Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Statecznik lamp HPS TUZ-U400 pytanie odnośnie podłaczenia

12 Paź 2009 22:42 5442 4
  • Poziom 16  
    Witam
    Mam problem bo dostałem od mojej dziewczyny dziadka tyrystorowy układ zapłonowy
    do lamp HPS i po rozmowie z Panem Irkiem stwierdził że do prawidłowej pracy nie potrzeba już innych elementów bo wszystko jest w środku, tylko podłączyć to według schematu na rysunku obudowy tego układu TUZ-U400.
    Po przyjrzeniu się bliżej stwierdziłem że musi być dławik i kondensator chociaż bez kondensatora też pójdzie no ale głupio mi było podważać jego teorię bo w końcu to emerytowany elektryk :) i nie chciałem dalej dyskutować z nim i dlatego pytam tu wszystkich obeznanych w tym temacie.

1.Czy układ ze zdjęcia zamieszczonego poniżej będzie pracował bez dławika?

2.I czy mój schemat podłączenia jest prawidłowy?

Do moderatorów proszę o nie usuwanie tego tematu ewentualnie o przeniesienie w odpowiedni dział.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam!

Krótko:
    Ad1. Nie.
    Ad2. Tak, z małym wyjątkiem - zamień przewody na rtęciówce - na stopce powinna być faza.

Pozdrawiam

Jan

P.S. Jeżeli do wypowiedzi emerytowanego elektryka nie wkradł się błąd, to nie będę tego komentował. :cry:
  • Poziom 16  
    Dziekuję za odpowiedz i przedstawiam poprawiony rysunek, czy o to koledze chodziło??

I mam jeszcze jedno pytanko
    Mam już wszystkie części oprócz tego dławika i zastanawiam się czy nie można by było zamiast niego zastosować transformator 250W wykorzystując uzwojenie pierwotne transformatora??
    Próbował już ktoś tak??
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam!

Tak, dokładnie o to chodziło ze schematem.
    Do poprawnej pracy lampy musi być dławik o takiej mocy jak lampa. Nie ma mowy o zastosowaniu jako zamiennika uzwojenia pierwotnego transformatora.
    Jeżeli nie masz takiego dławika i nie skombinujesz z demobilu, to cenę nowego sprawdzaj siedząc na krześle z oparciami. :D
    Pozdrawiam

Jan
  • Poziom 16  
    Dziękuję za szybka odpowiedz i wszystko mi się wyjaśniło.
    A co do emerytowanego elektryka Pana Irka nie będę się wypowiadał :).
    Temat uważam za zamknięty
    Pozdrawiam