Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Różowy przewód w zasilaczu ATX?

12 Oct 2009 23:56 2368 3
  • Level 9  
    Tak jak w temacie. Co oznacza różowy kabel w zasilaczu ATX?
    Znajduje się on w 20 pinie razem z 5V, w tej samej linii co 3,3V z sense(brązowym).
    To ze brązowy dla bezpieczeństwa trzeba dać z 3,3V to wiem, ale różowy do czego?
    Mam zasilacz ATX Colorsit 330U, chce go przerobić, a po raz pierwszy się spotkałem z różowym kabelkiem razem kablem czerwonym 5V i nie chciałbym go przypadkiem spalić.

Proszę o pomoc.
    PS. Mam nadzieje ze takiego tematu jeszcze nie było, szukałem na forum i nie mogłem znaleźć nic na ten temat.

Pozdrawiam
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 18  
    Quote:
    Some newer power supplies will have "voltage sense" wires that need to be connected to the actual voltage wires for proper operation. In the main power bundle (the one with 20 wires), you should have four red wires and three orange wires. If you only have two orange wires, you should also have a brown wire which must be connected with the orange. If you only have three red wires, another wire (sometimes pink) must be connected to them.

W głównej wiązce elektrycznej (jeden z 20 kabli), powinieneś mieć cztery czerwone i trzy pomarańczowe przewody. Jeśli tylko są dwa pomarańczowe, powinieneś również mieć brązowy, który musi być połączony z pomarańczowym. Jeśli masz tylko trzy czerwone przewody, "inny" przewód (czasem różowy) musi być podłączony do 5V.
  • Helpful post
    Level 43  
    kurt784 wrote:
    Tak jak w temacie. Co oznacza różowy kabel w zasilaczu ATX?
    Znajduje się on w 20 pinie razem z 5V, w tej samej linii co 3,3V z sense(brązowym).
    Jest to tzw. "przewód Kelvina" - kontrolujący wartość napięcia +5,0V na zacisku złącza a nie, jak to przeważnie bywa w wielu innych zasilaczach, na płycie PCB zasilacza.

kurt784 wrote:
    To ze brązowy dla bezpieczeństwa trzeba dać z 3,3V to wiem, ale różowy do czego?
    Mam zasilacz ATX Colorsit 330U, chce go przerobić, a po raz pierwszy się spotkałem z różowym kabelkiem razem kablem czerwonym 5V i nie chciałbym go przypadkiem spalić.
    Patrz wyżej ...
    Zechciej też zauważyć - jak otworzysz ten zasilacz - że w/w "przewody Kelvina" są podłączone do układów kontrolujących wartość napięcia odpowiedniej szyny oraz dołączony jest również tam jeden zacisk rezystora - rzędu 10Ω - a drugi zacisk tego rezystora do plusowej szyny odpowiedniego napięcia (jest to zabezpieczenie dla przypadku odłączenia "przewodu Kelvina" od przewodu prądowego) i dzięki temu (patrz wyżej) nie ma wpływu wartość prądu płynącego przewodem danej szyny na wartość napięcia występującego na złączu.

kurt784 wrote:
    Proszę o pomoc.
    PS. Mam nadzieje ze takiego tematu jeszcze nie było, szukałem na forum i nie mogłem znaleźć nic na ten temat.
    Eeee... między wierszami, oraz ze schematu w/w modelu zasilacza, da się to wyczytać ... :idea: :D

Pozdrawiam
  • Level 9  
    Wielkie dzięki, teraz już wszystko jasne. ; D