Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa nadajnika oraz odbiornika fm stereo.

Chester11-86 13 Paź 2009 16:46 3606 7
  • #1 13 Paź 2009 16:46
    Chester11-86
    Poziom 16  

Witam Wszystkich!
    Z góry przepraszam jeżeli założyłem w złym dziale temat.

Zwracam się do Was z takim oto zapytaniem:
    czy istnieje możliwość zrobienia, bądź kupienia nadajnika oraz odbiornika fm stereo gdzie po włączeniu obydwóch urządzeń nie było by problemu typu:
    zakłócenia
    brak wspólnej fali
    brak zasiegu??
    Ogólnie zasięg na jakim by mi zależało to 100 m. Nadajnik chciałbym aby był zasilany z portu usb i miał także wejście mini jack'a. Ostatecznie chciałbym aby nadajnik i odbiornik "widziały" tylko siebie nie zależy mi na nadawaniu do różnych
    odbiorników.

Zastanawiałem się także nad kupnem transmitera fm stereo ale nie wiem czy istnieje możliwość przerobienia go na zasilanie poprzez usb i jaki on zasięg posiada.

Z góry dziękuję za jakiekolwiek podpowiedzi bądź pomoc w moim temacie:)

Pozdrawiam!

0 7
  • #2 13 Paź 2009 19:59
    vir2000
    Poziom 11  

Ja swego czasu budowałem nadajnik fm jako prace dyplomową i dużo informacji znalazłem właśnie na elektrodzie.
    Jeśli budujesz nadajnik fm i masz zamiar pracować na częstotliwościach 88-108MHz to odbiornikiem może być dowolne radio fm :)
    W moim przypadku nadajnik był jako element do badań i nie posiadał filtrów na poszczególnych stopniach więc były odbicia i było "słychać" sygnał na wielu częstotliwościach (słabo były odbierane niskie tony).

Ale jeśli chcesz pominąć budowanie takiego nadajnika od podstaw to gdzieś trafiłem na takie mini nadajniki do samochodów zasilane 12V do których można było podłączyć MP3 czy cokolwiek innego na mini jacka i ustawić częstotliwość nadawania a następnie odbierać ten sygnał na swoim radiu w samochodzie. Niestety nie wiem jaki to ma zasięg podejrzewam że niewielki.

Po za tym czy to ma być transmisja w 2 strony (a la walke tolke) czy tylko w 1 stronę?

0
  • #3 14 Paź 2009 11:25
    Chester11-86
    Poziom 16  

Witam!
    To ma być nadawanie tylko wjedna stronę od nadajnika do odbiornika :)
    nie zależy żeby jakieś radio to odbierało ani jakiekolwiek inne urządzenie zależy mi tylko aby nadajnik nadawał na jednej fali a odbiornik odbierał tylko tą falę. No i oczywiście żeby przesył dźwieku był dośc czysty i odbierał wszystkie tony :)

Pozdrawiam!

0
  • #4 16 Paź 2009 10:42
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Chester11-86 napisał:
    Witam Wszystkich!
    Z góry przepraszam jeżeli założyłem w złym dziale temat.

Zwracam się do Was z takim oto zapytaniem:
    czy istnieje możliwość zrobienia, bądź kupienia nadajnika oraz odbiornika fm stereo gdzie po włączeniu obydwóch urządzeń nie było by problemu typu:
    zakłócenia
    brak wspólnej fali
    brak zasiegu??
    Ogólnie zasięg na jakim by mi zależało to 100 m. Nadajnik chciałbym aby był zasilany z portu usb i miał także wejście mini jack'a. Ostatecznie chciałbym aby nadajnik i odbiornik "widziały" tylko siebie nie zależy mi na nadawaniu do różnych
    odbiorników.

Zastanawiałem się także nad kupnem transmitera fm stereo ale nie wiem czy istnieje możliwość przerobienia go na zasilanie poprzez usb i jaki on zasięg posiada.

Z góry dziękuję za jakiekolwiek podpowiedzi bądź pomoc w moim temacie:)

Pozdrawiam!

Widzę że nie jesteś w temacie co to jest nadajnik, eter i odbiornik.
    Skoro piszesz o odbiorniku FM stereo to zapewne chodzi o pasmo od 88 do 108MHz i włączając nadajnik np. na 108MHz to wszystkie odbiorniki w jego zasięgu ustawione na tą samą częstotliwość będą ten sygnał z tego nadajnika odbierać. To jest to samo jak sobie radio zet włączysz-jest jeden nadajnik i tysiące odbiorników i każdy słyszy. Nie napisałeś nawet do czego ma to służyć. Odbiornika nie musisz budować na to pasmo, bo zapewne taki fm stereo posiadasz, a transmiter stereo zasilany z USB można kupić na allegro za parę groszy. To są nadajniki w zasadzie wykorzystywane do słuchania np. MP3 z komputera bezprzewodowo w swoim radiu.

0
  • #5 22 Paź 2009 14:38
    Chester11-86
    Poziom 16  

Witam!
    Dokłądnie o takie coś mi chodzi jak transmiter i mam pytanie:)
    czy łatwo można takei coś zrobić?? Czy jest to bardzo skomplikowane:(

0
  • #8 22 Paź 2009 15:57
    D_Mrozu
    Poziom 20  

Witam.
    Poszukaj jak radził sq9xxx
    Budowa takiego transmitera jest (chyba) nieopłacalna, a fabryczne urządzenie kupione "za grosze" spełni Twoje oczekiwania.
    Osobiście posiadam urządzenie typu transmiter firmy VIVANCO (iFMR 100 W), które zasilane jest z 3 baterii AAA lub zewnętrznego zasilacza 5V - czyli mógłbyś podłączyć pod USB. Urządzenie było gotowe do użycia, pracuje bardzo stabilnie (odbiornik z syntezą nie odstraja się) i nie wymaga żadnego strojenia. Urządzenie (nowe w oryginalnym opakowaniu i z gwarancją) kosztowało ok. 15zł.
    Wejście urządznia stanowił kabel dł. ok. 50cm z wtykiem MiniJack 3,5 (ja przerobiłem na 2xRCA).
    Po dołożeniu zewnętrznej anteny teleskopowej i wlutowaniu jej w punkt oznaczony na płytce Ant zasięg urzadzenia kilkukrotnie polepszył się (używam jako transmiter do słuchania telewizora przez odtwarzacz mp3 z radiem lub telefon komórkowy - nie przeszkadzając głośnym odsłuchem domownikom).
    Dodatkowo urządzenia takie posiadają przełącznik umożliwiający wybór jednej z częstotliwości, na których może nadawać - a za razem możesz uniknąć "nakładania" się twojej emisji na inne sygnały radiowe.
    Jako odbiornik można użyć dowolnego odbiornika FM stereo - samochodowego, przenośnego, wbudowanego w telefon komórkowy/odtwarzacz mp3 ...
    Pozdrawiam.

0