Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

oscyloskop Hameg HM-412, uszkodzone stopnie wejściowe

piotreklist 13 Oct 2009 16:48 4713 13
lampy.pl
    piotreklist
    Level 10  
    Mam uszkodzony oscyloskop HM-412 (na 99% przez wysokie napięcie, przeskok iskry hv) ,mam schemat i w stopniu wejściowym (reszta układów działą) jest tam podwójny tranzystor Dual N-Channel JFET TIS69 (on jest już nie produkowany) ,a dalej uA733 .Nie mam zbyt dużego doświadczenia w naprawach,ale chciałbym wymienić TIS69 i uA733 i zapytać:

-jaki zamiennik zastosowac zamiast TIS69, co do uA733 to znalazłem LM733 ale ten TIS69 ciężko mi skojarzyć z jakimś tranzystorem dostępnym w kraju.

Prosze o pomoc napewno bardziej doświadczonych forumowiczów ode mnie i ewentualnie dalsze sugestie co do naprawy tego starego ale w zupełności wystarczającego urządzenia dla mnie.

schemat stopnia wejścia
    oscyloskop Hameg HM-412, uszkodzone stopnie wejściowe
  • lampy.pl
    serwis
    Level 37  
    Oczywiście, wzmacniacz 733 podejdzie każdej firmy, tylko kwestia obudowy.
    Natomiast tranzystor - poszukaj noty katalogowej, sprawdź jakie przedstawia parametry, i wtedy napewno coś można będzie dobrać.
    Jak będzie problem z doborem, to wtedy poszukam u siebie- powinienem jeszcze coś mieć.
  • lampy.pl
    TONI_2003
    Moderator
    :arrow: Zamienniki: 2N3955A, 2N5458 :D
    piotreklist
    Level 10  
    Dziekuje za podpowiedzi, właśnie zamówiłem LM733 i szukam tych wskazanych tranzystorów które pojawiają sie w internecie ale oferty nie są aktualne,niestety mam ograniczony dostęp do internetu i gdyby ktoś zauważył aktualną oferte będe wdzięczny
    piotreklist
    Level 10  
    Znalazłem zamiennik dla 2n5458 ->2SK161, ale prosze o opinie czy będzie pracował w miare poprawnie zamiast tego TIS69
    a jeśli nie to może ktos odsprzedał by mi ze swoich zapasów bardziej właściwy zamiennik.
    Chciałbym dodac że na płytce w oscyloskopie znalazłem nieorginalne tranzystory, spięte paskiem metalu i niestety bez oznaczeń na obudowie .
    TONI_2003
    Moderator
    Bezpośrednimi zamiennikami dla 2N5458 są podane tranzystory poniżej...
    Zamienniki:
    :arrow: 2N3822, BFS71, BF245B, 2N5952
    Natomiast ten jaki znalazłeś 2SK161 ustępuje wszystkimi parametrami tranzystorowi 2N5458... :D
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Najbardziej popularne BF245 ( sparowane) będą ok.
    Sprawdź diodę FD300 bo też mogła polecieć.
    piotreklist
    Level 10  
    Jestem na etapie zbierania części, a faktycznie fd300 też musze sprawdzić
    może zna ktoś jakiś zamiennik fd300?
    piotreklist
    Level 10  
    Wymieniłem uA733 i tranzystory na BF245b oscyloskop ożył i wskazuje przebieg prostokątny 10v dopiero na zakresie 0,2v 2kanału(wskazuje 0,2v jedna działka) i
    0,1 1kanału.Natomiast przebieg prostokątny wzorcowy 1khz 0,2v ledwo widać zniekształcony na najniższych zakresach.
    Czy uszkodzona dioda FD300 może dawać takie objawy albo przebite kondensatory wejściowe ?
    rubens
    A dzielniki wejściowe sprawdziłeś?
    piotreklist
    Level 10  
    Dzielniki są podzielone na sekcje 20v,10v,5v itd. a uszkodzenie nastąpiło przez wysokie napięcie na zakresie 20v więc sprawdziłem ten na 20v i wygląda na dobry
    i gdyby był uszkodzony to na innych zakresach powinno działać prawidłowo.a tak nie jest.
    Diode FD300 sprawdziłem miernikiem i wygląda na dobrą, tranzystory zmieniłem na Bf245b i i nic to nie dało dalej tak samo jest przekłamane napięcie i częstotliwość
    pomiaru- częstotliwość zwiększona a napięcie zmniejszone.Może się myle ale jesli padł ua733 to może powinienem sprawdzić za nim te bf440?

A czy można by pominąć dzielnik i podać sygnał 20mv za dzielnikiem i sprawdzić pomiar
    czy prawidłowy to wykluczyłbym jego uszkodzenie?
    rubens
    Możesz podać przebieg prostokątny na dzielnik 1M 220K.
    Najszybciej takie uszkodzenia diagnozuje się podając ten sam sygnał na obydwa kanały i jakimkolwiek oscyloskopem sprawdzasz czy masz to samo w jednym i drugim.
    Dwie minuty i wszystko wiadomo.
    piotreklist
    Level 10  
    Znalazłem usterke, oscyloskop działa prawidłowo.
    Uszkodzone były 2rezystory (bardzo wysoka rezystancja) w kazdym kanale ten sam-> 51 om, to są (na schemacie) te zaraz za BNC co mnie troche ździwiło że nie poszły także kondensatory ale po podaniu sygnału (bez drugiego oscyloskopu i przy 10v sygnał na lampie był nie taki zły)
    wychodziło na to że coś tłumi sygnał na stopniu wejściowym i okazało się na to że na samym początku:D
    Dziękuje wszyskim za pomoc i życze owocnych napraw :D