z tego wynika, że dioda ma w sobie jednocześnie odbiornik. A takich niestety nie widziałem na rynku. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły??

0
  • #4 13 Paź 2009 19:33
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 13 Paź 2009 20:49
    gleepek
    Poziom 8  

właśnie wydaje mi się że w przypadku tego lasera zespół diód odbiorczych jest połączony z diodą laserową. Ponieważ dokładnie pod soczewką znajduje się ten 10-nóżkowy element, a zespołu diód odbiorczych nie widzę nigdzie indziej, tak jak w innych laserach.

0
  • #6 13 Paź 2009 21:20
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 13 Paź 2009 22:58
    gerdowski
    Poziom 22  

W odpowiedzi na besztanie mnie przez Pana dj MatyAS. Miałem do czynienia z laserem Sony RX99 laser ks 213d. Własnoręcznie rozkręciłem plastik na którym umieszczona jest soczewka skupiajaca (3 śrubki) i zwykłym wacikiem delikatnie przeczyściłem lustro znajdujace sie pod nia. CD gra i czyta płyty bez problemu. Nic w przypadku tego laseru tam nie trzeba ustawiać, nie wiem jak to się ma do innych modeli ale to jest tylko rada z której nikt nie musi korzystać na siłę. Wiem to z PRAKTYKI a nie z TEORII jak Pan śmiał to powiedzieć

0
  • #8 13 Paź 2009 23:20
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 14 Paź 2009 16:29
    gleepek
    Poziom 8  

A więc wedle życzenia wysyłam zdjęcia.

Cały laser prezentuje się następująco:
    Sharp CD-S600HT nie czyta płytSharp CD-S600HT nie czyta płytSharp CD-S600HT nie czyta płyt

Po odlutowaniu blaszki chroniącej nóżki diody (i zespołu odbiorników jednocześnie wg mnie) widzimy 10 nóżek zalutowane do taśmy:

Jeśli wykręcimy całą płytkę to możemy wyciągnąć diodę z pryzmatem wyglądającą następująco:
    Sharp CD-S600HT nie czyta płytSharp CD-S600HT nie czyta płyt

I jeszcze jedno. Jeśli odkręcimy diodę z pryzmatem to zobaczymy coś takiego:

Przez ten "otwór" światło z diody przedostaje się bezpośrednio na soczewkę. I wydaje mi się że jeśli zespół odbiorników umiejscowiony byłby gdzie indziej, a nie razem z diodą to gdzieś w tym miejscu byłoby jeszcze lusterko. Aczkolwiek oczywiście mogę się mylić ;)

0
  • #10 14 Paź 2009 18:43
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 14 Paź 2009 22:50
    gleepek
    Poziom 8  

To w takim razie dzięki za wszelaką pomoc.

0