Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Usytuowanie rozdzielnicy w mieszkaniu w bloku

pol_s 12 Oct 2009 21:28 6558 10
Testo
  • #1
    pol_s
    Level 25  
    Witam w dziale gdzie jestem raczej rzadkim gościem.
    Mam taki problem:
    Mieszkanie w blokach z lat 60-tych, instalacja aluminiowa. W związku, że w mieszkaniu będzie remont generalny - instalacja do wymiany.
    Czy rozdzielnica (różnicówka, 4 lub 5 "S") może być umiejscowiona w przedpokoju w sąsiedztwie licznika gazowego. Jest to najlepsze miejsce z punktu praktycznego, ale co na to przepisy? Czy jest to w jakiś sposób unormowane?
    Czytałem wątek https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1445321.html?sid=25aa6f28d3ad83110438a4c747a0a331 i kolega Akrzy74 coś napomknął o tym lecz bez szczegółów.
    Bardzo proszę o radę.

    Pozdrawiam
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Testo
  • #2
    LuckyDj
    Level 33  
    Nie wiem co na to przepisy, ale ja przed remontem i po remoncie nadal mam szafkę el zaraz pod gazem (w jednym pionie) i nikt nie miał pretensji.
    Podbili, podpisali itd... Co miesiąc przychodzi gazownik i koleś z ZE spisywać licznik i nikt nie robi problemów, a taki np kominiarz wiecznie ma jakies ale. Raz powiedział że rura spalinowa od junkersa nie może być alu tylko nierdzewka, za rok ten sam kominiarz przyszedł i powiedział "o, widzę że rura aluminiowa, to bardzo dobrze!"
  • Testo
  • #3
    Patryk 18
    Level 12  
    Dokładnie jak napisał kolega Akrzy74 nie można montować urządzeń elektrycznych w sąsiedztwie licznika gazowego. Pozdrawiam
  • #4
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Quote:
    i kolega Akrzy74 coś napomknął

    To miałem na myśli:

    §167 Gazomierzy nie można instalować:
    2.- We wspólnych wnękach z licznikami elektrycznymi
    §168
    3.- Gazomierze do pomiaru przepływu gazu lżejszego od powietrza należy umieszczać powyżej licznika elektrycznego, a do gazu cięższego od powietrza- poniżej licznika (brak podanych odległości).
    § 164
    1.- Przewody instalacji gazowej, w stosunku do przewodów innych instalacji stanowiących wyposażenie budynku (min. elektrycznej) należy lokalizować w sposób zapewniający bezpieczeństwo ich użytkowania. Odległość między przewodami inst. gazowej a innymi przewodami powinna umożliwiać wykonywanie prac konserwacyjnych.
    2.- Poziome odcinki inst. gazowej powinny być usytuowane w odległości co najmniej 0,1m powyżej innych przewodów instalacyjnych, natomiast jeżeli gęstość gazu jest większa od gęstości powietrza- poniżej przewodów elektrycznych i urządzeń iskrzących.

    Wymagania zawarte w powyżej zacytowanych paragrafach, dotyczą wzajemnego usytuowania elementów instalacji gazowej i innych instalacji w budynku, w tym instalacji elektrycznej- więc rozdzielnicy również, a odległość licznika od gazomierza usytuowanego na tym samym poziomie z licznikiem energii bez przegrody między nimi wynosi ≥ 1,0m, natomiast z przegrodą pomiędzy ≥ 0,5m Przegroda powinna być wykonana z materiałów niepalnych o wysokości 20cm większej od poziomu na którym znajdują się liczniki.

    Ps. Przy założeniu prawdopodobieństwa wystąpienia nieprawidłowości w liczniku i rozdzielnicy, polegającym na tym, że zarówno na zaciskach licznika, jak i w samej rozdzielnicy może wystąpić iskrzenie na zaciskach- nie widzę różnicy między licznikiem energii, a Twoją rozdzielnicą.
  • #5
    pol_s
    Level 25  
    Ale czy możesz przytoczyć jakiś przepis?
    W wypowiedzi kolega Akrzy74 napisał o odległościach (jakich?) między licznikami energii a licznikami gazowymi. Rozdzielnica to trochę coś innego.

    Pozdrawiam

    Dodam
    Dzięki za wyczerpującą odpowiedź Akrzy74. Czy coś zmienia w temacie jeżeli rozdzielnica będzie podtynkowa i do tego hermetyczna (nie wiem czy są takowe)?

    Pozdrawiam
  • #6
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    pol_s - Tak z ciekawości zapytam, jakie widzisz różnice w zagrożeniach między licznikiem, a rozdzielnicą (na korzyść którego aparatu?)
  • #7
    pol_s
    Level 25  
    Tak praktycznie to przy nieszczelnej instalacji gazowej to nie widzę żadnej. Zapłon może wywołać włącznik oświetlenia przedpokoju lub łazienki a nawet starszego typu dzwonek.
  • Helpful post
    #8
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Możliwe, ja to "wyrwałem" z - Instalacje Elektryczne- przepisy prawne i normy-
    Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994r w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    Jak wspomniałem- dotyczą usytuowania gazomierzy w sąsiedztwie liczników energii.


    Co do innej rozdzielnicy- na obecną chwilę nie potrafię odpowiedzieć. Jest już późno, więc nie będę "przewalał biblioteki..." Może ktoś inny zna odpowiedź...
  • #9
    pol_s
    Level 25  
    LuckyDj nie ma się co denerwować. Czasami wiele rzeczy w Polsce jest postawione na głowie. Przepisy jedno, wykonawstwo drugie, a podejście osób kontrolujących to następna para kaloszy. Sama interpretacja przepisów to problem o którym można książki pisać. Np. dwa Urzędy Skarbowe w tym samym mieście a interpretacja przepisów różna. :D
  • Helpful post
    #10
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Proszę się zapoznać z:
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690
    http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20020750690&type

    §164 i dalej
    ...
    § 168. 1. Gazomierze należy instalować w przedziale wysokości od 0,3 m do 1,8 m od poziomu podłogi do spodu gazomierza lub co najmniej 0,5 m od poziomu terenu.
    2. Gazomierze do pomiaru przepływu gazu o gęstości mniejszej od gęstości powietrza powinny być umieszczone powyżej licznika elektrycznego i innych urządzeń mogących iskrzyć, a do gazu o gęstości większej od gęstości powietrza — o co najmniej 0,3 m poniżej licznika i takich urządzeń.
    3. Gazomierze instalowane bez szafek, na tym samym poziomie co liczniki elektryczne lub inne mogące iskrzyć urządzenia, powinny być od nich oddalone co najmniej o 1 m.

    i dalej...
  • #11
    pol_s
    Level 25  
    Dziękuję wszystkim za informacje.

    Pozdrawiam

    Jeszcze slowko do moderatorów.
    Po co usuwać całe posty, skoro można usunąć treść i wpisać wymoderowano.
    Wówczas cały wątek jest bardziej zrozumiały dla następnych zainteresowanych.
    Temat do zamknięcia

    Pozwól moderatorom samemu decydować który post należy usunąć, który poprawić a który "nagrodzić".
    Zgodnie z prośbą temat zamykam. [Łukasz]